WordPress ile Web Sitesi Nasıl Yapılır?

wordpress ile web sitesi nasıl oluşturulur


Bir web sitesi oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İnternette mevcut olan çok sayıda web sitesi aracıyla, herkes birkaç dakika içinde bir site oluşturabilir. Bu eğitimde, harika içerik yönetim sistemi WordPress’i kullanarak nasıl küçük ve profesyonel bir site oluşturacağınızı göstereceğim..

WordPress, 75 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılan en popüler açık kaynaklı CMS’dir. TechCrunch, TheNewYorker, MTV News; Inc, Fortune, Google Ventures gibi şirketler web siteleri için WordPress’i bize gönderdiler. Bu yazılımın kullanımı çok yönlüdür; düşünülen bloglardan çevrimiçi mağazalara kadar her şey için kullanılabilir.

Bu eğitimde, WordPress’i yüklemeden ilk yayınınızı kendi kendini barındıran bir web sitesinde yayınlamaya kadar tüm sürece yürüyeceğim. Bu arada size bazı ipuçları verecek ve siteniz için profesyonel görünümlü bir WordPress teması bulmanıza yardımcı olacaktır. Hadi başlayalım!

1. İyi bir WordPress barındırma planı seçin

Web sitenizi oluşturmak için hangi yazılımı seçerseniz seçin, size iyi bir destek, harika özellikler, iyi performans ve sunucu çalışma süresi sağlayan bir hosting sağlayıcısı satın almak isteyeceksiniz. WordPress için barındırma hizmeti seçerken, ekstra dikkat gerekir: WordPress’te yeniyseniz, yazılım için büyük desteğe sahip bir şirkete ihtiyacınız olacaktır, böylece sorularınız olduğunda birisine güvenebilirsiniz. Desteğin yanı sıra sunucu performansı da önemlidir. İyi optimize edilmiş bir sunucu, web sitenizin yüklenme süresinde fark yaratabilir.

1.1 Bir WordPress web sitesi için ne tür bir hosting paketine ihtiyacınız var??

Başlangıç ​​için, web sitesine yeni başladığınızda, WordPress’i destekleyen ve ayrıca WP için optimize edilmiş barındırma planlarına sahip olan BlueHost veya InMotion Hosting gibi bir barındırma şirketinden paylaşılan bir barındırma planı almak yeterlidir. Web siteniz geliştikçe ve daha fazla trafik aldıkça, bir VPS planına geçmelisiniz. Yani, çok çeşitli planları olan bir hosting firması seçmek de iyi bir karardır..

Çok sayıda sunucu kaynağı kullanacak bir çevrimiçi mağaza, forum veya herhangi bir web sitesi oluşturuyorsanız, muhtemelen en iyi bahisiniz başlangıçtan itibaren bir VPS planı olacaktır, ancak bir blog veya 300- Günde 500 ziyaretçi, paylaşılan bir planda yaşayabilir.

2. WordPress nasıl kurulabilir?

İki seçenek var WordPress’i yükle bir web barındırma hesabına: manuel ve otomatik kurulum. Manuel kurulum daha fazla adım içerir ve bir miktar deneyim gerektirir; otomatik kurulum otomatik olarak veritabanı oluşturur, dosya yükler ve bağlantıyı kurar; Tek tıklamayla yükleme ile kullanıcı etkileşimi yine de gereklidir, ancak yalnızca site adını ve yönetici giriş bilgilerini ayarlamak için.

Çoğu web hosting şirketi tek tıklamayla WordPress kurulumu sunarken, bazıları hala kontrol panelinden bu özelliği kaçırabilir. Web barındırma ve site oluşturma konusunda acemi iseniz, BlueHost gibi tek tıklamayla kurulum sunan bir WordPress barındırma seçmelisiniz.

2.1 WordPress’i manuel olarak kurma

WordPress ile yeni bir web sitesi oluştururken her zaman en son sürümü kullanmalısınız. WP açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan, ücretsiz biçimde indirebilirsiniz WordPress.org; indirme işleminiz bittiğinde, arşivlenmiş dosyayı bir FTP istemcisi kullanarak veya kontrol panelinizdeki FileManager aracılığıyla web sunucunuza yükleyin. Bir FTP hesabınız yoksa, barındırma kontrol panelinde bir tane oluşturun.

en son wordpress sürümünü indirin

WordPress dosya sisteminin yüklenmesi tamamlandıktan sonra, FileManager aracındaki Ayıkla işlevini kullanarak paketini açın. Dosyaların web sitenizin kök klasöründe bulunduğundan ve kurulumu web siteniz.com/wordpress gibi bir alt klasörde yapmadığından emin olun; bu yine de iyi çalışır, ancak URL web sitesi kullanıcısı için çirkin görünüyor.

Bu arada, bir MySQL veritabanı ve bir kullanıcı, ana bilgisayarın kontrol paneli tarafından sunulan Veritabanı Sihirbazı’nı kullanarak. Güçlü bir şifre oluşturun ve daha sonra gerekeceğinden bir yere kaydedin (not defterinde). Veritabanı kullanıcısını “All Privileges” olarak ayarlayın, aksi takdirde kurulum mümkün olmaz.

wordpress veritabanı ve kullanıcı oluştur

Veritabanı oluşturulduktan ve dosyalar oluşturulduktan sonra alan adınıza gidin ve yüklemeyi başlatın. Dili seçin, veritabanı adını, kullanıcı ve şifreyi ayarlayın, web sitesi adını, yönetici kullanıcısını ve şifreyi ayarlayın (bu kontrol paneline giriş yapmak için kullanılacaktır, bu yüzden güçlü ama hatırlaması kolay bir şifre seçin) ve kurulumu tamamlayın.

wordpress manuel olarak nasıl kurulur

Yükleme tamamlandıktan sonra, yükleme sırasında daha önce oluşturduğunuz yönetici oturum açma bilgilerini kullanarak web sitesi.com/wp-admin adresindeki WordPress yönetici alanına erişin. Artık yeni yayınlar oluşturmaya, resim yüklemeye, tasarımı değiştirmeye ve eklentileri eklemeye hazırsınız (Tüm bunları biraz sonra ayrıntılı olarak göstereceğim).

2.2 WordPress’i otomatik olarak kurma

WordPress’i otomatik olarak yüklemek, eller serbest olduğu anlamına gelmez. Hala birkaç şey ayarlamanız gerekiyor, ancak dosya yükleme, veritabanı oluşturma ve bağlantı işlemi kullandığınız araç tarafından yapılır. Yine de site adını, yönetici kullanıcı giriş bilgilerini ve e-posta adresini ayarlamanız gerekecektir. Farklı barındırma sağlayıcıları genellikle WP yüklemesi için aynı araç setini kullanırlar, örneğin, WordPress’i bir tıklamayla yükleme yazılımlarını kullanarak bir BlueHost paylaşılan planına yüklemenin ne kadar kolay olduğunu gösteren kısa bir video.

3. WordPress sitenizi kurun

WordPress kutudan çıkmış bir yazılımdır, yani kurulumdan hemen sonra özelleştirme veya ayar değişikliği gerektirmeden kullanabilirsiniz. Ancak, WordPress ile profesyonel bir web sitesi oluşturuyorsanız ve web sitenizin iyi görünmesini ve arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız, varsayılan kurulumda bazı değişiklikler yapmak isteyeceksiniz. Varsayılan kurulumun ayarlarını değiştirmek, tasarımı değiştirmek ve içerik eklemek de kolaydır. Bir sonraki bölümde size doğru olan doğru değişiklikleri nasıl yapacağınızı adım adım göstereceğim.

3.1 Genel ayarlar, tartışma, medya ve kalıcı bağlantılar

wordpress genel ayarlar sayfası

Web sitesi başlığını ayarlayabileceğiniz, sloganı değiştirebileceğiniz, tarih ve saat biçimini ayarlayabileceğiniz “Genel” ayarlarla başlayın. “Yazma” ayarları sayfasında makaleleriniz için varsayılan kategoriyi ve yazı biçimini ayarlayabilirsiniz. Sitenize e-posta yoluyla yeni bir gönderi göndermek istiyorsanız, posta sunucusu kurmak da mümkündür.

“Okuma” ayarları sayfası, statik bir ön sayfa oluşturmanıza ve web sitenizin başlangıç ​​sayfası olarak hangi sayfanın seçileceğini seçmenize olanak tanır. Burada ayrıca, bir kategori veya blog sayfasında kaç yayın gösterileceğini ve arama motoru dizine ekleme seçeneğini de ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak her WordPress kurulumu arama motorları tarafından dizine eklenecek şekilde ayarlanmıştır; devam eden çalışma veya başka bir nedenden dolayı web sitenizi dizine eklemek için arama botlarına izin vermemek istiyorsanız, o dönem için arama motorlarını web sitenizi arama sonuçlarına itmeye teşvik edebilirsiniz.

“Tartışma” ayarları sayfasında yorum sistemini ayarlayabilirsiniz. Kullanıcıların yayınlarınıza yorum yapmasını istemiyorsanız, yorumları ve geri pingleri devre dışı bırakmanız yeterlidir. Ayrıca belirli bir süre sonra yorumlama olasılığını otomatik olarak kapatmak da mümkündür. Birisi yayınlarınızdan birine her yorum yaptığında size e-posta ile bildirim gönderilir; muhtemelen gelen kutunuzun yorum bildirimi ile dolu olmasını istemezsiniz, bu nedenle bu seçeneği baştan devre dışı bırakmanızı kesinlikle öneririz..

yorumları devre dışı bırak e-posta bildirimi wordpress

“Medya” seçenek sayfası, yüklenen görüntülerin küçük resimlerinin boyutunu ayarlamanıza ve bu fotoğrafları klasörler halinde düzenlemenize olanak tanır.

“Kalıcı bağlantılar” sayfası bence en önemli ayarlar sayfası; Burada web sitenizin bağlantı yapısının nasıl görüneceğini belirleyeceksiniz. Bu web sitenizin sıralaması ve arama görünürlüğü üzerinde büyük bir etkisi olduğundan bağlantıları arama motoru dostu olarak ayarlamak önemlidir. İyi bir kalıcı bağlantı yapısına sahip olmak, arama motorlarının web sitenizi taramasını ve kategorize etmesini kolaylaştıracaktır.

wordpress'te kalıcı bağlantı yapısını ayarlama

3.2 Tasarımı değiştirin, özel tema ayarlayın

wordpress görünüm temaları ve widget'ları

Varsayılan olarak, WordPress basit ve hoş bir tasarıma sahiptir. Bu tema özelleştirilebilir: renkleri değiştirebilir, site başlığını ve sloganını ayarlayabilir, üstbilgi ve arka plan resmini ayarlayabilir, widget ekleyip kaldırabilir veya statik bir ön sayfa ayarlayabilir. Bu tema duyarlı, bu nedenle web siteniz akıllı telefonlarda ve tablolarda da iyi görünecek.

wordpress varsayılan temasını değiştir

Varsayılan tema harika, ancak çok sınırlı seçenekler var. Ayrıca çok sade görünüyor. Kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız, muhtemelen özel bir tema siteniz için profesyonel ve benzersiz bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olabilir. WordPress’te yeni bir tema eklemek çok kolay: “Görünüm > Temalar ”bölümünde,” Yeni Ekle “düğmesini tıklayın ve WordPress tema dizininden bir tema seçin. Bu temalara resmi WordPress.org web sitesinden ulaşılabilir ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu şablonlar herhangi bir kötü amaçlı koda karşı doğrulandığından ve tarandığından yalnızca WordPress dizinindeki ücretsiz temaların kullanılması önerilir..

Web sitenizin benzersiz olmasını istiyorsanız ve milyonlarca web sitesi tarafından daha önce kullanılmış bir temayı kullanmak istemiyorsanız, premium bir temaya gidebilirsiniz. WordPress temalarını her zaman ThemeForest veya ElegantThemes. Bir kullanmanın avantajları premium WordPress teması üzerinde ücretsiz WordPress tema ücretli tasarımın geliştirici tarafından desteklenmesi, sık sık güncellenmesi ve çok daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip olmasıdır. Yerleşik slayt gösterisi, kayıt formu, etkileşimli ürün ekranı, özel widget’lar ve WooCommerce (WordPress için en popüler alışveriş sepeti eklentisi) ile entegrasyon içeren özel bir ön sayfa düzenine sahip premium bir temanın ekran görüntüsü:

profesyonel bir wordpress temasının önizlemesi

3.3 Temanıza Widget ekleyin

WordPress’teki widget’lar, temanızın belirli alanlarına farklı işlevler ve içerik ekleme seçeneği sunar. WordPress’te yerleşik bazı varsayılan widget’lar vardır ve yeni temalar ve eklentiler yüklemek ek widget’lar ekleyebilir. Bunları yönetmek için “Görünüm > Widget’lar ”sayfasına gidin. Burada mevcut tüm widget’ları ve alanları göreceksiniz. Sürükle ve bırak işleviyle widget’ları kolayca etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Widget alanları temanızda, genellikle function.php dosyasında önceden tanımlanmıştır.

wordpress widget'larını ayarla

3.4 WordPress sitenize eklentiler yükleyin

Birçoğu eklentileri widget’larla karıştırır. Bu ikisi arasındaki fark, Widget’lar kenar çubuklarında veya diğer alanlarda destek widget’larını kullanırken ve çoğunlukla “görünüm” için kullanılırken, eklentilerin tüm web sitesinin işlevselliğini genişletmek için kullanılmasıdır. Bazı eklentiler sisteminize belirli alanlara yayınlanabilecek yeni Widget’lar ekleyebilir.

Eklentiler, gösterge tablonuzun “Eklentiler” bölümüne yüklenebilir ve yönetilebilir.

wordpress eklentilerini yükle

WordPress eklentileri dizininde 40.000’den fazla ücretsiz eklenti vardır. Çevrimiçi bir mağaza oluşturmak, sitenize bir slayt gösterisi eklemek, bir derecelendirme sistemi oluşturmak, arama motorları için tek tek sayfaları optimize etmek, özel iletişim formları, abonelik formları veya rezervasyon formları oluşturmak veya adlandırmak istiyorsanız, o. Bazı daha karmaşık eklentiler yalnızca ücretli eklentiler olarak kullanılabilir.

3.5 Yazı ve sayfa ekleme

Son olarak, ilk makalemizi yayınlayabileceğimiz noktadayız. “Yayınlarda > Yeni Ekle ”bölümüne yeni bir yazı ekleyebilir ve kategorilere ayırabilirsiniz. Varsayılan olarak, her gönderi Kategorilenmemiş kategorisinde kategorize edilir. Muhtemelen adı değiştirmek veya “Yayınlar > Kategoriler ”sayfası.

wordpress'e yeni mesaj ekle

Yayınlar belirli bir kategoriyi doldurmak için kullanılırken, sayfalar iletişim, hakkında, kullanım şartları veya bir kategoriye gerçekten uymayan ancak yine de web sitesinin önemli bir parçası olan diğer sayfalar gibi tek bir sayfa oluşturmak için kullanılır. Yeni sayfalar oluşturmak için “Sayfalar > Kontrol panelinizde Yeni Ekle ”bölümüne gidin.

wordpress'e yeni sayfalar ekle

3.6 Bir Yazı veya Sayfa Ayarlama

Bir yazının ve bir sayfanın kurulumu çok benzer, bu yüzden onları bir araya getireceğim. WordPress’te yeni bir yayın veya sayfa oluştururken bir düzenleyiciyle çalışmanız gerekir. Editör çok basit, eğer OpenOffice veya Microsoft Office gibi metin editörü yazılımına aşina iseniz, bunu da kullanabilirsiniz. Bu düzenleyicide başlığı, url’yi, özellikli resmi karşıya yükleyebilir, bir galeri oluşturabilir ve içeriğe ekleyebilirsiniz, şablon birden fazla sayfa düzenine sahip olmanıza izin veriyorsa, yayınlarınızı kategorilere ayırabilir veya temaya etiketler ekleyebilirsiniz. Makalelerinizin yayınlanma tarihini ayarlamak da mümkündür, örneğin tatile gidiyorsanız ve içeriği önceden oluşturduysanız, ayrılmadan önce tümünü yayınlamanız gerekmez, bunun yerine ayarlayabilirsiniz her bir makale için özel bir yayın tarihi. Bu şekilde, kokteylinizi içerken okurlarınız yazılarınızın tadını çıkarır, sahilde bir yerde.

wordpress yayınına ve sayfalarına öne çıkan resim ekleme

WordPress’i kullanmaya hazır mısınız??

Umarım bu eğitim, WordPress hakkında ilk izlenim yaratmanıza ve bunun sizin ve projeniz için doğru web sitesi oluşturma platformu olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmuştur. WordPress’in iyi bir seçim olduğunu düşünüyorsanız ve başlamak için hazırsanız, BlueHost’tan bir hosting planı alın, ücretsiz alan adı, WordPress’i yükle temel kurulumunuzda gerekli değişiklikleri yapın ve içerik eklemeye başlayın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map