Hosting zarządzany vs. niezarządzany – różnice i podobieństwa

zarządzany vs niezarządzany hosting


Jeśli regularnie hostujesz swoje witryny na udostępnianych planach hostingowych, prawdopodobnie nie spotkałeś się z decyzją o wyborze hostingu zarządzanego i niezarządzanego wcześniej, ponieważ tego typu hosting jest specyficzny dla VPS i dedykowanych planów hostingowych. Dlatego w poszukiwaniu VPS lub dedykowanego hostingu możesz zauważyć plany hostingu reklamowane jako zarządzane lub niezarządzane, a pierwszą wyraźną różnicą, którą zauważysz, jest cena, a zarządzany hosting jest droższy niż jego niezarządzany odpowiednik.

Widząc, jak niezarządzany hosting jest tańszy, możesz zostać poproszony o podjęcie decyzji na podstawie samych względów budżetowych, jednak w przypadku planów hostingowych takie podejście nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ryzykujesz zakup planu, który może nie być odpowiedni dla twojego konkretne potrzeby, a zatem dokonanie niewłaściwej inwestycji dla Twojej firmy, która w dłuższej perspektywie może potencjalnie kosztować więcej niż zwykły wybór zarządzanego planu hostingu od samego początku.

Przydatne: jakiego rodzaju planu hostingowego potrzebujesz?

Jakie są różnice i podobieństwa?

Aby zrozumieć, co kryje się za zauważalną różnicą cen między tymi planami, spójrzmy na porównanie hostingu zarządzanego i niezarządzanego w porównaniu do siebie.

Pod względem podobieństwa zarówno hosting niezarządzany, jak i zarządzany mają oznaczenia typu hostingu, do którego są dołączone – VPS lub dedykowane. Tak więc zarówno VPS, jak i dedykowane serwery oferują dedykowane zasoby dla swoich użytkowników, ale podczas gdy dedykowane konto hostingowe przeznacza zasoby całego serwera na jednego użytkownika, więcej kont hostingowych VPS współdzieli jeden fizyczny serwer, przy czym każde konto VPS jest przechowywane oddzielnie inne, w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, w którym zasoby są dzielone między wszystkich użytkowników mieszkających na tym samym serwerze.

W kontekście webhostingu zarządzanie słowami obejmuje szereg rutynowych działań wspierających i rozwiązań dostarczanych przez samą firmę hostingową. Te rutynowe działania wsparcia obejmują konfigurację serwera, wstępną instalację innego oprogramowania, automatyczne aktualizacje oprogramowania, automatyczne kopie zapasowe, monitorowanie wydajności, monitorowanie bezpieczeństwa i usuwanie złośliwego oprogramowania, panel sterowania, dostęp SSH itp. Z drugiej strony niezarządzany plan hostingu jest nieco uproszczona wersja zarządzanego hostingu. Oznacza to, że niezarządzane plany hostingowe są dostarczane z dodatkowymi usługami lub nie ma ich wcale.

Najczęstszym scenariuszem jest serwer z zainstalowanym systemem operacyjnym i zasadniczo nic więcej. Dlatego jako właściciel niezarządzanego hostingu musisz sam podjąć wszystkie aspekty zarządzania nim, w tym rodzaj panelu sterowania, którego chcesz używać, potrzebne oprogramowanie, środki bezpieczeństwa, które chcesz wdrożyć itp. Jeśli nie masz doświadczenia w zarządzanie serwerami, podejmowanie tych zadań nie jest banalną sprawą.

Którego powinieneś użyć? Zarządzane lub niezarządzane?

Oba typy hostingu mają swoje zalety i wady. Niewątpliwie hosting zarządzany wydaje się lepszą opcją dla każdego, kto nie zna się na zagadnieniach związanych z zarządzaniem serwerem lub dla każdego, kto nie chce tracić czasu i dodatkowej gotówki na zadania związane z zarządzaniem serwerem. Ale plany hostingu zarządzanego, takie jak na przykład hosting WordPress, mogą również podlegać ograniczeniom. Ponieważ serwer jest specjalnie dostosowany do WordPressa, możesz nie być w stanie uruchomić na serwerze innych typów witryn, co oznacza utratę elastyczności dla niektórych użytkowników.

Podobnie na zarządzanym koncie hostingowym WordPress użytkownicy mogą być ograniczeni do uruchamiania niektórych wtyczek WordPress. Jednym typowym przykładem może być brak możliwości uruchomienia wtyczek buforujących, jeśli host ma już system buforowania na poziomie serwera. W tym kontekście niezarządzany serwer może lepiej nadawać się dla kogoś, kto potrzebuje elastyczności, aby prowadzić wysoce wyspecjalizowane strony internetowe i chce mieć możliwość instalowania oprogramowania i wybranych przez siebie aplikacji. Potem jest również cena. Dodatkowe usługi wbudowane w zarządzany hosting mają wyższą cenę.

Rozważając zakup VPS lub serwera dedykowanego do potrzeb hostingu, pamiętaj, że większość zarządzanych rozwiązań obsługuje tylko niewielki zestaw systemów operacyjnych. Jeśli na przykład Ty lub ktoś z twojego zespołu używa Ubuntu lub Debiana jako serwera programistycznego lub komputera stacjonarnego, możesz pomyśleć, że wybór zarządzanego VPS lub dedykowanej maszyny opartej na Debianie przyniesie ci korzyść, jednak może się okazać, że firma hostingowa nie zapewnia zarządzania systemami opartymi na Debianie, tylko na przykład dla Red Hat lub CentOS. Zawsze sprawdzaj dwukrotnie u swojego dostawcy usług hostingowych przed przyjęciem określonego planu.

Ci, którzy mają wystarczającą wiedzę techniczną, aby wziąć sprawy zarządzania serwerami w swoje ręce, mogą zdecydować o przejęciu serwera zarządzanego na korzyść serwera niezarządzanego. Jednak użytkownikom z niewielkim lub żadnym doświadczeniem w utrzymaniu serwera lepiej wybrać zarządzany plan hostingu, wiedząc, że host zajmie się bezpieczeństwem, aktualizacjami, kopiami zapasowymi i innymi aspektami konserwacji serwera, bez konieczności martwienia się o którekolwiek z tych zadań lub zatrudnić kosztowną pomoc zewnętrzną w tym celu.

Wybór odpowiedniego rozwiązania sprowadza się do dwóch głównych rzeczy – z jednej strony, pierwszym aspektem, o którym należy pomyśleć, jest to, czy chcesz zastosować standardowe rozwiązania nieprzemysłowe, np. Serwer sieciowy oparty na NodeJS, niestandardowe rozwiązania do kodowania wideo, konkretna wersja PHP bez waniliowego MySQL (Percona) itp. W takim przypadku należy zapytać firmę hostingową, czy może zarządzać tymi usługami i konfigurować je.

Z drugiej strony powinieneś zastanowić się, czy masz doświadczenie w zarządzaniu VPS lub serwerem dedykowanym? Jeśli szukasz VPS lub dedykowanego hostingu dla strony internetowej, która potrzebuje więcej zasobów, ale masz ograniczony budżet, możesz wybrać niezarządzane rozwiązanie i zapłacić komuś za skonfigurowanie go, a może kupić licencję DirectAdmin lub cPanel, więc możesz zarządzać nim bezpiecznie. Jeśli jednak planujesz przetwarzać płatności bezpośrednio, wówczas skonfigurowanie niezarządzanego serwera, aby był zgodny z PCI-DSS, zajmie dużo czasu i ostatecznie będzie cię kosztować, a następnie wybierz serwer zarządzany od samego początku.

Wniosek

Chociaż dychotomia zarządzana i niezarządzana jest najbardziej rozpowszechniona w branży, niektórzy dostawcy hostingu, tacy jak HostGator, również oferują rozwiązania hybrydowe, które zapewniają pełny dostęp do serwera root, a nawet wsparcie. Na przykład częściowo zarządzane plany HostGator VPS, które podobnie jak niezarządzane plany VPS nie są dostarczane z panelem sterowania hostingu, ale obejmują kilka usług wsparcia związanych ze sprzętem, systemem operacyjnym, podstawową konfiguracją, konfiguracją zapory ogniowej itp. okaże się, że ani niezarządzany, ani w pełni zarządzany plan hostingowy nie jest dla Ciebie odpowiedni, możesz zamiast tego wybrać częściowo zarządzane rozwiązania hostingowe.

Przedstawiony obraz: Zaprojektowany przez Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map