WPEngine vs Cloudways – Hangi Yönetilen WordPress Ana Bilgisayarı En İyisi?

01.06.2020
Hosting Karşılaştırma 'WPEngine vs Cloudways – Hangi Yönetilen WordPress Ana Bilgisayarı En İyisi?
0 21 мин.

wpengine-vs-cloudways


Ne zaman web barındırma ararken, biz genellikle orada olan tüm hizmetleri ile boğulmuş olabilir. Özellikle yeni başladığımızda ya da ilk kez büyüttüğümüzde, web barındırma için hangi şirketin gideceğini bulmak bir kabus olabilir.

Tüm gösterişli pazarlamadan kurtulmak ve web sitenizin neye ihtiyacı olduğuna ve oradaki farklı şirketlerin bu ihtiyaçları karşılamanıza nasıl yardımcı olabileceğine odaklanmak önemlidir. Bu amaçla, temelleri yıkmak ve ısırık büyüklüğünde parçalar halinde soruna alışmak için iyi bir yola ihtiyacımız olacak..

Neye odaklanmamız gerektiğine dair bu tür ısırık boyutuna bakmak için, bugün iki barındırma şirketine ve yan yana nasıl toplandıklarına bakacağız. Bu süreci farklı web siteleriyle incelemek, endüstriyle tanışmak ve gerçekten her şirketin neler sunabileceğini görmek için mükemmel bir yoldur.

Bugün için iki WordPress odaklı barındırma hizmetine bakacağız; WPEngine ve Cloudways. Bu iki site, hem bu özel nişe benzersiz bir yaklaşımla hem de çok iyi karşılanmış ve iyi bilinen hizmetler sunmaktadır. Bu sitelerin her ikisinin de özellikle WordPress işlevselliği açısından sunabileceği çok şey olsa da, kesinlikle her ikisinin de iyileştirilmesi gereken bazı alanları var..

Bizi başlatmak için WPEngine, kim olduklarını ve neyle ilgili olduklarını ele alacağız.

WPEngine Nedir?

WordPress yazılımı, bugünlerde birçok web sitesine güç veriyor. Buna göre, birçok ana bilgisayar, hizmetlerini WordPress yüklemeleri ve eklentileri ile mükemmel çalışmak için tasarlanmış optimize WordPress barındırma hizmetleri sağlamaya odaklamıştır. WPEngine, pazardaki önde gelen WordPress odaklı ana bilgisayarlardan biridir.

WPEngine’in web sitesine göre, İnternet’teki tüm web sitelerinin% 30’u WordPress kullanılarak oluşturulmuştur. Bunun da ötesinde, trafiğe göre ilk 10 bin sitenin% 27’si de WordPress tarafından desteklenmektedir. Bu sayılar gerçekten WordPress’in bir içerik platformu olarak uygulanabilirliğini gerçeğe yönlendiriyor ve iyi barındırılan WordPress siteleri belirli web sitesi türleri için büyük bir nimet olabilir.

WPEngine’in farklı planları çok çeşitli WordPress odaklı istatistikler ve hizmetler sunar ve uzman bir müşteri desteği ve kullanım kolaylığı seviyesi sağlar, bu da onları yeni başlayanlar için çok çekici bir seçenek haline getirirken, yine de ihtiyaçları karşılamak için gereken güce sahiptir. daha büyük ölçekli web sitelerinin.

WPEngine’ın sunduğu avantajlardan bazılarına göz atalım.

WPEngine Artıları

 • WordPress Optimizasyonu. WordPress, birçok özellik ve içerik barındırma olanağı ile çok yüksek performanslı web siteleri oluşturabilen güçlü bir araçtır. WordPress sitenizin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için WPEngine’ın sunucu donanımı ve özellik setleri, eklenti açısından en ağır WordPress kurulumlarına bile güç sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Hem paylaşılan hem de VPS tabanlı plan seçeneklerinin de akılda tutulması iyi bir şey, çünkü bu WPEngine’ın fiyatlandırma yapısına ve ölçeklendirme yeteneğine büyük miktarda çok yönlülük katıyor.
 • StudioPress temaları. StudioPress aracılığıyla kullanılabilen mobil uyumlu temalar da dahil olmak üzere bir dizi premium tema vardır. Bu temaları sitenizle birlikte kullanmak, kendi temalarını oluşturmak veya başka bir hizmet aracılığıyla premium olanlar için ekstra ödeme yapmak zorunda olan diğer tasarımcılara göre uygulaması kolay bir işlevsel ve estetik avantaj sağlayacaktır. Bu StudioPress temalarının çoğu yerleşik SEO ve güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.
 • Hazırlık değerlendirmeleri. WPEngine, sitenizde canlı yayınlanmadan önce gemi şeklinin olduğundan emin olmak için değerlendirmeler yapmaya hazır bir çatlak uzman ekibine sahiptir. Bu, yeni başlayan veya web sitesi tasarımı ve özellikleri ile çok fazla deneme yapma eğiliminde olan insanlar için büyük bir cazibe olabilir. Testlerin kendileri kod uyumluluk testi ve site evrelemesi ile gerçekleştirilir.
 • WPEngine, belirli coğrafi alanlara doğru coğrafi olarak hedeflenmiş birçok içerik özelliğine sahiptir. Bu, dünyanın farklı yerlerindeki insanların içeriğinizle etkileşim kurma biçimini özelleştirmenize olanak tanır ve web sitenizin işlevselliği ile inanılmaz miktarda okuyucuya kolayca erişmenizi sağlar..
 • Müşteri desteği. WPEngine’in desteği mükemmel müşteri incelemelerine sahiptir ve 7/24 telefon ve canlı sohbet desteği aracılığıyla edinilebilir. Ayrıca, yeni web tasarımcılarını ve deneyimli gazileri hizmetin ins ve çıkışlarına alıştırmak için tasarlanmış geniş bir öğrenme kaynakları kütüphanesi sunuyorlar..
 • Global varlık. ABD, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika merkezli sunucularla WPEngine, dünyanın neresinde olursanız olun harika hızlar ve sunucu erişilebilirliği sunabilir. Bu tür bir küresel mevcudiyete sahip olmak, WPEngine’in her zaman mevcut ve aktif olduğunuz pazar için en iyi performansı verebileceği anlamına gelir..
 • Geniş ortaklık yelpazesi. WPEngine, çok çeşitli diğer servislerle ortaktır ve sonuç olarak sayısız yenilik sunar. Çeşitli ortakları arasında Amazon Web Services, Google Cloud ve diğerleri bulunur. Ortaklıklar aracılığıyla sağlanan tüm içeriği WordPress ile kullanılmak üzere optimize edilmiştir ve birçok rakibin eşleşemeyeceği birçok ekstra özellik sağlar.

Açıkçası WPEngine’in hizmetleriyle ilgili beğenilecek çok şey var. Mükemmel müşteri desteğine, işe alım kaynaklarına ve temel olarak iyi performansı garanti eden ve coğrafi pazarınız için anlamlı olan küresel bir mevcudiyete sahiptirler..

Fiyatlandırma yapıları da oldukça çok yönlüdür, ancak bir anda buna ulaşacağız. Açıkça WPEngine’ın rekabete bu kadar elverişli olmadığı başka yollar da var ve araştırmamızı tamamlamadan herhangi bir karar vermek iyi bir fikir olmaz.

Bu amaçla, WPEngine’in kısa kalma yollarına bir göz atalım.

WPEngine Eksileri

 • Bazı rakiplerden daha az çok yönlü. WPEngine, WordPress ile kullanılmak üzere uzmanlaşmış çok çeşitli planlar sunar. Bu, WordPress tabanlı web siteleri için çok yönlü ve ölçeklenebilir olmasına rağmen, işlevleri WordPress platformunu kullanmayacak web siteleri için çok çekici değildir. Bugün baktığımız her iki site de WordPress optimizasyonuna odaklandığından, bu biraz fazla bir şey değil, ancak ileride akılda tutulması gereken iyi bir şey olabilir.
 • WPEngine, bazen diğer hizmetlerle ortaklıklar aracılığıyla bu kadar geniş bir özellik yelpazesi sunduğundan, arabirimlerinin ve özelliklerinin bazılarına alışmak biraz zor olabilir. Sistem kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış olsa da, etkin bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek biraz zaman alacak yönleri hala var..
 • Bazı kısıtlamalar. Piyasadaki en iyi hızları ve çalışma süresini sunmak için WPEngine, WordPress siteniz için kullanabileceğiniz farklı yüklemeler ve eklentiler üzerinde bazı küçük sınırlamalar koymaktadır. Bu oldukça standart olsa da ve WPEngine’ın bilindikleri birinci sınıf WordPress optimizasyonunu sunmasına izin verirken, bu tür çok yönlü bir platformla çalışırken hala hayal kırıklığı yaratıyor.

Global varlığı ve uygun fiyat noktaları ile güçlü WordPress barındırma için, WPEngine çok rekabetçi bir seçenektir. İster yeni olun, ister ortak planlarını kullanmaya başlamak isteyin veya çevrimiçi varlıklarını genişletmek isteyen bir emektar olun, WPEngine size yardımcı olmak için ihtiyaç duyacağınız birçok kaynak ve özelliğe sahiptir..

Onların dezavantajları da çok zarar verici değil. WordPress tabanlı barındırma hizmetleri söz konusu olduğunda bunların çoğu oldukça standarttır. Bununla birlikte, listedeki bir sonraki şirkete bakana kadar bu artıların ve eksilerin rekabetle nasıl bir araya geldiğini gerçekten anlayamayacağız..

Bir sonraki bakışımız için Cloudways’e ve bunların barındırma pazarındaki diğer hizmetlerden nasıl farklılaşacağına bakacağız..

Cloudways Nedir?

Cloudways kullanımı kolay yönetilen bir bulut barındırma platformudur. Web sitelerini bulut sunucularında barındırmak için yönetilen bir konsol sağlarlar. Her ne kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunsalar da, WordPress barındırma üzerinde büyük bir odaklanma var. Eşsiz modelleri de onlara başka avantajlar da sunuyor.

Gerçek bulut altyapıları DigitalOcean, Vultr, Amazon ve Google gibi üçüncü taraflarca sağlanır. Ayrıca, uzman ekibinizin sunucunuzu ve güvenlik yönetiminizi ele almasını sağlamak için platformlarına ücretsiz bir geçiş sağlarken, sitenizin kârlılığınız için önemli olan kısımlarına odaklanın.

Cloudways’in bir başka benzersiz özelliği, kullandıkça öde fiyatlandırmalarıdır. Aslında, hizmetlerini saate kadar ödemenize izin veren saatlik sözleşmeler var, bu yüzden asla kullanmamanız gereken hizmetler için ödeme yapmazsınız. Başka ilginç fiyat özellikleri de var, ancak bir anda bunlara ulaşabiliriz.

Şimdilik Cloudways’in bize sağlayabileceği çeşitli avantajlara göz atalım.

Cloudways Artıları

 • 5 farklı bulut barındırma hizmeti. Cloudways’in barındırması aslında beş üçüncü taraf şirketten birini seçmenizle sağlanır. Şirketler arasında DigitalOcean, Linode, Vultr, Amazon Web Services ve Google Cloud Platform bulunmaktadır. Çeşitli sağlayıcılardan hizmet sunmak, Cloudways’in, hangi bulut hizmetine gitmeye karar verdiğinize dayalı olarak harika güvenlik ve sunucu yönetimi özellikleri, kullanımı kolay arayüzler ve mükemmel müşteri desteği sağlamasına olanak tanır.
 • Kullanımı kolay. Kapsamlı bir bilgi tabanına ve hizmetlerinin ins-and-out’larını detaylandıran bloga ek olarak, Cloudways ayrıca deneyimsiz web tasarımcıları için bile kolayca alınabilen sezgisel ve kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Barındırma hizmetleri konusunda yeni veya daha az deneyimli iseniz bu hoş bir dokunuş.
 • Müşteri desteği. Cloudways, 7/24 canlı telefon veya sohbet yoluyla iyi incelenmiş müşteri hizmetleri sağlar. Bu seçenekler tuzlarına değer olan çoğu barındırma hizmeti için oldukça standart olsa da, seçtiğiniz cadde üzerinden yetkili müşteri desteğine erişeceğinizi bilmek hala güven vericidir..
 • Hızlı sunucular. Cloudways’in gerçek bulut barındırma hizmetleri, önde gelen üçüncü taraf bulut barındırma sağlayıcılarından bazıları tarafından sağlandığından, platformları için çok güçlü sunuculara sahiptir. Hizmetlerinin yönetim ve kullanıcı arabirimi tarafına odaklanabildikleri için, dış kaynaklı bulut barındırma yıldırım hızındadır ve güncel ve rekabetçi kalmak için mükemmel bir iş çıkarır.
 • Ücretsiz SSL sertifikaları. Oldukça standart bir güvenlik özelliği olan Cloudways, platformlarında barındırılan web siteleri için ücretsiz SSL sertifikaları sunmaktadır. Oldukça standart bir özellik olsa bile bu hoş bir dokunuş. SSL sertifikaları web sitenizin güvenliği için çok önemlidir ve üçüncü taraflardan geçmek yerine tüm bunları tek bir yerde tutmak her zaman iyidir.
 • Ücretsiz WordPress önbellek eklentisi. Cloudways, içinde çalışan yerleşik bir önbellek eklentisine sahiptir vernik ve tarayıcı önbellekleme seçenekleri sunar. Bu, önbelleğe alma hizmetleriniz için başka bir üçüncü tarafa gitmeden sitenizi önbelleğe almanıza olanak tanır. Önbellek seçeneklerini WordPress ayarlar panelinden de kontrol edebilirsiniz..
 • Kullandıkça öde planları. Cloudways, sunucu saatine göre faturalandıran, kullandıkça öde planları sunar. Bu, gerçek zamanlı saatlik faturalandırmadan biraz farklı çalışır ve daha fazla kaynak kullanan web siteleri, daha uzun bir taahhüt planına göre saat başına daha pahalıya mal olur. Bu, daha küçük web siteleri için hala iyi bir seçenektir ve sistem, çok fazla ağır eklenti kullanmayan daha büyük ölçekli web siteleri için bile şaşırtıcı derecede geçerlidir..
 • Ücretsiz deneme. Cloudways, hizmetlerinin 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü sunar. Bu, çoğu şirketin sunduğu 30 günlük para iade garantisinden biraz farklıdır, çünkü herhangi bir para harcamanıza gerek yoktur ve iade edilmeyen hizmetler için faturalandırılma şansı yoktur. Kaydolmak için kredi kartına bile ihtiyacınız olmayacak.
 • Müşteri sevk komisyonu. Cloudways, kullanıcıların yeni müşterileri hizmete yönlendirmek için komisyon toplamasına olanak tanıyan bir ortaklık programı sunar. Zamanınız muhtemelen web sitenizi ve işletmenizi tasarlamak veya yönetmek için daha iyi harcanabilir, ancak bu göze çarpan harika bir küçük hile.
 • Kolay otomatik güncellemeler. Cloudways, WordPress yazılımınızın otomatik güncellemelerini kolayca planlamanızı sağlar. Bu, “yönetilen” bulut barındırma etiketinin bir parçası olarak iyi bir özelliktir ve web sitenizi güncel tutmayı kolaylaştırır.
 • Herhangi bir planda sınırsız uygulama. Cloudways tarafından sunulan tüm planlar, WordPress kurulumunuzla birlikte sınırsız uygulama sunar. Bu, çok çeşitli uygulama tabanlı özelliklere sahip web siteleri çalıştırmak isteyen kişiler için mükemmeldir. Ekstra uygulamalar fazladan kaynak kullanır ve gittikçe öde yapısını düşünüyorsanız, bunu göz önünde bulundurmak önemlidir..
 • Ücretsiz göç. Herhangi bir iyi web barındırma gibi, Cloudways web sitenizin hosting platformuna ücretsiz geçişini sağlar. Bu, saygın bir barındırma planında oldukça standart olan başka bir özelliktir ve gerçek bir özellikten ziyade bir pazarlama hilesi. Yine de, site taşıması için kendi cebinizden ödeme yapmaktan kaçınmanıza gerek yoktur..

Cloudways hakkında sevilecek çok şey var ve mükemmel bulut tabanlı hizmetler sunmak için benzersiz bir yaklaşımları var. Hizmetleri WordPress tabanlı web siteleri için harika çalışıyor, ancak bu nişte WPEngine gibi özel bir hizmet kadar sınırlı değil.

Bilgili web tasarımcısının Cloudways hizmetlerini mükemmel bir şekilde kullanabileceği açıktır, ancak düşüncelerimize devam etmeden önce bazı eksikliklerini gözden geçirmek hala önemlidir. Şimdi, Cloudways ile birlikte gelen bazı dezavantajlara göz atacağız.

Cloudways Eksileri

 • Alan adı kaydı yok. Cloudways, çeşitli üçüncü taraf bulut barındırma şirketleri aracılığıyla mükemmel yönetilen bulut barındırma hizmetleri sunsa da, alan adlarınız için kayıt sağlamaz. Alan adınızı başka bir şirket aracılığıyla kaydetmeniz gerekecek, bu hizmeti barındırma şirketinizden almaya alışkınsanız sürükleyin.
 • E-posta barındırma yok. Etki alanı kaydının bulunmamasına ek olarak, Cloudways ayrıca e-posta adresi ve barındırma hizmetleri sunmaz. Bulut barındırma işlemlerinin nasıl yapıldığını düşündüğünüzde tüm bu tür mantıklıdır, ancak tüm bu hizmetleri tek bir yerde almaya alışkınsanız yine de hayal kırıklığı yaratabilir..
 • Desteğe ulaşmak zor olabilir. Cloudways, çeşitli yollarla iyi gözden geçirilmiş müşteri desteğine sahip olsa da, telefon üzerinden veya canlı sohbet yoluyla yavaş yanıt sürelerine ilişkin bazı raporlar var. Talihsiz, ancak müşteri hizmetleri için mükemmel bir üne sahip şirketler arasında bile oldukça yaygın bir eksiklik.

WPEngine’de olduğu gibi, bu dezavantajlar çok büyük bir şey değildir. Bununla birlikte, özellikle kararımızın son aşamalarına doğru ilerlerken, akılda tutulması gereken önemli noktalar.

Şimdi, bu iki şirketi yıkacağız ve üç ayrı kategoride nasıl karşılaştırıldıklarına bakacağız. Bu iki şirketin aşağıdaki konularda nasıl performans gösterdiğine bakacağız. işlevsellik, destek, ve fiyat.

İşlevsellik Karşılaştırması

Hem WPEngine hem de Cloudways WordPress tabanlı web siteleri için mükemmel destek sağlar ve hem küçük hem de büyük ölçekli web siteleri için yeterince çok yönlüdür. WPEngine’in işlevselliği biraz daha sınırlıdır, çünkü WordPress tabanlı web sitelerine daha fazla yöneliktir. Cloudways’in barındırması da üçüncü taraf bulut barındırma ile biraz benzersiz.

Genel olarak, her iki web sitesi de tamamen WordPress yeteneklerine bakarken küresel bir mevcudiyet ve karşılaştırılabilir bir işleve sahiptir. Cloudways, deneme sürümleri ve önbellek eklentileri gibi birkaç ekstra ilginç özgürlüğe sahiptir. WPEngine ile aynı öğrenme kaynakları kütüphanesine sahip olmasalar da, Cloudways daha yeni ve daha küçük ölçekli müşteriler için çok güçlü bir seçenek olmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Tek başına işlevsellik fiyata bakmadan biraz belirsizdir, bu yüzden tüm bunlara geri döneceğiz ve şimdi bu iki şirketin nasıl destekle mücadele ettiğine bakacağız.

Destek Karşılaştırması

Her iki şirket de müşteri desteğini çok iyi gözden geçirdi. Cloudways, yönetilen barındırma hizmetlerini üçüncü taraflar aracılığıyla sağladığından, biraz karmaşık olabilir ve müşteri desteğini daha sık kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yönetilen barındırma modeli, sunucu yönetimi ve güvenliğinin daha teknik yönlerini basitleştiriyor.

WPEngine ise aynı yollarla müşteri desteği sunuyor ve destek ekibinin etkinliği konusunda çok benzer bir üne sahip. Her iki şirket de mükemmel bir şekilde destek ekipleri aldığından, hala yargılamak biraz zor, ancak yavaş yanıt süreleri için küçük bir itibar.

Fiyat karşılaştırması

Bu, pek çok müşteri için yap ya da ara anıdır. Fiyata bakmadan, gerçekten belirli bir barındırma hizmetinin ne kadar etkili olduğuna karar vermek imkansızdır. Cloudways’in fiyatlandırma yapısı, bulut hizmetlerini bir dizi üçüncü taraf şirket aracılığıyla sundukları için oldukça karmaşıktır, ancak yine de her iki şirketin fiyat noktalarının kapsamlı bir özetini karşılaştıracağız.

 • WPEngine o“35 $ ‘dan başlayan” başlangıç ​​”planları, aylık 115 $’ dan” büyüme “planları, ayda 290 $ ‘dan” ölçek “planları ve daha fazla ölçek ve güvenilirliğe ihtiyaç duyan insanlar için özel planlar.
  • Fiyatlar Bluehost’lara göre biraz dik görünebilir, ancak işlevsellik çok daha fazla yönlüdür. “Başlangıç” planı size 25.000 ziyaret, 10 GB depolama alanı, aylık bant genişliği 50 GB ve 1 web sitesi sağlar. Ayrıca Genesis Framework, StudioPress Temaları ve daha önce bahsettiğim destek seçeneklerini de içeriyor.
  • “Büyüme” planı, 100.000 ziyaret, 20 GB depolama alanı, aylık 200 GB bant genişliği ve 5 siteye kadar bu sorunu.
  • “Ölçek” planı ayda 290 dolardır ve 400.000 ziyaret, 30 GB depolama alanı, 400 GB bant genişliği ve 15 web sitesi içerir.
  • Ayrıca çok daha güçlü web sitelerine ihtiyaç duyan insanlar için “özel” bir planı var. Bu, milyonlarca ziyareti, 1 TB alana depolama alanını, ayda 400 GB’ın üzerindeki bant genişliğini ve en fazla 25 web sitesini engelliyor.
 • Cloudways biraz farklı çalışır ve seçtiğiniz üçüncü taraf barındırma hizmetine dayalı farklı fiyatlandırma yapılarına sahiptir. Cloudways üzerinden Cloud hosting sunan şirketler arasında DigitalOcean, Linode, Vultr, Amazon Web Services ve Google Cloud Platform yer alıyor.
  • Bu farklı hizmetlerin fiyat aralıkları ve yetenekleri değişiklik gösterir. En ucuz DigitalOcean ve en pahalı Amazon Web Services.
  • DigitalOcean için planlar ayda 10 $ ‘dan başlar (saatte 0,0139 $) ve 1 GB RAM, 1 çekirdek işlemci, 25 GB depolama alanı ve 1 TB bant genişliği içerir.
  • Bu planlar ayda 1035 $ ‘a kadar (saatte 1.4375 $) değişir, bu size 192 GB Ram, 32 çekirdekli işlemci, 3840 GB depolama alanı ve 12 TB bant genişliği sunar.

Amazon için planlar ayda 34.91 $ ‘dan (saatte 0.0485 $) başlar, bu da size 1.75 GB RAM, 1vCPU işlemci, 4GB depolama alanı ve 2GB bant genişliği sağlar.

 • Bu planlar, 256GB RAM, 64vCPU işlemci, 4GB depolama alanı ve 2GB bant genişliği içeren ayda 3058.26 $ ‘a (saatte 2.2476 $) kadar uzanmaktadır..

Genel olarak, fiyat aralıkları Cloudways ile çok daha çeşitlidir ve bazı ilginç tidbitler de vardır. Muhtemelen DigitalOcean planlarının çok daha üstün depolama ve bant genişliği sunduğunu fark ettiniz, ancak bunların bu planlar için başlangıç ​​fiyatları olduğunu ve ekstra alan veya bant genişliğinin de satın alınabileceğini unutmayın..

Sarmalamak

Sonunda, fiyat noktaları ve kullanım kolaylığı nedeniyle WPEngine muhtemelen yeni başlayanlar ve daha küçük ölçekli web siteleri için daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Daha büyük ölçeğiniz varsa, Cloudways’in tüm planlarında çok sayıda seçenek ve web kaynaklarınızı ölçeklendirmenize ve yönetmenize yardımcı olacak birçok iyi destek özelliği vardır..

Her zaman olduğu gibi, yorumlarınız varsa veya kaçırdığımız bir şeyi belirtmek istiyorsanız, bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector