PHP vs Java – którego należy użyć do następnego projektu?

php vs java


Niektórzy twierdzą, że porównywanie Java z PHP nie jest w rzeczywistości poprawne, ponieważ Java jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia, podczas gdy PHP jest językiem skryptowym po stronie serwera. Ale i tak spróbujemy to zrobić, ponieważ te dwa są obecnie najpopularniejszymi językami programowania w Internecie, stanowiąc większość dynamicznej sieci.

Zarówno PHP, jak i Java są platformami do tworzenia aplikacji internetowych.

Każdy język programowania ma swoje mocne i słabe strony i nie byłoby uczciwie ogłaszać, który z nich wygrywa. Jednak porównanie ich położy nacisk na zalety i wady każdego z nich, co pozwoli nam uzyskać o wiele jaśniejszy obraz tego, który najlepiej sprawdziłby się w nadchodzącym projekcie.

Więc bez zbędnych ceregieli, zobaczmy, jak te dwa się porównują!

Trochę historii

Obie Jawa i PHP zostały utworzone w 1995 roku.

Java została stworzona jako część platformy Java, pierwotnie zaprojektowana do tworzenia aplikacji w przeglądarce i oprogramowania klienckiego. Jest to teraz język programowania używany do tworzenia wielu aplikacji internetowych.

Z drugiej strony PHP zostało stworzone wyłącznie dla skryptów sieciowych i serwerowych. Miał być osadzony na stronach HTML, co czyni je dynamicznymi stronami internetowymi. Został opracowany w 5 różnych wersjach i osiągnął PHP 5, a PHP 6 jest obecnie w fazie rozwoju. Jest darmowy i wyjątkowo łatwy do nauczenia się i użytkowania.

Co to jest PHP?

PHP (Hypertext Processor) to język programowania i interpreter przeznaczony do skryptów po stronie serwera typu open source i programowania ogólnego.

Jest dostępny za darmo dla każdego i jest używany przez większość czasu na serwerach Linux. PHP można nazwać językiem programowania ludzi, ponieważ każdy może z niego korzystać!

PHP utorowało drogę dynamicznym stronom internetowym, jakie znamy dzisiaj. Bez tego przeglądalibyśmy tylko statyczne strony HTML.

Użycie PHP jest podobne do C i C ++ pod względem składni. Zwykle PHP jest osadzone na stronie internetowej wraz z HTML. Zanim użytkownik będzie mógł wyświetlić stronę, której zażądał, serwer przetworzy skrypt PHP i zwróci wyniki operacji wykonanych w ramach tego skryptu. Daje to drogę do dynamicznych stron internetowych jako wyświetlanych tekstów, obrazów lub innych informacji na stronie internetowej.

Strona HTML z dołączonym skryptem PHP ma zmienione rozszerzenie .HTML na .PHP.

Z tego powodu PHP jest podstawą wielu frameworków i systemów zarządzania treścią. Wraz z coraz większą liczbą technologii internetowych i witryn e-commerce PHP zyskuje na znaczeniu. Może być używany do większości celów, ponieważ może zrobić wszystko, co mogą zrobić inne technologie sieciowe. Jest szeroko stosowany do tworzenia bardzo wydajnych stron internetowych.

Obecnie PHP ma 82,6% udziału w rynku w Internecie. Ta liczba mówi sama za siebie. Jeśli poprawnie napiszesz kod, PHP stanie się najbardziej wydajnym językiem internetowym, jakiego możesz użyć.

Korzyści z PHP

 • Open Source (bezpłatny)
 • Łatwe do nauki
 • Ma mnóstwo wsparcia
 • Ma dużo dokumentacji
 • Wydajny język kodowania

Co to jest Java?

Java jest popularnym i nadmiernie używanym językiem programowania ogólnego przeznaczenia zorientowanym obiektowo.

Java jest bardzo podobna do języka programowania C ++, ale jest znacznie prostsza. Mówiąc prościej, mamy na myśli, że jest to obiektowy język programowania zorientowany na klasy, który został stworzony tak, aby miał jak najmniej implementacji. Można go używać do tworzenia i opracowywania kompletnych aplikacji, które można uruchamiać na jednym komputerze lub w sieci. Może być dystrybuowany wśród klientów i serwerów w sieci.

Jest to solidny język programowania, ponieważ działa na zasadzie „pisz raz i uruchamiaj w dowolnym miejscu”, co oznacza, że ​​po przestrzeganiu kodu można go uruchomić na wszystkich platformach obsługujących środowisko wykonawcze Java. Programy Java nie są uruchamiane bezpośrednio przez system operacyjny; zamiast tego używają wirtualnej maszyny Java (JVM), którą można uruchomić na wielu platformach, takich jak Windows, Mac OS i UNIX.

Dobrze przystosowane do sieci WWW opracowano wiele aplikacji zwanych apletami Java, które mogą być używane przez przeglądarki zgodne z Javą, takie jak Firefox i Google Chrome. Oprogramowanie Java działa również na laptopach, konsolach do gier, centrach danych, a nawet superkomputerach naukowych.

Java jest także kluczowym filarem znanego mobilnego systemu operacyjnego Android. Android używa języka Java jako podstawy wszystkich swoich aplikacji.

Podstawowe zasady Javy

Język programowania Java stał się tak szeroko stosowany z wielu powodów. Następujące cechy odegrały znaczącą rolę w jego sukcesie.

Programy Java są przenośne w sieci

Po skompilowaniu kodu źródłowego programu Java w kod bajtowy można go przenieść do dowolnego klienta lub serwera w sieci komputerowej. Java Virtual Machine (JVM) interpretuje ten kod bajtowy na kod, który będzie działał na sprzęcie komputerowym.

Solidny kod

Jednym z powodów, dla których ta przenośność jest możliwa, jest to, że Java nie tworzy odniesień do żadnych danych poza sobą. Oznacza to, że nie wykorzystuje żadnych danych przechowywanych w systemie operacyjnym lub w innej aplikacji.

Programowanie obiektowe

Zaletą obiektów jest bycie częścią określonej klasy obiektów i dziedziczenie tego samego kodu, który jest wspólny dla tej klasy.

Aplety są elastyczne

Ponieważ operacje nie są wykonywane na urządzeniu klienta, a nie na serwerze, aplety mogą działać bardzo szybko.

Korzyści z Java

Zapisanie wszystkich korzyści, jakie oferuje Java, jest prawie niemożliwe, więc skrócimy to.

 • Łatwe tworzenie kodu wielokrotnego użytku
 • Łatwe do nauki
 • Niezależny od platform
 • Obiektowy
 • Solidny kod

Główne różnice między PHP a Javą

Dokumentacja

PHP ma naprawdę dobrą dokumentację na swojej oficjalnej stronie internetowej i stronach osób trzecich. Najnowsza aktualizacja PHP przyniosła wiele zmian znacznie poprawiających rdzeń, a także dokumentację.

Java ma również dobrze zdefiniowane biblioteki podstawowe, które pomagają użytkownikom. Spełniają one standardy jakości i oferują szczegółowe informacje na temat każdego znaczącego aspektu języka.

Pisanie na maszynie

Java opiera się na pisaniu statycznym, co oznacza, że ​​zmienne muszą mieć zadeklarowany typ, podczas gdy PHP używa pisania dynamicznego. Oznacza to, że zmienne przyjmują typ wartości, która jest w nich obecnie zawarta. Są w stanie zmienić swój typ, aby spełnić niejawne konwersje i rzutowania.

Podstawową różnicą strukturalną między Javą a PHP jest różnica między słabo i silnie napisanymi językami.

PHP jest językiem słabo wpisanym, ponieważ jest znacznie bardziej elastyczny i opiera się na „zdrowym rozsądku” programisty, gdy podchodzi do zadania. W wersji PHP 7 nastąpiła ogromna poprawa obsługi pisania.

Java jest jednak silnie typowanym językiem, więc wymaga od programisty użycia jawnych instrukcji dotyczących jego intencji, aby mógł on funkcjonować. Ma wyraźne oczekiwania co do pisania kodu, a jeśli nie zostaną spełnione, kompilator nie uruchomi programu, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Sieć i infrastruktura

PHP można wdrożyć po prostu w najbardziej podstawowej formie, ale codzienny programista wciąż musi korzystać z frameworków, aby zbudować niektóre standardowe funkcje infrastruktury na podstawie podstawowego interpretera PHP.

Co ciekawe, środowisko Java jest podobne. Java ma znacznie mniej natywnych funkcji wbudowanych w jego język i nie jest zbyt ściśle zorientowana w Internecie.

PHP vs. Java – Kto wygrywa?

Wiele osób powiedziałoby, że wszystko zależy od preferencji programisty, ponieważ zarówno Java, jak i PHP mają jedne z najważniejszych zalet i oba są bardzo potężne. Ale wiele osób powie Ci również, że PHP jest znacznie lepszym wyborem i słusznie. Jest powód, dla którego PHP zajmuje 82,6% udziału w Internecie. Ale głównym powodem, dla którego wybrali PHP, jest sama szybkość rozwoju.

Aplikacje są opracowywane znacznie szybciej, a PHP ma zwykle mniej problemów, gdy jest używany na współdzielonym hostingu, co czyni go bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Podczas gdy Java działa najlepiej na serwerze dedykowanym, co czyni go znacznie droższym.

Czy wyżej wymienione rzeczy oznaczają, że powinieneś preferować jedno nad drugim? A może powinieneś unikać korzystania z Java? Absolutnie nie.

Jednak PHP jest łatwiejszy do przebudowania niż Java i jest również bardziej opłacalny. Korzystanie z PHP nie kosztuje nic, a niektóre funkcje Java są płatne. Ale programiści Java mogą zdobyć certyfikat, który pozwoli im łatwiej znaleźć pracę, podczas gdy PHP nie oferuje żadnych kwalifikacji.

Krótko mówiąc, oba mają swoje zalety i wady, więc wybór zależy od korzyści, które chcesz wykorzystać z tych dwóch języków programowania.

Java może być o wiele bardziej niezawodnym wyborem, gdy istnieje skomplikowane zadanie programistyczne wymagające profesjonalnych programistów. Dzięki precyzyjnie zdefiniowanym standardom praca jest wykonywana znacznie łatwiej i wydajniej wśród zespołów programistów.

Z drugiej strony PHP jest bardziej dostępny dla nowych programistów. Działa dobrze dla osób lub grup z własnymi zdefiniowanymi standardami kodowania oraz w przypadku tworzenia aplikacji z prostymi funkcjami.

Podobne porównania

 • PHP vs HTML
 • PHP vs Node.js
 • PHP vs Ruby on Rails
 • PHP vs Python
 • PHP vs ASP.NET
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map