Ewolucja marketingu – krótki przegląd

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'Ewolucja marketingu – krótki przegląd
0 9 мин.

ewolucja marketingu


Wszyscy wiemy, jak ważny jest marketing w dzisiejszym świecie. Udana kampania marketingowa nie tylko określi, które produkty sprzedają się lepiej; może osiągnąć o wiele więcej. Może (i zrobił) decyzję o wyborze następnego prezydenta najbardziej wpływowego narodu na świecie.

Stare powiedzenie „miej dobry produkt, a sam się sprzeda” nie jest już prawdą. W dzisiejszych czasach jest bardziej „dobry marketing i ledwo potrzebujesz produktu”. Lub bardziej prawdopodobne – „masz zły marketing i bez względu na to, jak dobry jest twój produkt, jesteś zepsuty”: Ale nie zawsze tak było.

Marketing to starsze osoby – ludzie zawsze chcieli wyróżniać swój produkt, próbując pokonać konkurencję i sprawić, że kupisz od nich. Ale w dzisiejszym świecie marketing jest biznesem dla siebie – ludzie specjalizujący się w uniwersytetach poświęcają swoje życie próbując je ulepszyć i zarabiają na tym miliony dolarów. Zarówno dla siebie, jak i dla produktów, które próbują sprzedać. W tym artykule zajmiemy się historią marketingu, pokazując, jak to wszystko się zaczęło, jak szybko urósł, gdzie jest teraz i dokąd zmierza w przyszłości. Zostań z nami.

Postindustrialny świat – gdzie wszystko się zaczęło

rozpoczęcie marketingu

Postindustrialny świat otworzył nowe rynki i konkurencję. Branże produkcyjne szybko się rozwijały, co spowodowało, że więcej produktów jest dostępnych dla zwykłych ludzi. Ponieważ zwykli pracownicy mogli sobie pozwolić na więcej rzeczy, firmy chciały przekonać ich, że ich produkt jest najlepszy. Jednak prawdziwy marketing musiał poczekać do lat 60. – sprzedający wciąż wierzyli, jak dobry produkt sam się sprzedaje.

W latach 60. duże marki zdominowały branże. Mieli marketing, ale jego jedynym celem było dalsze wzmocnienie ich monopolu. W branżach, w których obecna była duża marka, wszyscy inni potencjalni konkurenci byli zniechęcani do udziału w wyścigu. I nie chodziło o jakość produktu – monopol pozwalał dużym markom sprzedawać produkty niższej jakości po wyższych cenach. To wszystko musiało się zmienić i tak się stało.

Produkcja masowa

Rzeczy zaczęły się poprawiać w latach 80. Technologia i przemysł z roku na rok osiągają nowe poziomy, a nowi producenci zaczęli zalewać wszystkie obszary rynku. Spowodowało to zdrową konkurencję i wkrótce sprzedawcy zaczęli szukać nowych sposobów promocji swoich produktów.

To prowadzi ich bezpośrednio do pytania klientów. Nagle producenci zaczęli dbać o opinie swoich klientów, a nie tylko pieniądze. Jednak nie wszystko było świetne. Konkurencja zmusiła producentów do obniżenia jakości swoich produktów, aby utrzymać niskie koszty i ceny. Zachęcano sprzedawców, by po prostu sprzedawali i sprzedawali więcej, bez względu na to, czy osiągniesz swój cel, czy cię nie ma.

Zmiana jakości

Lata 90. posunęły sprawy nieco dalej we właściwym kierunku. Producenci i sprzedawcy zdali sobie sprawę, że konsumenci chcą jakości, a jeśli dasz im dobry produkt, będą skłonni zapłacić więcej. Pojawiły się także nowe trendy – ludzie zaczęli dbać o środowisko, obawy społeczne i podobne programy.

Produkty, które były częścią „nowej ery”, promując zdrowe wartości, sprzedawały się lepiej. Marketerzy zobaczyli okazję i dołączyli do przepływu – narodził się marketing holistyczny. Produkty zaczęły promować dobroczynność, darowizny, były zaangażowane w działania społeczne. „Zielone” i ekologiczne produkty były coraz bardziej popularne, a ludzie byli nawet gotowi zapłacić więcej, tylko po to, aby uzyskać produkt, który jest lepszy dla środowiska. Fałszywe czy nie, ten marketing działał i faktycznie pomógł zebrać ogromne kwoty z właściwych powodów.

21. Wiek

Internet rozwijał się w latach 90., ale w nowym wieku stał się powszechny i ​​znacznie szybszy. Umożliwiło to oryginalnym, mniejszym producentom bezpośrednie dotarcie do klientów. Powstały nowe marki i nowy rodzaj brandingu – marki zaczęły opowiadać swoje historie, pozwalając kupującym i klientom odnosić się i identyfikować. Nowe marki zaczęły dbać o klientów i były naprawdę ciekawi opinii klientów i opinii.

Doświadczenie klientów stało się istotną częścią całego procesu. Klient nie tylko kupiłby produkt; kupiliby za to całą historię. Co więcej, klient stałby się wolną od oddechu reklamą – silnie wiążąc się z marką, ludzie zaczęliby polecać ją znajomym i rodzinie.

Era online

marketing online

Dzisiaj wszystko poszło online. Dzięki nowoczesnym narzędziom internetowym marketerzy mają lepszy wgląd w zachowania klientów niż kiedykolwiek wcześniej. Gromadząc i analizując dane o ruchu, marketerzy mogą dostosować strategię, docierając bezpośrednio do docelowych odbiorców.

Ponadto, ponieważ każdy rynek jest zalany, kampanie marketingowe starają się być bardziej niszowe, skierowane do mniejszych, bardziej specyficznych grup klientów. Dzisiaj o wiele lepiej jest mieć mniejszą armię wyznawców niemal kultowych, którzy będą promować twój wysokiej jakości (i droższy) produkt, gdy tylko będą mogli, niż mieć ogólne, tanie rozwiązanie dla mas, które ma brak reputacji.

W latach 90. i na początku witryna była po prostu miejscem, w którym firmy pozostawiały podstawowe informacje, pozwalające kontaktować się z nimi w inny sposób. Ale wraz z rozwojem Internetu wszystko się zmieniło.

W dzisiejszych czasach nie znajdziesz ogólnej strony internetowej; nikt nie chce ryzykować swoją reputacją. Nawet mniejsze firmy mają krzykliwe strony internetowe. Wszyscy próbują opowiedzieć swoją własną historię na stronach „jak to wszystko się zaczęło”. Strona „Nasza wizja” pokaże, w jaki sposób tworzone są firmy nie dla pieniędzy (tak, prawda), ale dla niektórych wyższych celów, które przyniosłyby korzyści całej ludzkości. I każda strona „o nas” pokaże Ci, jak ekscytujący i wyjątkowy jest zespół w tej konkretnej firmie, a nie jak żaden inny na świecie.

Nowe narzędzia

Internet kładzie również nacisk na nowe obszary marketingowe, na przykład Search Engine Optimization. Możesz mieć najlepiej wyglądającą stronę internetową i najciekawsze produkty, ale jeśli Twoi klienci nie mogą Cię znaleźć na morzu podobnych witryn, gotowe. Każdy zaczyna przeglądanie Internetu w wyszukiwarkach (czytaj: Google), dlatego wiedza o tym, jak działają, stała się bardzo ważna. SEO pojawiło się prawie z dnia na dzień i zaczęła się nowa gra o kotach i psach. Eksperci SEO nieustannie starają się znaleźć nowe sposoby i dziury, aby umieścić swoje witryny wyżej na listach wyników wyszukiwania, podczas gdy ludzie z Google próbują wymyślić i wdrożyć nowe reguły, aby zachować wyniki wyszukiwania uczciwe i etyczne.

Blogi to kolejna forma marketingu internetowego. Kiedyś były to proste dzienniki online, ale teraz są czymś więcej. Firmy korzystają z blogów, aby wymieniać informacje z klientami z pierwszej ręki, pozwalając im dotrzeć do świata swoich ulubionych produktów. Służą do budowania świadomości marki, poprawy jakości obsługi klienta i generowania potencjalnych klientów.

I wreszcie media społecznościowe – jest to świetne narzędzie do bezpośredniego docierania do klientów. Co więcej, giganci mediów społecznościowych, tacy jak Facebook, mają własne narzędzia marketingowe, które pozwalają precyzyjnie kierować reklamy do określonych grup demograficznych – według płci, wieku, lokalizacji, a nawet poglądów politycznych. Marketerzy widzą potencjał zasięgu mediów społecznościowych i spędzają więcej czasu i inwestują więcej pieniędzy w tę gałąź marketingu.

Wniosek

Nikt nie jest pewien, dokąd zmierza marketing w przyszłości, ale są pewne wyraźne oznaki. Po pierwsze, telefon komórkowy. Przeglądanie mobilne wyprzedziło przeglądanie na pulpicie dwa lata temu, a ten trend nie ustanie w najbliższym czasie. Marketerzy korzystają z przeglądania mobilnego i będą to robić w przyszłości.

Marketing bardzo się zmienił w ciągu ostatnich 70 lat. Wcześniej wszystko było prawie takie samo (prawie nieistniejące). Ale gdy branża zaczęła boom, a nowe marki zalały rynki, wszystko zmieniło się w bardzo krótkim czasie.

Ale prawdziwy przełom nastąpił wraz z rozwojem Internetu. Marketing internetowy przeniósł cały oddział na nowy poziom. W przeszłości marketerzy byli obserwowani z góry przez innych ekspertów gospodarczych, jako mniejszego rodzaju. Internet zmienił to wszystko – marketing jest teraz bardziej krytyczny niż kiedykolwiek i rośnie z dnia na dzień, wtapiając się w nową erę IT.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector