WPEngine vs Pressidium – En İyi Yönetilen WordPress Sunucusu Hangisi?

01.06.2020
Hosting Karşılaştırma 'WPEngine vs Pressidium – En İyi Yönetilen WordPress Sunucusu Hangisi?
0 21 мин.

wpengine-vs-pressidium


Web barındırma arıyor genellikle ezici olabilir. Net üzerinden çok fazla niş ve özel hizmetler sunuluyor. Bu, yeni başlayan veya web varlıklarını ilk kez büyüten web tasarımcıları için özellikle etkili olabilir.

Web barındırma seçiminizi web sitenizin gereksinimlerini karşılama yeteneğine sahip olduğundan emin olabilir en iyi ilk adımlardan biridir. İhtiyaçlarınıza uygun destek ve işlevsellik ile uygun fiyatlı hosting sahibi olmak sürecin her adımını kolaylaştırabilir. Bu sadece iyiyi kötülükten anlatabilme meselesi.

Neye ihtiyacımız olduğunu anlamak için iki farklı ana bilgisayara bakacağız ve yan yana nasıl yığıldıklarını göreceğiz. Bu, neye odaklanmamız gerektiğine dair ısırık büyüklüğüne bakmamızı ve her şirketin neler sunduğunu gerçekten görmemizi sağlar. Hangisinin daha iyi olduğuna karar vermenin de iyi bir yolu.

Bugün WPEngine ve Pressidium’a bakıyoruz. Bunlar iyi değerlendirmeleri ve rekabetçi oranları ile iyi bilinen iki ana vardır. Her ikisi de enerjilerini WordPress tabanlı barındırma üzerine odaklar ve özellikleri ve istatistikleri bunu yansıtır. Tüm planları WordPress düşünülerek oluşturulmuştur ve yıldırım hızları ve iyi optimize edilmiş WordPress işlevselliği vaat ederler..

Bununla birlikte, bu şirketlerin her ikisinin de rekabetten az olma eğiliminde olduğu birkaç yoldan fazlası vardır. Öyleyse WPEngine’e, kim olduklarına ve neyle ilgili olduklarına bir göz atalım.

WPEngine nedir?

Birçok web sitesi bugünlerde WordPress tarafından desteklenmektedir. Birçok ana bilgisayar aslında WordPress tabanlı web siteleri için tasarlanmış optimize edilmiş planlar sağlamaya odaklanmaktadır. WPEngine bugün önde gelen WordPress tabanlı ana bilgisayarlardan biri.

Kendi web sitelerine göre, tüm web sitelerinin% 30’u WordPress ile oluşturulmuştur ve en iyi 10.000 sitenin% 27’si trafik tarafından WordPress’i kullanmaktadır. Bu sayılar kendileri için konuşur. WordPress, düzgün kullanıldığında çok yetenekli bir web sitesine güç verebilen güçlü bir araçtır.

WPEngine, çok çeşitli WordPress odaklı planlar ve hizmetler sunarak bu süreci mümkün olduğunca basit ve yetenekli hale getirmeye çalışır. Ayrıca müşteri hizmetleri ve kullanım kolaylığı için iyi bir üne sahiptir, bu da onları hem yeni başlayanlar hem de deneyimli web tasarımcıları için mükemmel bir seçim haline getirir..

Şimdi, WPEngine’ın sunduğu avantajlara bir göz atacağız.

WPEngine Artıları

 • WordPress Optimizasyonu. WordPress, birçok özellik ve içerik barındırma olanağı ile çok yüksek performanslı web siteleri oluşturabilen güçlü bir araçtır. WordPress sitenizin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için WPEngine’ın sunucu donanımı ve özellik setleri, eklenti açısından en ağır WordPress kurulumlarına bile güç sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Hem paylaşılan hem de VPS tabanlı plan seçeneklerinin de akılda tutulması iyi bir şey, çünkü bu WPEngine’ın fiyatlandırma yapısına ve ölçeklendirme yeteneğine büyük miktarda çok yönlülük katıyor.
 • StudioPress temaları. StudioPress aracılığıyla kullanılabilen mobil uyumlu temalar da dahil olmak üzere bir dizi premium tema vardır. Bu temaları sitenizle birlikte kullanmak, kendi temalarını oluşturmak veya başka bir hizmet aracılığıyla premium olanlar için ekstra ödeme yapmak zorunda olan diğer tasarımcılara göre uygulaması kolay bir işlevsel ve estetik avantaj sağlayacaktır. Bu StudioPress temalarının çoğu yerleşik SEO ve güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.
 • Hazırlık değerlendirmeleri. WPEngine, sitenizde canlı yayınlanmadan önce gemi şeklinin olduğundan emin olmak için değerlendirmeler yapmaya hazır bir çatlak uzman ekibine sahiptir. Bu, yeni başlayan veya web sitesi tasarımı ve özellikleri ile çok fazla deneme yapma eğiliminde olan insanlar için büyük bir cazibe olabilir. Testlerin kendileri kod uyumluluk testi ve site evrelemesi ile gerçekleştirilir.
 • WPEngine, belirli coğrafi alanlara doğru coğrafi olarak hedeflenmiş birçok içerik özelliğine sahiptir. Bu, dünyanın farklı yerlerindeki insanların içeriğinizle etkileşim kurma biçimini özelleştirmenize olanak tanır ve web sitenizin işlevselliği ile inanılmaz miktarda okuyucuya kolayca erişmenizi sağlar..
 • Müşteri desteği. WPEngine’in desteği mükemmel müşteri incelemelerine sahiptir ve 7/24 telefon ve canlı sohbet desteği aracılığıyla edinilebilir. Ayrıca, yeni web tasarımcılarını ve deneyimli gazileri hizmetin ins ve çıkışlarına alıştırmak için tasarlanmış geniş bir öğrenme kaynakları kütüphanesi sunuyorlar..
 • Global varlık. ABD, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika merkezli sunucularla WPEngine, dünyanın neresinde olursanız olun harika hızlar ve sunucu erişilebilirliği sunabilir. Bu tür bir küresel mevcudiyete sahip olmak, WPEngine’in her zaman mevcut ve aktif olduğunuz pazar için en iyi performansı verebileceği anlamına gelir.
 • Geniş ortaklık yelpazesi. WPEngine, çok çeşitli diğer servislerle ortaktır ve sonuç olarak sayısız yenilik sunar. Çeşitli ortakları arasında Amazon Web Services, Google Cloud ve diğerleri bulunur. Ortaklıklar aracılığıyla sağlanan tüm içeriği WordPress ile kullanılmak üzere optimize edilmiştir ve birçok rakibin eşleşemeyeceği birçok ekstra özellik sağlar.

Açıkçası WPEngine’in hizmetleriyle ilgili beğenilecek çok şey var. Mükemmel müşteri desteğine, işe alım kaynaklarına ve temel olarak iyi performansı garanti eden ve coğrafi pazarınız için anlamlı olan küresel bir mevcudiyete sahiptirler..

Fiyatlandırma yapıları da oldukça çok yönlüdür, ancak bir anda buna ulaşacağız. Açıkça WPEngine’ın rekabete bu kadar elverişli olmadığı başka yollar da var ve araştırmamızı tamamlamadan herhangi bir karar vermek iyi bir fikir olmaz.

Bu amaçla, WPEngine’in kısa kalma yollarına bir göz atalım.

WPEngine Eksileri

 • Bazı rakiplerden daha az çok yönlü. WPEngine, WordPress ile kullanılmak üzere uzmanlaşmış çok çeşitli planlar sunar. Bu, WordPress tabanlı web siteleri için çok yönlü ve ölçeklenebilir olmasına rağmen, işlevleri WordPress platformunu kullanmayacak web siteleri için çok çekici değildir. Bugün baktığımız her iki site de WordPress optimizasyonuna odaklandığından, bu biraz fazla bir şey değil, ancak ileride akılda tutulması gereken iyi bir şey olabilir.
 • WPEngine, bazen diğer hizmetlerle ortaklıklar aracılığıyla bu kadar geniş bir özellik yelpazesi sunduğundan, arabirimlerinin ve özelliklerinin bazılarına alışmak biraz zor olabilir. Sistem kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış olsa da, etkin bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenmek biraz zaman alacak yönleri hala var..
 • Bazı kısıtlamalar. Piyasadaki en iyi hızları ve çalışma süresini sunmak için WPEngine, WordPress siteniz için kullanabileceğiniz farklı yüklemeler ve eklentiler üzerinde bazı küçük sınırlamalar koymaktadır. Bu oldukça standart olsa da ve WPEngine’ın bilindikleri birinci sınıf WordPress optimizasyonunu sunmasına izin verirken, bu tür çok yönlü bir platformla çalışırken hala hayal kırıklığı yaratıyor.

Bu kusurlara rağmen, WPEngine çok rekabetçi bir seçenek olmaya devam ediyor. Global bir varlık ve uygun fiyat noktaları ile güçlü WordPress barındırma sağlarlar. Daha deneyimli veya daha büyük ölçekli web sunucularının çevrimiçi varlıklarını büyütmek için hala çok fazla alanı ve seçenekleri varken, yeni kullanıcılar çeşitli paylaşılan planlardan çok fazla kilometre alacak..

WPEngine ile birlikte gelen eksileri de çok zarar verici değil. Bunların çoğu çok büyük bir anlaşma değil ve güçlü WordPress barındırma söz konusu olduğunda kurs için hemen hemen eşit. Bununla birlikte, bu özelliklerin rekabete bakmadan nasıl karşılaştırıldığı hakkında iyi bir fikir edinmek zor.

Şimdi, Pressidium’a bir göz atacağız.

Pressidium Nedir?

Pressidium, vizyonu “en sevdiğimiz platformumuz WordPress için mükemmel ve endüstri lideri yönetilen barındırma hizmeti tasarlamak ve yönetmek olan yönetilen bir WordPress barındırma çözümüdür. Teknoloji girişimleri ve servet 500 şirketleri tarafından güvenilen bir kurumsal WordPress platformu sağlarlar. Rakip yönetilen WordPress ana bilgisayarlarından daha üstün oldukları düşünülür ve hizmet kalitesi, hız, güvenlik ve performans vaat ederler.

Deneyimli web tasarımcılarından oluşan bir ekip tarafından 2014 yılında başlatılan, tanınmış ve iyi gözden geçirilmiş bir barındırma çözümüne dönüştüler. 2015 ve 2016 yıllarında Review Signal.com tarafından Üst Düzey WordPress Hosting Performansı verildi. Pressidium’u çevreleyen çok fazla hype var ve bunların çoğunu teslim ediyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, dikkate alınması gereken bir şey, Pressidium’un kullanıcılarını, sitelerinin aldığı ziyaret miktarına göre ücretlendirmesidir. Bu, açıkça diğer şirketlerin nasıl işlediğinden biraz farklıdır, normalde daha büyük planlarıyla birlikte daha fazla miktarda ziyaret sunacaklardır..

Açıkçası bu şirketin diğer özelliklerini tartıştığımız için aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir şey. Bununla birlikte, bir göz atıncaya kadar gerçekten bilemeyiz, bu yüzden Pressidium’un bize sunduğu avantajlardan bazılarına bakalım.

Pressidium’un Artıları

 • Kolay ödeme. Pressidium, tüm önemli ödeme şekillerini kabul eder, bu da faturalandırma ile başa çıkmayı biraz daha kolaylaştırır. Çoğu şirket büyük ödeme yöntemlerine ayak uydurmada oldukça iyi olsa da, bazıları yetersiz kalabilir.
 • 60 günlük para iade garantisi. Herhangi bir iyi web sunucusu gibi, Pressidium 60 gün içinde iptal ederseniz hizmetleri için para iade garantisi vardır. Bu, çoğu şirketin sunduğu 30 günlük garantinin yaklaşık iki katıdır. Riski en aza indirmek için yerinde bir garantiye sahip olmak güzel. Her zaman olduğu gibi okuyun geri ödeme politikası ne aldığınızı bildiğinizden emin olmak için kendiniz.
 • Pressidium’un Japonya, Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya, Avrupa ve Okyanusya’da veri merkezleri vardır. Bu, dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın çok yüksek hızlar sağlamasına olanak tanır. İncelemeleri hız açısından biraz değişiyor, ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu Pressidium’un sunabildiklerinden daha memnun görünüyor..
 • Pressidium, karşılaştırmalara dokunduğumuzda daha sonra gireceğimiz çok rekabetçi fiyat noktalarına sahiptir. Gerçek fiyatları neredeyse her fiyat noktasında WPEngine ile karşılaştırılabilir ve sahip oldukları farklı planlar ölçek açısından WPEngine tarafından sunulan planlardan biraz daha çok yönlüdür..
 • Kullanım kolaylığı. Hem Pressidium’un ücretsiz geçiş hizmeti hem de gerçek arayüzleri, İnternet’teki kullanıcılar tarafından iyi bir şekilde incelenir. Endüstri standardı cPanel arayüzünü kullanmasalar da, arayüzleri kapsamlı ve öğrenmesi ve ustalaşması kolay olduğu biliniyor.
 • Bot filtreleme sistemi. Pressidium’un tüm planları, web sitenizi bot etkinliklerine ve benzerlerine karşı koruyan bir Bad-bots filtreleme sistemi ile birlikte gelir. Bu, web sitenizdeki içeriğin bot etkinliğini çekmesi muhtemelse veya kullanıcı tabanınız bot etkinliğinin varlığına gerçekten duyarlıysa güzeldir..
 • Pressidium% 99,95 çalışma süresi vaat ediyor ve çevrimiçi olarak diğer kullanıcılar tarafından yapılan testler bu istatistiği onaylıyor gibi görünüyor. En iyi olmasa da% 99,95 çok iyi bir skor. Çevrimiçi incelemelerin çoğunun test sürelerinde% 100 çalışma süresine sahip olduklarını iddia ettiklerini belirtmek önemlidir..
 • Pressidium sorunsuz tehdit önleme sözü veriyor. Web sitenizin güvenli olduğundan emin olmak için yönetilen otomatik güncellemeler, bot filtreleme ve güvenlik duvarları gibi şeyler var. Ayrıca, sitenizi nasıl güvende tuttuklarına ilişkin tüm ayrıntılara giren bir güvenlik bloguna da sahiptirler. Sonuç olarak, Pressidium bu konuda iddialarıyla kesinlikle güvenilir görünüyor.
 • Ücretsiz göç. Pressidium, diğer iyi ev sahipleri gibi hizmetlerine ücretsiz geçiş sağlar. Pressidium ayrıca, gerçek göç süreci hakkında çok iyi bir basına sahip, bunun çok kolay olduğunu ve süreç boyunca desteğin olağanüstü olduğunu söyledi. Eğer atlamak için iyi bir ev sahibi arıyorsanız bu hoş bir dokunuş olduğunu.
 • Ücretsiz CDN, SSL ve yedeklemeler. Diğer güvenlik ve destek özellikleriyle birlikte Pressidium’un planları ücretsiz CDN, SSL ve site yedeklemeleri sunuyor. Bunlar, web sitenizin ihtiyaç duyduğu tüm güvenlik özellikleriyle düzgün çalışmasını sağlamak içindir. Üçüncü bir tarafa ödeme yapmak yerine bu özellikleri web barındırıcısının kendisinden ücretsiz olarak alabilmek güzel.

Pressidium, barındırma endüstrisinde bakımlı bir sırdır. Çalışma süresi istatistikleri ve kapsamlı özellik kümeleri, özellikle daha gelişmiş soruları olan herkesi memnun etmek için dahil olan şık teknik bloglarıyla çok güzel..

Ücretsiz teklifler ve sundukları öyle de hoş bir dokunuş. Ancak, ziyaret başına maliyetleri hakkında söylediklerini hatırlamak zorundayız. Bu açıkça genel bir dezavantajdır, ancak gerçekten oluşturmak istediğiniz web sitesinin türüne bağlıdır.

Fiyatları ve işlevleri nedeniyle, Pressidium doğru kullanıcı için oldukça güçlü bir seçenek gibi görünüyor. Bununla birlikte, Pressidium ile birlikte gelen dezavantajlara bir göz atıncaya kadar neyle uğraştığımız hakkında iyi bir fikir edinmek zor olacak.

Kuşkusuz, burada çok fazla bir şey yok. Giriş ve çıkış oldukça sağlam bir sunucu. Ancak, tanımlayabildiğimiz birkaç şey var.

Pressidium Eksileri

 • Ziyaret başına ödeme sistemi. Göründüğü kadar kötü olmasa da, bu Pressidium’un ana dezavantajıdır. Gerçekten sitenize bağlıdır. Çoğu WordPress web sitesi reklam geliri ile çalışmak üzere tasarlanmış olsa da, bazı iş modelleri başka şekillerde kâr etmenize izin verir. Sayfa görünümleri, neredeyse her senaryoda en alt satırınızda ana belirleyici faktör olacağından, daha fazla görünüm için biraz fazladan kabuk oluşturmak mantıklıdır. Bu faktör, fiyata baktığımızda biraz daha belirgin hale gelecek, çünkü bu görüntüleme başına ücretlerin gerçek fiyatları nasıl etkileyeceğini göstermemize izin verecek.
 • İş piyasasına yönelik fiyat noktaları. Pressidium daha küçük ölçekli web siteleri için birkaç seçenek sunsa da, planlarının çoğu kurumsal ölçek için tasarlanmıştır ve dikkatlerinin çoğunun şirket olarak nereye gittiğini söyleyebilirsiniz. Onları kim suçlayabilir? Sonuçta büyük ölçekli projeler daha talepkar ve daha karlı. Daha büyük ölçekli barındırma ihtiyacınız varsa, bu muhtemelen sizin için bir artı olacaktır. Aksi takdirde, daha küçük ölçekli bir ana bilgisayar arıyorsanız dikkate alınması gereken bir şey olabilir.
 • E-posta barındırma yok. Diğer birçok barındırma şirketinin aksine, Pressidium platformlarında e-posta barındırma hizmeti sunmaz. Site biraz daha dikkat çekici, çünkü site hemen hemen her açıdan çok üst düzey. Bununla birlikte, e-postanızı başka bir yerde barındırmak o kadar da önemli değil, biri tarafından sunulabilecek bir şey için iki farklı yere gitmeniz utanç verici.

WPEngine gibi, burada da çok fazla kırmızı bayrak kaldıracak fazla bir şey yok. Pressidium’un en büyük dezavantajı, ziyaret başına ödeme sistemi gibi görünüyor. Bu ilginç bir tuhaflık ve hatta bazı web sitelerinin avantajına bile yardımcı olabilir, ancak genel olarak, takip etmeniz gereken sadece bir şey daha var.

Diğer ev sahiplerinin çoğu zaten planınızla ilişkili belirli bir limiti aşan görüntülemeler için ekstra ücret alır, bu nedenle bağlamda baktığınızda bu çok büyük bir anlaşma değildir, ancak gerçekten ne olduğumuz hakkında somut bir fikir elde edemeyiz Nitrit-cesur karşılaştırmamıza ulaşıncaya kadar.

Bu sitelerden hangilerinin diğerini yeneceğini belirlemek için, sitelere yan yana bakacağız ve birkaç farklı ölçüt kullanarak karşılaştıracağız. Biz göre göre yıkmak olacak İşlevsellik, Güvenlik, ve Fiyat.

İşlevsellik Karşılaştırması

Her iki web sitesi de, bu nişten bekleyebileceğiniz tüm güçlü özellikler ve destek ağlarının yanı sıra birinci sınıf WordPress barındırma hizmeti sunar. Her iki şirket de çok çeşitli iş ölçekleri için gerekli işlevselliği kapsayan çok çeşitli rekabetçi planlara sahiptir.

Ayrıca, her ikisinin de diğer WordPress kullanıcılarına kıyasla farklı ihtiyaçları olabilecek satıcıları ve diğer web sitesi tasarımcılarını barındıracak şekilde tasarlanmış işlevleri vardır. Sahip olmadıkları şey, WordPress olmayan barındırma seçenekleri. Muhtemelen yine de WordPress hostingini aradığınız için bu çok büyük bir anlaşma olmamalı, ancak gelecekte çevrimiçi varlığınızı değiştirmek istiyorsanız aklınızda bulundurmanız iyi bir şeydir..

Üstün çalışma süresi ve rekabetçi özellikleri nedeniyle Pressidium’u kazanan olarak arayacağız..

Destek Karşılaştırması

Yine, bu web sitelerinin her ikisi de destek ekipleri için çok iyi müşteri incelemelerine sahiptir. Her ikisi de, daha küçük destek sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olmak için gerçek web sitelerinde kapsamlı bilgi ve destek tabanları sunar. Bununla birlikte, gerçek bir insanın dikkatine ihtiyacınız olduğunda, Pressidium’un üyeler için sadece bilet desteği vardır.

WPEngine ise telefon ve canlı sohbet üzerinden 7/24 destek sunuyor. Her iki şirket de iyi müşteri hizmeti ile tanınmış olsa da, WPEngine’i sadece bu gerçeğin esasıyla burada açık kazanan olarak adlandıracağız.

Fiyat karşılaştırması

Bu, birçok potansiyel müşteri için gerçek yapım veya mola anıdır. Bunu yaparken bankayı kırarsanız, mevcut en iyi seçeneklerin yaylanmasının bir anlamı yoktur. Artıyor olduğumuz artıları ve eksileri gerçekten bağlamak için, WPEngine ve Kinsta’nın fiyat yapılarını yan yana koyacağız ve fiyat açısından birkaç önemli ilgi alanını vurgulayacağız.

 • WPEngine o“35 $ ‘dan başlayan” başlangıç ​​”planları, aylık 115 $’ dan” büyüme “planları, ayda 290 $ ‘dan” ölçek “planları ve daha fazla ölçek ve güvenilirliğe ihtiyaç duyan insanlar için özel planlar.
  • Fiyatlar Bluehost’lara göre biraz dik görünebilir, ancak işlevsellik çok daha fazla yönlüdür. “Başlangıç” planı size 25.000 ziyaret, 10 GB depolama alanı, aylık bant genişliği 50 GB ve 1 web sitesi sağlar. Ayrıca Genesis Framework, StudioPress Temaları ve daha önce bahsettiğim destek seçeneklerini de içeriyor.
  • “Büyüme” planı, 100.000 ziyaret, 20 GB depolama alanı, aylık 200 GB bant genişliği ve 5 siteye kadar bu sorunu.
  • “Ölçek” planı ayda 290 dolardır ve 400.000 ziyaret, 30 GB depolama alanı, 400 GB bant genişliği ve 15 web sitesi içerir.
  • Ayrıca çok daha güçlü web sitelerine ihtiyaç duyan insanlar için “özel” bir planı var. Bu, milyonlarca ziyareti, 1 TB alana depolama alanını, ayda 400 GB’ın üzerindeki bant genişliğini ve en fazla 25 web sitesini engelliyor.
 • Pressidium Ayda 21 $ ‘dan başlayan ve ayda 500 $’ a kadar ölçeklendirilen planlar sunarken, daha büyük “Enterprise” planları ayda 750 $ + için kullanılabilir.
  • “Micro” planları size 1 WordPress kurulumu, 5GB depolama alanı, hazırlama ortamı, yedeklemeler, SSL ve yukarıda bahsettiğim diğer özellikleri sunar.
  • “Kişisel” planları bunu ayda 42 dolara kadar indirerek size 3 yükleme, 10 GB depolama alanı ve diğer tüm güzellikleri sunuyor.
  • “Profesyonel” paket ayda 125 $, size 10 yükleme ve 20 GB depolama alanı sağlıyor.
  • “İş” planı 25 yükleme ve 30 GB depolama alanıyla aylık 250 ABD dolarıdır.
  • En büyük standart planları, 50 kurulum ve 40 GB depolama alanıyla aylık 500 ABD Doları karşılığında “Business Plus” planı.

Açıkçası, her iki şirket de daha düşük fiyat noktaları için rekabetçi özellikler sunuyor. Pressidium daha ucuz bir plan sunuyor, ancak WPEngine’in düşük fiyat planının bazı özelliklerinden yoksun.

Sonunda, istediğiniz web sitesinin türüne bağlı olacaktır. Daha küçük ölçekli web tasarımcıları muhtemelen kendileri için daha iyi olan daha küçük bir ana bilgisayar bulabilmelerine rağmen, herhangi bir ölçekte web siteleri bu ana bilgisayarlardan biriyle iyi bir deneyime sahip olacaktır..

Her zaman olduğu gibi, kaçırdığımız bir şey varsa veya bu ev sahipleriyle farklı bir deneyiminiz varsa, bize bildirmekten çekinmeyin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector