Başarılı Yemek Blogu Nasıl Başlanır?

Başlangıç ​​gıda günlüğü


Lezzetli tariflerin yürüyen bir ansiklopedisi misiniz? Yemek pişirmek için diğerlerine yemek yemeyle aynı tutkunuz var mı? Belki de sağlıklı yemek pişirmeyi herkes için erişilebilir ve kolay hale getirmek için yola koyulmuş bir şefsiniz?

Henüz çevrimiçi bir platformunuz yoksa, ancak bunu düşünüyorsanız, bir yemek blogu başlatmak, mutfak bilginizi paylaşmanın ve dünya genelindeki kitlelerden anında geri bildirim almanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Yemek pişirme becerilerinize uygun teknik becerilere sahip olmama konusunda endişeleriniz varsa, endişelenmenize gerek yok, bir yemek bloguna başlamak bir omleti kırmaya eşdeğerdir – kelimenin tam anlamıyla herkes yapabilir.

Yiyecek blogunun nasıl oluşturulacağına ilişkin bu kılavuzda, başarılı bir yiyecek blog’u hazırlama tarifini size vereceğiz. İhtiyacınız olacak malzemeler şunlardır:

 1. Blog platformu;
 2. Alan adı & marka adı;
 3. Ağ sağlayıcısı;
 4. Gıda bloglama ipuçları.

Bloglama Platformunuzu Seçme

Size bir mutfak günlüğü başlatmak için kodlama ile uğraşmanız gerekmediği için söz verdiğimiz için, kodlama gerektirmeyen bloglamayı mümkün kılan platformlar hakkında birkaç şey bilmeniz gerekiyor.

İçerik yönetim sistemleri olarak adlandırılırlar ve tam olarak bunu yaparlar – girdilerinize dayanarak yüklemenize, özelleştirmenize, resim eklemenize, bağlantılar yerleştirmenize vb. İzin veren görsel bir arayüz sunarak içeriği yönetmenize yardımcı olurlar..

Popüler CMS’ler arasında Joomla ve Drupal bulunur, ancak bugüne kadarki en iyi blog CMS’si WordPress’tir. Bu blog platformu, popülaritesini kullanıcı dostu olma özelliğini azaltmayan çok yönlü doğasına borçludur..

WordPress sadece kodlama yükünü ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda bir tabağa da blogunuzun tasarım öğelerini verir.

WordPress’te, blogunuzun tasarımına temalar aracılığıyla ulaşılırken, sitenizin işlevsel yönleri (ör. Hız optimizasyon aracı) eklentilerle elde edilir.

Bazı işlevler ayrıca temalar aracılığıyla sitenize eklenebilir (ör. İletişim formları, bülten aboneliği, yorum bölümü, sosyal medya entegrasyonu, vb.), Temalar öncelikle web sitenizin görsel yönünü, yani ziyaretçilerin sitenizi ne zaman göreceklerini belirler. ona ulaş. Temalar tercihlerinize göre özelleştirilebilir, yani sayfa şablonlarını, renk düzenlerini vb. Seçebilirsiniz..

Diğer yandan eklentiler, web sitenize yalnızca işlevsellik ekler, böylece arama motoru optimizasyonu, içerik dağıtım ağı, sitenizi hızlandırmak için önbellek araçları, güvenlik eklentileri (kötü amaçlı yazılım tespiti, güvenlik duvarı vb.).

Hem temalar hem de eklentiler ücretsizdir, ancak güncellemelere, güvenlik yamalarına veya desteğe erişmek istiyorsanız premium seçenekler en iyisidir.

Daha da önemlisi, WordPress’in kendisi herkes tarafından indirilebilir ve kullanılabilir, bu nedenle CMS’nin kendisi için ödeme yapmanız gerekmez.

Alan Adı Seçme

Alan adı, bir web sitesine erişmek için internet tarayıcınıza yazdığınız addır. Www. arkasından benzersiz bir ad gelir ve .com veya .net, .org vb. gibi diğer uzantılarla biter.

Bir alan adı kayıt kuruluşundan küçük bir yıllık ücret karşılığında bir alan adı satın alabilirsiniz veya iyi bir barındırma sağlayıcısı seçerseniz (aşağıdaki 3. noktaya bakın), ücretsiz bir kayıt bile alabilirsiniz.

Alan adınızı seçtiğinizde aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 1. Kısa tutun – alan adınızı çok uzun yapın ve kimse hatırlamayacak, kısa ve akılda kalıcı olacak ve yapışacaktır.
 2. Yemek, yemek pişirmek ya da tasty.com gibi ilgili yemek yapmak ya da mineat.com gibi akıllı kelime oyunlarını kullanın (“dakika” ve “yemek” kelimelerinin kısalması). Zaten popüler bir şefseniz, kendi adınızı kullanarak kaçabilirsiniz;
 3. Markanızı yansıtmalıdır – kendi adınızı kullanmıyorsanız, seçtiğiniz marka adının yayılmayı planladığınız içeriğe uygun olduğundan emin olun (ör. Yalnızca vejetaryen yapacaksanız) yemek tarifleri, sitenize meatit.com adını vermeyin).

Hosting Sağlayıcısına Kaydolma

Web barındırma, web sitenizin masaüstü, telefon veya diğer cihazlardaki tarayıcıdan sitenize erişen herkes için görünür olmasını sağlayan bir hizmettir. Hosting ayrıca aylık veya yıllık ücret karşılığında ücretli bir hizmettir. Genellikle, taahhüt süresi ne kadar uzunsa (bir barındırma planına kaydolduğunuz süre), aylık ücret o kadar ucuz olur.

Bir alan adı seçmekten bahsettiğimiz gibi, ücretsiz olarak bir alan adı içeren web barındırıcıları tarafından sunulan paket fırsatlarından da yararlanabilirsiniz. Hem bütçe hem de premium web barındırma hizmetleri, 1 yıllık sözleşmelerle ücretsiz alan adı kaydı yapma eğilimindedir.

Elbette alan adınızı barındırma hizmetinizden ayrı tutabilirsiniz, ancak web barındırıcıları tarafından sunulan paket fırsatlardan yararlanmak en iyisidir.

Bir barındırma sağlayıcısı seçerken, tıpkı bir yemek için malzemeler seçerken olduğu gibi kaliteye gittiğinizden emin olun. Bir yemek sadece içerdiği malzemelerin kalitesi kadar iyidir. Web siteniz birinci sınıf işlevselliğe sahip gerçek bir göz alıcı olabilir, ancak çoğu zaman yavaş veya yavaşsa, halk sitenize erişemez.

Barındırma seçiminizi yaparken, aramanız gerekenler şunlardır:

Verim

Harika çalışma süresi kayıtları ve yükleme sürelerine sahip bir web barındırma seçin. Çalışma süresi veya kullanılabilirlik, sitenizin çevrimiçi olduğu ve 7/24 olması gereken zamanı ifade eder. Web sunucuları genellikle% 99,9 -% 100 kesintisiz çalışma garantisi aralığında kesintisiz çalışma garantisi sunar.

Kesinti sorunları, bloglama çabalarınızı daha da zayıflatır ve potansiyel olarak gelirinizi kaybetmenize ve okuyucunuzu uzaklaştırmanıza neden olur. Yavaş yükleme süreleri, ziyaretçilerinizin sahip olduğu kullanıcı deneyimini etkiler. Yavaş yüklenen bir sayfa bir vızıltılı katildir, bu nedenle sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi önemlidir.

Yalnızca performans sorunları kitleleri kazanma çabalarınızı zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda Google veya Bing gibi arama motorlarındaki sıralamanızı da olumsuz etkileyebilir. Site performansı arama motorları için önemli bir sıralama faktörüdür.

Özellikleri

Web hosting planınızın özellikleri, sunucu kaynaklarının (depolama, bant genişliği, vb.) Ötesinde, paketinize dahil olan araçlar ve hizmetlerdir. Özellikle yeni başlayan biriyseniz, dikkat edilmesi gereken bazı özellikler şunlardır: tasarım ve site oluşturma araçları, tek tıklamayla yazılım ve uygulama yükleme, para iade garantisi, ücretsiz alan adı ve site yedekleme.

7/24 Destek

Özellikle deneyiminiz yoksa, web barındırma deneyiminiz için iyi destek çok önemlidir. E-posta, telefon veya canlı sohbet yoluyla 24 saat destek sunan bir web barındırıcısı seçin. Kötü şöhretli destek ile hosting şirketlerinden uzak durun.

Paranın Değeri

Paranızın karşılığını vermekle tanınan bir web barındırıcısı seçin. Pahalı paketler ile premium barındırma seçenekleri olsa da, çok daha az güvenilir bir hizmet sunan birçok bütçe ana bilgisayar var.

Araştırma

Barındırma hakkında çok şey bilmiyor olabilirsiniz, ancak birçok barındırma uzmanı vardır ve görüşlerini barındırmada okuyabilirsiniz. Trustpilot veya kullanıcıların yorumlarını gönderebileceği diğer benzer sitelerdeki müşteri yorumlarını okuyarak bu görüşleri çapraz kontrol edebilirsiniz..

Kendimiz web barındırma uzmanları olduğumuzdan, WordPress mutfak blogunuzu barındırmanız için önerdiğimiz bütçe ana bilgisayarı: BlueHost.

BlueHost’un WordPress blogları için en iyi seçim olmasının nedenlerinden biri, WordPress’in onayladığı bir web barındırma şirketi olmasıdır. Aslında, WordPress 2005’ten beri her yıl BlueHost’u tavsiye ediyor.

BlueHost’un acemi kullanıcılar için uygun olmasının diğer nedenleri, kullanımı kolay barındırma platformu, güvenilirliği, çeşitli barındırma paketleri ve duyarlı desteğidir..

Şimdi, BlueHost ile hesap oluşturma, alan adınızı BlueHost’a kaydetme ve mutfak blogunuzu WordPress ile başlatma adımlarında size yol göstereceğiz..

BlueHost’a Kaydolma – Adım Adım Kılavuz

Kaydolma işlemi farklı web barındırıcılarında farklı olsa da, çoğu kayıt işlemi genellikle aşağıda açıklanan adımları izler:

1. Adım: Başlarken

BlueHost’un WordPress barındırma sayfasına erişmek için burayı tıklayın, ardından yeşil “Şimdi Başlayın” düğmesini bulun ve tıklayın. Bu sizi çeşitli barındırma planlarından seçebileceğiniz sayfaya götürür.

2. Adım: Planınızı Seçme

Bu kategoride üç barındırma paketi vardır: Basic, Plus ve Prime.

Temel plan, hesaplarında tek bir web sitesini barındırmak isteyen yeni başlayanlar için tasarlanmıştır. Bu plan kaynaklarıyla sınırlı olsa da, başlangıç ​​için iyi bir pakettir. Siteniz bunu aşarsa – ki bu genellikle bir gecede olmaz – Artı veya Prime planlarına geçebilirsiniz.

Hem Plus hem de Prime planları, birden fazla alan barındırmanıza ve daha fazla kaynak ve daha gelişmiş araçlar sunmanıza olanak tanır, ancak zaten geniş kitlelere sahip yerleşik blogcular için daha uygundur.

Fiyatlandırma açısından, iki fiyat fark edeceksiniz – bir promosyon fiyatı ve normal bir fiyat. Promosyon fiyatı, hosting planınızın ilk dönemi için geçerlidir, bundan sonra planlar düzenli olarak yenilenir, ancak bu konuda biraz daha sonra.

Planınızı seçmek için “Seç” e tıklayın. Bağlantı sizi kayıt işleminizin bir sonraki adımına götürecektir.

3. Adım: Alan Adı Seçme

Bu adımda size iki seçenek sunulacaktır: yeni bir alan adı kaydedebilir veya zaten bir alan adınız varsa mevcut alan adınızla kaydolabilirsiniz..

Henüz bir alan adınız yoksa, ancak hangi alan adını seçeceğinizi bilmiyorsanız, BlueHost daha sonra size ücretsiz kredi (11,99 ABD doları) vererek bir alan adı seçmenize olanak tanır. “Daha Sonra Seç” bağlantısını tıklayın ve sonraki adıma geçin.

Kaydetmek istediğiniz alan adı zaten alınmışsa, BlueHost benzer alan adı seçeneklerinin bir listesini sunacaktır.

4. Adım: Hesap Bilgileri

Alan adınızı seçtikten sonra, bir sonraki adımda BlueHost hesap bilgilerinizi soracaktır. Ayrıca, bu sayfada paket bilgilerini (paketinizin fiyatı, istediğiniz süre ve farklı eklentiler) ve ödeme bilgileri giriş alanlarını göreceksiniz.

Gerekli alanları doldurun (kişisel bilgiler, işletme bilgileri, fatura bilgileri, e-posta adresi vb.), Ardından bir sonraki adıma ilerleyin.

5. Adım: Sözleşme Süresini Seçin

Seçebileceğiniz 4 fiyatlandırma seçeneği vardır. Taahhüt süresi uzadıkça paket daha ucuzdur. 12 aylık süre en kısa, 60 aylık süre en ucuz paket seçeneğidir.

Fiyat ayda görüntülenirken, fiyatı “Hosting Fiyatı” altında görüntülenen, seçtiğiniz tüm dönem boyunca peşin ödeme yapmanız gerekir..

Planınızı seçtiğinizde gördüğünüz aylık fiyat (yukarıdaki 2. adıma bakın) sözleşme süreniz için promosyon fiyatıdır. Bu süre sona erdiğinde, barındırma planınız promosyon fiyatı altında görüntülenen normal oranda yenilenir.

Sözleşme süresinin yanı sıra, SiteLock Güvenliği, CodeGuard Basic, SEO Araçları vb. Gibi birkaç eklenti seçeneği de göreceksiniz. Bu seçenekler varsayılan olarak seçilidir, ancak gerektiğinde bunları kaldırabilir ve daha sonra ekleyebilirsiniz..

Barındırma dönemini ve istediğiniz eklentileri seçtikten sonra, ödemenizi göndermek için aşağı kaydırın.

6. Adım: Ödemeyi Gönder

Kredi kartı bilgilerinizi girin, Şartlar ve Koşullar ile Gizlilik Politikasını kontrol edin, ardından “Gönder” düğmesini tıklayın.

Adım 7: Parola Belirleme

Hesabınıza giriş yapmadan önce bir şifre ayarlamanız gerekir. Herhangi bir parolada olduğu gibi, karakter ve simgelerin birleşimi olan güçlü bir parola seçtiğinizden emin olun.

Şifrenizi ayarladıktan sonra, “İleri” düğmesini tıklayın ve hesabınızda oturum açın.

8. Adım: Hesabınıza Giriş Yapın

“Giriş Yap” ı tıklayın veya ana sayfaya dönerseniz, sağ üst köşedeki “Giriş” sekmesine erişin ve giriş bilgilerinizi gönderin.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra WordPress simgesini bulun ve hızlı kurulum için tıklayın.

9. Adım: Bir Tema Seçin

Yemek blogunuz için seçebileceğiniz bir dizi varsayılan WordPress teması sunulacak. Bu kalıcı bir seçim değildir, premium bir seçeneğe gitmek isterseniz temanızı her zaman değiştirebilir veya yeni bir tema ekleyebilirsiniz. Themeforest.net adresinde çeşitli yiyecek ve yemek pişirme ile ilgili premium WordPress temalarını bulabilirsiniz.

Temanızı seçtikten sonra bloglamaya başlayabilirsiniz, ancak önce:

Adım 10: WordPress Panonuza Giriş Yapın

Sizi WordPress kontrol panelinizin Hoş Geldiniz sayfasına götürecek olan “İnşaata başla” düğmesine tıklayın. Oluşturmak istediğiniz site türünü seçin – Kişisel veya İşletme.

BlueHost tarafından sağlanan yardımdan vazgeçmek istemiyorsanız, “Yardıma ihtiyacım yok” bağlantısını tıklayın. BlueHost’un yardımına devam etmek istiyorsanız, gezinme menüsünün sol üst köşesindeki “BlueHost” u tıklayın.

Adım 11: Başlat

BlueHost’u tıkladıktan sonra, sitenizi oluşturmak için ihtiyacınız olan araçlarla çeşitli sekmeler görüntülenir (ör. Site İçeriği, Tasarım & Yapı vb.).

Ardından, “Başlat” düğmesini tıklayın, ardından Site Başlığı (sitenizin adı) ve Site Açıklaması (sitenizin neyle ilgili) alanlarını doldurun.

Artık mizanpajınızı seçebilir, temanızı özelleştirebilir, menüler, sayfalar ekleyebilir veya temanızla birlikte gelenleri düzenleyebilirsiniz.

Son olarak, yemek, yemek tarifleri ve mutfakla ilgili her şey hakkında blog yazmaya hazırsınız!

Gıda Bloglama SSS & Başarılı Mutfak Bloglama için ipuçları

Muhtemelen gıda bloglama hakkında, özellikle site bakım maliyetleri, para kazanma veya iyi içerik bulma gibi bazı cevapsız sorularınız var.

İşte en çok listesi sık sorulan sorular mutfak bloglama ve cevaplarımız hakkında.

Gıda Bloglama Başarılı Olabilir mi?

İnsanların yemek pişirmeye daha az ilgi duyduklarını düşünebilirsiniz, ancak dünya çapında yemek bloglarının ve yemek pişirme şovlarının başarısı bunun aksini kanıtlıyor.

Herkes yemek yemeyi sever, ancak herkesin yemek pişirmek için zamanı veya eğilimi yoktur. Ancak bu, başkalarının yemek pişirmesini izlemekten hoşlanmadıkları anlamına gelmez. Tüm gıda ağlarını, yemek pişirme şovlarını ve popüler yiyecek blogcularını düşünün – insanlar başarılı bir şekilde doğal bir yiyecek arzusu olduğu için başarılı oluyorlar.

Yemek şovları, yaratılan yemekle duygusal bir bağlantı kurar ve izleyen insanların “görsel açlığına” oynar.

Youtube’daki lezzetli videoların başarısını veya popüler gif tariflerini düşünün. Bu videolar ve gifler yemek pişirmek için “yukarıdan aşağıya” bir yaklaşım benimsiyor, izleyiciyi şefin ayakkabılarına koyuyor ve insanları yemek pişirirken serbest zaman denemek için çok zaman harcamadan motive eden basit ve takip edilmesi kolay tarifler sunuyor.

Bu nedenle, gıda blogları hiçbir şekilde modası geçmiş değildir ve bazılarının bu makalenin “Görsel Açlık Nasıl Ortaya Çıkarılır” bölümünde tartışacağımız kitlelerin “görsel açlığını” ortaya çıkarmanın birçok yolu vardır..

Bir gıda blogu başlatmanın maliyeti nedir??

Şimdiye kadar, web barındırma sağlayıcınız tarafından sunulan ücretsiz alan adından yararlanmak istemiyorsanız, bir blog ve belki de bir alan adı başlatmak için ihtiyaç duyacağınız tek ücretli hizmet olarak barındırmayı kapsadık. WordPress barındırma, BlueHost’ta ayda 2,95 $ gibi düşük bir fiyata kullanılabilir.

Ayrıca, 20 ila 69 dolar arasında herhangi bir yere mal olabilecek bir WordPress teması olan premium bir blog için ödeme yapmak isteyebilirsiniz. Bu temalar özellikle yemek bloglama ve tarif siteleri için tasarlanmıştır ve yemek tarifleri için özel olarak hazırlanmış widget’lar, pişirme zamanlayıcısı, aranabilir reçete malzemeleri, kullanıcı inceleme işlevselliği vb..

Yeni başlarken, binlerce dolara veya pahalı barındırma maliyetine sahip olabilecek, tam olarak kullanamayacağınız özel yapım WordPress temalarına gitmenize gerek yok. WordPress temanızı ve barındırma planınızı, büyük bir kez vurduğunuzda her zaman yükseltebilirsiniz.

Yemek Blogunuzdan Para Kazanma?

Bir noktada, blogunuzu bakım maliyetlerini desteklemek için veya hatta gelirinizi tamamlamanın bir yolu olarak para kazanmak isteyeceksiniz. Blogunuz büyük olursa, blogunuzdan kendinizi tamamen destekleyebilirsiniz..

Zaten sağlam bir takipçi tabanınız varsa, blogunuzdan gelir elde etmek aşağıdaki yöntemlerden birini veya tümünü deneyerek çok kolay olabilir:

 • Reklam alanı – Blogunuzdan para kazanmanın en kolay yollarından biri, mutfak gereçleri, mutfak ekipmanları, baharatlar vb. Satan şirketlerden kenar çubuklarında veya afişlerde reklam yayınlamaktır..
 • Bağlı programlar – Söz konusu şirketler bağlı kuruluş programları yürütüyorsa, ürünlerinin sitenizde reklamını yapmak için programa kaydolabilir ve müşterilerin siteniz üzerinden yaptığı her satın alma işleminden sonra komisyon alabilirsiniz.
 • Google AdSense’e kaydolun – Google AdSense, kaydolabileceğiniz popüler bir reklamcılık ağıdır. Kaydolma başvurunuz kabul edildikten sonra, ziyaretçileriniz web sitenizde gösterilen hedefli reklamları görür.
 • Restoran & Ürün İncelemeleri – Blogunuzda, restoran incelemelerini (ör. Vejetaryen diyet hakkında blog yazıyorsanız, bölgenizdeki en iyi vejetaryen restoranları inceleyebilirsiniz) veya ürün incelemelerini içeren sponsorlu içerik sunabilirsiniz. Siteniz popülaritesi arttıkça, işletmeler web sitenizde öne çıkmak isteyecektir.
 • Yemek Tarifleri’nizi tanıtın – Blogunuzda kendi yazdığınız bir yemek kitabı veya bir e-Kitap gibi kendi ürünlerinizi veya kendi markalı mutfak önlükleriniz gibi diğer ürünleri de satabilirsiniz..
 • Özel içerik – Ziyaretçilerin ödemek isteyeceği benzersiz içerik satmak istiyorsanız sitenizde üyelik seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Bunlar bloglamadan para kazanmanın yollarından bazılarıdır, ancak sizin için en uygun diğer yöntemleri de keşfedebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları sizin için işe yaramıyorsa, cesaretinizi kırmamak önemlidir. Bunu yapanı bulana kadar denemeye devam edin.

Gıda Bloglamadan Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Değişir. Yiyecek blogcu ünlüleri yılda yüzlerce dolar kazanıyor, diğerleri çok daha az. Her şey yiyecek blogunuza ne kadar zaman ayırmak istediğinize ve kaç takipçiniz olduğuna bağlıdır.

İrlandalı ünlü gıda blog yazarı Donal Shekan’ın 500.000 kişilik bir takipçisi var, bu yüzden blogundan geçmesi sadece 500 takipçisi olan birine göre kesinlikle daha kolay.

Tutarlı kalmak ve takipçi tabanınızı büyütmek önemlidir ve zamanla blogunuzdan da yeterince para kazanabilirsiniz.

Genel Tarifler veya Niş?

Bir niş üzerinde odaklanmak mı yoksa genel olarak yemek pişirmek mi istediğinize karar vermeniz önemlidir. Fark genellikle bir niş ile göze çarpma olasılığınızın daha yüksek olmasıdır. Glutensiz bir yiyecek blogunuz olacaksa, değirmen genel pişirme blogundan daha hevesli bir okuyucu çizebilirsiniz..

Bu nedenle, genel tariflerinize ilginç bir bükülme koyamadıkça (örneğin, Tasty’nin ısırık büyüklüğündeki videoları ve gifleri düşünün), rekabetin daha az şiddetli olduğu, henüz dokunulmayacak benzersiz bir niş bulmak isteyebilirsiniz. hitap edecek kadar geniş bir kitle var (örneğin vegan ve vejetaryen yemek tarifleri, çocuklar için yemek pişirme, vb.).

İçeriği Ne Kadar Güncellemelisiniz??

Başlangıçta, bir gönderi veya video hazırlamak muhtemelen daha fazla zaman alacaktır, ancak onu asarken, sizin için ikinci doğa olacak.

Blogunuzu yaratıcı ve orijinal içerik bulabileceğiniz sıklıkta güncelleyin. Bu günlük veya haftalık olabilir. Ayda bir yayın oluşturmak blogunuzu başarının doruklarına itmez, bu nedenle blogunuzdan geçimini sağlama konusunda ciddiyseniz, daha sık güncellemeniz gerekir.

En İyi Gıda Bloglama İpuçları

Mutfak blogunuzu harika bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olmak için içeriğinizi nasıl planlayacağınız, renklendireceğiniz ve sunacağınızla ilgili en önemli ipuçlarını topladık.

Kapsama Olası Konular

Aşağıda, popüler tarif bloglarının kapsadığı en yaygın konuların bir listesini bulacaksınız. Nişinizle uyumlu yeni konular ortaya çıkarabilir, bu konuların bazılarını nişinize uygulayabilir veya hatta bunlara yeni bir bükülme koyabilirsiniz.

 • Denemeli uluslararası yemekler (Hint, İtalyan, Çin, Japon, Fransız mutfağı, vb.);
 • Sağlıklı bir mikrobiyotayı destekleyen gıdalar;
 • Bağırsaktaki iltihabı azaltan gıdalar;
 • En iyi yaz tarifleri (bu formatı her mevsim için uygulayabilirsiniz);
 • Tatil için yemek pişirmek (Noel, Paskalya, Yılbaşı Gecesi, Şükran Günü vb.);
 • Ürün & restoran yorumları;
 • Yemek pişirmek için ipuçları ve püf noktaları;
 • Gizli aile tarifleri;
 • Hızlı yemekler;
 • Az içerikli sağlıklı yemekler (örneğin 3 bileşenli yemekler);
 • Yemek pişirme dersleri, vb..

Sadece bu konular hakkında yazmak yeterli olmayacak, iştah açıcı görüntüler, nasıl yapılır videoları veya gifler aracılığıyla insanların görsel açlıklarını ortaya çıkarmak zorundasınız..

Gözler için Ziyafet: Görsel Açlık Nasıl Elde Edilir 

Yemek pişirmek tüm duyular için bir deneyimdir – görsel, kokulu, dokunsal, işitsel – ama bu duyuları sadece görsel ortamla nasıl birleştirebilirsiniz? Cevap: görsel olarak çarpıcı görüntüler, videolar ve açıklamaların bir karışımı ile.

Fotoğraflar

Harika yemek fotoğrafları çekmek için yemek fotoğrafçısı olmanıza gerek yok, iyi bir kamera veya telefonla kendiniz fotoğraf çekebilirsiniz. Sadece akıllı telefon kamerasıyla Foodporn gibi hesaplardaki Instagram fotoğraflarını düşünün.

Bir tarifte yer alan adımların fotoğraflarını çekerken, tezgahınızı temizlediğinizden ve ilgili malzemelere odaklandığınızdan emin olun. Görüntülerin temiz ve net olduğundan ve aydınlatmanın ayarlandığından emin olun. Koyu ve bulanık görüntülerden kaçının.

Görüntüleri geliştirmek için süslemelerle oynayabilirsiniz. Örneğin, renkli meyveler veya baharatlar içeren yemekler hazırlıyorsanız, pişirdiğiniz şeyin genel renk düzenine uyması için renkli bardaklar, tabaklar ve diğer mutfak gereçlerini kullanabilirsiniz..

Resimlerinizi optimize etmelisiniz, böylece blogunuzda yükleme sorunu yaşamazsınız. Fotoğrafları .png veya .jpg formatında ve 72 dpi çözünürlükte kaydedin. Görüntülerinizin dosya boyutunu azaltan TinyPNG gibi araçlarla görüntülerinizi daha da optimize edebilirsiniz.

Yüklemeden önce fotoğraflarınızı başlıklandırmayı ve bir tarif için gerekli adımlar galerisine eklerseniz numaralandırmayı unutmayın. Bitmiş ürünü gönderinizin öne çıkan resmi yapın.

Blogunuza daha fazla okuyucu çekmek için resimlerinizi blogunuzun sosyal medya kanallarında da öne çıkarabilirsiniz.

İnfografikler

Infographics, görsel olarak çekici bir şekilde ısırık büyüklüğünde bilgiler sunmanıza yardımcı olabilecek başka bir harika görüntü aracıdır. Infographics, belirli mutfağın faydalarını (örneğin Akdeniz mutfağının sağlık yararları) özetlemek, belirli baharatların kökenleri, kullanımları ve faydaları (örneğin kimyonun faydaları) hakkında konuşmak istiyorsanız faydalıdır..

Yiyecek makalelerinizi daha da ilginç ve okunması kolay hale getirmek için Infographics’i yayınlarınıza entegre edin.

Video

Okuyucularınızı ikna etmek için fotoğraf ve Infographics kullanmak harika, ama burada bitmiyor! İzleyicilerinizin pişirdiğiniz yiyeceklerle duygusal bir bağlantı kurmasını istiyorsanız, yemeği hazırlarken kendinize ait bir video hazırlayın.

Video, kitlenizin sizi ve gıdaya olan tutkunuzu görmenizi ve pişirme süreciyle ilgili yorumlarınızı duymanızı sağlar. Bir tavada biftek kızartmasını görmek ve duymak, tüm deneyime basit bir görüntüden çok daha fazlasını ekler. Ayrıca, video bir şef veya yemek meraklısı olarak hayatınıza harika bir pencere.

Videolarınızı takipçilerinizle paylaştığınız ve sitenize yeni trafik çekebileceğiniz bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz..

Gifler

Gif’ler, özellikle küçük tarifler için yiyecek blogunuz için düşünülmesi gereken başka bir görüntüleme aracıdır. Mutfakta fazla zaman geçirmek için çok meşgul olanlar için kahvaltı tarifleri veya fırında olmayan tatlılar gif yapabilirsiniz.

Gerçek görüntülerin ve videoların yanı sıra, metin tabanlı içeriğinizin de iyi yapılandırılmış, estetik açıdan hoş ve okunması kolay olduğundan emin olun. Uzun metin duvarlarından kaçının, işleri basit ve takip edilmesi kolay tutun.

Sarmak

Artık bir yemek blogu oluşturmak için gereken adımları öğrendiğinize göre, benzersiz tariflerinizi ve yemek pişirme ipuçlarınızı çevrimiçi olarak paylaşmaya başlayabilirsiniz. Videoları, gifleri, resimleri ve infographicsları yayınlarınıza entegre edin ve kendinizi sosyal medyada tanıtmaktan çekinmeyin.

Gıda bloglama ile ilgili ayrıntılı kılavuzumuzun bu konuda yanan sorularınızın çoğuna cevap verdiğini umuyoruz ve markanızı tanıtmak, lezzetli yeni tarifler paylaşmak ve insanları yemek pişirme konusunda daha tutkulu hale getirmek için yeni bilgi bilgilerinizi kolayca uygulayabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map