A është e shpejtë Hosting Web Hosting?

Hostgator-fast-web-hosting


Cili është një nga aspektet më të rëndësishme në lidhje me një ofrues të pritjes që do të përdorni në të ardhmen? Shpejtësia, natyrisht!

Në fund të fundit, të gjithë ata që zotërojnë një faqe në internet (ose më shumë) dëshirojnë që ajo të ngarkojë shpejt dhe të punojë pa probleme për çdo vizitor. Ka një arsye të mirë pas këtij mendimi: një përqindje e madhe e njerëzve do të lënë një faqe në internet, nëse nuk do të ngarkojë më pak se 2-3 sekonda.

Pra, nëse jeni pronar i një uebsajti, ose po planifikoni të krijoni një faqe në internet, është me rëndësi të madhe të kërkoni shpejtësinë e ngarkimit në hostin tuaj të ri. Në këtë mënyrë, faqja do të rritet në popullaritet më të shpejtë dhe më të lehtë.

Por ju mund të pyesni veten: Cila kompani e pritjes së uebit është e njohur për të qenë e shpejtë? Kjo është një pyetje e mirë! Në këtë artikull do të diskutojmë përgjigjen.

Më saktësisht, ne do të flasim për një ofrues të pritjes që është një shërbim i përdorur në të gjithë botën. Quhet HostGator.

Një temë kryesore e këtij neni është t’ju informojë pse HostGator është një shërbim i shpejtë, dhe cili plan i pritjes do të ishte më i miri për të marrë uebfaqen më të shpejtë.

Rreth HostGator

HostGator është një kompani Amerikane. Ajo u themelua nga Brent Oxley përsëri në 2002 me zyrën e saj të parë në Florida. Kanë kaluar ca kohë që nga dalja e parë e kompanisë. Si funksionon sot kundër konkurrencës?

Mund të themi me siguri se HostGator është ndër 10 hostet më të mirë të faqes në të gjithë globin. Pse? Sepse që nga viti 2002, qindra mijëra klientë janë rritur për të dashur shërbimet që ata ofrojnë.

Kjo do të thotë, qindra mijëra faqe në internet janë pritur duke përdorur një nga shërbimet e HostGator.

Një arsye kryesore pse kaq shumë njerëz zgjodhën këtë ofrues mbi të tjerët, është çmimi. Për shembull, çdo paketë pritëse që mund të gjeni në faqen e tyre zyrtare, kushton më pak sesa ato që kanë kompanitë e tjera për të ofruar.

Por të qenit i lirë nuk është gjithçka. Mbi të gjitha, kush dëshiron një shërbim të lirë, nuk do ta përfundojë punën? Për fat të mirë, HostGator nuk është një host i tillë. Plando plan që ata ofrojnë është i nivelit të lartë. Ato përfshijnë të gjitha tiparet e nevojshme në përputhje me rrethanat me paketën e zgjedhur (do të shohim në lidhje me këtë më në detaje më vonë).

Por tani që e dini pse HostGator është kaq i popullarizuar, është koha për të parë nëse ato janë aq shpejt sa do t’i dëshironit të ishin:

A është i shpejtë HostGator?

Përgjigja e shkurtër është: Po, HostGator është padyshim një shërbim i shpejtë i pritjes në internet. Ok, unë e di që ju dëshironi më shumë detaje, kështu që le të lëvizim një, dhe të flasim për disa prova:

Magazinimet SSD

Hostgator-Fast-serversGjëja e parë që duhet të përmendim të flasim për shpejtësitë e faqes në internet, është pajisja HardwareGator që ofron klientëve të saj. Do të jeni të lumtur të dini se çdo plan i vetëm i hostit ofron ruajtje falas SSD.

Pse është kaq e rëndësishme sa duhet përmendur? Epo, disqet SSD janë shumë më të shpejtë se disqet standarde tradicionale të rrotullimit (HDD). Por sa më shpejt?

Në shumicën e rasteve, një SSD do të nxjerrë informacionin e kërkuar në ekranin e vizitorit deri në 10x më shpejt se një makinë HDD normale. Nëse makina e përdorur nga kompania është një produkt cilësor (që është), ky numër mund të shkojë deri në 20x më shpejt.

Vetëm imagjinoni atë! Për shembull, në vend që të presësh 10 sekonda për të ngarkuar një faqe, përdoruesi juaj do të shohë përmbajtjen në më pak se 1 sekondë në ekranin e tij / saj.

Një SSD është kaq e rëndësishme. Kjo është arsyeja pse HostGator po e përdor atë si një bazë për çdo plan pritjeje, në të cilin ata mundësojnë.

Dendësi e ulët në serverë

Një aspekt tjetër që duhet përmendur që e bën HostGator kaq të shpejtë, është densiteti i ulët në serverët e tyre. Unë do t’ju them se çfarë do të thotë tani. Së pari, duhet të dini që ky aspekt vlen kryesisht për ata që punojnë me planet e përbashkëta të pritjes. Por meqenëse shumica e njerëzve përdorin këto lloj shërbimesh, ekziston një shans i lartë që të jeni edhe në mesin e tyre.

Kur regjistroheni në një plan të përbashkët të pritjes, kjo do të thotë që do të jeni pjesë burimet e një serveri të vetëm me faqet e internetit të tjera. Për shkak të kësaj, burimet do të ndahen midis të gjithë përdoruesve të një serveri të vetëm.

Le të themi se serveri ka 100 GB hapësirë ​​ruajtjeje (vetëm një shembull). Nëse ka 10 përdorues në këtë server, çdo përdorues do të ketë rreth 10 GB hapësirë ​​për faqen e tij të internetit. Por numri mund të luhatet shumë sepse disa faqe në internet kërkojnë më shumë burime sesa të tjerët. Theështja është, ju do të ndani burimet me përdoruesit e tjerë.

Por për shkak se HostGator ka serverë me densitet të ulët, ju do t’i ndani ato burime në mënyrë më pak përdorues sesa të bëni në kompani të tjera. Në këtë mënyrë, faqja juaj në internet do të marrë më shumë fuqi përpunimi, ruajtje dhe shpërblime të tjera të nevojshme për ta mirëmbajtur atë.

Dhe për shkak se ju do të merrni më shumë gjithçka (konkretisht RAM dhe fuqia e serverit), faqja juaj do të ngarkojë shumë shpejt, pa marrë parasysh sa komplekse është.

Serverë të shpejtë

Si një provë e tretë, unë do t’ju jap disa statistika të testimit të shpejtësisë në lidhje me HostGator. Do të shihni që një uebfaqe që ne ekzekutojmë në serverin e përbashkët të HostGator do të ngarkojë në një dritë të syrit. Kjo është një faqe WordPress e ngarkuar me shumë imazhe, skriptime dhe merr gjithashtu trafik të denjë ditor gjithashtu.

Hostgator-speed-test

Një test i kryer me Pingdom nga Londra (Britani e Madhe), në 1:30 pasdite me kohën lokale dha rezultatet e mëposhtme:

 • Shkalla e Performancës: 81 pikë
 • Koha e ngarkesës: 2.87 sekonda
 • Madhësia e faqes: 390 KB
 • Numri i kërkesave: 29

Qendrat e të dhënave të HostGator ndodhen në SH.B.A. Pra, bërja e këtij testi nga një vend evropian e bën edhe më të vështirë marrjen e një rezultati të mirë.

Duke mbajtur gjithë këtë në mendje, vini re se HostGator arriti të ngarkonte faqen në më pak se 2 sekonda. Ky është një përshtypje mbresëlënëse.

Kjo arritje flet lehtësisht për një ofrues të shkëlqyeshëm të pritjes, i cili bën shumë përpjekje për të sjellë shpejtësi të shpejtë të ngarkimit.

Ne e kemi drejtuar provën disa minuta më vonë Insajtimet e Google PageSpeed mjet gjithashtu. Ne kemi marrë dy rezultate me këtë mjet, një për celular një për desktop. Këtu janë pamjet:

Hostgator-google-speed-test-mobile

HostGator – Test Mobile Shpejtësia e Google

Hostgator-google-speed-test-desktop

HostGator – Desktop i Testit të Shpejtësisë së Google

Siç mund ta shihni, rezultatet e testit janë mjaft premtuese edhe me testin e shpejtësisë së Google gjithashtu.

Tani, është koha për të parë se cili plan pritës do të ishte më i miri për të patur një uebfaqe sa më të shpejtë:

Planet më të Shpejta të HostGatorit

Zgjedhja e planit të duhur të pritjes për faqen tuaj te internetit varet kryesisht nga nevojat tuaja specifike. Pse e them kete? Vetëm mendoni për këtë!

Një uebsajt i ndërtuar rishtas nuk do të ketë nevojë për shumë burime për të punuar siç duhet. Pse eshte e vertete? Sepse, zakonisht një sit fillestar nuk do të ketë shumë vizitorë të përditshëm që nga fillimi. Duhet kohë për t’u rritur. Pra, të kesh një plan më të thjeshtë të pritjes është gjithçka që ju nevojitet.

Por nëse zotëroni një faqe në internet më komplekse, që tashmë po merr shumë vizitorë çdo ditë, mund të dëshironi të kërkoni diçka më konkurruese. Në fund të fundit, më shumë vizitorë kërkojnë më shumë burime, apo jo?

Pra, si duhet të vazhdoni të keni një faqe interneti të shpejtë? Ka 2 metoda që mund të zgjidhni nga:

Hostgator-shpejtë-ndahet-hosting plan

HostGator – Plani i Biznesit

 1. Nëse vetëm doni të lëshoni tuaj i ri Ju duhet një plan i mirë pritjeje e përbashkët. Për fat të mirë, HostGator po ofron 3 plane të veçanta për nevoja të tilla. Megjithëse, nëse dëshironi performancën më të mirë, duhet të shkoni me paketën e 3-të të quajtur Business hosting. Ky plan përfshin gjithashtu një certifikatë falas SSL, mjete të dedikuara IP dhe SEO.

Kushton 5.95 $ mujore, kështu që është mjaft e lirë. Gjithashtu, ju merrni një hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtjen e SSD dhe bandën e pakufizuar, kështu që do të jeni në gjendje të punoni me një numër të drejtë vizitorësh ndërsa rriteni më shumë.

Hostgator-vps-hosting-plan-fast

HostGator – Planet e hostimit të VPS

 1. Situata e dytë ndodh kur faqja juaj e internetit tashmë është e themeluar. Kjo do të thotë që ju merrni qindra (ndoshta mijëra) vizitorë të përditshëm. Në këtë rast, një plan i përbashkët i pritjes nuk do të jetë i mjaftueshëm për të mbajtur një faqe interneti të ngarkimit të shpejtë.

HostGator ofron 2 alternativa: VPS Hosting dhe Dedikuar Hosting. Ekziston një ndryshim i dukshëm në mes të pritjes 2: VPS ju lejon të përdorni një sasi të caktuar burimesh, të përshkruara qartë, por ju do të punoni në të njëjtin server me të tjerët. Ky host është më i lirë se sa hostimi i Dedikuar.

Pritja e përkushtuar do t’ju japë një server të tërë për veten tuaj. Ky është ndryshimi kryesor. Sidoqoftë, hostimi i përkushtuar është shumë më i shtrenjtë sesa hosting VPS.

Për të qenë në gjendje të zgjidhni planin e duhur për nevojat tuaja, hidhini një sy në faqen zyrtare të HostGator. Atje, do të gjeni si planet e pritjes VPS ashtu edhe planet e përkushtimit të hosteve të përshkruara qartë. Të gjitha tiparet dhe burimet janë renditur, kështu që ju do të dini saktësisht se çfarë është ajo që ju nevojitet posaçërisht.

Mbani në mend edhe pse, që hostimi i përkushtuar është vetëm për ata që posedojnë uebfaqe shumë të mëdha. Me këtë dua të them një sit i madh, me mijëra vizitorë të përditshëm dhe dhjetëra apo edhe qindra faqe. Për shumicën e përdoruesve, pritja e VPS është vetëm sa të keni një sit të shpejtë.

përfundim

Tani e dini që HostGator është një ofrues i mirënjohur i pritjes me një popullaritet në rritje. A eshte shpejt? Sigurisht! Nga 3 arsyet e shkruara më lart, shihet qartë që HostGator kujdeset shumë për shpejtësitë e faqes në internet.

Në fakt, ata po evoluojnë në këtë zonë ditën.

Në përgjithësi, zgjedhja e planit të duhur për faqen tuaj, varet plotësisht nga ju. Thjesht mendoni mirë për ato që ju nevojiten posaçërisht, dhe do të dini si të vazhdoni!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map