Web Hosting, Alan Adları ve Web Siteleri için Ultimate Guide

web barındırma alan adları web siteleri


Çoğu kişi, Facebook hesaplarına erişirken veya Google’da arama yaparken veya yalnızca bir Youtube videosu izlerken neler olduğunu bilmiyor. Her gün internette yaptığınız her şey aslında web siteleri ve web barındırma ile ilgilidir. Bu yazıda, web barındırma temelleri, mevcut farklı türleri, bir web sitesi nasıl çalışır ve nasıl bir inşa ve nasıl hosting satın almak açıklayacağız.

Web sitesi nedir?

Bir web sitesinden bahsederken, aslında bir web sayfasını oluşturmak için birbirine bağlı ve birlikte çalışan bir dosya ve klasör koleksiyonundan bahsediyoruz. Web sitesinin karmaşıklığına ve işlevselliğine bağlı olarak, bu bir ila binlerce dosya arasında oluşturulabilir. HTML ile oluşturulmuş basit bir web sitesi bilgisayarınızda oluşturulabilir, ancak PHP veya ASP yalnızca bir web sunucusunda veya bilgisayarınızda gerekli ortamı oluşturacak bir yazılımla görüntülenebilir. Web sitesi oluşturma konusunda yeniyseniz, başlangıçta bunu karmaşık bulabilirsiniz, ancak aslında kendi web sitenizi oluşturmak çok kolaydır; bir web sitesini çevrimiçi yayınlamak için gereken tüm bölümleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

web sitesi oluşturma

Bir web sitesi veya web uygulaması oluşturmak için bir programlama dilinin kullanılması gerekir. Çok basit ve basit bir web sitesi için en yaygın kullanılan programlama dilleri HTML ve CSS. Bu iki dil, statik bir web sitesi oluşturmak için kullanılır. Veritabanı da kullanan dinamik bir web sayfası için PHP veya ASP gibi daha gelişmiş bir dil gereklidir.

Bu programlama dillerine aşina değilseniz, web sitesi yapısını, web sitesi tasarımını, görüntüleri, metni ve hatta videoları bilgisayarınıza yüklemenize yardımcı olacak kullanıcı dostu bir arayüzle birlikte gelen web sitesi oluşturucu adı verilen yazılım kullanmak mümkündür. İnternet sitesi. Ancak bu yazılımların belirli sınırlamaları vardır ve yalnızca sınırlı işlevselliğe sahip basit, statik web siteleri oluşturmak için kullanılabilir.

Bununla birlikte, bir web sitesi oluşturmanın başka yolları da vardır, örneğin, bir içerik yönetim sistemi (CMS) bu günlerde bir blog, forum, haber portalı veya hemen hemen her tür web sitesi oluşturmanın en trend yollarından biridir. En popüler içerik yönetim sistemi WordPress’dir. Burada, dünyanın önde gelen üç CMS yazılımı olan WordPress, Joomla ve Drupal hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Çoğu web barındırma sağlayıcısı, seçtiğiniz CMS’yi alan adınıza yüklemenize ve web sitenizi derhal oluşturmaya başlamanıza olanak tanır.

Alan Adı Nedir??

alan isimleri

Alan adı aslında belirli bir web sitesine erişmeye çalışırken web tarayıcısına yazdığınız adrestir. Alan adı 3 kısımdan oluşur: kelime, nokta, uzantı. Örneğin, Google’ın web sitesine erişmek istiyorsanız tarayıcınıza google.com yazmanız gerekir. Google’ın yazarak web sitesinin IP adresinden de erişebilirsiniz; ancak IP adresi yerine bir alan adına başvurmak çok daha kolaydır.

Alan adı aynı anda yalnızca bir kişi veya şirket tarafından kaydedilebilir. Dolayısıyla, satın almak istediğiniz alan adı zaten kayıtlıysa, geçerli sahibin süresinin dolması için beklemesini bekleyebilirsiniz (bu büyük olasılıkla yıllar alacak veya asla gerçekleşmeyecek) veya mevcut sahibiyle iletişim kurabilir ve özel ad. Etki alanı adı pazarının çok büyük bir iş olduğunu ve şirketlerin milyonlarca iyi bir etki alanı adına harcama yapmaya hazır olduklarını unutmayın. Bu yüzden muhtemelen en iyi seçim, sadece iyi bir alan aramaya devam etmek ve mevcut olanı kaydetmektir. Kaç alan adının kaydedilebileceği konusunda bir sınırlama yoktur, ancak kayıt olduktan sonra çok yıllık bir yenileme ücreti ödenir ve bunun ödenmesi gerekir, aksi takdirde sahipliğini kaybedersiniz.

Peki, belirli bir etki alanı adını yazdığınızda bilgisayarınız hangi web sitesini oluşturacağını nasıl biliyor? Web tarayıcısı üzerinden bilgisayarınızdan bir etki alanı adına eriştiğinizde, bu, DNS’de yayınlanan IP adresi (web sitesi adı sunucuları) üzerinden web sunucusuna (web barındırma sunucusu) bir bağlantı başlatır. Bunlar, etki alanları hakkındaki tüm bilgileri tutar. IP adresleri olarak). DNS bilgileri etki alanı sahibi tarafından düzenlenebilir ve tarayıcının bağlanması gereken IP adresini güncelleyebilir. Barındırma sağlayıcınızı değiştirirseniz (IP adresi de değişir) ve bilgileri kolayca güncelleyebilirsiniz.

Kullanılabilir alan adlarını nerede arayabilir ve nasıl satın alabilirim? İşlem kolaydır, çoğu barındırma sağlayıcısı da alan adı kaydı sunacaktır, ancak alan adlarınızı barındırma şirketinizden ayrı tutmak istiyorsanız, çok hızlı bir alan adı kontrolü ve ucuz fiyatlar için GoDaddy ve NameCheap’e göz atabilirsiniz..

Web Hosting Nedir?

Bir web barındırma sunucusu, web siteleri ve web uygulamalarını saklamak için özel olarak tasarlanmış ve optimize edilmiş üst düzey bir bilgisayardır. Bu sunucular, aslında yüzlerce sunucunun fiziksel olarak depolandığı bir bina olan bir veri merkezinde bulunur. Bina yangına, sunuculara yetkisiz erişime karşı gerekli korumayı sağlayacak, elektrik kesintilerini önleyecek güç jeneratörleri ile donatılmış ve bir veya daha fazla bant genişliği sağlayıcısıyla yüksek hızlı bir internete bağlı.

Aslında web hosting satın alırken ne alıyorsunuz? Paylaşılan bir barındırma hesabı satın alırken, web sitenizin dosyalarını ve veritabanını yükleyip depolayabileceğiniz sunucunun bir bölümüne erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra, hizmetini satın aldığınız hosting şirketinden de destek alacaksınız. Bazı şirketlerin veri merkezlerine sahip olmadığını, ancak bazı sunucuları kiraladıklarını ve barındırma hesaplarını kendi müşterilerine yeniden sattıklarını lütfen unutmayın. Bu çok yaygın bir uygulamadır; ancak çok sık başarısız olduğu kanıtlanmıştır. Web sitenizi güvende tutmak için her zaman kendi veri merkezine sahip bir şirkete gidin.

Farklı Hosting Türleri Nelerdir?

farklı hosting türleri

Bir hosting planı aramaya başladığınızda çok hızlı bunalmış olabilirsiniz. Açıkçası hosting şirketleri farklı fiyatlarla farklı hosting planları sunan yüzlerce vardır. Farklı planların özelliklerini karşılaştırmak yerine, ihtiyacınız olan barındırma planını bulmaya odaklanmalısınız. Aşağıda size beş farklı hosting türünü ve ne için kullanıldığını sunacağım:

 • Paylaşılan Evsahipliği
 • VPS hosting
 • Özel Hosting
 • Bulut Barındırma
 • Yönetilen Hosting

Paylaşılan Evsahipliği: çoğu müşteri tarafından kullanılan en temel hosting türüdür. Barındırma Bu tür çok uygun, basit bir web sitesi kurmak için gerekli tüm temel özellikleri sunar ve günde yüzlerce benzersiz ziyaretçileri destekleyebilir. Bununla birlikte, ekleyebileceğiniz sınırlı sayıda web sitesi, sınırlı e-posta hesapları, kullanım ve bant genişliği sınırlamaları gibi bazı sınırlamaları vardır ve daha az güvenlidir. Paylaşılan bir barındırma hesabı, bir web sunucusunu sunucunun kaynaklarını, bant genişliğini ve depolamasını paylaşan yüzlerce veya binlerce küçük hesaba bölerek oluşturulur..

VPS Barındırma: sanal özel sunucu paylaşılan bir hesaba benzer, ancak birçok ek özelliğe sahiptir. Bir VPS durumunda, bir web sunucusu bu hesapların aynı sunucuyu paylaştığı ancak kendi ayrılmış kaynaklarına sahip olduğu yalnızca birkaç hesapta bölünmüştür. Her VPS hesabının yazılımı farklı olabilir ve aynı sunucuda barındırılan diğer hesaplardan bağımsız olarak yapılandırılabilir.

Özel barındırma: özel bir hosting hesabı satın alırken, aslında tüm web sunucusunu tüm kaynaklar, bant genişliği ve depolama ile kiralamaktan bahsediyoruz. Özel bir sunucunun maliyeti aylık 120 $ ‘dan başlayabilir ve bu kurulum ve diğer yazılım lisans ücretlerini içermez. Özel bir sunucunun maliyeti çok pahalı olmasına rağmen, kullanıcılarına sunucuyu kendi ihtiyaçları için tamamen özelleştirmelerini ve optimize etmelerini sağlar. Ayrıca en yüksek güvenlik, performans ve esnekliği sağlar.

Bulut barındırma: son yıllarda çok popüler hale gelen bir tür “yeni” hosting türüdür. Web sitemizi veya dosyalarımızı buluta yüklediğimizde, aslında bu dosyaları dünyanın dört bir yanındaki farklı sunuculara kümelendiriyoruz. Bu dosyalara bulut barındırma hesabımıza bağlanarak her yerden erişebiliriz. Bu tür barındırma çoğunlukla hassas olmayan bilgileri depolamak için kullanılır.

Yönetilen barındırma: genellikle sistem veya sunucu yönetimi için zamana veya teknik bilgiye sahip olmayan web yöneticileri tarafından seçilir. Yönetilen web barındırma durumunda, sunucu kiralamanın yanı sıra, barındırma sağlayıcısından da destek alacaksınız ve ayrıca yazılım yükseltmelerinin yanı sıra web sunucusunun güvenliği ile de ilgileneceklerdir. CPanel gibi önceden yüklenmiş yazılımlarla gelen çoğu web barındırma hesabı yönetilir, bu nedenle bir barındırma planı ararken özel olarak bu tür bir hizmet aramanıza gerek kalmaz.

Doğru Barındırma Planı Nasıl Seçilir?

Bu noktada, muhtemelen yukarıda okuduğunuz tüm bilgilerden bunalmışsınızdır. Bir hosting planı seçmenin zorluk olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında ne aradığınızı biliyorsanız çok kolaydır. İşte size doğru barındırma planına rehberlik edecek bazı çok kolay sorular:

Paylaşılan barındırma ihtiyacım olduğunda?

Çoğu durumda, basit bir kişisel veya ticari web sitesi, basit bir blog veya küçük bir e-ticaret sitesi oluşturuyorsanız, yalnızca paylaşılan bir hesaba ihtiyacınız olacaktır. Paylaşımlı barındırma, düşük ve orta düzeyli bir trafik web sitesini destekleyebilir ve aynı zamanda size büyük bir güvenlik sağlayabilir, ancak paylaşılan bir planın kararlılığı iyi değildir ve web sitenizin zaman zaman yavaşlaması olabilir. Başlangıç ​​için her yeni başlayan için paylaşılan bir hesap yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bir VPS’ye ihtiyacım olduğunda?

Web sitenizin trafiği belirli sayıda günlük ziyareti aştığında, muhtemelen VPS barındırma sürümüne geçmeniz gerekecektir. Bir e-ticaret sitesi çalıştırıyorsanız ve işletmeniz tamamen bu web sitesine bağlıysa, muhtemelen en baştan VPS’yi seçmeli ve paylaşılan barındırmadan kaçınmalısınız. Forum gibi çevrimiçi bir topluluk web sitesi için VPS hesabı kullanılması da önerilir.

Özel bir sunucuya ihtiyacım olduğunda?

Küçük ve orta ölçekli bir işletme iseniz, birkaç kişiyi istihdam ediyorsanız ve yoğun bir web sitesi işletiyorsanız, muhtemelen henüz özel bir sunucuya ihtiyacınız yoktur, ancak web sitesi trafiğine yatırım yapmayı planlıyorsanız ve çok sayıda sayfa yüklemesi almayı düşünüyorsanız sonraki dönemde, muhtemelen bir VPS durmayacak ve özel bir sunucuya yükseltmeniz gerekecek. Bu barındırma türü, yüksek sunucu kaynağı gerektiren, yüksek bant genişliği kullanımı olan ve yüksek güvenlik gerektiren web siteleri veya web uygulamaları tarafından da kullanılır (kredi kartı işlemleri ve istemci bilgilerinin depolanması için).

Bulut barındırma ihtiyacım var mı?

Web sitenizin dünya çapında bir kitlesi varsa ve web sitenizi sunucunun bulunduğu ülkenin dışında kullanan müşteriler için kullanıcı deneyimi sağlamak istiyorsanız, muhtemelen bir bulut barındırma hizmeti kullanmayı düşünmelisiniz. Web sitenizi buluta yüklediğinizde, dosyaları temel olarak tüm dünyada bir sunucu ağı üzerinden kümelenirsiniz ve bir kullanıcı sitenize eriştiğinde, bulunduğu konuma en yakın sunucuya bağlanır. Bu şekilde, siteniz yabancı kullanıcılar için de çok daha hızlı çalışacaktır. Bulut barındırma işleminin hassas bilgileri depolamak için olmadığını, bu nedenle muhtemelen müşterinizin kişisel verilerini bulutta saklamak istemediğinizi düşünün.

Yönetilen barındırma ihtiyacım var mı?

Yukarıda belirttiğim gibi, zaten bir çeşit kontrol paneli veya işletim sistemi kurulu olan bir hosting hesabı satın aldığınızda, yönetilen bir hostingdir. Yani cPanel ile paylaşılan veya vps hesabı satın alıyorsanız, yönetilen hosting satın alıyorsunuz. Ona ihtiyacın var mı? Bence, yönetilen barındırma hesabıyla çalışmak daha kolay ve hızlı ve ihtiyacınız olabilecek ekstra desteği alıyorsunuz.

Kendi Web Sitenizi Kurmaya Hazır?

web sitenizi başlatın

İlk web sitenizle başlamaya hazırsanız, bir alan adı seçmenin, bir barındırma hesabına kaydolmanın ve web sitenizi yalnızca birkaç tıklamayla yayınlamanın hızlı ve kolay bir yoludur:

 1. BlueHost.com’u ziyaret edin ve bağlantımız aracılığıyla özel indirim alın
 2. Bir barındırma paketi ve ücretsiz bir alan adı seçin
 3. Faturalandırma ve ödeme bilgilerinizi sağlayın ve barındırma planını satın alın
 4. Onay e-postasını bekleyin ve barındırma hesabınızda oturum açın
 5. BlueHost’un kontrol paneline giriş yapın ve web sitenize WordPress yükleyin (WordPress web sitesi nasıl oluşturulur)
 6. WordPress sitenize giriş yapın ve istediğiniz gibi özelleştirin
 7. İçerik yazın ve yayınlayın ve web sitenizi tanıtmaya başlayın

Burada adım adım sürecin tamamını ekran görüntüleri ile bulabilirsiniz..

Gördüğünüz gibi, kendi web sitenizi oluşturmak ve profesyonel bir e-posta adresine sahip olmak çok basittir. Yukarıda bahsedilen öğretici, BlueHost ve WordPress kullanarak bir web sitesi oluşturma hakkında daha fazla ayrıntı verecektir. BlueHost hızlı bir şekilde başlamak için harika bir barındırma sağlayıcısıdır, ancak daha gelişmiş ve tam bir barındırma planı arıyorsanız, barındırma yorumları bölümümüze bir göz atmalısınız.

Umarım bu makale web sitelerinin nasıl çalıştığını, bir alan adının ne olduğunu ve tüm bunların bir web barındırma hesabına nasıl bağlandığını anlamanıza yardımcı olmuştur. Hala sorularınız varsa, lütfen aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin, tüm endişelerinizi cevaplamaya çalışacağız..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map