Jak sprawdzić, czy Twoja witryna została zaatakowana przez hakerów?

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'Jak sprawdzić, czy Twoja witryna została zaatakowana przez hakerów?
0 8 мин.

dowiedz się, czy witryna została zhakowana


Prace nad witryną nie kończą się wraz z jej uruchomieniem, ponosisz również odpowiedzialność za jej ciągłą konserwację, w tym ochronę przed włamaniem. Podczas gdy większość właścicieli witryn polega na swoim serwerze internetowym, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej witryny, luki w kodzie witryny narażają Cię na działania złośliwych użytkowników, niezależnie od przewidywania bezpieczeństwa Twojego hosta. Być może uważasz, że Twoja witryna jest zbyt mała, aby ją policzyć lub że nie jest zainteresowana dla hakerów, jednak to podejście już nie działa – hakowanie przeprowadzane przez boty niekoniecznie dyskryminuje ze względu na znaczenie witryny. Dlatego Twoja witryna nie musi być tak ważna, aby mogła zostać wykorzystana przez hakerów, musi jedynie przedstawiać pewne luki, na które specjalnie atakują boty.

Czasami zhakowanie witryny nie zawsze objawia się natychmiast lub w oczywisty sposób, więc wiedza, jak sprawdzić, czy witryna została zaatakowana, może pomóc w szybszym zidentyfikowaniu problemu i znalezieniu rozwiązania, zanim dojdzie do uszkodzenia..

Sposoby sprawdzenia, czy Twoja witryna została zhakowana:

Jeśli podejrzewasz, że Twoja witryna została zaatakowana przez hakera, możesz podjąć następujące kroki, aby to sprawdzić:

Uruchom skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania lub wirusów

Renomowane firmy hostingowe mają skanery antywirusowe wbudowane w ich panel sterowania. Za pomocą tych skanerów możesz skanować witrynę w poszukiwaniu zhakowanych plików. Jeśli Twoja firma hostingowa nie ma bezpłatnego skanera, istnieje wiele narzędzi bezpieczeństwa w Internecie, takich jak Sucuri lub Wordfence. Bezpłatne narzędzia skanera nie są doskonałe ani w 100% dokładne, ale wciąż mogą dać ci wyobrażenie o tym, czy Twoja witryna padła ofiarą hakowania. Dobre narzędzia do skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania przedstawią Ci listę adresów URL złośliwego oprogramowania lub zaatakowanych stron, jeśli Twoja witryna została zaatakowana przez hakerów.

Monitoruj ruch w witrynie

Podczas monitorowania ruchu w witrynie szukaj w szczególności skoków ruchu. Zaatakowane witryny często doświadczają znacznych skoków ruchu w witrynie. Użytkownicy WordPress często zauważają wzrost komentarzy do spamu, inne strony zauważają wzrost odwiedzających z niektórych zagranicznych krajów. Użyj narzędzi analitycznych witryny, aby śledzić i monitorować te zmiany. Clicky, Wordfence, Google Analytics mogą być pomocne w identyfikowaniu podejrzanego ruchu w Twojej witrynie i zapewniają cenny wgląd w szczegóły, takie jak pochodzenie użytkowników, ich hrabstwo, język i jakie strony odwiedzili w Twojej witrynie. Narzędzia analityczne są również użytecznym sposobem na zrozumienie ruchu w Twojej witrynie i odpowiednią optymalizację witryny. Nie bój się zaglądać do dzienników udostępnianych przez Twoją firmę hostingową, ponieważ większość botów, które będą próbowały włamać się do Twojej witryny, nie wykonują ani nie uruchamiają JavaScript, a większość narzędzi analitycznych zależy od JavaScript. Jeśli zauważysz, że do niektórych adresów URL stron dostęp jest nadmierny, np. news.php, ale nie pokazują się tak często w innych narzędziach analitycznych, może to oznaczać, że strona trafia zautomatyzowane narzędzie, które może okazać się szkodliwe.

Użyj Narzędzi Google dla webmasterów (Google Search Console)

Google Search Console (wcześniej znany jako Google Webmaster Tools) oferuje pakiet przydatnych narzędzi dla właścicieli witryn. Ta bezpłatna usługa pomaga właścicielom witryn monitorować obecność ich witryn w wynikach wyszukiwania i zapewnia przydatne statystyki dotyczące odwiedzin w witrynie. Jeśli nie zarejestrowałeś się jeszcze w Google Search Console, powinieneś to zrobić absolutnie, jeśli jesteś właścicielem witryny. Powinieneś także włączyć powiadomienia e-mail w „Preferencjach Search Console”, dzięki czemu będziesz informowany o problemach, które Google może wykryć podczas indeksowania Twojej witryny. Obejmuje to wysyłanie alertów, jeśli witryna jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Umożliwi to rozwiązanie wszelkich problemów, zanim Google zacznie oznaczać witrynę jako zhakowaną lub szkodliwą i zacznie wyświetlać komunikaty ostrzegawcze na jej temat w wynikach wyszukiwania (np. „Witryna może zostać zaatakowana przez hakera” lub „Witryna może wyrządzić szkody na komputerze”).

Sprawdź swoje pliki PHP

Znaczna liczba włamań wynika z podatnego kodu PHP. Utrzymanie uporządkowanej struktury plików, którą rozumiesz, ułatwi analizowanie plików PHP i wykrywanie zaatakowanych plików. Możesz użyć programu FTP do analizy plików i wykrycia podejrzanych plików lub folderów. Możesz także użyć skanerów kodu źródłowego, które sprawdzą twoje pliki pod kątem wzorców złośliwego oprogramowania i powiadomią cię, jeśli wykryje złośliwe oprogramowanie. Wskazane jest również sprawdzenie pliku .htaccess pod kątem podejrzeń.

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa witryny

Podjęcie aktywnej roli w bezpieczeństwie witryny może znacznie pomóc w zapobieganiu podatnościom, które mogą narazić Cię na ataki hakerskie. Oto kilka sprawdzonych metod bezpieczeństwa witryny, które możesz wdrożyć, aby lepiej zabezpieczyć swoją witrynę przed hakowaniem:

Bądź na bieżąco

Jeśli używasz systemu zarządzania treścią typu open source, takiego jak WordPress, upewnij się, że jest aktualizowany. To samo dotyczy wtyczek i motywów używanych w witrynie. Twórcy wtyczek i motywów często wypuszczają zaktualizowane wersje swoich produktów, które zawierają poprawki bezpieczeństwa, więc ich aktualizacja jest krytycznym krokiem, który możesz zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej witryny.

Polegaj na specjalistycznym oprogramowaniu zabezpieczającym

Niezależnie od tego, czy jest to wtyczka bezpieczeństwa WordPress, skaner złośliwego oprogramowania lub wirusów, skaner kodów lub usługa monitorowania witryny, rozważ inwestowanie w usługi, które powstrzymują hakerów. Istnieje wiele usług bezpieczeństwa, wtyczek i zapór sieciowych, takich jak Wordfence lub Incapsula, które zapewniają kompleksowy poziom bezpieczeństwa Twojej witryny. Jeśli Twój hosting obsługuje dowolny typ WAF (Web Application Firewall) zdecydowanie powinieneś go użyć, zajmie to trochę czasu, zanim WAF pozna normalny przepływ twoich stron internetowych, ale potem możesz mieć całkiem skuteczne ogólne rozwiązanie bezpieczeństwa, które nawet złapie przyszłe ataki, nie tylko obecnie znane. Przykładem świetnej i darmowej WAF może być na przykład mod_security.

Często zmieniaj hasła

Nie polegaj na słabych hasłach i staraj się zmieniać hasło co kilka miesięcy. Słabe hasła są jednym z najłatwiejszych celów dla hakerów, więc upewnij się, że wybierasz silne hasło zamiast prostego hasła.

Aktywnie monitoruj swoją witrynę

Niektóre sposoby sprawdzenia, czy Twoja witryna została zaatakowana przez hakerów, to także sposoby proaktywnego monitorowania bezpieczeństwa witryny. Obejmuje to rejestrację w celu otrzymywania powiadomień e-mail z Google Search Console, szukanie witryny w wynikach wyszukiwania, aby sprawdzić, czy została oznaczona przez Google, monitorowanie ruchu w witrynie, rutynowe uruchamianie oprogramowania do skanowania itp..

Wniosek

Początkowo utrzymywanie witryny wolnej od hakerów może wydawać się ciężką pracą, ale gdy opracujesz dobrą rutynę, będziesz w stanie wykryć problemy w odpowiednim czasie i rozwiązać je, zanim dojdzie do poważnych szkód. Lepiej jest przyjąć proaktywne podejście do bezpieczeństwa witryny niż podejście reaktywne, gdy sprawy mogą stać się dla ciebie zbyt trudne lub zbyt drogie do naprawienia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zdołał podnieść świadomość na temat podejścia, jakie należy podjąć w zakresie bezpieczeństwa witryny i tego, jak zabrać się za utrzymywanie witryny wolnej od hakerów.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector