PHP vs Ruby on Rails – jakie są różnice?

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'PHP vs Ruby on Rails – jakie są różnice?
0 17 мин.

php vs ruby ​​na szynach


Kiedy ludzie chcą rozpocząć nowy projekt lub karierę w branży IT, często zastanawiają się, jak postawić go na właściwej stopie. Jednym z kluczowych kroków w tym kierunku jest wybór technologii, z którą czujesz się komfortowo i która będzie dostępna na tyle długo, aby mogła zwrócić zainwestowany czas i energię.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, będziesz chciał pracować z technologią, która zabierze Twój projekt i firmę na długo po początkowej fazie. Jeśli jesteś programistą, potrzebujesz technologii, która ma duże wsparcie i ułatwi Ci znalezienie pracy.

Większość z nas, podejmując taką decyzję, polega na naszych kolegiach, przyjaciołach i różnych społecznościach. Wybór odpowiedniego języka programowania do tworzenia stron internetowych jest tematem bardzo dyskusyjnym i budzi wiele kontrowersji.

W tym artykule staramy się pomóc Ci zdecydować, czy powinieneś wybrać Ruby on Rails czy PHP do następnego przedsięwzięcia w dziedzinie IT. Kładziemy nacisk na sprawdzenie, jak działają te dwa języki i jak się one porównują pod względem szybkości, skalowalności, wydajności, kosztów, wsparcia i innych.

Pamiętaj jednak, że nie jest sprawiedliwe, ani technicznie nie jest odpowiednie porównywanie PHP z Ruby on Rails, ponieważ PHP jest językiem skryptowym po stronie serwera, a Ruby on Rails to framework programistyczny oparty na języku skryptowym Ruby.

Uczciwe porównanie byłoby między Ruby on Rails i CakePHP lub innymi frameworkami opartymi na PHP. Ruby on Rails zyskał większą popularność na przestrzeni lat niż jakikolwiek inny framework PHP i nie bez powodu. Ruby on Rails upraszcza proces uczenia się, stosując konwencje dotyczące konfiguracji, więc nie musisz się wiele zastanawiać i decydować o hostowaniu, organizowaniu i uruchamianiu opracowanej przez Ciebie aplikacji.

Mimo to PHP nadal działa w sieci i nadal będzie to robić, ale Ruby został opracowany jednocześnie z frameworkiem Rails. Jest to język, który kładzie duży nacisk na produktywność, dlatego możesz poświęcić mniej czasu i zasobów na rozwój aplikacji.

Oba te języki mają własny zestaw mocnych i słabych stron, które je wyróżniają, ale mają też wiele wspólnego. To naprawdę zależy od Ciebie, jakie są Twoje wymagania i nad czym ostatecznie chcesz pracować.

Aby dokonać właściwego rozróżnienia między nimi, przejrzymy wszystkie decydujące czynniki i pomożemy Ci dokonać wyboru!

Co to jest PHP?

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków skryptowych po stronie serwera używanych w programowaniu WWW. Jest open source, więc jest całkowicie darmowy wraz z wieloma środowiskami programistycznymi. Jest to również obiektowy język programowania, dzięki czemu programiści mogą wykazać się większą kreatywnością w rozwiązywaniu problemów.

Język został wydany w 1995 roku jako sposób tworzenia dynamicznych stron internetowych i od tego czasu stał się niezwykle popularny. Kod PHP może być po prostu osadzony w kodzie HTML, co czyni go bardzo wygodnym. Ma 82% udziału w rynku, a nawet duże firmy, takie jak Facebook, Yahoo! a Google napisał w niej wiele swoich witryn.

PHP jest bardzo dynamicznym językiem i można go używać na niemal każdej platformie, a do tej pory obsługuje go każdy dostawca hostingu. Obsługuje również wiele różnych baz danych, takich jak PostgreSQL, MySQL, Informix, Sybase i Microsoft SQL. Jest to potężny język, który kładzie duży nacisk na skrypty po stronie serwera, ale można go również używać do opracowywania aplikacji internetowych i aplikacji komputerowych.

PHP jest bardzo szybki i funkcjonalny i nastawiony na tworzenie stron internetowych. Ma naprawdę ogromną społeczność i wiele wsparcia, które zapewnia ciągły rozwój nowych funkcji i dużą pomoc. Około 90% problemów, które możesz napotkać w PHP, zostało już rozwiązanych przez kogoś innego, więc bardzo łatwo znajdziesz informacje. Najczęstsze rzeczy, na które pozwala PHP, to:

 • Po prostu i łatwo generuj dynamiczne strony i pliki. Możesz po prostu dodać kod PHP do pliku HTML i zmienić jego rozszerzenie na .php lub utworzyć osobny plik.
 • Twórz formularze i zbieraj informacje o użytkownikach za pomocą formularzy. Możesz także pisać automatyczne skrypty do zbierania różnych informacji z całej sieci.
 • Wysyłaj automatyczne e-maile. Gdy użytkownicy podadzą Ci swoje informacje, możesz wysyłać im automatyczne wiadomości e-mail.
 • Dodaj funkcje dynamiczne. Twórz zegary, kalendarze, kalkulatory i inne przydatne funkcje w swojej witrynie.
 • Twórz aplikacje komputerowe. Chociaż PHP nie jest najlepsze do tworzenia aplikacji komputerowych, możesz je zbudować.
 • Śledź użytkowników za pomocą plików cookie. Możesz pisać skrypty, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają z Twojej witryny.

W tym języku jest kilka wyjątkowych cech, które uczyniły go tak popularnym, ale ma też swój własny zestaw słabości. Zobaczmy, jakie są!

Plusy PHP

 • Prosta i płytka krzywa uczenia się – Kod PHP jest łatwy do zrozumienia nawet dla początkujących, a także ma prostą składnię, która ułatwia kodowanie.
 • Został stworzony dla Internetu – PHP koncentruje się na Internecie, dlatego posiada wiele wbudowanych funkcji, które pomagają w rozwiązywaniu problemów internetowych znacznie łatwiej i w prosty sposób.
 • Mnóstwo zasobów i wsparcie – PHP ma wiele dokumentacji, zasobów, ram i samouczków, z których możesz korzystać za darmo. Istnieje również wiele systemów CMS, takich jak Drupal, Joomla! i WordPress, które zostały napisane w PHP. Możesz z nich korzystać za darmo!
 • Niezwykle łatwe do wdrożenia – Nie ma żadnych problemów, gdy chcesz użyć napisanego kodu. Musisz tylko skopiować plik .php na serwer FTP, a on uruchomi się.
 • Wysoka wydajność – PHP jest znacznie szybszy niż wiele innych języków skryptowych.
 • Kompatybilność między platformami – PHP może być używane bezproblemowo w głównych systemach operacyjnych, takich jak Linux, Windows lub Mac, a także w większości baz danych. Ponadto obsługuje go każdy dostawca hostingu!
 • Stabilność – Ponieważ istnieje od tak dawna i ma aktywną społeczność, PHP stało się stabilne, dzięki wprowadzonemu rozwojowi.

Wady PHP

 • Wady bezpieczeństwa – PHP jest językiem typu open source, który istnieje od 1995 roku, a ludzie odkryli wiele exploitów bezpieczeństwa. Jeśli Twoja witryna obsługuje niektóre poufne dane, najlepiej użyć dodanych modułów zabezpieczeń.
 • Dużo niechlujnego kodu – Jedną z największych zalet PHP jest również jego słabość. Jego prostota często prowadzi do opracowania niemożliwego do utrzymania, niechlujnego kodu. To nie jest problem funkcji, ale wymaga trzymania się określonych standardów lub ram kodowania, jeśli chcesz opracować możliwy do utrzymania kod.

Co to jest Ruby on Rails?

Jak omówiliśmy, w tym argumencie Ruby i Rails powinny być traktowane osobno.

Rubin

Rubin to ogólnodostępny język programowania typu open source, który został opracowany w połowie lat 90. Obsługuje różne paradygmaty programowania, takie jak obiektowe, funkcjonalne i imperatywne. Działa również z automatycznym systemem pamięci i typem dynamicznym. Jego prosta składnia sprawia, że ​​jest niezawodny dla każdego, kto zna współczesne języki programowania. Ruby pozwala także na tworzenie projektów w różnych językach, w przypadku gdy lepiej nadają się do określonego zadania.

Języki koncentrują się na prostocie i wydajności, co umożliwia szybkie kodowanie i rozwój. Został zaprojektowany jako prosty, przenośny, rozszerzalny i kompletny. Działa na większości platform, takich jak Linux, UNIX, DOS, Mac OS i Windows.

Szyny

Railsy to platforma aplikacji WWW typu open source, opracowana w Rubim. Został stworzony, aby pomóc programistom, znacznie ułatwiając tworzenie aplikacji internetowych. Rozwój Railsów opierał się na założeniach dotyczących tego, co każdy programista musi rozpocząć, aby rozpocząć projekt. Korzystając z niego, programiści muszą pisać znacznie mniej kodu i mogą osiągnąć więcej niż w przypadku innych frameworków lub języków, ponieważ Ruby on Rail kładzie duży nacisk na wydajność. Prawdopodobnie korzystałeś z wielu popularnych aplikacji, które zostały zbudowane przy użyciu Ruby on Rails. Aplikacje takie jak SoundCloud, Zendesk, Hulu, Shopify zostały z nim zbudowane.

Mimo że jest lubiany przez wielu programistów, jest to również bardzo cenione oprogramowanie, ponieważ twierdzi, że zapewnia „najlepszy sposób” robienia rzeczy. Jedno jest pewne, użycie Railsów zapewni niesamowity wzrost wydajności, a wielu programistów twierdzi również, że sprawia, że ​​programowanie jest przyjemniejsze.

Dla początkujących o wiele łatwiej jest nauczyć się programowania w Ruby on Rails, niż w prawie każdym innym języku programowania lub frameworku. Jest bardziej elastyczny i bardziej wyrozumiały, zajmuje dużo mniej czasu na debugowanie i uderzanie głową o biurko, a więcej czasu na naukę.

Ponieważ Ruby on Rails jest oprogramowaniem typu open source, korzystanie z niego jest bezpłatne. Musisz tylko zainstalować co najmniej wersję 2.2.2 Ruby, zestaw deweloperski (jeśli korzystasz z systemu Windows), system pakowania RubyGems i bazę danych SQLLite3.

Zalety Ruby On Rails

 • To jest dojrzały framework – Zastosowanie Railsów pozwala programistom na tworzenie wysokiej jakości produktów w szybkim tempie. Jest również łatwiejszy w utrzymaniu dzięki swojej dojrzałości.
 • Jest kompaktowy – Zapewnia przyjemny i elegancki sposób tworzenia aplikacji, ma łatwą składnię zbliżoną do języka naturalnego.
 • Szybki i radosny rozwój – Musisz skupić się na najważniejszych zadaniach programistycznych w ramach Rails. Większość zadań służebnych została całkowicie zautomatyzowana, więc musisz po prostu skupić się na rozwiązywaniu problemów biznesowych, a nie na hakowaniu swojego frameworka. Ponieważ Ruby koncentruje się na wydajności, szybki i bezproblemowy rozwój jest jedną z jego najlepszych funkcji.
 • Idealne do szybkiego tworzenia aplikacji (RAD) – Wprowadzanie zmian w aplikacji jest również bardzo łatwe.
 • Ma zintegrowane narzędzia testujące – Railsy mają również bardzo przydatne ramy testowe, dzięki czemu cykl programowania i testowania oraz debugowania jest znacznie łatwiejszy.
 • Zoptymalizowany pod kątem szczęścia programisty – Ruby ma swoją nazwę jako „klejnot języka”. Jest ulubionym przez wielu programistów, ze względu na prostotę, łatwość użycia i zautomatyzowane funkcje.
 • Kod Ruby jest bardzo czytelny – To, wraz z funkcjami samodokumentowania, daje Ruby większą wydajność.

Wady Ruby On Rails

 • Szybkość działania – Najbardziej zauważalny problem z Ruby. Na przykład nie jest tak szybki jak NodeJS, ale ma zadowalającą wydajność. Nie powinno to stanowić problemu dla Twojej firmy.
 • Nie każdy dostawca hostingu obsługuje to – Ruby on Rails wymaga więcej zasobów do uruchomienia, więc nie jest tak szeroko obsługiwany jak PHP, który zużywa znacznie mniej. Ale jest wielu dostawców hostingu przyjaznych dla Ruby, więc nie musisz się martwić.
 • Hosting jest często droższy – Zwykły wspólny plan hostingu kosztuje około 5 USD, ale większość dostawców hostingu obsługujących Ruby pobiera za ich usługi około 40 USD, ponieważ Ruby wymaga znacznie więcej zasobów serwera.
 • Nie tak popularny jak inne języki skryptowe – Nawet przy coraz większej liczbie programistów przechodzących na Ruby każdego roku, nie ma już tak dużo napisanego kodu w porównaniu do Java lub PHP.
 • Ruby nie jest łatwym językiem programowania – Niektóre funkcje Ruby nie są tak proste dla początkujących. Jest to niezwykle potężny język, ale niektóre jego części są naprawdę trudniejsze do nauczenia się.

PHP vs Ruby on Rails

Wciąż nie jest łatwo zdecydować, który język jest lepszy, a który należy się uczyć, a oba mają swoje mocne i słabe strony, które je oddzielają. Analizując język programowania, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Różnią je one i pomagają nam wyciągać ważne wnioski. Zobaczmy, jakie są!

Łatwość użytkowania i krzywa uczenia się

Jak powiedziałem wcześniej, chociaż Ruby on Rails jest bardzo kompaktowy i wybaczający, Ruby nie jest łatwym językiem do nauki. PHP jest znacznie bardziej wszechstronne dla początkujących i zwykle uczą się go łatwiej.

Większość osób, które decydują się na korzystanie z Ruby, ma już doświadczenie w programowaniu i zna podstawy. Wielu programistów PHP przeniosło się do Ruby. Dlaczego? Wybrali go z tego samego powodu, dla którego wybrałeś jeden język. To osobiste preferencje. PHP ma płytką krzywą uczenia się, dzięki czemu jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Ponadto, jeśli szukasz programistów dla swojej firmy, o wiele łatwiej będzie znaleźć kogoś, kto jest biegły w PHP, niż w Ruby, więc korzystanie z PHP będzie również bardziej opłacalne. Wystarczy wziąć pod uwagę, że spośród 5 programistów, ktoś wiedziałby, jak tworzyć aplikacje w Ruby.

Szybkość i wydajność

Teraz należy zauważyć, że chociaż szybkość i wydajność są bardzo ważnymi czynnikami w języku, porównywanie szybkości Ruby on Rails i PHP nie jest uczciwym założeniem. Oba są na początku wolniejszymi językami. Nie możemy również dokonać dokładnego pomiaru prędkości, ponieważ zależy to również od wielu innych czynników, takich jak mechanizmy buforowania, systemy baz danych i ogólnie dostawca usług hostingowych.

Ruby on Rails to także framework, co oznacza, że ​​obniża szybkość ze względu na funkcjonalność i łatwość użytkowania. Zajmuje również więcej zasobów serwera niż PHP.

Społeczność i wsparcie

PHP wygrywa tę grę od samego początku, ponieważ ma ogromną pulę programistów i wiele zasobów online do wyboru. Na PHP jest około 5 razy więcej zasobów niż na Ruby. Ponadto ludzie wydają się być bardziej zainteresowani Ruby on Rails niż Ruby, sam język.

Należy zauważyć, że chociaż istnieje wiele zasobów dla PHP i wystarczającej ilości dla Ruby, oba mają ten sam problem. Wiele przewodników i zasobów jest przestarzałych, ponieważ oba języki są w ciągłym rozwoju. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, skąd czerpiesz swoje zasoby.

Na przykład phptherightway.com oferuje określone przewodniki, które pomagają początkującym w rozwijaniu umiejętności programistycznych. Jeśli sprawdzisz White Ruby, przekonasz się, że ma wiele podcastów i dużo treści wideo stworzonych przez profesjonalistów.

Skalowalność i konserwacja

Po raz kolejny PHP ma znacznie więcej zasobów dostępnych w Internecie. Oba języki mają możliwość skalowania, ale Ruby ma znacznie mniej do pracy w porównaniu z PHP. Możliwość i możliwość skalowania aplikacji zależy również od sposobu jej zaprojektowania.

Tak czy inaczej, skalowanie aplikacji wymaga od programisty wystarczającego doświadczenia. Jeśli nie, to czas, aby on / ona poszukał samouczków i artykułów, które mogłyby im pomóc. Dostępnych jest wiele informacji na temat skalowania aplikacji i stron PHP, gdzie dostępna jest tylko niewielka ilość informacji na temat skalowania aplikacji Ruby.

Nie ma sensu wysuwać osobnego argumentu na temat konserwacji, ponieważ każda aplikacja zbudowana przy użyciu frameworku będzie łatwiejsza w utrzymaniu.

PHP ma także wiele frameworków, których możesz używać, a wiele z nich zostało opracowanych z myślą o konkretnych celach.

Dostępne edytory kodu

Zarówno edytory PHP, jak i Ruby mają większość przydatnych funkcji, których można by użyć do ułatwienia pracy, ale PHP wciąż znacznie wyprzedza Ruby w tym aspekcie. Jest tak po prostu dlatego, że jest szerzej stosowany, dlatego opracowano więcej narzędzi do debugowania, testów porównawczych i tak dalej. PHP ma po prostu więcej opcji.

Wniosek

Czy któryś z tych języków jest lepszy od drugiego? Nie. Oba mają swoje mocne i słabe strony, więc najważniejszym wnioskiem tego artykułu jest to, że oba są dobrymi rozwiązaniami do budowania aplikacji.

Należy jednak pamiętać, że ponieważ Ruby wymaga więcej zasobów serwera, hosting może stać się droższy niż w przypadku PHP.

Najważniejsze rzeczy na temat PHP:

 • Jest to bardziej opłacalne.
 • Więcej programistów i zasobów.
 • Szerszy wybór narzędzi.
 • Łatwe do nauki.

Najważniejsze dania z Ruby to:

 • Oferuje znacznie szybszy rozwój.
 • Ma naprawdę pasjonującą społeczność.
 • Programiści Ruby są naprawdę wykwalifikowani.

Przydatne artykuły:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector