Zalety i wady statycznych generatorów witryn

01.06.2020
Artykuły i więcej… 'Zalety i wady statycznych generatorów witryn
0 10 мин.

generatory witryn statycznych


Czy to możliwe, że strony statyczne powracają? Mimo że popularność systemów zarządzania treścią wzrosła w ostatnich latach, niektóre projekty są nadal lepiej obsługiwane przez strony statyczne. Wydaje się, że przynajmniej w niektórych przypadkach strony statyczne są bardziej korzystnym wyborem w porównaniu do systemów zarządzania treścią.

Aby lepiej zrozumieć, kiedy powinieneś wybrać stronę statyczną zamiast CMS, a kiedy zamiast tego powinieneś skorzystać z CMS, przedstawimy Ci generatory stron statycznych, podkreślając ich zalety i wady.

Co to są statyczne generatory witryn? Jak porównują się do CMS?

Kiedy statyczne strony były normą, witryna została zbudowana przez proste tworzenie pojedynczych stron HTML, które zostały opublikowane na serwerze WWW. Każdy plik HTML wywoływałby obrazy, CSS i być może JavaScript. Nie było paneli administracyjnych, tylko edytory kodu, takie jak Dreamweaver.

Jednak w miarę jak witryny stawały się coraz większe i bardziej złożone, pojawiały się trudności z aktualizacją plików, utrzymywaniem zakładek struktur folderów i obsługą dynamicznej zawartości. Aby przezwyciężyć te problemy i lepiej radzić sobie z zawiłościami skomplikowanych systemów zarządzania treścią (CMS).

CMS jest wyposażony w panel administracyjny umożliwiający użytkownikom pisanie treści, które są następnie przechowywane w wewnętrznej bazie danych.

Tworzenie strony internetowej i utrzymywanie jej za pomocą CMS może odbywać się bez interakcji z kodem, a CMS działa z pojęciami takimi jak motywy lub szablony, które kontrolują sposób wyświetlania stron w przeglądarce użytkownika (front-end strony). CMS otworzył drogę dla nie-programistów, aby spróbować swoich sił w tworzeniu stron internetowych, a także umożliwił obsługę dynamicznych treści (np. Blogów) bez problemów.

Z drugiej strony generatory witryn statycznych są pojedynczą wersją ręcznie kodowanych witryn statycznych, ale nie są tak skomplikowane jak CMS, jednak często określa się je jako kompromis między nimi. Generator stron statycznych będzie również używać szablonów do generowania statycznych stron internetowych zawierających wyłącznie HTML, których zawartość jest albo wyodrębniana z bazy danych, albo, najczęściej, odczytywana z płaskich plików, takich jak Markdown.

Generatory witryn statycznych są często pomijane ze względu na ich często nieprzyjazny proces instalacji i brak interfejsu użytkownika, jednak pomimo tych problemów, w niektórych przypadkach SSG (generator witryn statycznych) może być bardziej odpowiedni dla twojego projektu niż CMS lub gdy CMS może być przesadą.

Hugo, Jekyll, Metalowiec to tylko niektóre przykłady popularnych generatorów stron statycznych, które przywracają statyczność do dziedziny tworzenia stron internetowych.

Jakie są zalety i wady generatorów witryn statycznych?

Teraz, gdy wiesz nieco więcej o miejscu generatorów statycznych witryn na mapie budowy witryny, zobaczmy, jakie są zalety i wady w porównaniu do CMS?

Zalety SSG:

Wydajność

Przewaga witryn statycznych jest jedną z ich największych zalet. Ponieważ nie ma potrzeby uruchamiania zapytań do bazy danych, przetwarzania na każde żądanie, serwery internetowe nie mają problemów z niemal natychmiastowym udostępnianiem plików statycznych użytkownikom.

Systemy buforowania zasilane wtyczkami lub wbudowane systemy buforowania używane w CMS mogą skutecznie zmniejszać obciążenie związane z zapytaniami do bazy danych, jednak witryna statyczna zawsze gwarantuje najmniejsze obciążenie serwera WWW.

Kontrola wersji

Kontrola wersji to kolejna interesująca zaleta witryn statycznych w stosunku do CMS. Zmiany w witrynie statycznej można śledzić za pomocą programów do zarządzania kontrolą źródeł, takich jak Git, które pozwalają większej liczbie osób współpracować nad projektem i cofać zmiany, gdy coś pójdzie nie tak.

CMS ma jakiś element kontroli wersji, ale niektóre zmiany mogą być trwałe i musisz polegać na kopiach zapasowych – jeśli podjąłeś środki ostrożności, aby je wykonać! – aby przywrócić poprzednie wersje.

Lepsze bezpieczeństwo

Platformy CMS są częstym celem hakerów i złośliwych użytkowników. Chociaż WordPress Core jest uważany za bezpieczny, zainstalowane wtyczki i motywy mogą zawierać luki w zabezpieczeniach, które można wykorzystać od prostego odzwierciedlonego XSS (Cross Site Scripting) poprzez SQL Injection, aż po zdalne wykonanie kodu. Podczas gdy doświadczeni użytkownicy mogą być na szczycie swojej gry i wdrażać środki bezpieczeństwa, aby zapobiegać takim problemom lub im zapobiegać, mniej doświadczeni użytkownicy mogą przeoczyć te aspekty.

Witryny statyczne są jednak trudniejsze do złamania, ponieważ mają niewielką lub żadną funkcjonalność po stronie serwera. Nie ma zbyt wiele kodu / aplikacji, w których coś może pójść nie tak i umożliwić nieautoryzowany dostęp do treści witryny. Ponieważ strony statyczne są zwykle generowane na jednym komputerze, a następnie zwykle obsługiwane z innego komputera, atakujący nie może wiele zrobić na serwerze sieciowym obsługującym pliki statyczne.

Nawet jeśli komuś udało się uzyskać dostęp do SSH lub FTP, szkody można łatwo naprawić w samej witrynie.

Mniej wymagań związanych z serwerem

Z definicji CMS obejmuje wiele zależności po stronie serwera. Na przykład. typowa instalacja WordPress wymaga systemu operacyjnego takiego jak Ubuntu lub CentOS, serwer WWW Apache lub NGINX, PHP z niezbędnymi rozszerzeniami i konfiguracjami serwera WWW, MySQL, oprogramowanie WordPress oraz kody motywów i wtyczki. Wszystko to wymaga instalacji, aktualizacji i zarządzania.

Statyczna strona internetowa jest mniej wybredna – każdy serwer WWW zdolny do zwracania plików HTML będzie w porządku. Ponadto nie musisz zawracać sobie głowy instalowaniem wtyczek lub dbaniem o aktualizacje.

Lepsza obsługa wypadków drogowych

Do obsługi statycznych plików HTML wymagane są bardzo małe zasoby serwera, dlatego nagłe wzrosty ruchu nie stanowią problemu w przypadku witryn statycznych. CMS jest bardziej podatny na zagrożenia w obliczu nagłego wzrostu ruchu w sieci, co może prowadzić do szeregu problemów, w tym awarii bazy danych lub ograniczenia aktywnych połączeń.

W przypadku witryn statycznych cały proces jest znacznie mniej intensywny, co czyni witryny statyczne bardziej niezawodnymi i lepiej przygotowanymi do obsługi skoków ruchu.

Były to najważniejsze zalety generatorów statycznych witryn, ale oczywiście żaden system nie jest idealny, więc jest kilka niedociągnięć, których nie należy lekceważyć.

Wady SSG:

Dane w czasie rzeczywistym są niedostępne

Z definicji witryny statyczne nie są w stanie dynamicznie zmieniać danych, takich jak „Trendy” lub „Kupujący z X kraju kupił produkt Y”. Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć w swojej witrynie dane w czasie rzeczywistym, static nie jest dla Ciebie.

Aby obejść ten problem, niektórzy mogą zdecydować się na użycie JavaScript do przetwarzania po stronie serwera, a następnie dopasować wyniki do już wyświetlonej strony, ale może to być niebezpieczna droga i może prowadzić do złych wrażeń dla użytkowników , złe pozycjonowanie i na pewno odpychają poczucie kontroli, które powinno wynikać z używania statycznej witryny.

Brak interfejsu użytkownika

Systemy zarządzania treścią, takie jak WordPress, ułatwiają użytkownikom tworzenie i publikowanie treści z przyjaznego dla użytkownika interfejsu administratora, do którego można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia. Brak interfejsu administratora jest wielką wadą, ale istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają obejść ten problem.

Niektóre platformy, takie jak prose.io lub CloudCanon, zawierają edytor WYSIWYG dla Markdown oraz interfejs internetowy zintegrowany z GitHub, umożliwiający tworzenie, edycję lub usuwanie plików w repozytorium GitHub.

Podobnie istnieją aplikacje na Androida i iOS, które są połączone z GitHub i zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić pisanie i publikowanie treści w ruchu, a jednocześnie natychmiast wypychać zmiany do repozytorium.

Trzecim rozwiązaniem jest publikowanie postów na statycznym blogu pocztą elektroniczną. Generator strony statycznej Jekyll korzysta z tej metody za pośrednictwem usługi JekyllMail, która działa poprzez zalogowanie się do konta POP3, a następnie wyodrębnienie wiadomości ze wstępnie zdefiniowanym „tajnym” tematem i zapisanie ich w określonych katalogach (np. W katalogu _posts lub images) . Istnieje również opcja dodania ich do repozytorium git Twojego bloga.

Brak treści generowanych przez użytkowników

Witryny lub blogi WordPress mają sekcje generowane przez użytkowników, takie jak komentarze lub recenzje. Zaimplementowanie systemu komentarzy na statycznej stronie to zupełnie inna przygoda.

Jednym obejściem byłoby użycie platform takich jak Disqus, która używa JavaScript do dodawania komentarzy do strony po jej wyświetleniu. Jednak to podejście nie pozwala już na przechowywanie całej zawartości i wersjonowanie jej w repozytorium. Podejściem, które pozwoliłoby zachować komentarze w pozostałej części witryny, byłby system, który używał procedury obsługi po stronie serwera do przetwarzania i dodawania komentarzy, a następnie przekazywania do GitHub.

Jak widać, wiele rzeczy, które bierzesz za pewnik z CMS lub które można zaimplementować w CMS po prostu instalując wtyczkę, nie są łatwo możliwe w przypadku strony statycznej i musisz uciekać się do różnych obejść osiągnąć to samo. Wszystko to wymaga trochę wiedzy programistycznej, w przeciwnym razie możesz mieć problemy ze statycznymi generatorami witryn bardziej niż z CMS.

Czy statyczny generator witryn jest dla Ciebie dobry?

Witryny statyczne są niezawodne w obliczu gwałtownego wzrostu ruchu, nie stwarzają tylu problemów związanych z bezpieczeństwem, jak CMS, a ponieważ nie wymagają dużych zasobów, są szybkie.

Jednak statyczne strony zdecydowanie nie są dla wszystkich i nie pasują do każdego projektu. W niektórych przypadkach mogą skrócić czas programowania i koszty, w innych mogą być kłopotliwe, szczególnie dla kogoś, kto nie posiada niezbędnych umiejętności programistycznych.

Przedstawiony obraz: Zaprojektowany przez Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector