Si të filloni një Blog WordPress në HostGator?


Krijimi i blogut tuaj personal është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndarë pasionin tuaj, dhe gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar të fitoni para në internet. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të filloni blogun tuaj. Në mënyrë që të filloni një blog, gjithashtu duhet të regjistroheni në një ofrues të besueshëm të pritjes së faqes në internet.

Arsyeja pse është shumë më e lehtë të krijoni një blog të WordPress përmes një ofruesi pritës është sepse kërkon vetëm disa minuta nga koha juaj për të vendosur një plan pritjeje, një emër domaini dhe një blog WordPress në të njëjtin proces.

Këtë herë, ne do të zgjedhim HostGator për t’ju ndjekur gjatë gjithë procesit të regjistrimit. HostGator është një nga emrat më të mëdhenj në industrinë e web hosting tani, duke shërbyer miliona përdoruesve me lloje të ndryshme të planeve të pritjes.

Meqenëse një blog personal nuk kërkon aq shumë burime sa llojet e tjera të faqeve të internetit, do të kërkojë nga ju pak ose pa investime për të marrë një plan optimale të pritjes. Ndërsa drejtoni një blog, mund të mësoni shumë në proces.

Do të fitoni shumë përvojë në gjëra të tilla si tërheqja e trafikut, formimi i marrëdhënieve me vlerë me blogerët e tjerë, drejtimi i një biznesi dhe menaxhimi i faqeve të internetit. Sot, pothuajse të gjithë mund të fillojnë një blog pa ditur një gjë të vetme në lidhje me ndërtimin e faqes në internet. Nëse dëshironi të krijoni blogun tuaj të WordPress me HostGator, thjesht kaloni këto 7 hapa të thjeshtë:

Hapi 1 – Zgjidh një Ofrues Hosting

Së pari, vizitoni faqen zyrtare të HostGator. Siç e përmendëm, një nga planet më të lira do të jetë më se i mjaftueshëm për blogun tuaj WordPress. Nga opsionet e disponueshme në menu, zgjedh Web Hosting dhe do të ju përcjell tek planet e tyre të pritura të pritjes.

Ose thjesht klikoni në butonin “Filloni!” I cili ju çon në të njëjtën faqe. Ekzistojnë tre plane të ndryshme të përbashkëta të disponueshme të disponueshme siç mund ta shihni në foton më poshtë:

Më themelori është plani Hatchling, i ndjekur nga planet e Foshnjës dhe Biznesit. Nëse fillimi i një biznesi në internet nuk është qëllimi juaj kryesor, atëherë duhet të zgjidhni midis planeve të Hatchling dhe Baby.

Zgjedhja juaj do të varet nga sa emra domain doni të përdorni. Ndërsa plani Hatchling ju lejon të përdorni vetëm një fushë, plani i Baby ju lejon të përdorni fusha të pakufizuara në të njëjtën llogari.

Nëse mendja juaj po shqetëson me ide, atëherë do të dëshironi të nisni faqet e internetit të shumta menjëherë. Ky udhëzues mund t’ju ndihmojë gjithashtu; thjesht sigurohuni që të zgjidhni planin e Foshnjës në vend të Hatchling.

Por nëse një blog i WordPress është faqja e vetme që doni të filloni tani, do të jeni mirë me planin Hatchling. Nëse jeni fillestar i plotë, atëherë ne patjetër ju rekomandojmë planin më të lirë për ju. Ju do të duhet të mësoni një gjë ose dy para se të zgjidhni një plan më të fuqishëm. Pasi të keni vendosur se cilën të zgjidhni, klikoni në butonin ‘Regjistrohuni Tani!’ Menjëherë poshtë paketës.

Hapi 2 – Shtoni Emrin tuaj të Domainit

Pasi të klikoni në butonin ‘Regjistrohuni Tani!’, Do t’ju duhet të plotësoni disa formularë regjistrimi. Faqja e parë e Wizard Rendit HostGator do të jetë një formë për regjistrimin e emrave të domain.

Nëse nuk keni ende një domen, klikoni në opsionin ‘Regjistrohuni një domain të ri’ dhe shkruani një domain të tërheqshëm në të. Do të jetë URL-ja që njerëzit duhet të hyjnë në shfletuesit e tyre për të gjetur faqen tuaj të internetit.

Mundohuni të paraqitni diçka të shkurtër dhe të lehtë për t’u mbajtur mend.

Njerëzit zakonisht i emërtojnë faqet e internetit pas emrit të tyre, markës së tyre ose llojit të përmbajtjes që duan të ndajnë. Pastaj zgjedh një zgjatje popullore dhe forma do të kontrollojë disponueshmërinë e domenit. Më e popullarizuara është .com dhe gjithashtu e bën më të lehtë të kujtohet domeni juaj. Natyrisht, dy pronarë të ndryshëm të faqes së internetit nuk mund të përdorin të njëjtin emër domain.

Ndonjëherë është e vështirë të gjesh një emër që nuk është marrë tashmë, kështu që mund të të zgjasë ca kohë derisa të gjesh emrin e duhur. Emrat e domeneve faturohen çdo vit dhe shumica e tyre kushtojnë 12,95 $ në vit. HostGator do ta shtojë këtë çmim në shumë në fund të procesit.

Përditësoni: Tani ju mund të merrni një emër domain regjistruar nga HostGator FALAS me çdo paketë të re pritëse!

Hapi 3 – Zgjidh një Paketë Hosting

Duke kaluar në formularin tjetër, do të shihni disa menuse që bien, ku mund të zgjidhni një plan HostGator dhe periudhën kohore të pajtimit tuaj. Gjithmonë mund të merrni zbritje duke zgjedhur një periudhë më të gjatë. Varet vetëm se sa jeni i gatshëm të paguani para.

Cikli i faturimit 36 ​​muaj është më i madhi, dhe gjithashtu vjen me zbritjen më të madhe. Sidoqoftë, planet janë mjaft të përballueshme edhe nëse regjistroheni deri në 1 ose 2 vjet.

Edhe pse në menunë “Lloji i Paketave”, ai tregon planin e pritjes që fillimisht e keni zgjedhur si parazgjedhje, gjithmonë mund të kaloni në një paketë tjetër nëse ndryshoni mendje. Zgjidhni planin e grumbullimit nëse doni të drejtoni një blog të vetëm.

Do t’ju kushtojë vetëm 48 dollarë në vit nëse regjistroheni për 3 vjet, që është një total prej 150 $. Nëse shkoni në opsionin 1-vjeçar, do t’ju kushtojë 66 dollarë në vend. Shtesat nuk përfshihen në çmim, kështu që nëse doni intimitetin e domain ose një emër të ri domain, duhet të paguani për ato veç e veç.

Unë rekomandoj të shikoni faqen time të kuponit HostGator, sepse atje mund të gjeni disa kode vërtet të mira kuponi, të cilat mund t’i përdorni për të marrë çmime edhe më të ulëta.

Siç mund ta shihni, ekzistojnë dy fusha bosh shtesë për emrin tuaj të përdoruesit dhe një kod PIN të sigurisë. Me këtë emër përdoruesi, ju do të keni mundësi të hyni në panelin e kontrollit të llogarisë tuaj HostGator. Sigurohuni që të shkruani PIN-in tuaj diku ose ta ruani atë në një dokument. Nëse harroni kredencialet tuaja të hyrjes, ai me siguri do të vijë në dispozicion.

Hapi 4 – Informacione personale për faturim

Kjo është forma ku ju duhet të shkruani informacionin tuaj të faturimit. Ashtu si me shumicën e formave të ngjashme në internet, ka shumë fusha të zbrazëta që do t’ju duhet të plotësoni. Në rreshtin e parë, ju do të ofroni informacione personale si email, emër, kompani, telefon, vendndodhja etj.

Në rreshtin e dytë, ju mund të zgjidhni një mënyrë pagese dhe pastaj të plotësoni informacionin e kartës tuaj të kreditit ose PayPal në përputhje me rrethanat.

Hapi 5 – Shtesa të ofruara nga HostGator

Ju mund të zgjidhni nga shumë shtesë sipas nevojave tuaja. Këto mund të përmirësojnë aspekte të caktuara të faqes tuaj të internetit. E drejta në krye të listës, ju keni mundësinë për të marrë Mbrojtjen e Intimitetit të Domainit vetëm për 9,95 dollarë në vit.

Kjo është sigurisht një nga karakteristikat më të dobishme, pasi ndihmon në mbrojtjen e identitetit tuaj në Web. Informacioni juaj i kontaktit personal do të fshihet, kështu që askush nuk do të jetë në gjendje t’i kontrollojë ato përmes domenit tuaj.

Pa mbrojtjen e domain, në thelb kushdo do të jetë në gjendje të kryejë një kërkim WHOIS në emrin e domain që do të zbulojë informacionin tuaj personal. Ka shumë faqe në internet që ofrojnë kërkimin e WHOIS si një shërbim.

Meqenëse fushat janë gjithmonë të dukshme, ata mund t’i kopjojnë ato në cilindo nga këto uebfaqe për të parë se kush e regjistroi domenin e veçantë. Mbrojtja e privatësisë së domenit siguron që këto kërkime të WHOIS nuk u japin asnjë informacion në lidhje me identitetin tuaj.

Pa mbrojtje, njerëzit do të jenë në gjendje të zbulojnë emrin, vendndodhjen, postën elektronike dhe numrin e telefonit gjithashtu. Kjo është shumë informacione personale që ju me siguri nuk dëshironi t’i ndani me të gjithë botën. Mbrojtja e privatësisë së domenit ndryshon plotësisht këto detaje në mënyrë që asnjë prej tyre të mos ketë lidhje me pronarin. Le t’ju tregojmë një shembull:

Pa Domain Protection

 • Joe Wallace
 • 1600 Avenue Pennsylvania
 • Washington DC
 • SHBA
 • [email protected]
 • Tel + 2.812-787-2734

Me mbrojtje të privatësisë së domenit

 • Domain Admin
 • ID # 35595, PO Box24
 • Plazhi Nobby
 • AU
 • Email-i i privatësisë mbron kompaninë
 • Numri i telefonit të kompanisë

Opsioni i dytë në listë është Site Backup i cili kushton 19,95 dollarë në vit. Kjo siguron që të dhënat tuaja të sigurohen çdo ditë duke i ruajtur ato në re. Arsyeja pse ne e rekomandojmë shumë këtë është sepse mund të futeni në një problem të papritur në çdo kohë që mund të shkaktojë humbje të të dhënave.

Mund të jetë rezultat i një aksidenti, por faqja juaj e internetit gjithashtu mund të infektohet nga malware. Ndërsa thënia shkon, është më mirë e sigurt se sa keq. Me kopje rezervë të rregullt, mund të siguroheni që të dhënat tuaja në internet mund të rikthehen plotësisht. Shërbimi rezervë sigurohet nga CodeGuard, një nga kompanitë më të fuqishme të shërbimit rezervë tani.

E treta në listë është SiteLock e cila ofron siguri shtesë në faqen tuaj të internetit dhe siguron performancë të lartë. Meqenëse kushton vetëm 1,67 dollarë në muaj, ne do ta rekomandonim vetëm bazuar në çmimin e ulët.

Sidoqoftë, në të vërtetë mbron faqen tuaj nga të gjitha llojet e malware ndërsa vizitorët tuaj në faqen e internetit do të jenë më shumë se të kënaqur me shpejtësinë e ngarkesës së faqes suaj. SiteLock skanon të gjithë faqen tuaj për kërcënime të dëmshme çdo ditë dhe gjithashtu parandalon trafikun me qëllim të keq. Sipas HostGator, nëse përmblidhni të gjitha tiparet që merrni me SiteLock, rezulton se ju merrni një program sigurie me vlerë 99 $ për një tarifë të ulët mujore.

Dhe e fundit është Dukshmëria e Motorit të Kërkimit, e cila mund t’ju ndihmojë të shpejt të arrini në krye të listave të motorëve të kërkimit për 14,99 $ në vit. Me këtë mjet, do të jetë shumë më e lehtë për të arritur në faqen e parë të një Google, Yahoo! ose kërkimi Bing. Kjo jo vetëm që ju siguron një bollëk mjetesh SEO që mund të përdorni në faqen tuaj, por gjithashtu merrni një e-libër të bukur që ju ndihmon të mësoni më shumë rreth temës.

Tani ne nuk e mohojmë faktin se ju mund t’i merrni të gjitha këto karakteristika veç e veç duke shkarkuar shtojcat WordPress. Ka alternativa të panumërta në dispozicion për secilën prej tyre. Kështu që, thjesht mund të lini të kontrolluara të gjitha karakteristikat shtesë, të instaloni WordPress dhe të filloni të shtoni shtojca.

Onlyshtë vetëm çështje preferenciale. Ne ende mendojmë se marrja e të gjitha këtyre shërbimeve nga ofruesi juaj i pritjes është alternativa më e mirë. Meqenëse të gjithë ata janë të lidhur me një ofrues të vetëm, do të jetë shumë më e lehtë të merrni ndihmë nëse merrni ngecje me ndonjë prej këtij programi.

Hapi 6 – Rishikoni Detajet e Rendit tuaj

Në këtë pikë, ju pothuajse jeni bërë me procesin e krijimit të llogarisë. E vetmja gjë që mbetet është të rishikoni detajet e porosisë tuaj dhe të shtoni disa prekje përfundimtare nëse diçka mungon. Nëse nuk jeni ende mjaft të sigurt nëse Blogging është për ju, nuk ka pse të shqetësoheni.

Ju mund ta konsideroni si një gjyq të gjatë pasi HostGator ofron një garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave për ata që nuk duan më shërbimet e tyre. Shumica e ofruesve të tjerë rimbursojnë paratë tuaja vetëm në 30 ditë.

Duke regjistruar një nga planet e tyre, ju do të paguani vetë planin, regjistrimin e domenit (nëse nuk e keni tashmë një) dhe shtesat që keni zgjedhur nga lista e Shërbimeve shtesë.

Nëse jeni të kënaqur me rezultatin e procesit tuaj të regjistrimit, hidhini një vështrim në Kushtet e Shërbimit të HostGator. Si zakonisht, ekziston kutia e kontrollit “Kam lexuar dhe pajtuar me Kushtet e Shërbimit”.

Klikoni atë dhe pastaj kliko në butonin “Arka Tani!” Kjo është gjithçka që ju duhet të bëni në faqen zyrtare të HostGator, tani mund të hapni kutinë tuaj të postës elektronike. Emailet duhet të arrijnë menjëherë me disa lidhje dhe informacione të rëndësishme.

Lidhja më e rëndësishme është ajo në faqen e hyrjes që çon në panelin tuaj të kontrollit të administratorit dhe fjalëkalimin që duhet të përdorni atje. Ne ju rekomandojmë të mbani emailin edhe nëse mendoni se do të mund të mbani mend fjalëkalimin në të ardhmen.

Ndihma për klientët HostGator

Nëse keni ndonjë pyetje, mund të kërkoni mbështetjen e klientit HostGator përmes postës elektronike, bisedës live dhe telefonit. Ato janë të disponueshme rreth orës me kohë të shpejtë të reagimit dhe madje nuk do të duhet të paguani një shtesë për ndihmë.

Biseda e tyre live zakonisht përgjigjet brenda dy minutash. Sipas rishikimeve, ekipi i tyre i ndihmës teknologjike konsiderohet si një nga më të mirët në industri. Nëse keni një problem që duhet të zgjidhet, ju duhet vetëm të regjistroheni në pultin tuaj të pritjes dhe të kërkoni bazën e tyre të njohurive.

Meqenëse shumica e çështjeve me të cilat mund të përballeni me një ofrues pritës janë mjaft të zakonshme, ju keni një shans të lartë për të gjetur një artikull ose video mësimore që zgjidh problemin tuaj. Ju mund të përdorni kërkimin për të gjetur përgjigjen më shpejt.

Ka gati 700 artikuj dhe rreth 500 mësime video në dispozicion në bazën e njohurive HostGator. Gjëja më interesante në lidhje me mbështetjen e klientëve të tyre është se nëse keni ndonjë problem me shërbimin e tyre, CEO i HostGator, Adam Farrar merr përgjegjësinë e plotë për të.

Kur shkruani biletën tuaj, ju keni zgjedhjen ta dërgoni direkt tek ai dhe ai do të përgjigjet personalisht. Nëse nuk doni të mbështeteni në bazën e tyre të njohurive, gjithmonë mund të kontaktoni ekipin e tyre përmes një prej kanaleve dhe të bëni pyetjet tuaja atje. Ata janë të gatshëm t’ju japin udhëzime të hollësishme madje edhe për diçka aq të thjeshtë sa migrimi i WordPress tuaj nga një host në tjetrin.

Hapi 7 – Koha për të instaluar WordPress

Si hapi i fundit, ne do t’ju tregojmë se si të instaloni WordPress me HostGator. WordPress nuk është vetëm CMS më i fuqishëm tani, por edhe zgjedhja më e njohur për blogerët. Filloi si një platformë për Blogging dhe më pas, pasi fitoi popullaritet, njerëzit filluan të zhvillojnë tema dhe shtesa të reja që lejonin përdoruesit të drejtonin lloje të ndryshme të faqeve të internetit.

Tani ka kompani të mëdha dhe biznese në internet që drejtojnë faqet e tyre të internetit në CMS. Vizitoni faqen kryesore të HostGator dhe më pas klikoni në opsionin e Identifikimit të Konsumatorëve në krye të faqes.

Do të shfaqet një kuti e vogël ku mund të zgjidhni mënyrën se si dëshironi të regjistroheni. Ajo do të ofrojë dy alternativa: Hyrja e Portalit dhe opsioni Gator Login. E para ju lejon të hyni në Portalin e Klientëve të HostGatorit, ndërsa e dyta është aty ku mund të përdorni ndërtuesin e tyre të internetit.

Ajo që ju duhet tani është portali i klientëve, ku mund të hyni në llogarinë tuaj. Butoni do t’ju ridrejtojë në një faqe Identifikohu që do të kërkojë adresën tuaj elektronike dhe fjalëkalimin.

Shtë e njëjta adresë e-mail ku keni marrë email-et e mirëseardhjes të HostGator. Një prej atyre postave elektronike përmbante edhe fjalëkalimin tuaj të llogarisë sikurse përmendëm në hapin e kaluar. Ndërsa hyni, do të jeni në gjendje të kaloni midis skedave si “Llogaria ime”, “Pritja”, “Faturimi” etj..

Tani për tani, shkoni te skedari Hosting. Do të shihni që ka shumë mundësi në dispozicion në zonën e administratorit me ikona të shfaqura për secilën prej tyre.

Opsionet rezervë, mjetet SEO, temat e WordPress, SiteLock dhe disa veçori të tjera të dobishme mund të arrihen këtu. Meqenëse ne duam të instalojmë WordPress tani, goditni ikonën “Filloni me WordPress”.

IMG

Do të hapë një formë ‘Instaloni WordPress’ në QuickInstall ku mund të plotësoni disa informacione thelbësore për faqen tuaj të re. Në të majtë, ekziston një menu me ton softuer të disponueshëm të ndarë në shumë kategori të ndryshme që mund të instaloni gjithashtu nëse dëshironi. Do të ketë gjithashtu një përshkrim të shkurtër rreth WordPress dhe një buton ‘Instaloni Tani!’ Poshtë formularit.

IMG

Seksioni “URL e aplikacionit” është vendi ku mund të vendosni emrin e domain për blogun tuaj. Ekziston gjithashtu një fushë e zbrazët pas shenjës së slash por nuk keni nevojë të shkruani asgjë atje. Klikoni në kutinë e zgjedhjes “Aktivizo Auto Përmirësimet” nëse nuk dëshiron të përmirësosh manualisht WordPress. Nëse del një version i ri WordPress, zakonisht ndodh sepse versioni i mëparshëm kishte disa çështje sigurie.

Duke aktivizuar përmirësimet automatike, ju mund të garantoni që faqja juaj nuk do të ekspozohet ndaj malware. Pjesa tjetër e formularit është mjaft e drejtpërdrejtë, duke kërkuar informacione themelore si emailin tuaj, titullin e blogut, përdoruesin e administratorit dhe emrin dhe emrin tuaj të parë dhe të fundit. Për titullin e blogut, njerëzit zakonisht shkruajnë emrin e domain-it të faqes së tyre, ndërsa emri i përdoruesit mund të jetë i njëjtë me emrin e përdoruesit të llogarisë tuaj të pritjes.

Sidoqoftë, ekziston një emër përdoruesi admin që duhet ta shmangni patjetër: “administratorin”. Kjo është ajo që njerëzit zakonisht e zgjedhin si emër përdoruesi dhe është gjithashtu objektivi më i lehtë për hakerat. Të paktën ta bëj më të vështirë të kuptosh emrin tënd të përdoruesit. Sa më unike të jetë emri juaj i përdoruesit, aq më mirë. Nëse çdo fushë në formë është e mbushur si duhet, goditni lidhjen “Instaloni Tani!” Më poshtë.

IMG

Do të shfaqet një shirit përparimi që tregon se sa ka mbetur deri sa të përfundojë konfigurimi juaj WordPress. Sapo të godasë 100%, do të shfaqet një mesazh ‘Urime!’. Do t’ju tregojë një lidhje që ju çon drejt e në ekranin tuaj të hyrjes në WordPress.

Ashtu si pas regjistrimit tuaj në HostGator, do të merrni një email me letrat kredenciale për hyrjen tuaj. Këto detaje janë përfshirë gjithashtu në mesazhin e mirëseardhjes. Do të merrni një fjalëkalim të krijuar rastësisht si parazgjedhje, por duhen vetëm disa minuta për ta ndryshuar atë.

Instaluesi jo vetëm që instalon WordPress për ju, por gjithashtu shton WP Super Cache, një shtojcë e fuqishme që siguron performancë të nivelit të lartë për blogun tuaj. Ju nuk do të duhet të konfiguroni shtojcën, pasi ajo do të funksionojë në cilësimet e rekomanduara si parazgjedhje.

Mund të ndryshoni cilësimet ose të çaktivizoni të gjithë shtojcën kur dëshironi. Mund të arrihet ashtu si çdo shtojcë tjetër përmes Panelit WordPress.

Më shumë informacione rreth WP Super Cache mund të gjenden në WordPress.org. URL për ekranin tuaj të hyrjes në WordPress do të duket si kjo: http://yourdomain.com/wp-admin. Ju thjesht shtoni / wp-administratorin pas zgjerimit të emrit të domain dhe ai duhet të funksionojë.

përmbledhje

Kjo është gjithçka që duhet për t’u regjistruar në një plan pritës të HostGator, për të regjistruar një domen dhe për të krijuar faqen tuaj te internetit! Nëse jeni një nga ata njerëz që shfletoni rregullisht Internetin, atëherë kjo nuk do të jetë aspak çështje për ju.

Nuk kërkon fjalë për fjalë asnjë përvojë në hartimin e uebit ose ndonjë teknik tjetër. Pasi të futeni në WordPress dhe llogarinë tuaj të pritjes, do të keni mundësi të zbuloni mijëra mjete të dobishme që mund t’ju ndihmojnë të krijoni një blog me ekran të plotë, të cilin njerëzit do ta duan ta vizitojnë..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map