Joomla ile Web Sitesi Nasıl Yapılır

joomla ile web sitesi nasıl oluşturulur


Bugünlerde kendiniz için bir web sitesi oluşturmak çok kolay. Programlamayı bilmenize bile gerek yok. Bu makalede, Joomla CMS kullanarak profesyonel bir işletme web sitesi oluşturmayı açıklayacağım.

Joomla, WordPress’ten sonra en popüler ikinci içerik yönetim sistemidir. Yazılım 2005’teki ilk çıkışından bu yana 50 milyondan fazla kez indirildi.

Harvard Üniversitesi veya Katolik Eğitim Üniversitesi İttifakı gibi en iyi web siteleri Joomla’ya dayanmaktadır. Sadece üniversiteler bu büyük CMS’nin gücüne değil, aynı zamanda Linux.com, TheHill.com, MTV Yunanistan ve diğerleri gibi haber web sitelerine ve portallarına güveniyor. InMotion Hosting’in bilgi bölümü Joomla’ya da dayanmaktadır.

Aşağıda, sıfırdan bir Joomla web sitesi oluşturma sürecinde size yol göstereceğim:

 • Doğru Joomla sunucusunu seçme
 • Joomla’yı yükleme ve yapılandırma
 • Uzantıları, şablonları yükleme ve makale yayınlama

Başlamaya hazırmısın?

1. Mükemmel Joomla web barındırıcısını seçin

Çoğu zaman insanlar zor iyi bir web barındırma seçmek için bulabilirsiniz. Piyasada mevcut pek çok hosting planları ve şirketleri ile hangi doğru plan veya firma ile gitmek karar vermek çok zor. Joomla ile güvenilir bir web barındırma sağlayıcısı bulmak daha da zor.

mükemmel joomla web barındırma seçin

Birçok barındırma sağlayıcısı, Joomla’yı birkaç tıklamayla web sitenize yüklemenizi sağlayan araçlar sunar. Bu, iyi bir Joomla barındırma sağlayıcısı oldukları anlamına gelmez. Joomla kaynak ağır bir yazılım olduğundan, güvenilir bir barındırma planına ihtiyaç duyar. Yanlış barındırma seçeneği yavaş web sitesi performansına yol açacaktır.

Joomla barındırma sayfamızda ideal Joomla barındırma sağlayıcısının nasıl olması gerektiğini açıkladık. Burada ayrıca Joomla web sitenizi barındırmanız için önerdiğimiz en iyi 3 şirketi bulacaksınız..

1.1 Doğru barındırma planını seçme

Joomla daha fazla sunucu kaynağı kullanmasına rağmen, doğrudan bir VPS veya özel sunucu için gitmenize gerek yoktur. Joomla, paylaşılan bir barındırma hesabında da sorunsuz bir şekilde çalışacaktır, ancak bu gerçekten ne tür bir web sitesi oluşturduğunuza bağlıdır.

Örneğin, şirketiniz için bir web sitesi oluşturuyorsanız, işletmenizin sunduğu hizmetleri veya ürünleri sunuyorsanız ve web siteniz günde yaklaşık 500 benzersiz ziyaretçi alıyorsa, paylaşılan barındırma gitmenin yoludur.

Bir forum, topluluk web sitesi veya bir e-ticaret web sitesi çalıştırmayı planlıyorsanız, büyük olasılıkla birçok kullanıcı tarafından aynı anda kullanılacak, kesinlikle sanal bir sunucu seçmelisiniz.

Hangi Joomla sitesini inşa ederseniz edin, seçeceğiniz barındırma yazılımının yazılımı desteklediğinden emin olun. Sadece ücretsiz kurulum aracıyla değil, aynı zamanda bazı öğreticilerle veya canlı destek yardımı ile.

Örneğin InMotion, ücretsiz olarak erişebileceğiniz ve Joomla’da bir şeyler oluşturmayı, düzenlemeyi ve düzeltmeyi öğrenebileceğiniz geniş bir Joomla öğreticileri veritabanına sahiptir. Ayrıca Joomla optimize barındırma sunuyoruz, yani web siteniz Joomla web siteleri için ayarlanmış ve özelleştirilmiş bir sunucuya yerleştirilecektir. Web siteniz büyüdükçe InMotion’da, paketler arasında yükseltme ve sürüm düşürmeyi kolaylaştırarak daha büyük barındırma planlarını tercih edebilirsiniz.

2. Joomla nasıl kurulabilir?

Web sitenize Joomla yüklemek söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz vardır: manuel ve otomatik kurulum. Otomatik kurulum, daha kesin, bir araç kullanarak Joomla kurulumu basittir. Çok az kullanıcı etkileşimi gerekiyor.

El ile yükleme biraz daha fazla çaba gerektirse de, dosyalar sunucuya el ile yüklenmesi gerektiğinden, veritabanı kullanıcı tarafından oluşturulmalı ve yükleme işlemi daha uzun sürecektir.

Bu öğreticinin bir sonraki bölümünde size her iki yöntemi de göstereceğim. Manuel kurulum, MySQL ve PHP’yi destekleyen herhangi bir web barındırma sunucusunda gerçekleştirilebilirken, otomatik kurulum InMotion’ın cPanel barındırma planında sunulacak.

2.1 Joomla’yı Manuel Olarak Yükleme

Sıfırdan yeni bir Joomla web sitesi oluşturuyorsanız, her zaman en son kararlı sürümü kullanmalısınız. Joomla.org, ücretsiz indirin. Arşivlenen dosyayı indirin ve bilgisayarınıza kaydedin.

joomla son sürümünü indirin

İndirme, bir FPT istemcisi veya barındırma panelinizden FileManager’ı kullanarak tamamlandıktan sonra, dosyaları karşıya yükleyin ve sunucuya çıkarın. Dosyaları, sistemin yükleneceği alanın klasörüne yükleyin.

Dosyaların yüklenmesi biraz zaman alacaktır, ancak o zaman bir MySQL veritabanı oluşturabilirsiniz. Barındırma kontrol panelindeki MySQL Sihirbazı aracına erişerek veritabanını kurabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şunlardır (aşağıdaki ekran görüntüleri ile belgelenmiştir):

 • Adım 0 – MySQL Sihirbazı aracına erişin
 • Adım 1 – Veritabanı Oluşturun
 • 2.Adım – Veritabanı kullanıcısı oluşturun ve güçlü bir şifre belirleyin
 • 3.Adım – “Tüm Ayrıcalıklar” ile veritabanına kullanıcı ekleyin
 • Adım 4 – Görevleri Tamamlayın

step1 step2 veritabanı ve veritabanı kullanıcısı oluşturma

step3 veritabanına kullanıcı ekleme

step4 veritabanı oluşturma işlemi tamamlandı

Dosyalar yüklendikten ve veritabanı hazır olduğunda, alan adınıza erişerek Joomla kurulumunu başlatabilirsiniz.

Aşağıdaki 3 adımdan geçeceksiniz:

1. Yapılandırma – burada web sitesi başlığı ve Süper Kullanıcı (yönetici) giriş bilgilerini ayarlamanız gerekir. Web sitenizin dili de burada seçilecektir. Varsayılan olarak her Joomla kurulumu İngilizce olarak kurulacak şekilde ayarlanmıştır, ancak açılır menüden başka bir dil seçebilirsiniz.

adım1 joomla yapılandırması

2. Veritabanı – burada Joomla dosyalarını daha önce oluşturduğunuz veritabanına bağlayacaksınız; sadece veritabanı adını, veritabanı kullanıcısını ve şifreyi ekleyin ve bir sonraki adıma geçin

step2 veritabanı ile joomla bağlamak

3. Genel Bakış – burada sitenize bazı örnek veriler yüklemeyi seçebilir veya her şeyi boş bırakabilirsiniz. Her şey ayarlandıysa, “Yükle” düğmesine tıklayarak görevi bitirin.

step3 joomla örnek verilerini yükleyin

Kurulum birkaç saniye sürecek.

step4 joomla cms kurulumu

Her şey yolunda giderse, aşağıdaki ekran görünecektir. “Kurulum klasörünü kaldır” düğmesine tıklayın, işiniz bitti. Artık sitenizi ziyaret edebilir veya yönetim alanına erişebilirsiniz.

step5 kurulum klasörünü kaldır joomla

2.2 Joomla’yı Softaculous ile Otomatik Olarak Kurma

InMotion ile Joomla’yı cPanel’den otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Kaydolurken, cPanel hesabına erişmek için ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları alacaksınız. Hosting hesabı kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra, sayfanın en altına gidin ve Joomla logosunu bulun.

softaculous ile joomla yükleyin

Küçük Joomla simgesine tıkladığınızda, Joomla’yı yüklemek istediğiniz etki alanını seçebileceğiniz yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz: Softaculous. Joomla’yı InMotin Hosting’e nasıl kuracağınıza dair ayrıntılı bir öğretici.

İşte Softaculous’ın nasıl çalıştığını açıklayan bir video:

3. Joomla web sitenizi kurun

Bu noktada, web siteniz yayında. Artık makaleleri yayınlayabilir, resim yükleyebilir ve ilgili kişiyi ve diğer sayfaları yükleyebilirsiniz. Ancak Joomla’dan profesyonel bir web sitesi oluşturmayı planlıyorsanız, web sitesinde daha fazla ayar yapmak isteyeceksiniz. Örneğin, Joomla çok kötü bir URL yapısına sahiptir. Joomla 3 ile birlikte gelen varsayılan tasarım çok sade ve basit görünüyor. Aşağıda, gerekli değişiklikleri nasıl yapacağınızı ve hem web sitenizin ziyaretçileri hem de arama motorları için iyi görünmesi için Joomla web sitenizi nasıl özelleştireceğinizi göstereceğim..

Joomla web sitenizin arka ucunda oturum açmak için şu sayfaya erişmeniz gerekir: web siteniz.com/administrator, Joomla kurulumu sırasında belirlediğiniz yönetici kullanıcı ve şifreyi yazın ve web sitenizin yapılandırmasını başlatın..

3.1 Global Yapılandırmayı değiştirin ve SEF URL’lerini etkinleştirin

Web sitenizin yapılandırmasıyla Yönetici / Sistem / Global Yapılandırma bölümünde başlamalısınız. Burada web sitesi durumunu değiştirebilirsiniz. Geliştirme sırasında meraklı gözlerden gizlemek istiyorsanız, siteyi buradan çevrimdışı hale getirebilirsiniz. Bu bölümde ayrıca web sitesi başlığını değiştirebilir, içerik düzenleyicisini değiştirebilir, ana sayfa için meta açıklama ve meta etiketler ayarlayabilirsiniz. Global Yapılandırma’da Arama Motoru URL’lerini etkinleştirebilir ve URL yeniden yazmayı kullanabilirsiniz.

URL yeniden yazmayı etkinleştirmek için, htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak yeniden adlandırmanız ve yazılabilir yapmanız gerekir (bu dosya kök joomla kurulumunda bulunur ve FTP veya FileManager üzerinden erişilebilir).

joomla web sitesi seo ayarları

Yine de Gzip Sayfa Sıkıştırmasını etkinleştirebilir ve Önbellek ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Ancak bu yalnızca web siteniz genel kullanıma hazır olduğunda etkinleştirilmelidir.

3.2 Kategori Oluşturma ve Makaleler Yayınlama

Bir sonraki adım, gerekli kategorileri ekleyerek web sitesi yapısını oluşturmaktır. Bu noktada, tüm içeriğinizi yüklemenize gerek yoktur, ancak menüler ve sayfalar oluşturabilmek için bazı makaleler gereklidir. Örnek veriler yüklediyseniz, bunları şimdilik kullanabilirsiniz; ancak işiniz bittiğinde tüm örnek verileri silmeyi unutmayın. Kategoriler ve makaleler oluşturmak için şu adrese gidin: Yönetici / İçerik / Kategoriler.

3.3 Gerekli Uzantıları Yükleme: Modüller, Eklentiler, Bileşenler

Joomla uzantıları dizininde listelenen 7000’den fazla uzantı var. Burada listelenmeyen yüzlerce daha var. Bazıları ticari, ancak Joomla uzantılarının çoğu ücretsiz olarak kullanılabilir. Web sitenize çok fazla modül veya bileşen takmakla fazla uğraşmayın. Çok fazla uzantı web sitenizi yavaşlatacak, bu nedenle yalnızca kullanılacak uzantıları yükleyin. Modülleri, eklentileri ve bileşenleri Yönetici / Uzantılar / Yönet.

joomla uzantılarını yükle

3.4 Menü Kategorileri ve Menü öğeleri oluşturma

Şimdi menü yapısını oluşturabilirsiniz. İlk önce bir menü kategorisi ekleyin ve ardından menü öğelerini ekleyin. Yeni bir menü öğesi oluştururken, uzun bir menü türü listesinden seçim yapabilirsiniz. Menüler doğrudan tek bir makaleye, bloga, kategoriye vb. Bağlanabilir. Ayrıca bir iletişim formuna ve diğer uzantılara da bağlanabilir. Harici bağlantı menüleri bile olsa özel URL’lere sahip menü öğeleri oluşturabilirsiniz. Bunu Yönetici / Menüler / Yönet’te yapın.

Web sitenizde bir açılır menüye sahip olmak için alt menüler de eklemeniz gerekir. Şablonların çoğu önceden stillendirilmiş açılır menülerle birlikte gelir, ancak beğendiğiniz şablon bu yerleşik özellikle birlikte gelmiyorsa, uzantılar dizininde her zaman güzel bir duyarlı açılır menü bulabilirsiniz..

3.5 Şablonu yükleme ve değiştirme

Sınırlı bir bütçeniz varsa, web sitenize ücretsiz bir Joomla şablonu yükleyebilirsiniz. Profesyonel şablonları bulabileceğiniz ve ücretsiz olarak indirebileceğiniz yüzlerce web sitesi vardır..

Şablon için ödeme yapmayı göze alabiliyorsanız, onlarca farklı şablon arasından seçim yapabileceğiniz bir Joomla şablon kulübüne katılabilir veya seçim yapabileceğiniz ThemeForest’a göz atabilirsiniz. 650’den fazla premium Joomla şablonu.

profesyonel joomla şablonları

Her zaman bir tür belge ile birlikte gelen bir şablon seçin, aksi takdirde nasıl ayarlanacağını ve modül konumlarını nasıl bulacağınızı anlamak oldukça zor olacaktır..

Şablonu uzantı yükleyicisi aracılığıyla yükleyin ve Yönetici / Uzantılar / Şablonlar’da etkinleştirin. Şablonunuz etkin olduğunda, modülleri şablonda bulunan konumlarda yayınlayabilirsiniz.

3.6 Modülleri Kurma ve Yayınlama

Çekirdek Joomla kurulumu birçok yerleşik modülle birlikte gelir. Örnek verileri yüklemeyi seçtiyseniz, Modül yöneticisinde bazı modüller vardır, aksi takdirde modülleri kendiniz Yönetici / Uzantılar / Modüller’de oluşturmanız gerekir..

İhtiyacınız olan modülleri oluşturun ve mevcut modül pozisyonlarında yayınlayın. En yaygın kullanılan modüllere ilişkin birkaç öneri:

 • Menü Modülü
 • Özel HTML
 • Giriş Modülü
 • Arama Modülü
 • En son makaleler
 • Etiketler Modülü
 • Slayt Gösterisi Modülü

Modüller web sitenizin çok önemli bir parçasıdır, çünkü bunlar sade, sıkıcı makale düzenini bozar ve web sitenizi daha eğlenceli hale getirir.

Joomla web sitenizle başlamaya hazır mısınız??

Bu eğitimi olabildiğince ayrıntılı yapmaya çalıştım; ancak yine de istediğim kadar ayrıntılı olmayan bazı kısımlar var. Önümüzdeki birkaç hafta içinde Joomla hakkında daha fazla eğitim yapacağım söz veriyorum. Bu kılavuzla Joomla web sitenizi kullanmaya başlayabileceğinize gerçekten inanıyorum. Henüz bir web barındırıcınız yoksa InMotionHosting.com teklifine göz atmanızı öneririz. Web barındırma ve ücretsiz alan adından% 47 indirim almak için bağlantıya tıklayın.

Bu eğiticiyi nasıl geliştirebileceğimle ilgili sorularınız veya önerileriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorum bölümünde görüşlerinizi bırakmaktan çekinmeyin. Web sitenizde iyi şanslar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map