Open Source CMS lub Zastrzeżony CMS – który wybrać?

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'Open Source CMS lub Zastrzeżony CMS – który wybrać?
0 15 мин.

open source vs zastrzeżone cms


Gdy zdecydujesz się utworzyć witrynę internetową dla swojej firmy lub do różnych celów, masz do wyboru różne opcje dotyczące oprogramowania i zasobów, z których będziesz korzystać. Posiadanie dobrego systemu CMS do budowy witryny i łatwego aktualizowania jej zawartości ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu.

Wszyscy mamy tendencję do wybierania między sobą, ponieważ ogólnie rzecz biorąc jest lepiej, ale w rzeczywistości nie ma tutaj takiego wyboru. W tym artykule podzielono się wszystkimi zaletami i wadami zarówno CMS typu open source, jak i CMS zastrzeżonego.

To, który wybierzesz, jeśli chodzi o oprogramowanie, zależy wyłącznie od twoich indywidualnych potrzeb i celów. Z tego punktu widzenia żaden CMS nie może być oceniony jako lepszy lub lepszy od drugiego, ponieważ decyzja jest kwestią preferencji.

W obu rodzajach CMS są pewne kluczowe punkty, które należy zrozumieć, co pomoże ci dokonać bardziej rozsądnego i wykształconego wyboru.

Dzisiaj podzielimy się tym, co warto wiedzieć o obu tych systemach CMS wraz z ich mocnymi i słabymi stronami.

Podstawą CMS typu open source jest:

 • To jest open source! Oznacza to, że kod źródłowy jest całkowicie dostępny dla każdego, kto chce go studiować i modyfikować w jakikolwiek sposób. Dzięki temu ludzie mogą dowolnie rozszerzać kod i dodawać określone funkcjonalności zgodnie ze swoimi wymaganiami.
 • CMS typu open source jest zwykle obsługiwany przez dużą społeczność. Zawsze istnieje podstawowa grupa programistów, podobnie jak WordPress, ale obsługuje ją także baza użytkowników. Ludzie spotykają się, aby znaleźć rozwiązania, pomóc sobie nawzajem i udostępnić rozszerzenia, które przyniosłyby korzyści paczce.
 • CMS typu open source może być hostowany niemal wszędzie. Większość z nich ma instalacje jednym kliknięciem w panelu sterowania towarzyszącej usługi hostingowej, co jest bardzo wygodne.
 • Samo oprogramowanie CMS jest zwykle bezpłatne. Możesz również uzyskać wiele rozszerzeń, motywów i szeroką gamę narzędzi za darmo. Ale jest też wiele płatnych rozszerzeń i motywów. Niektóre rozwiązania można poprawnie wykonać tylko za pomocą płatnego oprogramowania. CMS typu open source jest zwykle najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Podstawą zastrzeżonego CMS jest:

 • Zastrzeżony CMS to oprogramowanie o zamkniętym źródle. Do dobrych należą zwykle interfejsy API lub frameworki, które pozwalają ludziom tworzyć rozszerzenia i dodawać funkcje zgodnie z ich potrzebami. Zazwyczaj nie zezwalają nikomu na dostęp do kodu źródłowego, co może również uczynić je bezpieczniejszym.
 • Są one budowane i utrzymywane przez jedną firmę, co oznacza, że ​​są również bardziej scentralizowane.
 • Zastrzeżony CMS to zwykle płatne oprogramowanie, więc jeśli zamierzasz z niego korzystać, musisz zapłacić za licencję. Ludzie zwykle płacą tę opłatę co miesiąc lub co rok. Jest opłacany wraz z kosztami hostingu w wielu miejscach.

Plusy i minusy Open Source CMS i zastrzeżonego CMS

Wiemy teraz, że którykolwiek CMS wybierzemy, zależy od naszej firmy, strony internetowej lub naszych indywidualnych potrzeb. Ale jakie są indywidualne zalety i wady, które sprawiają, że jedna jest lepsza od drugiej? Dowiedzmy Się!

CMS typu open source

Systemy zarządzania treścią, takie jak WordPress, Drupal i Joomla! stały się bardzo popularne na przestrzeni lat ze względu na ich charakter open source. Na przykład w WordPress jest tworzona co czwarta strona internetowa.

Programiści z całego świata zauważyli korzyści, ponieważ dzięki temu ich praca była znacznie szybsza i łatwiejsza. Z tego powodu coraz więcej osób inwestuje w nie, pracuje nad rozszerzeniami, aby dalej je rozwijać.

Plusy Open Source CMS

Opłacalność – Jak wspomniałem, wszystkie systemy zarządzania treścią typu open source mogą być używane bezpłatnie, co stanowi niezwykle atrakcyjne opcje. Pozwala to obniżyć koszty rozwoju witryny o co najmniej połowę. Jeśli posiadasz niezbędne umiejętności, możesz od podstaw stworzyć pełnowymiarową profesjonalną stronę internetową.

Regularne aktualizacje – Niewiele systemów zarządzania treścią jest w stanie nadążyć za szybkimi aktualizacjami, które otrzymuje WordPress. Ma długą historię aktualizacji, co czyni go groźnym w tym aspekcie. Inne systemy zarządzania treścią po prostu nie mają za sobą siły roboczej, która by je rozwijała.

Elastyczność – Wszystko, od bardzo podstawowych po najbardziej zaawansowane szczegóły techniczne CMS typu open source, można modyfikować lub rozszerzać w zależności od potrzeb. Znacznie łatwiej jest znaleźć programistę lub siłę roboczą wystarczającą do uruchomienia projektu.

Nawet jeśli masz witrynę działającą od lat, możesz ją łatwo uaktualnić lub zmodyfikować zgodnie z własnymi upodobaniami.

Ruchliwość – Wiele systemów zarządzania treścią jest połączonych z usługą hostingową i dlatego często trudno lub nie jest możliwe przeniesienie strony internetowej do innego hosta z tego powodu. Strony internetowe, które zostały opracowane z wykorzystaniem CMS typu open source, są jednak znacznie łatwiejsze do przejścia z jednego hosta na inny.

Łatwość użycia – Na przykład WordPress został zbudowany, aby każdy mógł go dosłownie używać. Zostało skonfigurowane w taki sposób, że wystarczy go zainstalować, a witryna jest już uruchomiona. Możesz dużo zarządzać na swojej stronie, po prostu za pomocą interfejsu. To wymaga trochę kodowania, jeśli masz na myśli coś konkretnego, ale niewiele innych CMS na całym świecie może się z tym równać.

Ogromna społeczność – Popularny system CMS typu open source ma miliony programistów i entuzjastów na całym świecie. Ułatwia to pomoc w budowie witryny i znalezienie zespołu programistów, jeśli jest to potrzebne.

Ta ogromna społeczność stara się również wprowadzać ulepszenia w systemie i rozszerzać go o dalsze funkcje. Są pomocni i rozwiązali prawie każdy problem, na który można natknąć się, próbując rozwijać swoją stronę internetową w konkretnym systemie CMS typu open source.

Wady CMS Open Source

Bezpieczeństwo – Mimo że ogromna liczba programistów obsługuje każdy system CMS typu open source, stale go rozwijając i zwiększając bezpieczeństwo, zawsze były włamania. Ze względu na ich otwarty charakter i popularność ludzie badali te systemy dogłębnie. Cały czas pracowali nad wykorzystaniem niektórych exploitów w systemie i wykorzystaniem go na swoją korzyść.

Ale ryzyko to istnieje, bez względu na to, jakiej technologii internetowej używasz. Jeśli na Twojej stronie jest coś naprawdę cennego, ludzie będą próbowali to zhakować.

Niestandardowe style i kompilacje mogą być drogie – W momencie, gdy odejdziesz od podstawowej funkcjonalności interfejsu CMS i nie będziesz mieć niezbędnych umiejętności programistycznych, będziesz musiał spędzić długie godziny na nauce lub zatrudnić programistę.

Istnieje kilka bezpłatnych szablonów witryn, które są całkiem dobre, ale większość z nich wygląda tanio.

Opracowanie niestandardowego motywu lub jakiejś niestandardowej funkcjonalności nie jest spacerem do parku i wymaga wiedzy technicznej, która będzie kosztować trochę gotówki.

Ponadto niektóre wtyczki i niektóre dodatkowe funkcje są płatne, więc tworzenie witryny nie zawsze jest bezpłatne. Krótko mówiąc, dostajesz za co płacisz.

Szansa na porzucenie – Nikt nie zobaczy, że WordPress zniknie z powierzchni ziemi w ciągu tysiąca lat, ale niektóre systemy zarządzania treścią typu open source tak robią. Porzucają ich twórcy, ludzie tracą zainteresowanie nimi i po prostu znikają. Byłoby źle, gdyby tak się stało z CMS, na którym twoja strona była zbudowana, więc powinieneś dokonać ostrożnego wyboru.

Platformy Open Source nie zawsze są podobne – Każdy system open source został opracowany przez różne grupy do różnych celów. Nie są równe i wiele z nich może nie być idealnym rozwiązaniem dla tego, co masz na myśli.

Popularne systemy zarządzania treścią typu open source

 • WordPress (https://wordpress.com/) – WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią typu open source. Oferuje wszystkie narzędzia niezbędne do tworzenia zadziwiających profesjonalnych stron internetowych. Chociaż wymaga znajomości PHP i CSS, jeśli chcesz budować niestandardowe funkcje lub szablony.
 • Witryny Google (https://sites.google.com/) – Jeden z najbardziej przyjaznych dla użytkownika obecnie dostępnych systemów zarządzania treścią. Ten ułatwia utworzenie strony internetowej za pomocą prostych narzędzi „przeciągnij i upuść”, co czyni go niezwykle wygodnym.
 • Drupal (https://www.drupal.org/) – Możesz łatwo i łatwo zbudować wiele stron internetowych, oszczędzając sobie dużo pracy. Drupal wymaga jednak znajomości PHP i CSS, aby dodać nieco bardziej zaawansowaną funkcjonalność. Ale to niezwykle elastyczny CMS.
 • Magneto (https://magento.com/) – Magneto to idealny CMS do tworzenia witryn internetowych, jeśli chcesz zbudować witrynę eCommerce. Ma niesamowite narzędzia do zarządzania produktami i sprzedażą.

Werdykt w sprawie Open Source CMS

Systemy zarządzania treścią typu open source są reklamowane jako całkowicie bezpłatne, co jest prawdą. Rdzeń oprogramowania jest darmowy, ale kiedy zaczniesz z niego budować stronę internetową, zauważysz, że większość miejsc, do których można dotrzeć, w przypadku wtyczek, szablonów i pomocy w programowaniu, jest opłacana.

Mimo to ilość pieniędzy, które zaoszczędzisz w dłuższej perspektywie, będzie znaczna i sprawi, że Twoja obecność w Internecie będzie bardziej zrównoważona.

Zastrzeżony CMS

Jak sama nazwa wskazuje, zastrzeżony system CMS zawiera szereg ograniczeń, co niekoniecznie jest złe, ponieważ sprowadza się do indywidualnych potrzeb. Zastrzeżone systemy CMS są zazwyczaj wyspecjalizowane dla konkretnej branży i związane z nimi treści. Na przykład, można je budować wyłącznie na stronach poświęconych gotowaniu lub na stronach salonów samochodowych. Główną ich zaletą jest to, że oszczędzają dużo początkowych kosztów rozwoju, jeśli dokładnie wiesz, co chcesz zbudować. Ułatwiają na przykład zarządzanie sklepem internetowym. Istnieje wiele zastrzeżonych systemów zarządzania treścią eCommerce, które co miesiąc dzielą się zyskami, umożliwiając korzystanie z ich oprogramowania. Mogą więc być bardzo przydatne.

Musisz po prostu dobrze się czuć w firmie, z której korzystasz, ponieważ będzie ona hostować Twoją witrynę i pomagać w rozwiązywaniu problemów technicznych. Firma zazwyczaj zapewnia w pełni zarządzaną usługę hostingu wraz z obsługą 24/7, co jest bezcenne, jeśli nie interesuje Cię technologia.

To rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, których działalność nie zależy zbytnio od ich obecności w Internecie i chciałaby mieć w tle zaznaczoną stronę internetową. Jeśli jesteś zajęty zarządzaniem firmą i codziennymi zadaniami, które się z nią wiążą, możesz oddać swoją obecność online w ręce firmy. Będą dbać o częste aktualizacje i utrzymywać świeżość technologii i gotowość do działania przez każdą sekundę roku.

Zalety zastrzeżonego CMS

Może być bezpieczniej – Twoja strona jest stale w rękach profesjonalistów, którzy dbają o nią i zarządzają nią tak dobrze, jak to możliwe. Zapewniają rozwiązanie hostingowe, instalują aktualizacje, instalują moduły i wykonują całą niezbędną pracę.

Są również mniej popularne i mają mniej osób węszących w kodzie, co znacznie utrudnia włamanie.

Niski koszt początkowy – Własny CMS jest zazwyczaj opłacany co miesiąc od samego początku. Będzie to kosztować więcej w dłuższej perspektywie, ale nie masz nic wspólnego z konfiguracją witryny. Nie musisz płacić programistom ani nikomu innemu poza firmą, którą „wynajmujesz”.

Stale aktualizowana – Dobry, opatentowany CMS ma częste aktualizacje. Możesz otrzymać więcej aktualizacji niż to, co uzyskasz, wynajmując programistę lub firmę programistyczną do pracy z Twoją witryną.

Wady zastrzeżone CMS

Nie wiele opcji dostosowywania – Ponieważ systemy te zostały stworzone z myślą o konkretnym typie branży i odbiorców, dostosowanie witryny do konkretnych potrzeb może być trudne. Nie budujesz własnego systemu, więc naturalne jest, że nie masz z nim tyle swobody.

Brak możliwości przenoszenia – Nie zawsze możesz wyodrębnić dane i pliki ze swojego systemu za pomocą zastrzeżonego rozwiązania. Twoje ręce są prawie związane, ponieważ nie będziesz nawet mógł przenieść swojej witryny z jednej usługi hostingowej do drugiej.

Musisz zaufać firmie – Ponieważ są oni właścicielami platformy i przestrzeni dyskowej, na której zbudowana zostanie Twoja witryna, będziesz musiał dużo zaufać dostawcy. Muszą stale opracowywać i aktualizować swoje oprogramowanie, aby lepiej zaspokajać potrzeby klientów. Muszą też być w zasięgu, gdy potrzebujesz pomocy z witryną.

Wielu dostawców CMS utrzymuje przestarzałe platformy, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić trochę badań i przeczytać recenzje klientów, zanim zaczniesz robić interesy z dostawcą.

Po prostu wynajmujesz oprogramowanie – Po zakupie zastrzeżonego systemu CMS nie będziesz mieć kodu, z którego jest zbudowany. To nie jest twoje i będzie wymagać od ciebie miesięcznej opłaty, aby utrzymać działanie witryny.

Popularne zastrzeżone systemy zarządzania treścią

 • Ghost (https://ghost.org/pricing/) – Ghost jest darmowy, ale ma płatną wersję Pro. Występuje w różnych pakietach, które oferują specjalistyczny pakiet hostingowy, wsparcie i wiele innych. Jest napisany w node.js.
 • Kentico (https://www.kentico.com/) – Napisane w ASP.NET, Kentico to potężny system zarządzania treścią. Ma wiele funkcji, które pomagają w eCommerce, marketingu online i budowaniu społeczności, co znacznie poprawia Twoją obecność w Internecie.

Werdykt w sprawie zastrzeżonego systemu CMS

Jeśli ty lub twoja nisza mają bardzo konkretne wymagania i chcesz najprostszego rozwiązania, jak większość rozsądnych osób, prawdopodobnie znajdziesz się przy użyciu zastrzeżonego systemu CMS. Pamiętaj, że odejście od takiego systemu może być trudne. Upewnij się, że bierzesz udział w tym na dłuższą metę i że warto utrzymywać witrynę i zbudować ją za pomocą jednego takiego rozwiązania, które jest tego warte.

Wniosek

Oto oni! Możesz zobaczyć zalety i wady każdego typu CMS. Do tej pory istnieje wiele opcji do przejrzenia, każda lepsza od drugiej. Ale twoja decyzja powinna opierać się wyłącznie na tym, co działa najlepiej dla ciebie i twojej firmy.

Jeśli nie masz nic przeciwko początkowym wydatkom, chcesz mieć wiele niestandardowych funkcji, dobry wygląd i kontrolę nad swoją obecnością w sieci, a jednocześnie oszczędzając pieniądze w dłuższej perspektywie, wybierz open source.

Mam nadzieję, że pomogliśmy Ci dzisiaj nauczyć się czegoś nowego i że dowiedziałeś się, który typ CMS będzie Ci najbardziej odpowiadał!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector