WordPress vs Wix – które wybrać do budowy witryny?

wix vs wordpress


Jeśli podjąłeś decyzję o budowie własnej strony internetowej, bez względu na cel, z pewnością masz do czynienia z inną ważną decyzją – jakiej platformy zarządzania treścią (CMS) powinieneś użyć do zbudowania swojej witryny? Dostępnych jest wiele niezawodnych i inteligentnych opcji, ale prawdopodobnie dwie najlepsze opcje do wyboru to WordPress i Wix. W tym artykule porozmawiamy o tych dwóch platformach i porównamy ich mocne i słabe strony. Ale zanim tam przejdziemy, najpierw omówmy niektóre podstawy.

Co to jest CMS?

System zarządzania treścią (CMS) to platforma, która zarządza większością technicznych aspektów tworzenia lub budowy strony internetowej. Są świetne dla początkujących i osób, które nie mają dużego doświadczenia technicznego lub tworzenia stron internetowych, ponieważ umożliwiają przesyłanie i zarządzanie treściami w bardzo prosty i łatwy sposób.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje platform CMS: solidne i wysoce konfigurowalne platformy, takie jak Drupal i WordPress, oraz bardziej ograniczone opcje przeciągania i upuszczania, takie jak Weebly i Wix. Każda z tych platform CMS ma swoje zalety, wady oraz unikalne cechy i funkcje, dlatego musisz poznać te funkcje, zanim podejmiesz decyzję i wybierzesz CMS, który idealnie pasuje do twoich potrzeb.

Co to jest WordPress?

oprogramowanie do budowania stron internetowych blogów wordpress

Skonfiguruj swoją witrynę WordPress za pomocą BlueHost

BlueHost oferuje wysokiej jakości, zoptymalizowany hosting WordPress z instalacją jednym kliknięciem dla szybkiej i łatwej konfiguracji. BlueHost jest polecany przez WordPress.org jako najlepszy hosting WordPress od 2005 roku.

Zacząć teraz “

WordPress jest obecnie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym systemem CMS. Zaczęło działać w 2003 roku i po niezwykle skromnych początkach stało się największym samodzielnym narzędziem do blogowania w Internecie. Za pomocą WordPress utworzono ponad 70 milionów stron internetowych.

WordPress to projekt Open Source, co oznacza, że ​​każdy może nad nim pracować. Oznacza to również, że korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Jeśli więc nie chcesz płacić opłaty licencyjnej i innych opłat za witrynę, WordPress jest doskonałym narzędziem do tworzenia witryny.

WordPress można dostosować w nieograniczonym zakresie i można go używać do prawie wszystkiego. Wszystko czego potrzebujesz to hosting, który spełnia podstawowe wymagania i trochę czasu, aby stworzyć stronę, którą chcesz.

Zanim przejdziemy dalej, powinieneś również wiedzieć, że istnieje różnica między WordPress.org i WordPress.com. Pierwsza strona internetowa pozwala pobrać i zainstalować oprogramowanie, które oferuje dużą elastyczność podczas projektowania witryny. WordPress.com, z drugiej strony, oferuje możliwość stworzenia całkowicie darmowego i nowego bloga w ciągu kilku minut, ale jest nieco inny i mniej elastyczny niż wersja WordPress do pobrania.

Co to jest Wix?

oparty na chmurze wix kreator stron internetowych

Skonfiguruj swoją witrynę za pomocą Wix

Jako platforma do tworzenia stron internetowych oparta na chmurze, Wix jest jednym z najlepszych rozwiązań do tworzenia prostych, ale oszałamiających stron internetowych. Oferują dużą bazę szablonów z wieloma opcjami dostosowywania.

Zacząć teraz “

Wix.com to internetowa platforma do tworzenia i programowania oparta na technologii chmury. Został stworzony przez Wix Company z Izraela. Ta platforma pozwala użytkownikom projektować strony internetowe HTML5, które są również przyjazne dla urządzeń mobilnych, po prostu za pomocą narzędzi przeciągania i upuszczania.

Wix pracuje nad metodą biznesową freemium, co oznacza, że ​​ta firma zarabia na ulepszeniach premium, a podstawowe korzystanie z Wix jest całkowicie bezpłatne. Aktualizacje premium są jednak konieczne, jeśli chcesz połączyć swoją witrynę ze swoją domeną lub jeśli chcesz usunąć reklamy lub dodać funkcje handlu elektronicznego. Aktualizacje premium są również wymagane, jeśli chcesz kupić dodatkową przestrzeń dyskową i przepustowość.

Wix został założony w 2006 roku i zaczął działać w wersji beta w 2007 roku. Dziś Wix ma ponad 50 milionów użytkowników, co czyni go jedną z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych, wraz z WordPress.

Teraz, gdy masz już podstawowe informacje o WordPress i Wix, czas sprawdzić, która platforma jest lepsza dla twoich potrzeb, porównując je.

WordPress vs. Wix

Jak już powiedzieliśmy, dokonamy teraz dogłębnego porównania między tymi dwiema platformami budowlanymi, co powinno pomóc ci zdecydować, który z nich bardziej Ci odpowiada. Musisz tylko pamiętać, że obie te platformy oferują świetną obsługę, ale są one również prawie zupełnie inne, więc wybór, który wybierzesz, powinien opierać się na potrzebach, a przede wszystkim na rodzaju witryny, którą chcesz utworzyć.

Łatwość użycia

Wiele osób, które chcą założyć własną stronę internetową, robi to z konkretnego powodu, a większość z nich tak naprawdę nie ma wiedzy technicznej ani doświadczenia. Ponadto większość z nich nie chce naprawdę poświęcać zbyt wiele czasu na naukę tych dodatkowych umiejętności technicznych. Właśnie dlatego WordPress i Wix są niezwykle popularne, ponieważ pozwalają zaprojektować stronę internetową bez konieczności uczenia się programowania.

 • Wix – Wix oferuje wiele prostych i łatwych w użyciu narzędzi, które pozwalają użytkownikom z łatwością tworzyć własną stronę internetową. Ma bardzo prosty interfejs „przeciągnij i upuść”, w którym możesz wybrać dowolną część lub element swojej witryny i edytować ją. Będziesz mógł przeciągać i upuszczać elementy w dowolnej części witryny, zmieniać kolejność elementów na stronach, tworzyć treści i dodawać różne rodzaje multimediów.
 • WordPress – Ta platforma ma edytor wizualny, który umożliwia użytkownikom pisanie treści, a także dostosowywanie i edytowanie motywów za pomocą innego potężnego narzędzia. Jednak w przeciwieństwie do Wix, WordPress nie ma wbudowanego narzędzia do przeciągania i upuszczania do budowania strony internetowej. Jeśli więc chcesz mieć pełną kontrolę nad wyglądem swojej witryny, musisz zapoznać się z różnymi sekcjami WordPressa, które pozwalają edytować wygląd. Oznacza to, że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i funkcjami WordPress.

Zwycięzca: Wix. Mimo że obie strony są łatwe w użyciu, WordPress wymaga przynajmniej trochę podstawowej znajomości HTML lub CSS, podczas gdy wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć stronę internetową za pomocą Wix, to mysz.

Projekt

Mając wiele opcji, jeśli chodzi o projektowanie i układy, jest bardzo ważne, jeśli chcesz, aby Twoja witryna wyglądała wyjątkowo i atrakcyjnie. Obie platformy oferują szeroką gamę układów i wzorów, co oznacza, że ​​będziesz w stanie stworzyć stronę internetową, która odpowiada Twoim pragnieniom.

 • Wix – Wix oferuje setki wspaniałych i całkowicie konfigurowalnych projektów w ponad 70 kategoriach branżowych. Możesz również znaleźć wiele szablonów jednostronicowych, których możesz użyć do stron docelowych, a także puste szablony, które tylko zarysowują strukturę Twojej witryny, ale nie zawierają w niej żadnej treści. Jednak pomimo tego, że szablony oferowane przez Wix są naprawdę piękne, istnieje jedna ważna wada – nie można zmieniać szablonów po rozpoczęciu procesu edycji. Wszystkie projekty oferowane przez Wix są przyjazne dla urządzeń mobilnych. Możesz nawet zmienić wygląd swojej witryny na urządzeniach mobilnych za pomocą Wix’s Mobile Editor.
 • WordPress – Motywy WordPress można znaleźć w dwóch miejscach: w katalogu motywów na WordPress.org oraz w różnych niezależnych witrynach i sklepach z motywami. Pierwsza opcja jest oficjalna i ma największy wybór, ale z pewnością dobrze jest mieć możliwość szukania gdzie indziej, jeśli nie znajdziesz tego, co lubisz na WordPress.org. Możesz także wybrać motywy bezpłatne i płatne. W przeciwieństwie do Wix, nie będziesz mógł używać edycji WYSIWYG do zmiany i modyfikacji motywu WordPress, co oznacza, że ​​musisz wiedzieć, jak czytać kod, jeśli chcesz to zrobić.

Zwycięzca: remis. Wybór motywów na obu stronach jest wystarczająco duży, co oznacza, że ​​każdy będzie mógł znaleźć odpowiedni motyw dla nich. Jednak edytowanie motywu w Wix jest o wiele łatwiejsze i nie wymaga żadnych umiejętności technicznych, więc Wix wygrywa tutaj, przynajmniej w przypadku wątpliwości dla początkujących. Z drugiej strony WordPress pozwala użytkownikom być bardziej kreatywnym przy projektowaniu i nie ma żadnych ograniczeń. W tej kategorii nazwiemy to remisem.

Funkcje i elastyczność

Istnieje wiele ważnych funkcji, które obie platformy oferują swoim użytkownikom, dzięki czemu mogą być bardzo elastyczni podczas projektowania swojej witryny, i jest to jeden z powodów, dla których te dwie platformy do tworzenia witryn są najbardziej popularne.

 • Wix – Wix to bardzo wszechstronny kreator stron internetowych, który oferuje swoim użytkownikom wsparcie blogów i eCommerce. Istnieje również wiele rozszerzeń, które możesz dołączyć do swojej witryny. Niektóre z tych rozszerzeń są bezpłatne (odznaki świąteczne, komentarze, czat na żywo), a inne można kupić za pośrednictwem App Market. Jednak nawet te bezpłatne rozszerzenia mogą czasami zostać uaktualnione do wersji premium, które oferują więcej funkcji. Te aplikacje są łatwe w instalacji i obsłudze, podobnie jak sama platforma. Niektóre są tworzone przez Wix, podczas gdy inne są projektowane przez zewnętrznych programistów. Oprócz eCommerce oraz wsparcia i funkcji blogowania, możesz także używać Wix do tworzenia forów oraz korzystać z Wix ShoutOut i Smart Actions do zbierania ważnych danych od odwiedzających.
 • WordPress – Chociaż WordPress zaczął jako prosta platforma blogowa, szybko go przerósł i stał się wszechstronnym narzędziem do tworzenia, które pozwala tworzyć wiele różnych typów witryn, takich jak sklepy internetowe, portfele itp. Osiąga się to dzięki szerokiej gamie wtyczek, które mogą prawdopodobnie spełnij wszystko, co tylko możesz wymyślić. W katalogu wtyczek na WordPress.org dostępnych jest ponad 40 000 darmowych wtyczek. Oprócz tego na innych stronach internetowych i platformach dostępne są wtyczki premium. Istnieją wtyczki komentujące, wtyczki społecznościowe, pakiety SEO, wtyczki bezpieczeństwa i wiele, wiele innych.

Zwycięzca: WordPress. Mimo że Wix ma wiele do zaoferowania i robi to w znacznie prostszy i łatwiejszy sposób, WordPress wciąż ma tutaj wąską wygraną. Dzięki tak wielu funkcjom i wtyczkom WordPress jest po prostu znacznie bardziej elastyczny i ma więcej funkcji, które pozwalają użytkownikom projektować swoją stronę internetową tak, jak sobie wyobrażali.

Obsługa klienta

Doskonała obsługa klienta jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, wybierając platformę, na której zbudujesz swoją witrynę, ponieważ jest to jedna z rzeczy, które mogą naprawdę zmienić sytuację i poprawić ogólne wrażenia użytkownika.

 • Wix – Wix ma ogromne centrum wsparcia i jest bardzo pomocne w wielu sytuacjach. Na oficjalnym forum wsparcia Wix znajduje się ponad 250 000 tematów, ale są też setki wskazówek i samouczków wideo. Możesz skorzystać ze wsparcia przez e-mail i dowiedzieć się o Wix z jego programu edukacyjnego WixEd. Nawet w samym edytorze znajduje się ikona pomocy dla prawie wszystkich elementów, które można edytować. Po prostu kliknij na niego, a otrzymasz pomocne informacje, aby rozwiązać problem.
 • WordPress – WordPress istnieje już od dawna i ma więcej użytkowników, więc istnieje ogromna społeczność WordPress z ekspertami specjalizującymi się w WordPress. Oznacza to, że nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem rozwiązania dowolnego problemu z WordPress. WordPress nie ma jednak oficjalnej obsługi klienta ani personelu wsparcia.

Zwycięzca: remis. Chociaż WordPress powinien być może wygrać tutaj ze względu na ogromną liczbę dostępnych informacji i rozmiar społeczności, fakt, że brakuje im oficjalnej obsługi klienta, sprawia, że ​​ta kategoria jest remis.

cennik

Wreszcie, dochodzimy do naszej ostatniej kategorii, ale nie najmniej ważnej, ponieważ wielu właścicieli witryn, którzy dopiero zaczynają, musi wziąć pod uwagę wszystkie koszty, jakie będą musieli ponieść, tworząc swoją stronę internetową, zanim podejmie decyzję o preferowanej stronie internetowej budowniczy.

 • Wix – Jak już wspomnieliśmy, Wix jest platformą do tworzenia stron internetowych Freemium. Oznacza to, że możesz zaprojektować i opublikować witrynę internetową, a nawet wyświetlać reklamy w witrynie za pomocą bezpłatnego konta. Jeśli jednak tak zdecydujesz, możesz uaktualnić swoją witrynę do innej, płatnej wersji. Dostępnych jest pięć wersji premium: domena Connect, Combo, Unlimited, eCommerce i VIP, z których wszystkie są dostępne ze zniżką, jeśli zdecydujesz się na opłatę roczną zamiast miesięczną.
 • WordPress – Sama platforma budowlana jest całkowicie darmowa. Jeśli jednak chcesz zostać opublikowany, musisz kupić plan hostingowy.

Zwycięzca: remis. Po raz kolejny korzyści i wady tych platform wzajemnie się znoszą. WordPress może kosztować więcej, ale to po prostu zależy od twoich potrzeb i pragnień. Na przykład na koszt wpłynie liczba wtyczek, których chcesz użyć, niezależnie od tego, czy korzystasz z motywu premium, czy cena dostawcy usług hostingowych. Z drugiej strony, wszystkie plany premium Wix ma do zaoferowania hosting, motywy i bezpłatne rozszerzenia, ale być może będziesz musiał zapłacić za płatną aplikację z rynku aplikacji Wix.

Który powinieneś wybrać?

Z naszych analiz i porównań wynika, że ​​obie platformy budowlane, które omówiliśmy, mają swoje zalety i wady. Który powinieneś wybrać, zależy wyłącznie od ciebie, twoich potrzeb i pragnień.

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego rozwiązania, aby skonfigurować prostą stronę internetową dla swojej firmy, możesz wybrać Wix.

WordPress oferuje znacznie większą elastyczność, więc jeśli planujesz skonfigurować stronę internetową i rozszerzyć ją w przyszłości, prawdopodobnie ta platforma byłaby dla Ciebie lepszym wyborem. W przypadku własnej witryny WordPress zdecydowanie zalecamy BlueHost.

Mamy tylko nadzieję, że pomogliśmy Ci podjąć świadomą decyzję dzięki naszemu artykułowi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map