Pozytywne i negatywne skutki mediów społecznościowych na nasze życie

pozytywne negatywne skutki w mediach społecznościowych


Wszyscy byliśmy świadkami 5-letniego okresu rozwoju mediów społecznościowych i tego, jak szybko zostaliśmy jego niewolnikami. Ludzie dzielą się swoim weekendem, jedzeniem, ubraniem i czymkolwiek innym – od najważniejszych do najbardziej absurdalnie nieistotnych rzeczy. Właśnie tak się teraz dzieje. Obecność w naszej kulturze oznacza obecność w mediach społecznościowych. Uzależniamy się od polubień i wrażeń z mediów społecznościowych, tak jakby rzeczywiście coś znaczyły w prawdziwym życiu.

Nie ma nic złego w samej platformie. Żadna sieć społecznościowa nie zrobiła nic złego, problemem jest sposób, w jaki wiele osób korzysta z niej i rola, jaką odgrywa ona w ich życiu. Wszyscy znamy osobę, która wydaje się nieustannie polować na aprobatę, publikując ładne zdjęcie każdego dnia. Korzystanie z platformy w ten sposób sprawi, że osoba poczuje się samotna i nie będzie połączona. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje wyjście. Możesz korzystać z mediów społecznościowych bardzo skutecznie i rozsądnie, nie stając się czyhaczem. Odłóżmy na bok wszystkie niechlujne uczucia, które wywołują w nas media społecznościowe, takie jak zazdrość, strach i ciągła potrzeba aprobaty.

Dzisiaj dokonamy krytycznej analizy tego, w jaki sposób media społecznościowe wpływają na nas i jak przyczynia się do naszego społeczeństwa. Udowodnił już, że ma poważny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, dlatego warto kopać nieco głębiej. Przyjrzymy się zarówno pozytywnej, jak i negatywnej stronie rzeczy i staramy się zrozumieć, w jaki sposób możemy rozsądnie korzystać z platformy. Bez zbędnych ceregieli przejdźmy do tego!

Toksyczne refleksje w mediach społecznościowych (negatyw)

Media społecznościowe nic nie robią ludziom, tylko je ujawniają. Nikt nie mówi, że musisz być selfieholikiem, to osobisty wybór. Toksyczne sposoby korzystania z mediów społecznościowych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, są liczne. Chociaż to uczucie jest dostępne dla wszystkich. Wszyscy doszliśmy do punktu, w którym mamy tego dość, pytając „kogo to obchodzi?” Większość z nas doznała też odrazy z powodu problemów z obrazem ludzi i fałszywej osobowości, którą chcą ustalić o sobie.

Niesamowicie uzależnia

Wszyscy uzależniliśmy się w ten czy inny sposób od ekranów naszych komputerów. Niezależnie od tego, czy jest to gra, ulubiona seria czy media społecznościowe. Większość ekspertów już to zrobiła udowodniony że uzależnienie od Internetu i komputera jest prawdziwe. Musisz po prostu wyjść na ulicę i zobaczyć to na własne oczy. Ludzie są ciągle uzależnieni od swoich telefonów, szukając rozrywki. Do tej pory może istnieć nawet zaburzenie uzależnienia od Facebooka, ponieważ idealnie pasuje ono do kryteriów uzależnienia.

Pozwól mi wyjaśnić. Kiedy grasz w grę lub wykonujesz zadanie, starasz się to zrobić najlepiej, jak potrafisz. Gdy odniesiesz sukces, twój mózg da ci dawkę dopaminy i innych hormonów szczęścia, dzięki czemu będziesz szczęśliwy. Ten sam mechanizm działa, gdy publikujesz zdjęcie na Instagramie lub Facebooku. Gdy zobaczysz na ekranie wszystkie powiadomienia o polubieniach i pozytywnych komentarzach, podświadomie zarejestrujesz je jako nagrodę. Ale to nie wszystko, media społecznościowe są pełne wrażeń zmieniających nastrój.

Problemy z obrazem własnym

Pojęcie, że reklamy, czasopisma i filmy wpływają na wizerunek ciała nastolatków, a nawet dorosłych, istnieje już od dłuższego czasu. Egzekwuje „cienki ideał”, ideę męskości i wpływa na wyobrażenie o tym, jak ludzie powinni wyglądać.

W 2016 r. Psychologowie znaleźli wiele dowodów w wielu kulturach, w jaki sposób media społecznościowe wpływają na obawy dotyczące wizerunku ciała. Witryny mediów społecznościowych zapewniają narzędzia, które pozwalają ludziom zdobywać zgodę innych na ich wygląd i możliwość porównywania się z innymi. Najbardziej narażeni są na to osoby selfie i ludzie, którzy spędzają większość czasu na publikowaniu i przewijaniu. Większość dziewczyn z college’u, które korzystają z Facebooka co najmniej 5 razy dziennie, prawdopodobnie łączy swoją wartość z wyglądem. Nie oznacza to, że głównym problemem są media społecznościowe, zapewnia jedynie medium, co dodatkowo podnosi problem. Promuje również takie samo zachowanie innych.

Dzięki wszystkim niesamowitym mediom społecznościowym i prostym narzędziom do edycji zdjęć wszyscy selfieholicy mogą teraz zmieniać swoje ciała i cenzurować to, czego nie lubią w sobie. Założę się, że zastanawiasz się nad wszystkimi dziewczynami, które dziś widziałeś, które regularnie malują się w domu i zamieszczają swoje zdjęcia na Facebooku lub Instagramie. To jest jak konkurs piękności każdego dnia.

Iluzja kontroli

kontrola iluzji

Jeśli naprawdę go podwoisz i poświęcisz trochę czasu na stworzenie przyzwoitego profilu w mediach społecznościowych, możesz naprawdę wyglądać, jakbyś połączył swoje rzeczy. Może sprawić, że uwierzysz, że jeśli nad tym popracujesz, poprawi to, jak piękna jesteś. Istnieje wiele aspektów, których nie można kontrolować, jeśli chodzi o wygląd i jest to całkowicie w porządku. Ale w mediach społecznościowych masz możliwość opublikowania zdjęcia, które sprawia, że ​​wyglądasz szczuplej, a przynajmniej cenzurujesz złe części. Następnie możesz po prostu usiąść i cieszyć się z aprobaty, jaką otrzymujesz dzięki polubieniom i komentarzom. Cała ta słodka uwaga wciąż napływa, ponieważ wszystkie niepewne dziewczyny i chłopcy potrzebują dawki. Dziewczyny mogą robić niesamowite makijaże, pokazywać swoje kształty, a faceci mogą grać samca alfa.

W przeszłości musiałeś przynajmniej obejrzeć film lub wziąć do ręki czasopismo, aby zobaczyć cienkie ciała celebrytów. Ale teraz, gdy weźmiesz smartfon do ręki, niekończący się strumień takich zdjęć.

Może sprawić, że poczujesz się samotny

Kiedyś spędzałem trochę czasu siedząc samotnie w pokoju, przeglądając media społecznościowe i myśląc o tym, jak całkowicie czujesz się samotny? Ludzie dobrze się bawią, jeżdżą na wakacje, biorą ślub, a ty po prostu jesteś sobą. Tak często przeglądasz media społecznościowe, czekając, aż telefon powiadomi Cię, że ktoś wysłał Ci wiadomość.

Wiele osób naturalnie dochodzi do wniosku, że chociaż media społecznościowe zostały stworzone, aby nas jeszcze bardziej połączyć, tak naprawdę nas dzieli. Wyobraź sobie, że wiele osób ma już poważne pragnienia i pragnienia, aby publikować i zdobywać tę słodką aprobatę. Badanie wykazało, że nie publikowanie i nieangażowanie się w mediach społecznościowych faktycznie miało negatywny wpływ na samopoczucie uczestnika. Może objawy odstawienia?

Ci uczestnicy stwierdzili, że czują się wykluczeni z tego, co dzieje się na świecie, i czują się mniej ważni. Ale w rzeczywistości nic się nie zmieniło i przede wszystkim nie były one ważniejsze.

Z drugiej strony badania Carnegie Mellon University wykazały, że ludzie, którzy regularnie korzystają z narzędzi komunikacyjnych, czują się mniej samotni. W rzeczywistości, pisząc post, komentując zdjęcia znajomych i naciskając przycisk „Lubię to”, rzadziej odczuwają samotność.

Strach przed brakiem

Badania przeprowadzone w 2016 r. Wykazały, że osoby, zwłaszcza nastolatki i młodzi dorośli, którzy spędzają ponad dwie godziny w serwisach społecznościowych, są znacznie bardziej narażone na okazywać cierpienie psychiczne. Ciągłe spotykanie się z przyjaciółmi, a nawet ludźmi, których nie znają, może być bardzo przygnębiające. To sprawia, że ​​myślą, że tracą tyle rzeczy, podczas gdy inni cieszą się życiem. Kierują się rodzajem „porównania i rozpaczy”.

Po części dlatego ludzie czują się odizolowani podczas korzystania z mediów społecznościowych. Ciągle porównują się do innych, przewijając kanał wiadomości. Osądzanie innych i siebie samych, jak sumują się w tłumie, jest dość niezdrowe. Nieustannie staramy się dowiedzieć, czy jesteśmy lepsi, czy gorsi od naszych przyjaciół, co sprawi, że poczujemy się źle. Samo porównywanie samo w sobie jest bardzo destrukcyjnym nawykiem. Jest to również związane z innymi depresyjnymi objawami psychicznymi.

Powoduje więcej smutku niż szczęścia

media społecznościowe smutne szczęśliwy

Używając Facebooka jako elementu rozpraszającego uwagę i budującego poczucie łączności, osiągamy dokładne przeciwieństwo. Badanie przeprowadzone w 2013 r. Z młodymi dorosłymi wykazało, że ciągłe korzystanie z Facebooka przynosi chwilowe szczęście. Fakt, że ludzie są w stanie natychmiast nawiązać połączenie, jest niesamowity, ale przy ciągłym używaniu w rzeczywistości daje poczucie izolacji społecznej. W rzeczywistości im więcej czasu spędzają ludzie w serwisach społecznościowych, tym bardziej doświadczają izolacji społecznej.

Złudzenie, że podnosi twój nastrój

Ponieważ jest uzależniająca, wracamy do mediów społecznościowych, szukając dodatkowej dawki dopaminy, myśląc, że to naprawdę sprawia, że ​​czujemy się dobrze. Jest to podobne uzależnienie od alkoholu lub innych substancji. Uważamy, że kolejne trafienie pomoże nam trochę oczyścić nasze umysły i sprawi, że pójdziemy właściwą drogą. Podczas gdy w rzeczywistości popełnialiśmy błąd w przewidywaniu własnego zachowania i reakcji. Do tej pory zapewne wiesz, że przewijanie mediów społecznościowych po złym dniu tylko pogorszy Twoje samopoczucie.

Powstanie cybernękania

cybernękanie w mediach społecznościowych

Cybernękanie jest coraz poważniejszym problemem ze względu na przerażający wpływ, jaki miał na nastolatki w ostatnich latach. Dzięki rozwijającym się platformom społecznościowym każdy może zostać poddany trollowaniu i zastraszaniu. Każdy miał przynajmniej jednego przyjaciela, który opublikował niechciane zdjęcie jego lub jej. Czasami to się nie kończy, a ludzie robią śmiechy w ciągu kilku godzin.

Wystarczy spojrzeć na sekcję komentarza postu, która wywołała konflikt. Ludzie są bardziej pewni, jeśli chodzi o rzucanie obelgami, niż w prawdziwym życiu.

Ulepszenia w mediach społecznościowych (pozytywne)

W mediach społecznościowych nie chodzi tylko o ustalanie fałszywych tożsamości i problemów z wizerunkiem. Może to być bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto go używa, jeśli jest używane rozsądnie. Możliwość natychmiastowego połączenia się z tymi, na których Ci zależy, spowodowała wiele pozytywnych zmian w życiu ludzi.

Może cię uratować w nagłych wypadkach

awaryjne media społecznościowe

Podczas sezon tornado, oferta platform mediów społecznościowych może być bardzo pomocna. Jeśli ludzie zobaczą złą pogodę na horyzoncie, mogą to natychmiast zgłosić na Facebooku lub innej platformie. To uratowało już setki ludzi w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku.

Posiadanie informacji o zbliżających się tornadach pozwoliło ludziom szybciej dostać się w bezpieczne miejsce i mieli więcej czasu na przygotowanie. To samo może dotyczyć każdego innego scenariusza katastrofy, w którym szybka komunikacja może być kluczem do uniknięcia szkody, a nawet przetrwania.

Ulepszona łączność

Granica między usprawnieniem naszej komunikacji a poleganiem na mediach społecznościowych jest bardzo cienka. To niekoniecznie musi nas wyciągać z prawdziwego świata, aby zapewnić nam przydatne narzędzia. W rzeczywistości może zdecydowanie robić to, co zostało stworzone. Aby kultywować i wzmacniać relacje z innymi, ponieważ co jest lepszym rozwiązaniem, musisz być na bieżąco z przyjaciółmi po drugiej stronie świata?

Lub jeśli czujesz się w naprawdę złym humorze, media społecznościowe dają ci możliwość nawiązania kontaktu z przyjacielem, co może czasem uratować życie.

Może być używany jako głos rozumu

Wiele osób korzysta z mediów społecznościowych, aby stworzyć głos dla bezdźwięcznych. Ci ludzie starają się uświadomić pewne problemy społeczne. Pomagają osobom niepełnosprawnym i mniej korzystnym środowiskom społecznym.

To miejsce do odkrywania treści

Media społecznościowe sprawiają, że nieskończenie łatwo jest znaleźć treści odpowiadające Twoim zainteresowaniom. Daje także kreatywnym osobom możliwość zaprezentowania swojej pracy lub wprowadzenia jej na rynek jako produktu. To sprawia, że ​​ludzie myślą nieszablonowo i pozwalają im wymyślić treści, które dzielą się cennymi informacjami. Facebook może być świetnym miejscem do odkrywania niesamowitych materiałów edukacyjnych na różne tematy. Może także pomóc ludziom odkryć umiejętności niezbędne w prawdziwym świecie. Musisz najpierw przekopać się przez wszystkie bezużyteczne komentarze.

Pomaga w uzyskaniu pomocy

Możesz dzielić się swoimi problemami i zainteresowaniami lub łączyć się z grupą, która je Ci udostępnia. Łatwo jest zadawać pytania dotyczące konkretnych problemów i poprosić kogoś o pomoc. Zdobycie przydatnych informacji nigdy nie było tak łatwe, dlatego najlepiej z nich skorzystać.

Zapewnia niesamowite narzędzie marketingowenarzędzia marketingowe w mediach społecznościowych

Media społecznościowe stworzyły nowy etap marketingu, ponieważ zapewnia interakcję. Dzisiaj marketing to nie tylko rozpowszechnianie informacji, ale także rozmowa z potencjalnymi klientami. Firmy używają Facebooka i Twittera, aby zyskać reputację, silniejszą obecność w Internecie i zbudować swoją markę.

Wniosek

Media społecznościowe nie zmieniają nikogo w egoistyczny selfieholic, tylko je ujawniają. Chociaż za pośrednictwem tych witryn może odbywać się zbyt wiele osobistych transmisji, nie o to w tym wszystkim chodzi. Mogą zarówno autentycznie nas połączyć, jak i pomóc nam w bardziej efektywnej komunikacji, lub po prostu karmić nasze ego i naszą potrzebę akceptacji innych. W końcu sposób, w jaki go wykorzystujemy, zależy od każdej indywidualnej decyzji, którą podejmujemy.

Mam nadzieję, że podobało Ci się czytanie tego artykułu i że pomogliśmy Ci ustalić nowe spojrzenie na cud, który nazywamy mediami społecznościowymi!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map