Mükemmel Alan Adını Seçme ve Kaydetme Kılavuzu

01.06.2020
Eğiticiler ve Kılavuzlar 'Mükemmel Alan Adını Seçme ve Kaydetme Kılavuzu
0 5 мин.

kayıt en iyi alan adını seçin


Web’de gezinirken, web sitelerine nasıl ulaştığımızı gerçekten düşünmüyoruz. Temel olarak bir web sitesine bir IP adresi veya bir etki alanı adı aracılığıyla erişilebilir. IP adreslerini hatırlamak kolay olmadığı için google, facebook veya twitter gibi belirli bir web sitesine girmek için alan adlarını kullanıyoruz. Etki alanı adının üç bileşeni vardır: ad, nokta ve uzantı. Bir alan adı tek bir kişi veya şirket tarafından kaydedilmelidir ve genellikle sabit bir yıllık kayıt veya bir kerelik ücret vardır. Bir alan adını birden çok kez kaydetmek veya mevcut bir adı kaydetmek mümkün değildir. Belki karmaşık görünüyor, ancak aşağıda alan adı kaydının nasıl çalıştığını ve web siteniz için doğru adı ve uzantıyı nasıl seçmeniz gerektiğini açıklayacağım..

İyi bir alan adı ve uzantı seçme

Alan adı işletmesi çok büyük! Her gün binlerce alan adı tescil edilir, satın alınır ve aktarılır. En popüler üst düzey alan adı uzantısı COM, ardından NET, ORG ve BIZ’dir. Bu uzantılar çoğunlukla uluslararası web siteleri için kullanılır, ancak ABD, CO.UK, DE, ES ve diğerleri gibi ülkeye özgü başka uzantılar da vardır..

Bir alan adı uzantısı seçmeden önce, web sitenizin hedef kitlesinin ne olacağını bilmek iyidir. Web siteniz belirli bir ülkede bilgi, hizmet veya satış sağlayacaksa, küreselleşmek istiyorsanız muhtemelen ülkeye özgü bir uzantı almaya odaklanmalısınız; COM etki alanı en iyi seçimdir.

Uzantıya karar verdikten sonra iyi bir alan adı bulmayı deneyebilirsiniz. Kişisel bir blog çalıştırmayı planlıyorsanız adınızı veya işletmeniz için bir web sitesi oluşturuyorsanız şirketinizin adını kaydedebilirsiniz. Web siteniz belirli bir konuyla ilgili olacaksa, kullanım anahtar kelimeleri veya konuyla ilgili terimleri alan adı olarak kaydedebilirsiniz. Gerçekten hayal gücünüze ve alan adının kullanılabilirliğine bağlıdır.

Kullanılabilir alan adlarını aramanın en kolay yolu Name.com veya Namecheap gibi bir alan adı tescil şirketi kullanmaktır. Çok iyi kayıt ve yenileme oranları sunuyorlar ve çok çeşitli uzantıları da kaydediyorlar.

İyi bir işletme alan adı seçme

Bir işletme yürütüyorsanız, çevrimiçi olarak hizmet veya ürün satıyorsanız, muhtemelen bir marka oluşturmayı düşünmelisiniz. Hatırlaması kolay, öne çıkan, işinizi temsil eden ve kulağa hoş gelen bir marka.

Sayılardan ve tirelerden kaçınmaya çalışın, çoğu kullanıcı için profesyonel görünmeyenler ve kolayca karıştırılabilirler, bu da potansiyel müşterilerinizi benzer bir ada sahip ancak sayı veya tire olmadan başka bir şirkete yönlendirir..

Zaten kayıtlı marka isimlerini kullanmayın, kötü iş uygulaması olduğunu tetikler, ikinci olarak ticari marka alanını kaybedebilir veya ticari marka sahibi tarafından dava edilebilir.

Bir .COM alan adı almaya çalışın ve işinizle ilgili gerçekten ciddi iseniz, markanızı güvence altına almak için tüm üst düzey alan adlarını (TLD’ler) kaydetmek isteyebilirsiniz. Tüm uzantıları kaydetmeniz gerekmez, yalnızca önemli bulduğunuz uzantıları kaydetmeniz gerekir.

Alan adlarınızı zamanında yenilemeyi unutmayın, aksi takdirde onları kaybedebilir ve asla kurtaramazsınız. Bir alanın süresinin dolması gerektiğinde alan adı kayıt kuruluşları size her zaman e-postayla birden çok kez bildirim gönderir.

Mevcut bir alan adı nasıl kaydedilir??

Başka bir kişi tarafından önceden kaydedilmiş bir alan adına erişmenin iki yolu vardır. Bir önceki sahibin onu yenilemeyeceğini umarak uzun bir yol kat edip alanın süresinin dolmasını bekleyebilirsiniz. Büyük olasılıkla istenen alanı bu şekilde elde edemezsiniz. Diğer seçenek, alanın sahibiyle iletişime geçmek ve alan adınızı size iyi bir teklif sunarak ikna etmektir. Birinden bir alan adı satın almak gerçekten pahalı olabilir ve çoğu durumda buna değmeyebilir, ancak belirli bir ada gerçekten takıntılıysanız her zaman denemeye değer.

Özel alan adı kaydı

Bir alan adı kaydederken gerçek veriler sağlamanız gerekir: adınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, işletme adınız, vb. Ek ücret karşılığında gizliliğinizi koruyabilir ve kişisel bilgilerinizi herkesten gizleyebilirsiniz. Bu yararlıdır, çünkü e-posta adresinize spam gönderilmeyecek veya telefon numaranızı whois veritabanından yeni alan yabancılardan gece geç saatlerde telefon görüşmeleri almayacaksınız.

Alan adı kaydı konusunda uzman tavsiyesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer varsa, diğer üst düzey uzantılarla gitmiyorsanız .COM’u kaydetmek en iyisidir. Her zaman güvenilir kayıt şirketlerini kullanın ve ICANN tarafından akredite edilmeyen şirketleri seçmeyin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector