PHP vs Python – jakie są różnice i podobieństwa?

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'PHP vs Python – jakie są różnice i podobieństwa?
0 12 мин.

python vs php


PHP i Python to dwa bardzo popularne języki kodowania, które istnieją od bardzo dawna. PHP jest jednym z najczęściej używanych języków programowania do tworzenia stron internetowych, podczas gdy Python jest potężnym językiem programowania ogólnego przeznaczenia, który umożliwia testowanie prototypów jako płynne programowanie. Oba są open source i mogą być swobodnie używane przez każdego. Oba są łatwe do nauczenia, dzięki ogromnej ilości dostępnej dokumentacji i ich ogromnym społecznościom.

Oba te języki programowania różnią się pod względem funkcjonalności i funkcji i są szeroko stosowane do różnych celów. Każdy z nich ma świetne języki do tworzenia stron internetowych, w zależności od tego, jaki rodzaj tworzenia stron internetowych chcesz zrobić. Ale jeśli chcesz programować w języku Python, musisz użyć dodatkowych modułów i struktur, takich jak Django lub Flask.

Python to język intensywnie wykorzystywany w grafice, inżynierii i nauce. Umożliwia szybkie i bezproblemowe pisanie aplikacji oraz tworzenie prototypów.

Jeśli chcesz poszerzyć swoje umiejętności programistyczne, nauczyć się pierwszego języka programowania lub nauczyć się nowego, tutaj możesz znaleźć większość rzeczy, które musisz wiedzieć, aby wyruszyć na właściwą stopę i pomóc ci wybrać język powinieneś się nauczyć. Ale najlepszą rzeczą byłoby nauczenie się ich obu, ponieważ PHP jest prostym i niesamowitym narzędziem do tworzenia stron internetowych, a Python jest po prostu użyteczny i przyjemny!

Co to jest PHP?

PHP lub procesor hipertekstowy jest językiem skryptowym ogólnego przeznaczenia i skryptowym po stronie serwera, używanym głównie do wykonywania zadań programistycznych, takich jak tworzenie dynamicznych stron internetowych. Będąc obiektowym językiem programowania, umożliwia programistom łatwiejsze wykonywanie zadań twórczych niż w innych językach. Dzieli podobną składnię z C i C ++. Możesz odróżnić plik PHP od innych, patrząc na rozszerzenie .php. Może być również osadzony na stronie HTML, co ułatwia tworzenie dynamicznych stron internetowych.

Ponieważ jest to język skryptowy po stronie serwera, działa na serwerze, a nie na komputerze klienta. Operacje są wykonywane na serwerze i są zwracane do użytkownika końcowego. W większości przypadków jest używany na serwerach Linux. Może być zintegrowany z wieloma popularnymi bazami danych, takimi jak Oracle, MySQL, Postgre SQL, Sybase, Microsoft SQL Server i Informix. PHP ma obecnie 82% udziału w rynku, co czyni go jednym z najpopularniejszych języków skryptowych po stronie serwera. Jest to bardzo proste dla każdego nowicjusza i oferuje wiele zaawansowanych funkcji dla doświadczonych programistów. Chociaż PHP skupia się głównie na skryptach po stronie serwera, możesz zrobić z nim znacznie więcej.

Na przykład PHP pozwala robić takie rzeczy jak:

 • Łatwo generuj dynamiczne strony i pliki.
 • Wysyłaj wiadomości e-mail do użytkowników z formularza. Użytkownicy mogą wypełnić formularz w Twojej witrynie, aby skontaktować się z Tobą i udostępnić Ci swoje informacje. Możesz podać im wszystkie potrzebne informacje w e-mailu odesłanym do nich.
 • Automatycznie zbieraj dane z Internetu. Możesz gromadzić takie rzeczy, jak zdjęcia, różne treści, informacje o użytkownikach, numery kart kredytowych i tak dalej.
 • Możesz śledzić użytkowników swojej witryny. PHP pozwala łatwo wysyłać i odbierać pliki cookie, które pozwalają śledzić interakcje użytkowników z witryną.
 • Utwórz login członkostwa. PHP pozwala ci stworzyć specjalny obszar dla członków Twojej witryny, jeśli chcesz hostować płatne treści lub po prostu chcesz mieć zarejestrowanych użytkowników.
 • Pisz aplikacje komputerowe. Nie jest to najlepszy język do wybierania aplikacji komputerowych z graficznym interfejsem użytkownika, ale jeśli wiesz wystarczająco dobrze, jak korzystać z PHP, możesz to łatwo zrobić.
 • Utwórz zegar, kalendarze i wiele dynamicznych rzeczy. Możesz dynamicznie przetwarzać wszystkie potrzebne informacje, więc niebo jest ograniczeniem w tym, jak używasz PHP do rozwijania swojej witryny.

Zalety PHP

 • Kompatybilność między platformami – PHP działa na większości głównych systemów operacyjnych, takich jak Windows, Linux, Mac OS i prawie na każdej bazie danych.
 • Szybka wydajność – Skrypt napisany w PHP działa znacznie szybciej niż skrypt napisany w kilku innych językach skryptowych, takich jak JavaScript lub ASP.Net.
 • Język programowania oparty na głębokim kodzie – PHP może służyć do tworzenia bardzo złożonych systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress, Drupal, Joomla i Magento. Nie ma potrzeby korzystania z procesora kodu lub kompilatora.
 • Prawie każdy dostawca hostingu obsługuje PHP – Jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania i prawie każdy dostawca hostingu obsługuje go, ponieważ nie ma żadnych problemów ze zgodnością, gdy aplikacja PHP musi być uruchomiona na żywo.
 • Jest stabilny – PHP ma wsparcie wielu programistów jako kręgosłup, więc jeśli pojawią się jakieś problematyczne błędy, ktoś będzie na dobrej drodze do jego naprawy, gdy tylko zostaną odkryte.

Wady PHP

 • Bezpieczeństwo – Ponieważ PHP jest językiem programowania typu open source, każdy może odkryć wszelkie nieodłączne błędy lub dziury w pętli, które może wykorzystać.
 • Wolniej niż nowi konkurenci – PHP jest szybki, ale nie szybszy niż nowsze języki skryptowe po stronie serwera, takie jak Node.js.
 • PHP jest idealny do rozwiązań eCommerce, ale nie jest tak dobry do większych aplikacji – Trudno byłoby zaprogramować aplikację na dużą skalę za pomocą PHP i byłoby trudne do utrzymania.

Co to jest Python?

Pyton to wysokopoziomowy, zinterpretowany i zorientowany obiektowo język programowania, który łączy się z dynamicznym wiązaniem i dynamicznym pisaniem. Może być używany do szybkiego tworzenia aplikacji, a także może być używany do łączenia istniejących elementów większej aplikacji. Ma bardzo prostą składnię, która jest łatwa do nauczenia, dlatego jest używana na całym świecie do uczenia studentów programowania. Około 60% szkół używa Python jako języka wprowadzającego do programowania. Wcięcie instrukcji źródłowych Pythona znacznie ułatwia jego odczytanie i zrozumienie.

Nie ma potrzeby kompilowania Pythona, który oferuje ogromną wydajność, dzięki czemu cykl edycji-testu-debugowania jest znacznie szybszy. Debugowanie programów w języku Python jest bardzo łatwe, ponieważ w przypadku złych danych wejściowych; błąd zgłosi wyjątek tylko wtedy, gdy interpreter wykryje błąd. Jeśli program nie złapie wyjątku, wydrukuje ślad stosu.

Debuger jest napisany w samym Pythonie i świadczy o wyjątkowej mocy introspekcyjnej Pythona.

Zalety Pythona

 • Programy są łatwe do odczytania – Dzięki eleganckiej składni Pythona czytanie i pisanie jest znacznie łatwiejsze niż w wielu innych językach.
 • Łatwy w użyciu – Uruchomienie programu jest proste i dlatego właśnie Python jest szeroko stosowany do tworzenia prototypów.
 • Łatwy do rozszerzenia – Zawsze możesz dodać nowe moduły, które są zaimplementowane i skompilowane w języku takim jak C lub C.++.
 • Obsługuje obiektowe programowanie z wielokrotnym dziedziczeniem i klasami.
 • Zaawansowane funkcje programowania – Python zawiera listy, generatory i wiele innych przydatnych funkcji.
 • Ma wiele wyspecjalizowanych grup interesów – Python ma dużą społeczność i wiele bardzo różnych części, które skupiają się na różnych rzeczach, takich jak przedsięwzięcia naukowe lub prototypowanie.

Wady Pythona

 • Python jest wolny. Znacznie wolniej niż C ++, PHP i wiele innych języków programowania.
 • Python nie nadaje się do pracy wieloprocesorowej / wielordzeniowej.
 • Ma wiele ograniczeń w dostępie do bazy danych.
 • Nie jest to dobry język do tworzenia aplikacji mobilnych.
 • Ma wiele ograniczeń projektowych. Python jest językiem dynamicznie typowanym, więc zawiera więcej błędów, które pojawiają się tylko w czasie wykonywania, a zatem wymaga dużo więcej testów.

PHP vs. PYTHON

Te dwa języki programowania różnią się od siebie pod względem użytkowania, funkcji i funkcjonalności, ale mają też wiele wspólnego. Programiści muszą je zrozumieć, aby wiedzieć, jakich języków powinni używać, aby lepiej wykonywać określone zadania.

Ważne jest, aby od razu zauważyć, że chociaż PHP ma wbudowane funkcje programistyczne, Python opiera się na modułach dodatkowych.

Wspólne cechy PHP i Python

 • Można ich używać do programowania ogólnego i skryptów.
 • Oba języki są interpretowane, języki wysokiego poziomu z dynamicznym pisaniem.
 • Oba są językami Open Source obsługiwanymi przez duże społeczności programistów.
 • Oba są łatwe do zrozumienia i nauki.
 • Oba języki obsługują łączenie metod.
 • Oba są łatwe do rozszerzenia w Javie, C i C.++.
 • Oba mają obsługę zmiennej liczby argumentów funkcji.
 • Mają pojedyncze instrukcje dla wszystkich typów danych.

Różnice między PHP a Pythonem

W końcu dotarliśmy do szczytu naszego porównania. Czas przyjrzeć się podstawowym różnicom między PHP a Pythonem, które je wyróżniają. Bez zbędnych ceregieli, przejdźmy do tego!

Python ma bardziej czytelny i minimalistyczny kod – Filozofia projektowania Python kładzie nacisk na czytelność kodu. Ułatwia to programistom pisanie uporządkowanego i czystego kodu, niezależnie od skali projektu i wielkości programu. Dzięki Pythonowi łatwo jest budować złożone aplikacje w minimalnym czasie.

Paradygmaty – Oba języki mają podobieństwa i oferują szereg wspólnych paradygmatów programowania. Python oferuje obsługę stylów programowania zorientowanego na aspekty, obiektowe, funkcjonalne i dobrze ustrukturyzowane. PHP ma funkcjonalny, obiektowy, refleksyjny, proceduralny styl programowania.

Python jest bardziej elastyczny, ale nie jest tak dobry do tworzenia aplikacji internetowych – Można go używać do opracowywania wszelkiego rodzaju oprogramowania i aplikacji. Doskonale nadaje się również do tworzenia aplikacji naukowych, prototypowania i aplikacji, które muszą przetwarzać ogromne ilości danych. Ma dużo większą elastyczność niż PHP, ale nie jest tak dobry do tworzenia aplikacji internetowych.

PHP jest lepszy do tworzenia stron internetowych – PHP został zaprojektowany z myślą o tworzeniu stron internetowych, dlatego zawiera wiele wbudowanych funkcji tworzenia stron internetowych. Pisanie stron internetowych jest łatwiejsze do pisania w PHP niż w Pythonie, ponieważ Python jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia. Ale dzięki odpowiednim modułom innych firm Python może być również bardzo skutecznym narzędziem do tworzenia stron internetowych.

Python jest bezpieczniejszy – Python jest obecnie uważany za jeden z najbezpieczniejszych języków programowania. Ma wiele funkcji bezpieczeństwa, dzięki czemu doskonale nadaje się do szybkiego pisania złożonych aplikacji z myślą o określonych celach i funkcjach.

Aplikacje PHP mają wiele problemów związanych z bezpieczeństwem, które można rozwiązać za pomocą dodatkowych narzędzi zwiększających ich bezpieczeństwo.

Wniosek

Decyzja, czy PHP lub Python jest lepszy, jest trudnym wyzwaniem, nawet przy niezbędnej wiedzy. Na koniec wszystko zależy od twoich zadań i twoich osobistych wymagań.

PHP jest najlepszym wyborem dla programistów, którzy chcą tworzyć nowoczesne strony internetowe i aplikacje internetowe. Mają dużą stabilność i można je szybko rozwijać. Łatwiej jest również znaleźć hosting z obsługą PHP niż Python. Chociaż prawie każda firma hostingowa obsługuje najnowszą wersję PHP, ma ona różne opcje Pythona. PHP jest wbudowane w serwer WWW. Aplikacje w języku Python mogą być wbudowane w serwer WWW lub mogą działać w osobnym procesie, co może spowodować, że będzie on mniej stabilny i wolniejszy. Wynika to z faktu, że jest to proces nietrwały, co oznacza, że ​​przy każdym żądaniu serwera pojawi się nowy proces.

Z drugiej strony Python jest bardziej skoncentrowany na programowaniu ogólnego przeznaczenia, tworzeniu prototypów i solidnym kodzie. Daje to programistom możliwość tworzenia skalowalnych aplikacji. Jest także dobry do tworzenia stron internetowych, choć wymaga wielu modułów dodatkowych.

Dlatego przed rozpoczęciem nowego projektu ważne jest, aby każdy programista ocenił funkcje zarówno Pythona, jak i PHP, aby dokładnie wiedzieć, co będzie dla nich najlepsze. Gdy poznasz dokładne funkcje i wymagania swojego projektu, łatwiej jest znaleźć język programowania, który je uzupełnia.

3 Najlepsi dostawcy hostingu PHP i Python

Niezależnie od tego, czy wybierzesz język programowania, aby rozpocząć kolejny projekt internetowy, potrzebujesz niezawodnej usługi. Stworzyliśmy listę najlepszych firm hostingowych, które są świetne zarówno dla PHP, jak i Pythona.

Firma
Cena promocyjna

1tani hosting dla php i python3,49 USD / mies
2)najlepszy hosting dla php i python3,95 USD / mies
3)niezawodny hosting dla Pythona i PHP3,95 USD / mies
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector