PHP vs ASP.NET – jakie są różnice?

php vs asp net


Odkąd zarówno PHP, jak i ASP.NET powstały, chęć decydowania o tym, co jest lepsze, jest nieustannym przedsięwzięciem, prowadzącym do licznych wpisów na blogu i artykułów na ten temat. Niestety, wiele z nich jest jednostronnych, promujących się jeden na drugim. Dlatego dzisiaj zamierzamy dokonać obiektywnego porównania między dwoma językami, aby pomóc Ci zdecydować, którego z nich powinieneś użyć do budowy nowej aplikacji lub własnego imperium online.

PHP jest jednym z najbardziej znanych języków programowania WWW, w którym tworzone są miliony stron internetowych i dedykowanych aplikacji. Jest to platforma typu open source, która nadal znacznie przyczynia się do jej popularności. Ale Microsoft ASP.NET jest także platformą typu open source.

Ustalenie, który z nich jest lepszy od drugiego, nie jest łatwe. Próbowanie tego jest prawie jak porównywanie jabłek z pomarańczami. Nie możesz więc zdecydować, który z nich jest lepszy. Wyróżnienia te możesz wprowadzić tylko wtedy, gdy masz na myśli kilka konkretnych celów.

Obie PHP i ASP.NET to bardzo udane przedsięwzięcia, które rozwinęły przez lata wiele świetnych witryn, ale dla tych, którzy nie pracowali zbyt długo, pozostaje jedno pytanie. Którego powinni użyć?

Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, której z tych dwóch technologii powinieneś użyć w następnym projekcie. Może to nie pomóc w podjęciu decyzji od razu, ale na pewno pomoże ci uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, która technologia bardziej Ci odpowiada.

Zanim pogłębimy naszą rozmowę, zobaczmy najbardziej podstawową zmienną, której możemy użyć do rozróżnienia. Analizując udział w rynku języków programowania internetowego, możemy uzyskać wiele informacji, ponieważ pokazuje nam, jak szeroko dany język programowania jest używany na rynku.

Pomoże Ci również, jeśli zamierzasz znaleźć pracę u jednego z nich. Według naszych statystyk 9% rynku używa Ruby on Rails, 34% używa ASP.NET, a 57% używa PHP. Statystyki oczywiście by się zmieniły, gdybyśmy wzięli również pod uwagę inne języki, ale jest to wystarczające ze względu na nasz argument.

Więc jeśli szukasz pracy, ucząc się kodować w jednym z tych języków, zdecydowanie lepiej jest z PHP. Jeśli chcesz opracować projekt lub zrobić coś innego, pozostań z nami i naucz się reszty!

Co to jest PHP?

logo php 2017PHP jest otwartym oprogramowaniem, skryptem po stronie serwera i językiem programowania ogólnego przeznaczenia. Najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia dynamicznych stron internetowych i aplikacji internetowych. Dzięki orientacji obiektowej pomaga programistom być bardziej kreatywnym w rozwiązywaniu określonych problemów i tworzeniu aplikacji.

Łatwość zrozumienia i użytkowania znacznie przyczyniła się do jego szerokiej popularności i funkcjonalności, a społeczność wzrosła dopiero od wydania w 1995 roku. Jest całkowicie darmowy i zawsze będzie dostępny. Każdy początkujący może łatwo zrozumieć jego składnię i przyzwyczaić się do programowania.

Kolejną zaletą jest to, że działa na niemal wszystkich serwerach hosta i obsługuje wiele różnych baz danych, takich jak MySQL, PostgreSQL, Oracle, Sybase, Informix, a nawet Microsoft SQL. PHP kładzie duży nacisk na skrypty po stronie serwera, ale można go również wykorzystywać do tworzenia aplikacji komputerowych. Jedną z jego wspaniałych cech jest to, że kod PHP nie musi być zapisywany w osobnym pliku. Można go również zapisać na stronie HTML, umożliwiając programistom tworzenie dynamicznych stron internetowych. PHP ma dużą szybkość i funkcjonalność i jest zorientowany na tworzenie stron internetowych.

Z PHP możesz robić takie rzeczy jak:

 • Zbierz informacje o użytkowniku za pomocą formularzy. Gdy użytkownicy wypełnią te formularze wymaganymi danymi, możesz wysłać im informacje na podane przez nich wiadomości e-mail.
 • Zbieraj informacje automatycznie z różnych stron internetowych i z całego Internetu. Za pomocą dynamicznych skryptów PHP możesz łatwo zautomatyzować gromadzenie danych w swojej witrynie, a nawet „zeskrobać” dane, takie jak zdjęcia i tekst z innych witryn w Internecie..
 • Utwórz opcję członkostwa dla swojej witryny. Jeśli tworzysz witrynę, która zawiera płatne treści, możesz użyć PHP do utworzenia obszaru członkostwa, do którego można uzyskać dostęp tylko za pomocą nazwy użytkownika i hasła.
 • Generuj dynamiczne pliki i strony internetowe.
 • Śledź użytkowników za pomocą plików cookie. Możesz wysyłać i odbierać pliki cookie oraz śledzić sposób, w jaki odwiedzający wchodzą w interakcje z Twoją witryną.
 • Dodaj dowolną funkcję dynamiczną, jaką możesz wymyślić. Niebo jest granicą, jeśli chodzi o tworzenie dynamicznych funkcji, takich jak zegary, kalendarze, kalkulatory i wszystko, co można obsługiwać za pomocą skryptu. PHP pozwala szybko opracowywać dynamiczne funkcje, które wysyłają i odbierają informacje, tworząc w ten sposób niezwykle przydatne aplikacje.
 • Twórz aplikacje komputerowe. Możliwe jest pisanie różnych aplikacji komputerowych w PHP, ale nie jest to najlepszy sposób, aby to zrobić, ponieważ większość PHP kładzie nacisk na tworzenie stron internetowych.
 • PHP ma kilka niezwykle przydatnych funkcji przetwarzania tekstu.
 • Niezwykle łatwo jest znaleźć hosting dla PHP. Jak już wspomniałem powyżej, prawie każdy dostawca hostingu obsługuje najnowszą wersję PHP, co ułatwia uruchamianie.
 • PHP ma szeroki zakres potężnych wbudowanych funkcji.

Wady PHP

 • Różne wady bezpieczeństwa. PHP ma długą historię licznych awarii bezpieczeństwa. Ma wiele znanych i nieznanych luk w zabezpieczeniach, które można wykorzystać do jego wykorzystania, więc rozsądnie byłoby użyć wtyczek bezpieczeństwa i innych środków bezpieczeństwa, jeśli obsługuje się wrażliwe dane za pomocą skryptu PHP.
 • Nie tak dobrze do tworzenia aplikacji komputerowych. Chociaż tworzenie aplikacji komputerowych za pomocą PHP jest rzeczywiście możliwe, nie jest to zalecane, ponieważ PHP jest bardziej zoptymalizowane pod kątem tworzenia stron internetowych.
 • PHP ma słaby typ. Ukryta konwersja języka będzie niespodzianką dla wielu nowych użytkowników PHP. Prowadzi to do wielu nieoczekiwanych błędów, jeśli nie jesteś tego świadomy.

Co to jest ASP.NET?

logo sieci aspASP.NET lub Active Server Page (pierwotnie znany jako ASP +) został opracowany przez Microsoft i został zaprojektowany do tworzenia stron internetowych i tworzenia dynamicznych stron internetowych. Jest to otwarty język skryptowy po stronie serwera, którego można używać do szybkiego tworzenia dynamicznych stron internetowych. Ta platforma rozwoju sieci oparta jest na technologiach po stronie serwera i zapewnia wszystkie usługi wymagane do tworzenia niezawodnych aplikacji internetowych na komputery PC i urządzenia mobilne.

Został wydany w 1998 roku, jako pierwszy język skryptowy Microsoft po stronie serwera.

Ponieważ jest to platforma Microsoft, obsługuje także kod skompilowany w innych językach, takich jak C ++, C #, Perl i Visual Basic. Zawiera także różne kontrolki serwera, które oddzielają kod strony internetowej od jej zawartości, umożliwiając tworzenie stron internetowych w środowisku WYSIWYG (What You See Is What You Get). Daje metodę opartą na wzorcach do budowania dynamicznych stron internetowych i umożliwia czyste rozdzielenie problemów. Zapewnia to pełną kontrolę nad znacznikami, dzięki czemu tworzenie stron internetowych jest znacznie przyjemniejsze.

Ponieważ jest to język po stronie serwera, kod jest przechowywany w pliku ASP lub ASP.NET i wykonuje kod w tym pliku, a następnie zwraca wyniki do przeglądarki internetowej użytkownika.

Zalety ASP.NET

 • Elastyczne programowanie – Podczas programowania aplikacji lub strony internetowej możesz zmienić zdanie w połowie, bez konieczności przeprogramowywania wszystkiego od początku. Wynika to z jego elastyczności i funkcji obiektowych.
 • Rozdzielenie obaw – Model aplikacji, kontrola i widok są podzielone, dzięki czemu aplikacja i kod są bardziej przejrzyste. Ułatwia to także utrzymanie aplikacji. Umożliwia to również podzielenie projektu na różne części, umożliwiając wielu programistom pracę nad tym samym projektem. Praca jednego programisty nie wpłynie na pozostałych.
 • Obsługuje TDD – Dzięki wsparciu dla Test Driven Development możemy stworzyć naszą aplikację za pomocą testu jednostkowego.
 • Wydajność – ASP.NET ma wiele bibliotek, takich jak SignalIR, Odata, WebApi i inne funkcje językowe, które oferują wysoką wydajność.
 • Ma dojrzałą strukturę – ASP.NET ma bibliotekę zadaniową, co oznacza, że ​​jest zorganizowana w dziedziczne klasy odnoszące się do określonego zadania. Na przykład programiści mogą zaoszczędzić czas na edycji obrazu lub XML i innych typowych zadaniach programistycznych.
 • Prosty rozwój – Dzięki modelowi programowania opartemu na zdarzeniach, tworzenie aplikacji jest znacznie prostsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
 • Obsługuje wiele różnych języków – Deweloper może wybrać pisanie kodu w ponad 25 obsługiwanych językach .net, takich jak C #, C, C ++, Jscript.Net, VB. Netto i wiele więcej.
 • Wady ASP.NET
 • Wysokie koszty utrzymania – Jedną z głównych wad są kosztowne utrzymanie ASP i Visual Studio. Tak, sam język jest bezpłatny, ale środowisko programistyczne jest płatne. ASP.NET wykorzystuje również znacznie więcej zasobów serwera niż PHP. Jest to kosztowny wybór i zdecydowanie powinieneś upewnić się, że warto go wybrać.
 • Trudno zrozumieć przepływ aplikacji – Przepływ aplikacji jest nieco skomplikowany do wdrożenia i nie jest zbyt dobry dla małych aplikacji. W rzeczywistości jest to dość trudne do wdrożenia.

PHP vs ASP.NET

Teraz, znając każdy język i jego podstawowe cechy, czas wprowadzić rozróżnienie, którego szukamy. Oba języki mają swoje mocne i słabe strony. PHP jest tani, ale ma wady bezpieczeństwa, ale wciąż jest szybki i niezawodny.

Z początku ASP.NET jest łatwiejszy w obsłudze dzięki systemowi bibliotek klas. Ale utrzymanie rozwoju i wszelkiego rodzaju aplikacji jest znacznie bardziej kosztowne. Tak więc rozróżnienie, które jest lepsze, a które należy wybrać, zależy w dużej mierze od twoich wymagań. Zobaczmy, czego jeszcze możemy użyć.

Główne wyróżnienia

Istnieje kilka podstawowych czynników wyróżniających, które sprawiają, że jedna opcja jest lepsza od drugiej, więc tutaj przejrzymy je wszystkie i zdecydujemy, z których z nich możemy ostatecznie ogłosić zwycięzcę.

Zgodność

PHP współpracuje z wieloma różnymi platformami, takimi jak UNX, Linux, OSX, Windows i prawie wszystkim, do czego byś go wrzucił. ASP.NET jest stworzony przede wszystkim dla platform Windows. PHP jest niezależny od platformy, podczas gdy ASP.NET w dużej mierze zależy od platform Windows.

W związku z tym PHP można pisać w wielu programistach i edytorach. Mogą nawet używać edytorów tekstu do pisania kodu, choć kosztem funkcjonalności. Większość programistów ASP.NET korzysta z Microsoft Visual Studio podczas procesu programowania.

Koszt

Oba języki są bezpłatne, ale większość platform programistycznych dla platformy ASP.NET jest kosztowna. Ponieważ PHP jest całkowicie otwartym oprogramowaniem, opracowanie dowolnej aplikacji lub strony internetowej byłoby znacznie tańsze. ASP.NET zajmuje także znacznie więcej zasobów serwera niż PHP.

Prędkość

Chociaż szybkość Twojej witryny nie jest głównym czynnikiem decydującym o jej znaczeniu, zawsze warto wybrać język kodowania, który kompiluje się szybciej. Nie ma dużej różnicy w prędkości ASP.NET i PHP, ale niektórzy twierdzą, że PHP jest nieco szybszy. Argument ten jest poparty przez Facebook, Google, Yahoo! i inne znane strony internetowe, które zostały zakodowane w PHP.

Ostatecznie to Ty decydujesz, który z nich jest szybszy, na podstawie kilku argumentów. Ale ostatecznie szybkość witryny zależy bardziej od przepustowości i używanego serwera.

Wsparcie

Największy udział w rynku mówi głęboko w PHP. Jest więc naturalne, że ten język open source ma znacznie większą pulę programistów obsługujących go niż ASP.NET. Oba mają żywe społeczności, więc na pewno znajdziesz odpowiedzi, których szukasz, ale PHP ma więcej osób, które z nich korzystają, więc jest więcej przyjaznych współpracowników, którzy chętnie odpowiedzą na twoje pytania.

Ponadto, ponieważ więcej osób korzysta z PHP, o wiele bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz utalentowanych programistów, jeśli chcesz zbudować zespół.

Skalowalność

Oba te języki są bardzo skalowalne. Jeśli chcesz w prosty sposób tworzyć strony internetowe za pomocą systemu zarządzania treścią, takiego jak Drupal, Joomla lub WordPress, to PHP jest zdecydowanie bardziej niezawodnym wyborem niż ASP.NET.

Czas wdrożenia

Wykonywanie złożonych zadań zajmuje znacznie więcej czasu dzięki ASP.Net niż PHP, więc tworzenie projektów zajmuje średnio więcej czasu.

PHP jest interpretowane na serwerze, podczas gdy ASP musi być kompilowana za każdym razem, gdy wprowadzane są zmiany w kodzie, co powoduje, że proces programowania zajmuje więcej czasu dzięki ASP.NET.

Zwycięzca

Jeśli do tej pory zwracałeś uwagę, to jest prawie pewne, który jest zwycięzcą. Możesz rozwinąć wybraną stronę internetową lub aplikację za pomocą jednej z nich. Ale z pominięciem argumentów istnieje powód, dla którego duże firmy, takie jak Google, Facebook i Yahoo! zbudowali swoje strony internetowe przy użyciu PHP i dlaczego większość ludzi z niego korzysta.

Zasadniczo PHP jest lepszą opcją dla większości stron internetowych i jest tym, co ludzie zwykle polecają tym, którzy zamierzają postawić stopę w tworzeniu stron internetowych. Z ASP.NET też nie ma rzeczy niemożliwych, a niektóre jego problemy można rozwiązać na wiele sposobów. Jeśli więc zakochałeś się w ASP.NET, skorzystaj z niego.

Dotychczasowe statystyki mówią w imieniu PHP, ale ASP.NET wciąż mocno stoi wśród języków skryptowych po stronie serwera i jest w stanie wykonać wiele złożonych zadań programistycznych.

Inne ciekawe porównania:

 • PHP vs Phyton
 • Ruby on Rails vs. PHP
 • PHP vs Node.js
 • HTML vs PHP
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map