Strony statyczne a dynamiczne – które wybrać?

strony statyczne vs. dynamiczne


W dzisiejszych czasach nie ma wątpliwości, że posiadanie strony internetowej jest dość ważne. Istnieją jednak kluczowe różnice między witrynami, a jedną z nich jest sposób, w jaki obsługują użytkowników z treścią. Zasadniczo wyświetlanie treści może być statyczne lub dynamiczne, a w tym artykule wyjaśnimy Ci, jakie to są i które z nich należy wybrać.

Statyczne strony internetowe

Jak sama nazwa wskazuje, statyczne strony internetowe są tworzone przy użyciu stron statycznych. Elementy są ustalone, wcześniej zakodowane i umieszczone na serwerze WWW. Gdy odwiedzający odwiedzi Twoją witrynę, zostanie on dostarczony z plikami z serwera, a wszyscy odwiedzający otrzymają tę samą treść.

Istnieją pewne zalety posiadania zawartości statycznej:

 • Zwykle potrzeba mniej wysiłku, aby zbudować statyczne strony, zawierają one głównie kody HTML wśród elementów stylu CSS.
 • Z powodu mniejszego wysiłku strony statyczne mogą być tańsze i można je wykonać szybciej.
 • Elementy statyczne nie potrzebują zaawansowanych rozwiązań hostingowych, takich jak nowoczesne środowisko PHP, więc bezpłatne usługi hostingowe mogą być również wykorzystywane jako pamięć.
 • Treść statyczna często wykorzystuje mniej złożone elementy, dlatego stronę internetową można szybciej ładować w przeglądarce internetowej.

Powinniśmy również przejść przez wady:

 • Strony statycznej witryny są często kodowane w niezależne pliki, używają nawet tych samych elementów, co stopka lub menu. Oznacza to, że jeśli chcesz coś zmienić w menu, powinieneś edytować wszystkie pliki podstron po kolei, zamiast modyfikować menu w zbiorowo używanym pliku.
 • Zaawansowane funkcje, interaktywność lub inne nowoczesne funkcje strony internetowej nie są w większości przypadków dostępne przy użyciu tylko statycznych elementów strony internetowej.

Dynamiczne strony internetowe

Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają dynamiczne strony internetowe. Podczas gdy pliki HTML statycznych stron internetowych są kopiowane z serwera do przeglądarki internetowej, tak jak są, witryny dynamiczne robią to inaczej.

PHP jest jednym z najczęściej używanych języków programowania do tworzenia dynamicznych stron, a pliki .php to fragmenty kodu, które robią coś, gdy użytkownik otworzy stronę. Ponieważ jest to programowanie, mogą pokazać prawie wszystko, co programista napisał w kodzie. Gdy odwiedzający otworzy witrynę, serwer uruchamia kody PHP i generuje plik HTML tylko dla odwiedzającego. Podczas gdy strony statyczne pokazują te same zapisane pliki HTML, strony dynamiczne generują zupełnie nowe pliki HTML dla każdego użytkownika.

Na przykład, jeśli masz witrynę, możesz dodać do niej fragment kodu PHP, aby wyświetlać aktualną datę i godzinę na górze. Łatwo jest zrozumieć, dlaczego jest to dobre, data i godzina mogą być różne dla każdego użytkownika, więc ta funkcja wymaga dynamicznych zasobów. Oczywiście elementów dynamicznych można używać do bardziej zaawansowanych funkcji niż wyświetlanie znacznika czasu, sprawdźmy więc zalety korzystania z dynamicznych witryn:

 • Dynamiczne elementy witryny mogą być obsługiwane niezależnie, a witryna udostępniana odwiedzającym może być budowana w locie, przy użyciu tych elementów. W przeciwieństwie do statycznych stron internetowych, części witryny takie jak menu mogą być przechowywane w jednym pliku i udostępniane tym samym podstronom. Wyobraź sobie, że zamiast modyfikować menu we wszystkich plikach podstron, możesz edytować je tylko w jednym pliku. Oczywiste jest, że to rozwiązanie jest wygodniejsze, bezbłędne i czasochłonne.
 • Strony dynamiczne mogą ze sobą współdzielić tę samą bazę danych, a dane można edytować i zapisywać w czasie rzeczywistym. Jest to niezbędne, gdy pracujesz z danymi. Nie musisz zakodować na stałe wartości w kodzie swojej witryny i edytować je ręcznie na wszystkich stronach, wystarczy poprosić bazę danych o dostarczenie aktualnej wersji danych. Posiadanie ustrukturyzowanych baz danych jest kluczem nowoczesnego Internetu i jedną z największych zalet dynamicznie tworzonych stron internetowych.
 • Rodzaj i liczba elementów witryny, których można używać w witrynie, jest prawie nieograniczona dzięki dynamicznemu renderowaniu strony. Potrzebujesz tylko programisty, który przeniesie twoje pomysły do ​​kodu, a strona wyświetli je twoim gościom. Nowoczesne strony internetowe w sieci korzystają z podobnych rozwiązań, od Google poprzez YouTube po Facebook. Wystarczy użyć wyobraźni i stworzyć niesamowitą stronę internetową!
 • Na rynku dostępne są systemy zarządzania treścią (CMS), wiele z nich jest bezpłatnych, takich jak WordPress. Te CMS wykorzystują bazy danych i dynamiczne wyświetlanie treści, dzięki czemu życie właściciela witryny jest niezwykle łatwe. Musisz tylko zainstalować CMS lub kupić jego instancję, aby zacząć działać na swojej stronie. Można to zrobić bez znajomości jednego języka programowania, dzięki czemu możesz naprawdę skupić się na udostępnianiu swoich pomysłów publicznie.

Jeśli przeszliśmy przez zalety dynamicznych stron internetowych, powinniśmy również uwzględnić wady. Aby wymienić kilka:

 • Dynamiczne strony internetowe są bardziej niezawodne i ważone niż strony statyczne. Nie jest to dziwne, ponieważ więcej funkcji i zasobów wymaga więcej miejsca i zasobów serwera, dlatego mogą być wyświetlane wolniej. Biorąc pod uwagę fakt, że czas ładowania strony jest kluczowym czynnikiem w rankingu witryn w Google, powinieneś być pewien, że naprawdę potrzebujesz dynamicznej strony.
 • Zaawansowane funkcje wymagają wiedzy programistycznej, więc jeśli nie jesteś programistą, możesz zapłacić dużą sumę pieniędzy na rozbudowę witryny. Kwota będzie coraz wyższa, gdy zaczniesz dodawać coraz więcej funkcji.
 • Elementy kodu dynamicznego są często mniej odporne na uszkodzenia niż elementy statyczne. Na przykład, jeśli napiszesz coś złego w statycznym HTML, witryna nadal będzie wyświetlana w przeglądarce. W najgorszym przypadku odwiedzający zobaczy fragment kodu jako tekst na stronie. W przeciwieństwie do tego, jeśli napiszesz coś nie tak w PHP, strona zostanie zepsuta, a użytkownik zobaczy tylko komunikat o błędzie. Widzisz to dobrze, tylko jeden błąd w PHP może całkowicie zablokować przeglądarkę, aby wyświetlała twoją stronę dla odwiedzających. Może to być denerwujące, gdy nie zdajesz sobie sprawy z błędu i Twoja witryna nie działa przez długi okres.

Podsumowanie – które wybrać?

Do tej pory możesz zrozumieć, że użycie elementów statycznych może być idealne dla początkowych stron internetowych. Jeśli chcesz mieć tylko „coś” w Internecie i nie zmieni się to w najbliższej przyszłości, skorzystaj z tego rodzaju witryn. Wystarczy szybko przesłać swoje CV lub dane sklepu, a już jesteś w trybie online w kilku krokach.

W przeciwieństwie do tego, jeśli chcesz mieć witrynę pełną dynamicznie zmienianych treści lub bazę danych za nią, powinieneś wybrać stronę dynamiczną. Jeśli jest droższy i mniej odporny na błędy, niektóre pomysły nie mogą zostać zrealizowane bez niego. Wystarczy pomyśleć o tym, czego dokładnie potrzebujesz, i wybrać odpowiednie wyświetlanie treści!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map