Fotoğraf Portföyü Web Sitesi Nasıl Başlanır?

Başlangıç ​​fotoğrafçılık-portföy-web


İyi bir fotoğrafçılık işine başlamak için gerekli olan üç temel bileşen vardır: fotoğrafçılık, ekipman ve pazarlama becerisi. Pazarlama perspektifinden bakıldığında ilk adım, hizmetlerinizle daha fazla insana ulaşmak için güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmaktır.

Günümüzde her işletmenin kendi web sitesini kurması gerekmektedir. İnsanlar bir şeye ihtiyaç duyduklarında, genellikle İnternet’te arama yapar, belirli bir web sitesini ziyaret eder ve ürün sipariş etmeye başlar veya hizmet hakkında daha fazla bilgi için işletmeyle iletişime geçer..

Fotoğraf portföyü web sitesi işletmenizin ihtiyacı olan şeydir ve size bu makalede nasıl bir tane oluşturacağınızı göstereceğiz. Bir fotoğrafçının çalışmalarını izleyiciye bir portföy web sitesinden göstermesinin daha iyi bir yolu yoktur. Sadece müşteri tabanınızı büyütmenin etkili bir yolu değil, aynı zamanda kurulumu da çok kolaydır. Profesyonel bir fotoğrafçı veya acemi olmanız önemli değildir; bir portföy web sitesi her iki durumda da çalışmanızı popülerleştirmenin harika bir yoludur.

Şaşırtıcı bir şekilde, birçok fotoğrafçı hizmetlerini sadece sosyal medya etrafında çevirmeyi tercih ediyor. Bir Facebook, Instagram veya 500px sayfası oluştururlar ve çalışmalarını oraya yüklerler. Bu, işinizi kurmanın bir yoludur, ancak en etkili olanı değildir. İlk olarak, her bağımsız fotoğrafçının neden bir portföy web sitesi kurması gerektiğini açıklayacağız. Ardından, size bir tane oluşturmanın en basit yollarından birini göstereceğiz.

Neden Fotoğraf Portföyü Web Sitesi Açmalısınız??

fredrikclement-fotoğrafçılık-portföy-web

Kaynak: fredrikclement.com

Birçok fotoğrafçı için, halkın fotoğraflarını ilk kez gördüğü bir portföy web sitesine yükledikleri zamandır. Güzel bir fotoğraf koleksiyonunuz varsa, potansiyel müşterilerin hizmetlerinizden ne bekleyebileceklerini görebilmeleri için web sitenize yükleyebilirsiniz. İnsanlara güzel bir mağaza göstermek zaten iyi bir pazarlama uygulaması.

Gerçek şu ki, çalışmanızı internette birçok şekilde gösterebilirsiniz, bu yüzden bir web sitesi oluşturarak neden yapmanız gerektiğini hemen net olmayabilir. Bundan sonra, fotoğrafçıların web siteleri yerine kullandığı en popüler platformlardan bazıları ve başarılarını nasıl engelledikleri hakkında konuşacağız. Ardından, bir portföy web sitesinin neden daha iyi bir seçenek olduğunu görmek çok daha kolay olacaktır.

Sosyal Medyada Fotoğraf Hesapları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, fotoğrafçılar genellikle fotoğraflarını Facebook, Instagram ve 500 piksel gibi sitelere yüklemeyi sever. Bu platformlar oldukça popüler, ancak hepsi aynı dezavantaja sahip. Çalışmanızı sizi takip eden insanlar çevresi için yayınlayabileceksiniz ve belki biraz daha katılacaklar, ancak yine de aynı platformu kullanan kişilerle sınırlı kalacaksınız.

Öte yandan, bir fotoğraf işinin ana noktası, fotoğrafla hiç ilgilenmeyen insanları değil, fotoğrafçılıktaki becerilerinize dayalı hizmetleri çekmek. Yukarıda belirtilen platformlarda, çalışmanızı diğer fotoğrafçılarla paylaşabileceksiniz, ancak potansiyel müşteriler nadiren ilgilenecek.

Fotoğraflarınızın diğer fotoğrafçılar tarafından takdir edilmesi harika bir şey, ancak işinizin büyümesini istiyorsanız, hizmetinize ihtiyaç duyan rastgele insanları çekmeniz gerekiyor.

Fotoğrafları Çevrimiçi Pazarlara Yükleme

istcokphoto

Kaynak: istockphoto.com

Bir portföy web sitesi oluşturmak yerine, markanızı dizin listeleme sayfalarına ve çevrimiçi pazarlara göndermek iyi bir fikir gibi görünebilir. Bir düğün için fotoğrafçıya ihtiyaç duyanlar için birçok düğün pazarı var. Tek yapmanız gereken, sınıflandırılmış reklamınızı bu sayfalara eklemek ve müşterileri beklemektir. Sonuç olarak, bu oldukça etkisiz bir uygulamadır.

Fotoğrafçılar potansiyel müşteriler tarafından iletişim kurduğunda, dizin listeleme sitelerinin bağlantısını paylaşarak bir portföy gösterebilirler. Bu tür bağlantıların paylaşımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Hizmetle ilgilenen insanlar bazı örnek resimlere bakabilecek olsa da, fotoğrafçılar sadece herkesin onları işe almasını zorlaştırıyor. Karar alma süreçlerini büyük ölçüde etkileyen üç farklı faktör vardır:

 • Karar Yorgunluğu – Tekrarlanan karar verme sadece belirli bir noktadan sonra hayal kırıklığına ve yorgunluğa neden olur. İnsanlar bir fotoğrafçı veya başka bir hizmet ararken, uzun bir günün ardından karar vermekten kaçınırlar. Görmek istedikleri, sorunlarına tek ama çekici bir çözüm. Zaten işleri sırasında yeterince karar vermek zorundalar. Bir dizini bağlayarak, bir sorunu gerçekten çözmüyorsunuz, ancak onları karıştırıyorsunuz ve sonuç, yanlış karar vermeleri.
 • Markalaşma İmkanı Yok – Herhangi bir işletmeye başlamadan önce, markanızın adını, logosunu ve belirli bir stil için çalışmanızın ayırt edici özelliği olacak bazı fikirleri anlamanız gerekir. Güçlü bir marka oluşturmak istiyorsanız tüm bunlar gereklidir. Üzücü gerçek şu ki, bir dizin markanızı kitleye düzgün bir şekilde sunamayacak.
 • Çok Fazla Seçenek – Kullanıcılar fotoğrafçı aramak için dizin listeleme sayfalarını ziyaret ettiğinde, onları karşılayan şey mevcut profesyonellerin uzun bir listesidir. Hiç kimse sonsuz bir seçim listesiyle karşı karşıya kalmayı sevmez çünkü çoğu zaman karar veremezler. Bu sadece çok zor, bu yüzden çoğu insan sunulan siteleri kontrol etmeden hemen bu siteleri terk ediyor.

Sonuç olarak, dizin listeleme sayfaları ve çevrimiçi pazarlar, bir fotoğraf işini popülerleştirmek söz konusu olduğunda iyi platformlardan ziyade dezavantajlardır. Bununla birlikte, herhangi bir fotoğrafçının nasıl profesyonel bir portföy sitesi oluşturabileceğini görelim!

Portföy Web Sitesi Oluşturmak için Başlangıç ​​Kılavuzu

Markanızı doğru bir şekilde oluşturabilmek için kendi portföy web sitenizi kurmanız gerekir. Bir portföy web sitesinin tasarımı minimalist olmalı ve sayfalarınızdaki görüntüleri vurgulamalıdır. Hızlı olmalı ve harika bir slayt gösterisi veya galeri özelliği olan bir tema ile çalışmanız gerekir. Ziyaretçilerinizin resimlerinizi tek bir tıklamayla bulabilmesi gerekir.

Ardından, tarzınıza, işinizin kalitesine ve eklediğiniz bazı müşteri incelemelerine bağlı olarak, sizi işe alıp almayacağınıza veya çıkıp çıkmayacağınıza karar verebilirler. Çoğu fotoğrafçı kişisel web sitelerini sadece eğlence için oluşturur, ancak bir işletme web sitesi olmasını istiyorsanız, odaklanmanız gereken birkaç önemli şey vardır. Her şeyden önce, web sitesini oluşturmanın ana nedeni müşterilere ulaşmak olmalıdır.

Web sitenizi ziyaret eden kişiler görsel olarak çarpıcı bir tasarıma sahip olmalıdır. Buna ek olarak, temanızın ve içeriğiniz SEO için optimize edilmeli ve kullanıcıların arama motoruna fotoğrafla ilgili sorgular yazarak bile işletmenizi bulabilmelerini sağlamalıdır. Yeni web sitenizi oluşturmak için iyi bir platforma ihtiyacınız varsa, WordPress’i veya barındırılan herhangi bir web sitesi oluşturucuyu seçebilirsiniz.

WordPress, bloglar, e-ticaret siteleri ve temelde her türlü profesyonel veya kişisel web sitesi oluşturmak için şüphesiz en popüler platformdur. Sizi WordPress ile tanıştırdıktan sonra, barındırılan web sitesi oluşturma platformları hakkında da biraz konuşacağız.

WordPress ile Portföy Sitenizi Oluşturma

fotoğrafçılık-portföy web sitesi-wordpress

WordPress son birkaç yıl içinde o kadar popüler oldu ki, insanlar bir web sitesi oluşturmak istediklerinde, bu hemen akıllarına gelen platformdur. Blogcular ve küçük kişisel web siteleri için en iyi seçenek olarak kabul edilir, ancak birçok işletme de bunu kullanıyor. Olası tüm kategorileri kapsayan ücretsiz ve premium olanlar da dahil olmak üzere binlerce tema arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun da ötesinde, sitenize yeni işlevler ekleyebilen hem ücretsiz hem de premium olan sayısız eklenti vardır..

Bir etki alanı adı alıp güvenilir bir web barındırma hizmetine kaydolduktan sonra, yeni web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak pazara girmek istediğiniz için, portföy kategorisinden iyi tasarlanmış bir temaya ihtiyacınız olacak. WordPress başlangıçta biraz kafa karıştırıcı görünebilir, ancak Web üzerindeki platform için her türlü profesyonel web sitesini sıfırdan oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok adım adım kılavuz bulabilirsiniz..

Fotoğrafçılar için Temel WordPress Eklentileri

Envira Galerisi

Envira Gallery şu anda fotoğrafçılar ve görüntülerin önemli olduğu diğer meslekler için son derece güçlü bir WordPress eklentisidir. Tamamen duyarlı olan ve bir ışık kutusu açılır penceresinden de açılabilen resim galerileri eklemenizi sağlar. Bunun da ötesinde, varsayılan WordPress medya kitaplığında eksik olan birçok özellik sağlar.

Sürükle ve bırak galerisi oluşturucu, fotoğraflarınızın düzgün bir şekilde sunulmasını sağlar ve her galerinin oluşturulması yalnızca birkaç dakika sürer. Envira genişletilebilir bir eklenti olduğundan, ona çok daha fazla eklenti ekleyerek daha da iyi bir araç yapabilirsiniz. Instagram veya Dropbox’ınızda eklemek istediğiniz fotoğraflarınız varsa, bunları tek bir tıklamayla içe aktarabilirsiniz.

Envira Gallery’yi indirmek SEO’nuz için son derece faydalıdır, web sayfalarınızın yüksek hızda yüklenmesini garanti eder.

Soliloquy WP

Portföy sitenize şık ve tamamen duyarlı kaydırıcılar eklemek istiyorsanız Soliloquy şiddetle tavsiye edilir. Kaydırıcılar resim ve video içeriği ile de uyumludur. Eklentiye entegre edilmiş çok sayıda harika özellik vardır, bu da kaydırıcınızın temasını değiştirmenizi ve ziyaretçileriniz için daha çekici hale getiren animasyonlar eklemenizi sağlar..

WordPress kaydırıcı eklentilerinin çoğu karmaşıktır ve alışması çok zaman alır. Soliloquy, gösterge tablonuza sorunsuz bir şekilde entegre olur ve her seçenek oldukça açıklayıcıdır. Bir çok şey bir kaydırıcı eklentisinin nasıl kodlandığına bağlıdır. Sitenize daha iyi zarar veren kötü kodlanmış bir eklentiyi indirerek sitenizin SEO’suna zarar vermek istemezsiniz. Soliloquy, kaydırıcılarınızın eklediğiniz tüm görüntülerle hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayarak kesintisiz bir kullanıcı deneyimini garanti eder.

Eklenti, arka uç ve ön uç sorgularını en etkili şekilde ele alacak şekilde tasarlanmıştır, böylece sayfalarınız yükleme sırasında herhangi bir gecikmeden etkilenmez. Hepsini eklerseniz, Soliloquy, kaydırıcıyı nasıl özelleştirirseniz veya kaç fotoğraf eklerseniz ekleyin, yüksek sayfa yükleme hızları için mükemmel şekilde optimize edilir.

Imsanity

Fotoğraflarınızı daha hızlı sayfa yükleme hızları için optimize etmek, Imsanity’nin gerçekten iyi olduğu şeydir. İçeriğinizi optimize ederek her zaman ziyaretçileriniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz. Tek bir sayfada biriken çok sayıda içeriğiniz varsa, herkes indirilinceye kadar beklemek sinir bozucu olabilir. Bir fotoğrafçı olarak fotoğraflarınız, web sitenizi en fazla yavaşlatabilecek içerik türüdür.

Aslında bir fotoğraf portföyü sitesi çalıştırmasanız bile, sayfalarınızda tonlarca görüntü alabileceğiniz için, çoğu web sitesinde bu sorun vardır. Bu yüzden insanlar Imsanity’yi birçok farklı web sitesinde kullanıyor. Görüntülerinizi optimize etmek, yüksek sayfa yükleme hızlarını garanti etmek ve kullanıcıların sitenizde gezinirken iyi vakit geçirmelerini sağlamak için mükemmel bir araçtır..

Tabii ki, isterseniz herhangi bir tipik görüntü sıkıştırma eklentisini indirebilirsiniz, ancak Imsanity kadar etkili olmayacaktır. Bunu önermemizin nedeni, tonlarca görüntüyü hemen yeniden boyutlandırabilmesidir. Tüm resimleriniz daha küçük olacak, ancak müşterilerinize profesyonel bir fotoğrafçı olarak göstermek istediğiniz önemli nüansları ve fotoğraflarınızın genel kalitesini ve stilini vurgulayacak kadar büyük olacaktır..

Divi – En Çok Önerilen WordPress Temamız

divi-wordpress-tema-fotoğrafçılık-web

Divi, Elegant Themes ekibi tarafından geliştirilen bir WordPress temasıdır. Hem ekip hem de bu özel tema şu anda piyasada oldukça popülerdir ve web siteleri için kaliteli şablonlar isteyen binlerce insanı çekmektedir. Divi’de, iyi bir fotoğrafçının harika bir web sitesi için ihtiyaç duyacağı her şeyi bulabilirsiniz. Çok sayıda önceden tanımlanmış düzen, özel CSS kutusu, sürükle ve bırak arayüzü ve tonlarca özelleştirme seçeneği vardır.

Web sitenize modül eklemek istiyorsanız, Divi ile kolayca yapabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz 40 farklı içerik modülü vardır ve bunları zevkinize göre sayfanızın düzenine ekleyebilirsiniz. Şimşek hızında olacak şekilde tasarlanırken hemen hemen her şey bu eklenti ile kolayca yapılabilir. Eklentinin canlı bir önizleme işlevi vardır, böylece sayfanız için mükemmel renkleri, yazı tiplerini ve genel tasarımı bulana kadar sonucu takip edebilirsiniz..

Divi ile, web siteniz için çekici, modern bir tasarım elde edersiniz. Fotoğraflarınızı eklemeye başladığınızda, temanın sadece kendi başına güzel olmadığını, aynı zamanda içeriğinizin harika görünmesini de fark edeceksiniz. Sadece bir düzen uygulamanız, içeriğinizi ve birkaç modülü eklemeniz, son dokunuş olarak birkaç değişiklik yapmanız ve web siteniz hazır.

Barındırılan Web Sitesi Oluşturucu ile Portföy Sitenizi Oluşturma

Barındırılan web sitesi oluşturma platformları, modern layman’ın bir fotoğraf portföyü web sitesi oluşturmasının başka bir harika yoludur. Denemeye değer çok sayıda web sitesi oluşturucu var. Bunlar genellikle aylık bir plana kaydolmanızı gerektiren ücretli, ancak uygun fiyatlı hizmetlerdir. Kendi özel alan adınıza ve web sitenize uygulayabileceğiniz çok sayıda harika özelliğe sahip olacaksınız..

Bu düşük fiyatlı ve hatta ücretsiz web sitesi kurucularının oldukça sınırlı ve profesyonel olmadığını düşünebilirsiniz. Bu hiç de geçerli değil, çünkü günümüzde nominal bir ücret karşılığında son derece profesyonel hizmetler alabilirsiniz. Web sitesi oluşturucuları – özellikle daha popüler olanlar – deneyimsiz kullanıcı düşünülerek tasarlanmıştır, ancak çok çeşitli profesyonel görünümlü temalar sunar.

Bazı platformlar yalnızca e-ticaret işletmelerine hizmet ederken, diğerleri yaratıcı profesyoneller için özelliklerle tamamen doludur. Belirli web sitesi oluşturucusunun hedef kitlesini yalnızca ana sayfalarını ziyaret ederek açıkça anlayabilirsiniz. Bir fotoğrafçı olarak, resimleri ve yerel SEO’yu optimize ederek sitenizin içeriğini iyileştirmenizi sağlayan bir web sitesi oluşturucu bulmanız gerekir.

BlueHost – Güçlü Bir Ana Bilgisayar ve Alan Adı Kayıt Şirketi

bluehost-start-fotoğrafçılık-portföy-web

Bir fotoğrafçı olarak, kesinlikle karmaşık bir barındırma hizmeti istemezsiniz. Harika bir içerik sağlamaya odaklanırken, kullanımı kolay ve web siteniz için yeterli kaynak sağlayan bir web barındırma planı istiyorsunuz. Bluehost ile web hosting sadece kolay değil, aynı zamanda profesyonel desteğine de güvenebilirsiniz. Endüstrinin en büyük isimleri arasında olmalarının nedeni oldukça basit: çok çalışıyorlar, boş sözler yok.

Planları WordPress için optimize edilmiştir, yani CMS’yi tek bir tıklamayla çalıştırabilirsiniz. Sadece hizmetlerinin rekabetçi olması değil, fiyatlarını mümkün olduğunca düşük tutmayı başardılar ve bu da küçük işletmeler ve bireyler için uygun fiyatlı olmasını sağladı. Web barındırma, e-posta barındırma ve WordPress siteniz için hızlı bir kurulum sağlayabilirsiniz, böylece size çok zaman kazandırır.

Bunun da ötesinde, üçüncü taraf bir alan adı kayıt şirketi aramanıza gerek yoktur. Her hosting paketi ile Bluehost size bir yıl boyunca ücretsiz alan adı sunar. Bu özelliklerle ilgili en iyi şey, tüm faturalandırmanın aynı sağlayıcıdan geçmesidir. Fotoğraf portföyü siteniz büyümeye başladığında, birçok insanı çekebilir, ancak endişelenmenize gerek yoktur. Ayda 500 binden fazla ziyaretçiniz olmadığı sürece, temel planlarında iyi olacaksınız.

Portföy Web Sitesini Öne Çıkaran Nedir??

Bugün, web sitesi oluşturucularının ve CMS’nin tamamı, insanları herhangi bir deneyim yaşamadan profesyonel bir web sitesi oluşturabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bir web sitesini kolaylıkla ve nispeten kısa bir süre içinde bir araya getirebilirsiniz; soru, ziyaretçilerinize çekici gelip gelemeyeceği. Ve işadamı zihniyetini denkleme eklerseniz, ziyaretçileri müşterilere de dönüştürebilmeniz gerekir..

Ziyaretçilerinizi web sitenizde normalden daha fazla zaman geçirmeye nasıl teşvik edeceğinizi anlamanız gerekir. Bu aynı zamanda tarama yaparken, fotoğrafçı olarak mükemmel bir hizmet sunduğunuza ikna etmek için daha fazla zamanınız olduğu anlamına gelir. Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) hakkında İnternet’te çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

Konuyla ilgili birkaç makale okursanız, web sitenize en önemli pazarlama uygulamalarını uygulayabileceksiniz. Bunlar, web sitenizin tasarımında küçük değişiklikler veya web sitenize bir blog bölümü ekleyip orada birkaç makale yayınlamayı içerebilir. Dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilecek birçok uygulama var ve bunların çoğu fotoğrafçılar için olağanüstü sonuçlar getiriyor.

Resim Boyutlarını Optimize Etme

İşlenmiş bir fotoğraf ideal olarak 12-15 MB depolama alanınızı kaplar. Web sayfalarınızın hızlı yüklenmesini istiyorsanız, resimlerinizin belirtilen boyuttan daha küçük olması gerekir. Sıkıştırmadan daha fazla resim yüklerseniz, web siteniz yavaşlar. Fotoğraflarınızı sıkıştırarak, sunucunun kullanımı çok daha kolay hale gelir, çünkü önceki boyutlarının yalnızca bir kısmını işgal ederler.

Ayrıca, fotoğraflarınızın Google tarafından fark edilmesi gerekir. Arama motoru yalnızca kendilerine alternatif metin eklenmiş olan resimleri yorumlayabilir. Google’ın sadece bir resme bakarak bir resim tanımlayabilmesi daha iyi olurdu, ancak henüz orada değiliz. O zamana kadar, fotoğraflarınız hakkında bazı ek bilgiler sağlamanız gerekiyor. Bu bilgi, kullanıcıların fotoğraflarınızı görsel aramasıyla bulmasına olanak tanır.

Web Sitenizi Duyarlı Yapın

Günümüzde, insanlar internete göz atmak istiyorlarsa akıllı telefonlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bir masaüstü makineye oturmak giderek daha az popüler hale geliyor. Bu nedenle, insanların belirli bir ürüne veya hizmete ihtiyacı varsa, akıllı telefonlarında kontrol etme olasılıkları yüksektir. Daha geniş bir kitleye ulaşmasını istiyorsanız web sitenizin tüm cihazlarda kullanılabilir olması gerekir.

Çoğu web sitesi oluşturucu ve CMS platformu mobil cihazlar için optimize edilmiştir. Ancak bu, web sitenizde beklenmedik kusurlar olmayacağı anlamına gelmez. Bunlar genellikle bozuk pikseller, yanlış yerleştirilmiş fotoğraf çerçeveleri ve web sitenizin garip görünmesini sağlayan diğer sorunlar şeklinde gelir. Bu aksaklıklar oldukça hızlı bir şekilde düzeltilebilir. Tek yapmanız gereken ilgili müşteri destek ekibiyle iletişime geçmek ve sitenizi birkaç dakika içinde ayarlayabilmektir..

Müşteri İncelemelerini Avantajınız İçin Kullanın

İnsanların, arkadaşlarından biri veya başka bir güvenilir site tarafından kendilerine yönlendirilmesi durumunda bir fotoğrafçı tutması daha olasıdır. Sitenizi İnternet’te henüz bulmuşlar ve sizi daha önce fotoğrafçı olarak hiç duymamışlarsa, şansınız kesinlikle yanınızda olmayacaktır..

Ziyaretçilerinize güven duymak için, web sitenize her zaman dürüst müşteri yorumları ekleyebilirsiniz. Bu referansların güzel bir listesini web sitenizin kolayca bulabilecekleri bir bölümüne eklemeniz gerekir. Referansları beklemek yerine, son müşterilerinizden işi yaptıktan sonra bir tane yazmasını isteyebilirsiniz.

Çoğu insan için bu, özellikle hizmetinizden memnun kaldılarsa, çok fazla çaba sarf etmez. Önemli bir miktar elde edene kadar geri bildirim toplamaya devam edin ve ardından bunları sosyal kanıt olarak sitenize ekleyin. Diğer insanlar fotoğrafçılık becerilerinizden memnun kaldıysa, potansiyel müşterilerinizin sizi işe almaması için hiçbir neden olmayacaktır..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map