Hosting VPS vs serwer dedykowany – jaki jest właściwy wybór dla Twojej witryny?

vps-hosting-vs-dedykowany serwer


W tym artykule pokażę główne podobieństwa i różnice między hostingiem VPS a serwerem dedykowanym. Są dość podobne, ale bardzo się różnią. Jeśli chcesz dowiedzieć się, którą wybrać dla swojej witryny, przeczytaj ten artykuł. Zanurzmy się w to!

Co to jest VPS Hosting?

Aby pomóc Ci zrozumieć, jak działa hosting VPS, podamy przykład hostingu współdzielonego. Wspólne konto hostingowe daje serwer podzielony na wiele mniejszych części obsługujących konta innych osób. Możesz to sobie wyobrazić jako komputer, na którym jest utworzonych wiele kont użytkowników, ale zamiast zezwalać tylko na jedno z nich na zalogowanie się, ten pozwala wielu użytkownikom pracować na komputerze jednocześnie.

Prowadzenie wielu stron internetowych na tym samym komputerze oznacza również, że procesor, pamięć RAM, pamięć masowa i przepustowość są podzielone między użytkowników. Hosting VPS opiera się na podobnym systemie. Wypożyczając własny VPS, otrzymujesz część serwera, która będzie zasilać twoje strony internetowe lub aplikacje. Główną różnicą jest to, że VPS ma hyper-visor, który zapobiega wpływowi twojej witryny w jakikolwiek sposób przez innych użytkowników na serwerze.

what-is-vps-hosting

Hyper-daszek może również zwiększyć skalowalność VPS. Jeśli na serwerze jest inna witryna internetowa, która nie zużywa wszystkich zasobów z planu VPS, nieużywane zasoby stają się darmowe. Jeśli Twoja witryna potrzebuje więcej zasobów, możesz je przejąć, płacąc różnicę, dzięki czemu Twój VPS jest jeszcze silniejszy. Te zasoby są wypożyczane tylko tymczasowo. W międzyczasie hiperwizor upewnia się, że druga strona nie odczuje obniżki.

Plusy i minusy hostingu VPS

Chociaż hosting VPS jest prawie zawsze dobrym pomysłem po tym, jak Twoja strona wyrasta ze wspólnego planu hostingowego, ten typ hostingu ma również swoje wady. Stworzyliśmy listę, w której podsumowaliśmy najważniejsze zalety i wady hostingu VPS, aby pomóc Ci zdecydować, czy wybrać serwer dedykowany czy plan VPS dla twojego projektu. Zobaczmy, co tu mamy:

Plusy hostingu VPS

 • To jest tańsze – Plan hostingowy VPS rzadko jest droższy niż serwer dedykowany. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale dzielony hosting to za mało, powinieneś wybrać VPS.
 • Zwiększona kontrola i elastyczność – Możesz zdecydować, ile potrzebujesz pamięci, pamięci i mocy obliczeniowej. Ponadto uzyskasz dostęp do większej liczby ustawień administracyjnych niż ze wspólnego planu i będziesz mieć więcej opcji, jeśli chodzi o system operacyjny.
 • Ponowne uruchomienie serwera – Plany VPS pozwalają na ponowne uruchomienie własnego wirtualnego serwera za pomocą cyfrowego przełącznika on-off za pośrednictwem panelu sterowania.
 • Dostęp root – Jeśli potrzebujesz dostępu do konta root na swoim serwerze, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na serwer dedykowany, możesz uzyskać tę funkcję również w przypadku większości planów VPS. Umożliwia to instalowanie wymagających pakietów oprogramowania wymaganych do pracy.
 • Potężne pakiety – Pakiety hostingowe VPS mogą być wystarczająco potężne, aby zasilać większe firmy. Niektórzy dostawcy oferują nawet plany VPS, które są silniejsze niż większość serwerów dedykowanych niższego poziomu.

Wady Hostingu VPS

 • Overselling – Upewnij się, że wybrany dostawca nie sprzedaje zbyt wiele swoich zasobów. Istnieje wielu dostawców hostingu, którzy obsługują zbyt wiele kont na tym samym serwerze, przy założeniu, że żaden z nich nie przekroczy ograniczeń. Może to negatywnie wpłynąć na wszystkich użytkowników na serwerze, więc unikaj przepełnienia serwerów, jeśli chcesz, aby Twoja witryna była tak szybka, jak powinna..
 • Ograniczone zasoby – Plany VPS nie są tak silne, jak plany dedykowane i może być potrzebne więcej zasobów, aby móc dalej z niego korzystać, gdy Twoja witryna zacznie się rozwijać. Niestety możesz dodać tylko ograniczoną ilość zasobów, co ostatecznie zmusi cię do przejścia na serwer dedykowany.
 • Brak dostosowania – Dzięki VPS jest zdecydowanie więcej opcji dostosowywania niż w przypadku hostingu współdzielonego, ale nie tak wiele, jak w przypadku serwera dedykowanego. Będziesz ograniczony do określonego zestawu oprogramowania, które można zainstalować, a dostawca nie pozwoli ci wyjść poza to.
 • Problemy z bezpieczeństwem – Hiperwizor to składnik oprogramowania, który zapewnia, że ​​wszyscy użytkownicy są odpowiednio rozdzieleni na serwerze. Niestety jest to również słabość, ponieważ jeśli wirus zainfekuje jedną z maszyn wirtualnych, może ominąć hiperwizora i wpłynąć na wszystkie inne konta użytkowników na serwerze. Może się to zdarzyć rzadko, ale nie jest to niemożliwe i należy to odnotować.

Dlaczego warto wybrać hosting VPS?

Jeśli nie spodziewasz się, że setki tysięcy osób będą odwiedzać Twoją witrynę co miesiąc, z pewnością lepszym pomysłem jest skorzystanie z VPS. Serwery dedykowane są szybsze tylko wtedy, gdy w Twojej witrynie jest duży ruch, w przeciwnym razie VPS działają jeszcze lepiej. VPS może być dobrym substytutem na wypadek, gdybyś miał rozwijającą się firmę, której obecnie nie stać na serwer dedykowany.

W rzeczywistości VPS jest optymalny dla większości firm internetowych na dłuższą metę. Jest to nie tylko tańsze, ale umożliwia łatwe skonfigurowanie witryny dzięki mnogości funkcji, które zwykle oferują dostawcy. Dostęp do katalogu głównego jest również włączony w większości planów VPS. Jeśli porównasz to do hostingu dzielonego, VPS oczywiście zapewnia więcej zasobów i nie ma znaczącej różnicy w cenach.

W przypadku rozwijających się firm zaleca się VPS. Jego elastyczność pozwala zacząć od bardzo podstawowego planu VPS i skalować go do samego końca. Czasami możesz zaktualizować swój VPS do poziomu, w którym zapewnia on więcej zasobów niż serwer dedykowany. Jeśli nie potrzebujesz zabezpieczeń i kontroli zapewnianych przez serwer dedykowany, być może nie będziesz musiał nawet rejestrować się w nim.

Gorąco polecam InMotion Hosting, jeśli szukasz niezawodnego planu hostingu VPS.

Przeczytaj naszą recenzję InMotion, aby uzyskać więcej informacji.

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer nazywany jest serwerem dedykowanym, ponieważ maszyna jest przeznaczona do użytku osobistego. Nie ma żadnych ograniczeń, więc możesz użyć całego sprzętu dostępnego w maszynie i pozwala to stworzyć potrzebne środowisko hostingowe z pełnym dostępem do opcji konfiguracji. Oprócz zapewnienia najwyższego poziomu kontroli, zawsze istnieje zespół pomocy technicznej, który zapewnia, że ​​Twój serwer jest zoptymalizowany i działa dobrze.

Jeśli jednak jesteś bardziej zaawansowany technicznie, możesz samodzielnie zarządzać całym systemem, dbając o bezpieczeństwo, aktualizacje i optymalizację. Wybranie serwera dedykowanego oznacza również, że możesz uruchomić swoją witrynę na najwyższym poziomie sprzętu i nie udostępniać jej innym użytkownikom. W zależności od budżetu możesz wybrać kombinację pamięci RAM, pamięci i procesora, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

what-is-dedykowany-serwer

Dzięki dostępowi do serwera root możesz zainstalować wybrany system operacyjny i dowolną ilość dodatkowego oprogramowania. Oczywiście serwery dedykowane są najdroższe, ponieważ trzeba zapłacić za pełną maszynę, która prawie zawsze jest silniejsza niż najmocniejsze plany VPS. Ponadto serwery dedykowane są bezpieczniejsze niż VPS. Korzystanie z VPS może być niebezpieczne, ponieważ jeśli jeden użytkownik dostanie wirusa, może wpłynąć na wszystkich innych użytkowników na serwerze.

Plusy i minusy dedykowanego hostingu

Serwer dedykowany jest z pewnością najmocniejszą opcją, jeśli chodzi o hosting. Nie oznacza to jednak, że polecamy wszystkim. Istnieje kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, próbując dowiedzieć się, czy wybrać serwer dedykowany czy VPS dla swojej witryny. Na szczęście możemy pomóc Ci z ładną listą, która pokazuje najważniejsze zalety i wady dedykowanego hostingu. Zacznijmy od profesjonalistów:

Plusy dedykowanego hostingu

 • Moc i wydajność – Jeśli wybierzesz serwer dedykowany, oznacza to, że chcesz mieć najmocniejszą opcję hostingu. Jest to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą maksymalnej wydajności swojej witryny. Wybierając serwer dedykowany, który odpowiada Twoim potrzebom, gwarantujesz, że nie będzie potrzeby aktualizacji, a obciążenie będzie również znacznie bardziej przewidywalne
 • Jest ekskluzywny – Możesz skorzystać z serwera, który jest w 100% twój. Serwery dedykowane są do użytku osobistego, więc dostawca zapewnia, że ​​nie będą udostępniane innym użytkownikom.
 • Kontrola i dostosowywanie – Serwer dedykowany umożliwia dostosowanie środowiska hostingowego do własnych potrzeb. Gwarantuje również pełną kontrolę, co oznacza, że ​​możesz ponownie uruchomić komputer w dowolnym momencie i zainstalować dowolne oprogramowanie z dostępem root. Otwiera to drzwi do wielu opcji dostosowywania, o ile instalujesz oprogramowanie, które może być obsługiwane przez sprzęt serwera.

Wady dedykowanego hostingu

 • To jest drogie – Osoby, które zarejestrują się na serwerze dedykowanym, muszą wydawać co miesiąc dużo pieniędzy. Być może lepiej byłoby, gdyby Twoja firma posiadała serwer dedykowany, ale najpierw zdecydowanie musisz przejść do punktu, w którym generuje on wystarczający dochód dla tego rodzaju usług hostingowych. Do tego czasu zawsze warto inwestować w VPS.
 • Niezalecane dla początkujących – Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na dedykowany plan, możesz wybrać hosting zarządzany, ale jest to dość droga usługa. Jedynym sposobem na pełne wykorzystanie serwera dedykowanego jest samodzielne zarządzanie nim lub przydzielenie jednego z członków zespołu do zarządzania nim. Jeśli nikt nie ma poważnej wiedzy technicznej w twoim zespole, lepiej wybierz VPS, ponieważ będzie to walka.

Dlaczego warto wybrać hosting dedykowany?

Wybierz serwer dedykowany, jeśli chcesz mieć określony sprzęt i oprogramowanie dla swojej witryny. Z drugiej strony, wymaga trochę doświadczenia w zarządzaniu serwerem, aby skonfigurować całe oprogramowanie i poprawnie skonfigurować środowisko serwera. Jeśli masz średnio 500 000 odwiedzających w swojej witrynie, zalecamy wybranie specjalnego planu.

W przypadku serwerów dedykowanych musisz upewnić się, że kilka osób jest gotowych do pracy dla Ciebie jako personelu technicznego. Istnieje wiele zadań, które wymagają pewnej wiedzy fachowej, jeśli chodzi o optymalizację i utrzymanie serwera. Serwery dedykowane są przeznaczone do hostowania ogromnych plików multimedialnych. Mogą działać poprawnie tylko wtedy, gdy masz wystarczającą ilość miejsca i przepustowość.

Dzięki takiemu serwerowi będziesz mieć ogromną moc obliczeniową do pracy. Jeśli chcesz uruchomić mnóstwo aplikacji i skryptów, z pewnością możesz z tego skorzystać. Zarówno ruch w witrynie, jak i pliki multimedialne będą zależeć od przepustowości serwera, więc jeśli każdy z nich jest wysoki, to serwer dedykowany jest absolutnie niezbędny.

LiquidWeb to moja najlepsza rekomendacja, jeśli chodzi o hosting serwerów dedykowanych.

Sprawdź również naszą recenzję Liquid Web, aby uzyskać więcej informacji o tej firmie.

Wniosek

Chodzi o to, aby znaleźć równowagę między ceną a wydajnością. Najpierw musisz zdecydować, ile chcesz wydać na hosting. Następnie, zgodnie z ruchem w witrynie, treściami i celami, które chcesz osiągnąć w swojej witrynie, musisz oszacować, ile mocy, bezpieczeństwa i jakich funkcji potrzebujesz.

Przez większość czasu dostajesz to, za co płacisz, ale są też dostawcy, którzy dają ci mniej za twoje pieniądze. Dlatego musisz poszukać dostawców, którzy otrzymali zdecydowanie pozytywne recenzje klientów. Nigdy nie możesz się pomylić z największymi nazwiskami w branży, ale są też ukryte klejnoty.

Pamiętaj, że dobra firma musi także zapewnić obsługę klienta, na której możesz polegać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ponadto jeden dostawca może mieć inną grupę docelową niż drugi. Pamiętaj, aby wybrać pakiet hostingowy, który zapewnia zestaw funkcji, których faktycznie potrzebujesz na swojej stronie. W przeciwnym razie będzie to tylko strata pieniędzy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map