A ofron BlueHost Qasje në Webmail të Lirë? – Pse duhet ta përdorni?

webmail blu


BlueHost është një kompani e mirënjohur pritëse që ofron servera të ndryshëm nga regjistrimi i domenit përmes shërbimit të mbajtjes së faqeve në internet deri te hostimi i postës elektronike. Nëse doni të mësoni më shumë rreth kompanisë, ju lutemi lexoni rishikimin tonë të hollësishëm të BlueHost, ku do të gjeni statistikat e kohës dhe performancës, përvojën personale dhe informacione më të dobishme në lidhje me BlueHost.

Shpeshherë ne drejtohemi në të njëjtën pyetje, kështu që donim ta sqaronim këtë. Ne jemi pyetur nëse BlueHost ofron qasje në postën elektronike. Me pak fjalë, Po! BlueHost ofron qasje në uebfaqe përmes platformës së tyre.

Farë është Webmail dhe pse duhet ta përdorni?

BlueHost ofron një sasi të madhe karakteristikash për klientët e saj, përfshirë qasjen në postën e postës elektronike. Webmail është një zgjidhje me bazë në internet e-mail, e cila lejon përdoruesin të hyjë në llogarinë e postës elektronike përmes një shfletuesi të internetit.

Në shumicën e rasteve njerëzit vendosin të dërgojnë dhe marrin email duke përdorur një klient me email, të tilla si Microsoft Outlook, Thunderbird, Opera Mail ose të tjera. Në mënyrë që të vendosni një llogari me email me klientin tuaj të preferuar të emailit është një detyrë e gjatë dhe e lodhshme. Nëse përdorni pajisje të shumta për punë dhe dëshironi të keni qasje në emailin tuaj në çdo pajisje, do të duhet të instaloni klientin e postës elektronike dhe postën elektronike për secilën pajisje. Aplikacioni i postës elektronike thjesht ju kursen nga të gjitha problemet, dhe ju lejon të përdorni menjëherë në postën elektronike.

Me webmailin BlueHost do të jeni në gjendje të kryeni të njëjtat detyra si me çdo klient të postës elektronike. Dallimi i vetëm është se ju do të jeni në gjendje të lexoni dhe shkruani email nga shfletuesi juaj i internetit. Ju gjithashtu do të duhet të mbani mend adresën tuaj të postës elektronike dhe fjalëkalimin në mënyrë që të identifikoheni nga FireFox, Chrome, Opera ose shfletuesi juaj i preferuar.

Pra, nëse dëshironi të keni qasje në postat elektronike në internet, webmail është padyshim një zgjidhje e mirë për të lexuar dhe dërguar email me siguri.

Klientët e disponueshëm të Webmail në BlueHost

Kur të keni hyrë për herë të parë në aplikacionin e Internetit BlueHost, do t’ju kërkohet të zgjidhni një klient të postës elektronike. Ju mund të zgjidhni RoundCube, hordhi ose SquirelMail. Ju mund të zgjidhni një klient të ndryshëm të postës elektronike çdo herë që të hyni në llogarinë tuaj, ose të mund të zgjidhni funksionin e autoload nëse tashmë keni një të preferuar.

 • RoundCube: është klienti më i popullarizuar i postës elektronike të përdorur nga klientët BlueHost dhe ka të njëjtën pamje dhe ndjesi si çdo aplikacion tjetër me email me ndryshimin që funksionon në shfletuesin tuaj të internetit. Ju mund të importoni dhe menaxhoni librin e adresave dhe gjithashtu mund të organizoni dosje. Shkrimi i emailit është i thjeshtë me përbërësin e pasur HTML dhe kompozuesin e drejtshkrimit. Ju mund të konfiguroni përgjigjet e paracaktuara të postës elektronike për të kursyer edhe më shumë kohë.
 • hordhi: është zgjidhja e plotë për menaxhimin e postave elektronike, kalendarëve, shënimeve dhe detyrave. Karakteristika kryesore e tij është megjithatë aplikacioni i bashkëpunimit. Kjo ju mundëson të ndani kalendarët, shënimet dhe detyrat me kolegjet tuaja, të cilët me siguri duhet të përdorin edhe Horde.
 • SquirelMail: është klienti më i thjeshtë i postës elektronike që do të zbuloni atje. Për dallim nga Roundcube ose Horde, ky klient i postës elektronike ka më pak veçori. Vjen me një ndërfaqe miqësore për përdoruesit dhe ofron më shumë mundësi përshtatjeje sesa dy të tjerët.

Lexoni gjithashtu: A duhet të përdorni Gmail për biznes?

Si të qaseni në Webmailin BlueHost?

hyrje në internetin bluhost

Ju nuk keni nevojë të vendosni asgjë sepse webmail është e gjitha në internet. Mund t’i qaseni asaj në tre mënyra të ndryshme:

 • Opsioni 1: duke përdorur cilindo shfletues në internet shkoni te bluehost.com/webmail, shtypni adresën dhe emailin tuaj të postës elektronike dhe klikoni Hyrja.
 • Opsioni 2: Hyni në panelin tuaj të kontrollit në my.bluehost.com dhe klikoni në Hosting > Menuja e postës elektronike. Gjeni adresën e emailit që dëshironi të përdorni dhe klikoni në Shikimin e kutisë elektronike. Kjo do të marrë në faqen e hyrjes, ku do t’ju duhet të shkruani emailin dhe fjalëkalimin tuaj.
 • Opsioni 3: mund të vendosni një nënfushë të personalizuar për domenin tuaj kryesor që ridrejton tek klienti i postës elektronike. Për ta bërë këtë, do të duhet të identifikoheni së pari në emailin tuaj duke përdorur një nga metodat e përmendura më lart dhe të kopjoni URL-në nga shfletuesi. Në panelin e kontrollit, do t’ju duhet të vendosni një nënfushë të tillë si mymail.yourdomain.com dhe ta ridrejtoni atë në URL që sapo keni kopjuar. Herën tjetër kur të hyni në nëndomen, kjo do t’ju dërgojë direkt në faqen e hyrjes në email.

IMAP ose POP3 – Cilin protokoll duhet të zgjidhni?

Përdorimi i ueb-mail është një mundësi e shkëlqyeshme për të hyrë në postën elektronike nga kudo; megjithatë mund të dëshironi të keni një klient me email në kompjuterin tuaj kryesor, të cilin e përdorni më së shumti për punën tuaj. Nëse dëshironi të konfiguroni emailin tuaj në Thunderbird ose një klient tjetër të postës elektronike, do t’ju duhet të zgjidhni një protokoll.

Kur dërgoni një email, mesazhi do të ruhet në një server të postës elektronike. Ju mund të konfiguroni aplikacionin e postës elektronike për të marrë email nga serverët e postës elektronike duke përdorur dy protokolle të ndryshme: POP3 ose IMAP. Kjo shkakton shumë konfuzion midis përdoruesve, kryesisht për shkak se ata nuk mund të vendosin se cili protokoll të përdorë.

 • IMAP: kjo cilësim ju lejon të hyni në emailin tuaj në shumë pajisje. Përdoruesit e shumëfishtë mund të hyjnë në të njëjtën llogari të postës elektronike. Kështu që nëse dikush lexon, përgjigjet, përpara, fshijë ose nëse menaxhon emailin, ndryshimet do të ruhen në serverin e postës elektronike dhe do të sinkronizohen me të gjithë klientët e-mail që janë të lidhur me këtë llogari përmes IMAP.
 • POP3: kjo konfigurim ju lejon të hyni në emailin tuaj vetëm në një pajisje. Shumica e klientëve të postës elektronike që janë konfiguruar me POP3 do të fshijnë mesazhet nga serveri dhe do të ruhen vetëm në pajisjen ku është instaluar klienti juaj i emailit. Ju nuk duhet ta përdorni këtë protokoll nëse dëshironi të keni një kopje të ruajtur në serverin e postës elektronike, ku mund të hyni në postat elektronike sa herë që ju nevojitet..

Probleme të mundshme me Klient Email ose Webmail

BlueHost është një ofrues i besueshëm i pritjes dhe shumicën e kohës gjithçka funksionon në mënyrë perfekte. Sidoqoftë, për shkak të problemeve teknike ju mund të mos jeni në gjendje të dërgoni ose të merrni email nga klienti me email dhe nga posta elektronike. Kjo mund të shkaktohet nga disa gjëra të tilla si:

 • Numrat maksimalë të postës elektronike për orë: si parazgjedhje, BlueHost kufizon çdo klient të dërgojë një email maksimal 150 në orë. Në një situatë të përditshme, kur dërgoni postë elektronike, ky numër nuk do të jetë problem. Por nëse dërgoni një email në listën tuaj të emailit, që përmban më shumë se 150 marrës, do të njoftoheni nga sistemi, se keni tejkaluar sasinë maksimale të postave elektronike. Nëse keni më shumë se 150 pajtimtarë të postës elektronike, mund t’i ndani në lista të shumta dhe t’i planifikoni postat elektronike në orë të ndryshme. Forwarders gjithashtu mund të shkaktojë një problem të ngjashëm. Kështu që gjithmonë kontrolloni këto dy para se të kontaktoni mbështetjen. Nëse dëshironi të rritni numrin e postave elektronike që mund të dërgoni në orë, duhet të kontaktoni mbështetjen dhe t’u jepni atyre detaje pse ju duhet që të rritet kufiri.
 • Email nuk mund të dorëzohet: mund të ketë arsye të shumta pse do të merrni këtë mesazh gabimi kur përpiqeni të dërgoni një email. Përkundrazi, hapësira juaj e internetit është e plotë dhe nuk mund ta ruani emailin në serverin e postës elektronike, ose adresa e emailit që po përpiqeni të dërgoni nuk ekziston. Në rastin e fundit, emaili do të kthehet sërish si i pavendosur.
 • Serveri i postës elektronike është në rregull: për shkak të problemeve teknike të postave elektronike të dërguara mund të radhiten në serverin proxy të postës BlueHost. Në këtë rast duhet të prisni disa orë që emaili të dërgohet, përpara se të provoni ta dërgoni përsëri.

përfundim

Siç mund të kujtoni, BlueHost ofron një shërbim të pasur me tipare, kur bëhet fjalë për postë elektronike. Aplikimi i tyre i postës elektronike do t’ua lehtësojë secilit qasjen dhe menaxhimin e postave elektronike nga kudo në mënyrë të sigurt. Nëse jeni duke kërkuar për një host të besueshëm që ofron një aplikacion të lehtë për t’u përdorur në internet, BlueHost duhet të jetë në krye të listës suaj të konsideratës. Nëse jeni gati të blini BlueHost, ju rekomandoj të hidhni një sy tek kodet në dispozicion të kuponit BlueHost, në mënyrë që të kurseni para për blerjen tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map