Google’ın Sevdiği Özel Blog Ağı (PBN) Nasıl Oluşturulur?

özel blog ağı oluştur


Biliyorum biliyorum! Başlık serttir, çünkü Google tam anlamıyla blog ağlarından ve SERP’leri değiştirmek için oluşturulan herhangi bir bağlantı şemasından nefret eder. Geçmişte, yüzlerce blog içeren eksiksiz ağların olduğu bir çok örnek gördük Google tarafından deindexed. SERP’lerden temizlenmiş bir blog ağına sahip olmak birçok işletmeyi mahvedebilir.

İlk olarak PBN sahibi, blog ağından gelen tüm gelirini kaybedecek, çünkü paradan para kazanamayacak. İkincisi, web sitelerini sıralamak için ağa güvenen tüm işletmeler sıralamalarını, trafiğini ve gelirlerini kaybedecek.

Herkese açık bir blog ağından bağlantı satın almak riskli olabilir. Ancak, para sitenizin daha yüksek sıralama elde etmesine yardımcı olmak için bir blog ağı kullanma seçenekleri vardır. Bu yazıda, tamamen size ait ve sizin tarafınızdan yönetilen özel bir blog ağının nasıl oluşturulacağına ilişkin adımlarda size yol göstereceğim.

Bu, web sitenizi sıralamanın hızlı bir yolu değildir ve ucuz da olmayacaktır, bunun yerine işletmenize uzun vadeli bir yatırım olarak düşünmelisiniz.

Bu nedenle, uzun süre duracak özel bir blog ağı başlatmak için üç ana şeye odaklanmanız gerekir:

 • İyi ve eski alan adları satın alın
 • Ucuz ama güvenilir web hosting satın alın
 • Bir CMS kullanarak web sitelerinizi oluşturun

Blog Ağınız İçin En İyi Etki Alanlarını Satın Alma?

Özel blog ağınız için doğru alanları seçmek ve satın almak uzun zaman alabilir. Yalnızca gelen herhangi bir alan adını satın alamazsınız. Alan satın alırken, geçmişte mevcut web sitesi için kullanılmış olan eski, yaşlı alan adlarını almaya odaklanmalısınız. Nişinizle ilgili alan adlarını seçmek de önemlidir. Alan adının bağlantı profili de satın almadan önce kontrol etmeniz gereken önemli bir özelliktir. Spam içerikli bir alan blog ağınız için iyi olmaz ve paranızı boşa harcarsınız. Güvenilir ve yetkili web sitelerinden gelen temiz bir bağlantı profiline sahip alanları seçmeye çalışın.

İyi Yaşlı Alan Adları Satış Noktaları?

Eski alan adlarını satın alabileceğiniz birçok web sitesi vardır. Muhtemelen en popüler olanı, yüz binlerce eski son kullanma tarihi veya açık artırma alanından seçim yapabileceğiniz GoDaddy Müzayede’dir. Ayrıca, süresi dolmuş alan adlarını NameJet veya Dynadot Auctions’tan satın alabilirsiniz..

Bir Alanın Blog Ağınız İçin Doğru Olup Olmadığını Kontrol Etme?

Özel blog ağınız için alan satın alırken, temiz geçmişe sahip niş ile ilgili alan satın almak için gereklidir. Satın almak istediğiniz bir alanın parametrelerini kontrol etmek için birden çok araç kullanabilirsiniz.

DomCop; alan yaşı, Alan Adı Otoritesi (DA), Sayfa Yetkilisi (PA), Atıf Akışı (CF), Güven Akışı (TF), alan adı ve diğer metrikler gibi farklı web sitelerinden alan adı bilgilerini toplayan çevrimiçi bir araçtır. DomCop birinci sınıf bir hizmettir, ancak ücretsiz deneme planıyla buna erişebilirsiniz. DomCop’un maliyeti aylık 39 $ ‘dan başlıyor. Yalnızca birkaç alan adı satın alacaksanız, muhtemelen bir abonelik satın almaya değmez, bunun yerine ücretsiz araçlar kullanın.

Ücretsiz araçları kullanarak alan adı metriklerini de kontrol edebilirsiniz:

 • at Archive.org belirli bir alan adı üzerine oluşturulmuş web sitesinin tam geçmişini görebilirsiniz. Burada, hangi içeriğin yüklendiğini ve alanın hangi niş için kullanıldığını açıkça görebilirsiniz.
 • SeoMastering.com alan adı yaşı, Google metrikleri (gerçek ve gerçek sayfa sıralaması), sosyal medya etkinliği ve Majestic.com premium bağlantı denetleyicisi aracından toplanan bazı temel bağlantı bilgileri de dahil olmak üzere belirli bir alanda tam bir denetim sağlar.
 • İle BackLinkWatch belirli bir web sitesinin veya alanın eksiksiz bağlantı profilini öğrenebilirsiniz. Bu araç çok doğru değil ve bazı bağlantılar veritabanlarında eksik olabilir, ancak kullanımı ücretsizdir. Bir alan adının doğal olmayan bağlantılarla spam olup olmadığını tespit etmenin harika bir yoludur.

Blog ağınız için alan adları seçerken DA, PA (Moz metrikleri) CF, TF (Majestic.com metrikleri) çok önemli olsa da, bunları kontrol etmek için bazı premium hizmetleri satın almanız gerekebilir. Uzmanlar, metrik (DA, PA, CF, TF) 15’in üzerinde alanlarla iyi sonuçlar elde edebileceğinizi söylüyor.

Bir Alan Adı için Ne Kadar Ödeme Yapmalısınız??

İyi bir alan için ne kadar harcama yapmanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunmak çok zordur. Fiyat nişten nişe ve alandan alana değişir. Sabit fiyat yoktur ve bir alan adının ne kadar değerli olduğunu gerçekten tahmin edemezsiniz. Basitçe şöyle söyleyin: Birisi bunun için ödemeye istekli olduğu kadar değerli bir alan.

Benim önerim, blog ağınızın bir parçası olacak bir alan için 100 dolardan fazla ödeme yapmamanızdır. Ayrıca, aynı anda çok fazla alan adı satın almamanızı öneririm.

Sahte İletişim Bilgilerinden Kaçının – Alan Adı Gizliliğini Kullanın!

Google, blog ağlarını kolayca avlayabilir; özellikle alan adının whois bilgilerinin gizli olmadığı yerlerde tehlike altındadır. Birçok blog ağı sahibi, özel kayıt ücretlerinden tasarruf etmek için sahte iletişim verilerini kullanır. Çoğu zaman, alan adlarını kaybedeceklerdir çünkü sahte bilgi kullanmak yasaktır. Alan adlarınızda sahte iletişim bilgilerini kullanmaktan kaçınmalısınız..

Bunun yerine alan adınızı alan adı gizliliğiyle kaydedin. Bunun maliyeti yılda yaklaşık 10 ABD dolarıdır ve kişisel iletişim bilgilerinizi herkesten ve Google’dan gizler. Bu yolla alan adının kime ait olduğunu tespit etmek imkansızdır. Kesinlikle bazı durumlarda (alan adı yasadışı faaliyetlerde bulunuyorsa) alan adı gizliliği, alan adının arkasındaki kişiyi korumaz, ancak bir blog ağı için alan adı gizliliği şarttır.

Blog Ağı İçin Ne Tür Hosting Satın Almalısınız?

Özel blog ağınız için kullanabileceğiniz farklı barındırma seçenekleri vardır. SEO barındırma, farklı ucuz paylaşılan barındırma sağlayıcıları, VPS veya birden fazla özel IP adresine sahip özel sunucular kullanabilirsiniz. Hosting her tür avantajları ve dezavantajları vardır. Aşağıda, size özel bir blog ağı için hangi barındırma türünün en iyi olduğunu anlatacağım.

SEO Barındırma

Blog ağları yükselmeye başladığında, SEO hosting en iyi seçenektir. Bu hizmet türü, web yöneticilerine, her bir web sitesini tek bir yerden yönetirken bir yandan da birden fazla IP adresine yayılmalarını sağlayacak bir platform vermek üzere tasarlanmıştır. SEO barındırma, Google’ın barındırıldığı IP adreslerine dayanarak blog ağlarını cezalandırmaya başlayana kadar harika bir çözümdü. Temel olarak Google, farklı SEO barındırma sağlayıcılarıyla ilişkili tüm IP adreslerini kara listeye almaya başladı.

SEO hosting şirketi olduğunu belirten herhangi bir hosting sağlayıcı kaçınarak öneririz. SEO barındırma bir blog ağı için iyi olduğunda o zaman geçti.

VPS & Özel Hosting

Sanal veya özel sunucular birden çok web sitesini barındırmak için mükemmeldir. Aynı sunucuya birden fazla IP adresi ekleyebilirsiniz, böylece aynı sunucuda aynı anda birden çok IP adresi üzerinde birden fazla web sitesi barındırabilirsiniz.

Gerçi bazı dezavantajları vardır. Bir VPS veya özel sunucunun bakımı, bu dosyada belirli bir bilgi düzeyi gerektirir. Bu sunucular maliyetlidir ve ek IP adresleri için de ekstra ödeme yapmanız gerekir. Potansiyel bir sunucuyu tam web sitesi barındırma potansiyeline sahip olarak kullanamayacaksınız, bu yüzden bir tane kiralamaya değmeyebilir. Ayrıca, bir sunucuya ekleyebileceğiniz sınırlı miktarda IP adresi vardır ve çoğu zaman, barındırma sağlayıcıları blog ağları için en iyi olan C sınıfı IP’leri vermeyecektir..

İlk özel blog ağınızla yeni başlıyorsanız, sunucu kiralamaya zahmet etmemelisiniz; bunun yerine daha basit ve uygun maliyetli bir şey aramalısınız.

Paylaşılan Evsahipliği

Şu anda, özel bir blog ağı oluşturuyorsanız, paylaşılan barındırma gitmek için bir yoldur. Paylaşımlı barındırma maliyet etkin, yönetimi ve bakımı kolaydır ve blog ağınız için gerekli olabilecek tüm araçları sağlar.

Bir veya iki yıl için peşin ödeme yaparsanız, paylaşılan bir barındırma planının maliyeti yaklaşık 4-6 $ / ay civarındadır. Barındırma planlarının çoğu, aynı kaynakları kullanarak birden fazla blog ağı oluşturabileceğiniz için, birden fazla web sitesinin barındırılmasına izin verir..

İyi ve güvenilir hosting sağlayıcıları seçmek önemlidir. Özel blog ağınız için kullanabileceğiniz en iyi paylaşılan ana bilgisayarların listesi:

 • iPage
 • Şişman inek
 • JustHost
 • BlueHost
 • Hareket halinde
 • HostGator
 • HostMonster
 • WebHostingHub
 • Greengeeks
 • arasi

Kesinlikle orada birkaç diğer hosting şirketleri var, ama ben bunlardan başlayarak öneririz. Uygun fiyatlı, harika çalışma süresi ve iyi müşteri desteği var. Web sitelerinizi rastgele bir çöp ana bilgisayarda barındırmamalısınız. Sadece iyi ve güvenilir hosting sağlayıcıları ile gidin. Bazı pahalı süresi dolmuş etki alanı satın almak, içeriğe zaman ve para yatırmak ve web sitenizi oluşturmak ve sunucuda ucuz olmak için bir anlamı yoktur. Güzel bir arabaya sahip olmak gibi bir şey olurdu, ancak tam hızda sürmeyin çünkü yakıt göze alamaz.

Özel Blog Ağınızın Web Sitelerini Oluşturma

Ad sunucularını değiştirerek alan adlarınızı bir barındırma hesabına nasıl yönlendireceğinizi bildiğinizi varsayıyorum. Ayrıntılara girmeyeceğim, ancak Ad Sunucuları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek istiyorsanız, lütfen bağlantılı kılavuzumuzu okuyun.

DNS güncellendiğinde ve alan adınız barındırma hesabınıza yönlendirildikten sonra web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. İşleri biraz hızlandırmak için, çoğu hosting şirketi tarafından sunulan tek tıklamayla kurulum aracını kullanabilirsiniz. Bu araçla, WordPress, Drupal, Joomla veya diğer CMS’yi web sitenize sadece birkaç tıklamayla yükleyebilirsiniz. Web sitenizin çekirdeğini oluşturmak için çok fazla zaman harcamamalısınız.

Blog Ağınız için CMS Seçme

Birçoğu, bir blog ağı oluştururken herhangi bir ayak izi bırakmamanız gerektiğini söylüyor. Bu nedenle uzmanlar, web sitenizin her biri için farklı CMS kullanmanızı önerir. Kişisel deneyimlerime göre, sadece WordPress’te çalışan ağlar ile her web sitesinin farklı bir sistem üzerine kurulduğu ağlar arasında fark olmadığını söyleyebilirim..

Bununla birlikte, basit bir CMS seçmenizi öneririm, çünkü yönetmeniz daha kolaydır. WordPress’i sadece blog ağları için değil, aynı zamanda oluşturduğum her web sitesi için kullanmayı tercih ederim. WordPress kullanmanın güzelliği, ağınızın her web sitesini herhangi bir ayak izi bırakmadan özelleştirebilmenizdir..

Ayak İzleri Bırakmadan Web Sitelerinizi Oluşturma

Ağınız için yalnızca WordPress kullanmak bir ayak izi olabilir. Ancak web’in yarısı WordPress üzerine kuruludur ve genellikle web sitelerinin sadece WordPress bloglarından geri bağlantıları vardır. Bu gerçekten bir ayak izi mi? Bence öyle değil.

Oluşturduğunuz her web sitesi için aynı temayı ve eklentileri kullanıyorsanız, bu kaçınmanız gereken büyük bir ayak izi. Her web sitesini diğeriyle ilgili olmayan farklı bir proje olarak düşünmelisiniz. Web sitelerinizi oluştururken ayak izlerinden kaçınmanın en iyi yolu:

 • Özel Logo – her web sitesi için bir logo oluşturun; Photoshop’ta iyi değilseniz veya nasıl logo oluşturacağınız hakkında bir şey bilmiyorsanız, Fiverr veya forumlarda bazı ucuz logo tasarımcılarını arayabilirsiniz.
 • Farklı Tema – binlerce ücretsiz tema var; her proje için farklı bir tema kullanın
 • Özel Sayfalar – her web sitesinin Hakkında, İletişim, Gizlilik Politikası, Kullanım Şartları sayfası vardır. Bu sayfaları web sitenizin her biri için oluşturmalısınız. Kesinlikle benzersiz hikayeler bulmalı ve bu sayfalarda aynı içeriği kullanmamalısınız.
 • Farklı Eklentiler – Yoast’ın en popüler ve muhtemelen en iyi SEO eklentisi olduğunu biliyorum, ancak web sitenizin her birine yüklememelisiniz. Aynı şeyi yapan diğer eklentileri bulun ve karıştırın.
 • Benzersiz İçerik – blogunuzun her biri için benzersiz içerik oluşturun ve aynı gün yayınlamayın. WordPress ile yayınları planlayabilirsiniz, böylece her yeni makale eklemek istediğinizde web sitenize geri dönmeniz gerekmez. Ayrıca yayınlarınıza görseller, videolar ve diğer yararlı indirilebilir içerikleri de ekleyin. Süreci hızlandırmak için içerik oluşturmada size yardımcı olması için bir ya da iki yazar kiralayabilirsiniz.
 • Geri Bağlantılar Oluşturma – blog ağınızı birbirine bağlamak kötü bir fikirdir. Çoğu insanın yaptığı en büyük hata budur. Web sitelerinizi birbirine bağlamak, tüm ağınıza ve para sitenize büyük bir ilk destek verebilir, ancak uzun vadede yararlı değildir. Blog yorumlama, web 2.0 mülkleri, forum gönderileri vb. Yoluyla farklı üçüncü taraf web sitelerinden geri bağlantı almaya çalışın.
 • Doğal Olsun – düzenli olarak güncellenen bir web sitesi, yalnızca kullanıcılara değil Google’a da çok doğal görünür. Ancak aynı sitelere tekrar tekrar bağlantı vermek çok garip görünüyor. Para sitenize ağınızdan bağlanırken, rakipleriniz değil, yüksek değerli bilgilendirici web siteleri olan diğer kaynakları da eklemeyi deneyin..

Ağınızı Kurun ve Büyütün

PBN’nizi oluşturmak çok zaman ve çaba gerektirir. Ayrıca büyük miktarda para tüketecektir. Bununla birlikte, zaman ve para açısından alabildiğiniz kadar çok şey yapmalısınız. Dolayısıyla, bunun için yeterli zamanınız ve bütçeniz olmasa da arka arkaya 30-50 web sitesinde çalışmanın bir anlamı yoktur..

Daha az sayıda web sitesine odaklanmanız ve bunları yerden oluşturmanız gerekir. Web siteleri kurulduktan ve trafik aldıktan sonra, yeni web sitelerine geçebilir ve yeni web sitelerine başlayabilirsiniz, ancak eskilerinize geri dönüp zaman zaman güncellemeyi unutmayın..

Son

Kendi özel blog ağınızı oluşturmak, niş web sitelerini sıralamak istiyorsanız gitmenin yoludur. İyi bir PBN oluşturmak zor ve zaman alıcıdır, ancak sonuçlar şaşırtıcıdır. Size yardımcı olacak birine sahip olmak iyi bir artıdır, çünkü içerik yazma, web sitesi güncellemesi, bağlantı oluşturma vb.Gibi bazı görevler dış kaynaklardan sağlanabilir..

Son olarak, kişisel tavsiyem: Eğer kalıcı bir kişi değilseniz, bir ya da iki ay sonra vazgeçecekseniz, lütfen kişisel bir blog ağı oluşturmaya çalışmayın. Bir site ağı oluşturmak uzun bir süreçtir ve sonuçlarınızı bir gecede almaz. Bu, yalnızca uzun vadede sonuç verecek uzun vadeli bir yatırım ve stratejidir..

Bu makaleyle ilgili sorularınız veya gözlemleriniz varsa, lütfen aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin.

PBN’nizi oluşturmada iyi şanslar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map