FTP nedir ve nasıl kullanılır?

01.06.2020
Eğiticiler ve Kılavuzlar 'FTP nedir ve nasıl kullanılır?
0 7 мин.

ftp nedir nasıl kullanılır


Kendiniz için bir web sitesi oluşturuyorsanız, er ya da geç sunucunuza bazı dosyalar yüklemeniz gerekir. Web sitenize dosya yüklemenin farklı yolları vardır, ancak en hızlı ve en uygun yol FTP kullanmaktır.

FTP, “Dosya Aktarım Protokolü” nin kısaltmasıdır. Dosyalar iki bilgisayar arasında internet üzerinden aktarılır. FTP’yi kullanmak için bir FTP yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Çeşitli FTP programları vardır, bazıları ücretsiz bazıları ticari.

Her FTP yazılımının kavramı temelde aynıdır: biri yerel bilgisayarınızdan dosyaları diğeri de web sunucusundan dosyaları gösteren iki pencere. İki pencere, tıklama veya sürükle ve bırak komutlarıyla birbirleriyle iletişim kurabilir. Bir web sunucusuna bağlanabilmek için başlangıçta giriş bilgilerini ayarlamanız gerekir. Bu veriler olmadan bir sunucudan FTP yoluyla dosya yükleyemez veya indiremezsiniz.

Makalenin bir sonraki bölümünde size güvenilir bir yazılım seçmeyi, bağlantıyı kurmayı ve dosyaları aktarmayı öğreteceğim. Size biraz zaman kazandırmak için bazı püf noktaları da göstereceğim..

Bu öğreticide şunları öğreneceksiniz:

 • Hangi FTP yazılımını seçmeli ve neden?
 • Seçilen FTP programı nasıl kullanılır?
 • Dosya aktarımını nasıl hızlandıracağınıza dair ipuçları ve püf noktaları.

Hangi FTP yazılımını kullanmalıyım?

Belirtildiği gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok program var, ancak burada en çok önerdiğim en sevdiğim 3 FTP programı var.

Bir MAC kullanıcısıysanız, sizin için en iyi FTP uygulaması CyberDuck’tur. Windows kullanıcısı için FileZilla’yı öneririm ve tarayıcı tabanlı bir FTP’yi tercih ederseniz, bir FireFox uzantısı olan FireFtp’yi seçmelisiniz.

en iyi ftp yazılımı

Cyberduck ücretli seçenekleri olan ücretsiz bir FTP yazılımıdır. Mac ve Windows için de kullanılabilir, ancak iOS kullanıcıları arasında kullanılan en popüler FTP uygulamasıdır.

FileZilla Windows’ta muhtemelen en popüler olan ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır. Güvenilirdir ve sık sık güncellenir. Macintosh için de kullanılabilir.

FireFTP tarayıcınıza yüklenebilecek FireFox’a özgü bir uzantıdır. Ne yazık ki sadece FireFox ile çalışıyor ve Chrome veya diğer web tarayıcıları için mevcut değil.

Bunlar kullandığım ve önerdiğim üç program. Beğendiğiniz başka bir FTP yazılımı kullanıyorsanız, lütfen bu sayfanın sonundaki yorumlarda bize bildirin..

Bir FTP yazılımı nasıl kullanılır?

En sevdiğiniz FTP programını bilgisayarınıza yükledikten sonra bağlantıyı ayarlamanız gerekir. Web sunucunuza bağlanmak için bir ftp ana bilgisayarına, kullanıcı adına ve parolaya ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgiler genellikle kaydolurken web barındırma sağlayıcınız tarafından e-posta yoluyla gönderilir. Barındırma planınız birden fazla FTP hesabına sahip olmaya izin veriyorsa, cPanel üzerinden kolayca yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Örneğin, InMotion hosting ve BlueHost, ihtiyacınız olduğu kadar çok FTP hesabına sahip olmanızı sağlar.

ftp yeni bağlantı kurdu

Gerekli tüm verilere sahip olduğunuzda, FTP programında yeni bir bağlantı oluşturun ve kaydedin. Yazılım bu bağlantıyı hatırlayacaktır ve ihtiyacınız olduğunda sunucunuza kolayca bağlanabilirsiniz.

Sunucunuzla bağlantı kurduktan sonra, dosya ve klasörleri yükleyebilir, indirebilir, düzenleyebilir, yeniden adlandırabilir, silebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

ftp programı ile dosya yükle

FTP programının ortak kullanımı

Bu noktada bir FTP yazılımının nasıl kurulacağını, bir FTP hesabının nasıl oluşturulacağını ve bağlantı kurulacağını bilirsiniz. Ama bakalım ne zaman kullanabiliriz.

Web sitenizi oluşturmak için WordPress veya Joomla kullanıyorsanız, görüntüler medya yöneticisi aracılığıyla yüklenebilir, bu yüzden onu FTP yoluyla yüklemeniz gerekmez. Bununla birlikte, Joomla ve WordPress içinde aynı anda yükleyebileceğiniz dosya boyutunda ve sayısında bazı sınırlamalar vardır. Bu nedenle, toplu olarak yükleme yalnızca bir FTP yazılımı ile mümkün olacaktır.

Başka bir gerçek hayat örneği, arama motoru dostu URL’leri ve mod_rewriting’i etkinleştirmek için dosyaları yeniden adlandırmanız gerektiğinde, örneğin htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak.

Bazen bazı eklentileri veya uzantıları kullanmak için bazı klasörlerin veya dosyaların iznini değiştirmeniz gerekir.

Google ve diğer arama motoru doğrulama dosyaları FTP üzerinden de yüklenebilir. Web sitenizi yedeklemek veya yeni bir sunucuya geçmek de FTP kullanımını gerektirir.

Bunlar, bir FTP uygulamasının ne için kullanılabileceğine dair yalnızca birkaç örnektir, ancak bunun için çok daha fazlası vardır.

FTP’ye alternatif var mı?

Web barındırma hesabınız FTP kullanmak yerine cPanel kullanıyorsa, yerleşik “Flie Manager” aracıyla dosya ve klasörleri yönetebilirsiniz. Bu, bir FTP yazılımına benzer şekilde çalışır, ancak yalnızca tarayıcı tabanlıdır. Aracı yalnızca barındırma hesabınıza giriş yaptıysanız kullanabilirsiniz.

Web sunucusundaki dosyaları yönetmenin başka bir yolu da SSH komutlarıdır. Ancak, SSH bağlantısı her barındırma hesabında etkin değildir ve kullanımı daha karmaşıktır.

FTP ile püf noktaları ve ipuçları

Dosyaları toplu olarak yüklerken, web sunucunuza çok sayıda dosya yüklemek dakikalar hatta saatler sürebilir. Bir büyük dosya birden çok küçük dosyadan daha hızlı yüklenebilir. İşleri hızlandırmak için, yüklenecek dosyaları bir .zip dosyasına sıkıştırabilir ve .zip yüklendikten sonra sunucudaki dosyaları ayıklayabilirsiniz. Bu işlem, her dosyayı ayrı ayrı yüklemekten çok daha hızlıdır.

Son kelimeler ve öneri

Bir FTP programı kullanmayı düşünmelisiniz? Web siteleri oluşturuyorsanız, bilgisayarınıza bir FTP yazılımı yüklemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Başlangıçta sık kullanamazsınız, ancak site oluşturma ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda, buna alışacaksınız. Bir FTP hesabı oluştururken, güçlü bir kullanıcı ve şifre seçtiğinizden emin olun; WordPress veya Joomla veya diğer giriş bilgilerinizle aynı giriş bilgilerini kullanmayın.

FTP ile ilgili sorularınız veya önerileriniz varsa, aşağıdaki yorumlarda görüşlerinizi gönderin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector