HostGator’da WordPress Blogu Nasıl Başlatılır?


Kişisel blogunuzu oluşturmak tutkunuzu paylaşmak için harika bir yoldur ve ayrıca çevrimiçi para kazanmaya başlamak için harika bir yoldur. Bu yazıda size kendi blogunuzu nasıl başlatacağınızı göstereceğiz. Bir blog başlatmak için güvenilir bir web barındırma sağlayıcısına da kaydolmanız gerekir.

Bir barındırma sağlayıcısı aracılığıyla bir WordPress blogu oluşturmanın çok daha kolay olmasının nedeni, aynı süreçte bir barındırma planı, bir etki alanı adı ve bir WordPress blogu kurmak için sadece birkaç dakikanızı gerektirmesidir..

Bu sefer, tüm kayıt işleminde size yol göstermesi için HostGator’u seçeceğiz. HostGator şu anda web hosting endüstrisinin en büyük isimlerinden biridir ve milyonlarca kullanıcıya çeşitli hosting planları sunmaktadır..

Kişisel bir blog, diğer web sitesi türleri kadar çok kaynak gerektirmediğinden, optimum bir barındırma planı elde etmek için çok az yatırım yapmanız veya hiç yatırım yapmanız gerekmez. Bir blog çalıştırırken, süreçte çok şey öğrenebilirsiniz.

Trafik çekmek, diğer blogcularla değerli ilişkiler kurmak, bir işletme yürütmek ve web sitelerini yönetmek gibi konularda çok deneyim kazanacaksınız. Bugün, hemen hemen herkes web sitesi oluşturma hakkında tek bir şey bilmeden bir blog başlatabilir. HostGator ile kendi WordPress blogunuzu oluşturmak istiyorsanız, şu 7 basit adımı uygulayın:

Adım 1 – Bir Barındırma Sağlayıcısı Seçin

İlk önce HostGator’un resmi web sitesini ziyaret edin. Bahsettiğimiz gibi, en ucuz planlardan biri WordPress blogunuz için fazlasıyla yeterli olacaktır. Menüdeki mevcut seçeneklerden Web Hosting’i seçin ve sizi paylaşılan barındırma planlarına yönlendirecektir..

Veya sizi aynı sayfaya götüren Star Başlayın! ’Düğmesini tıklayın. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üç farklı paylaşılan barındırma planı vardır:

En temel olanı Kuluçka planı, ardından Bebek ve İş planları. Çevrimiçi bir iş kurmak ana hedefiniz değilse, Kuluçka ve Bebek planları arasında seçim yapmalısınız..

Seçiminiz, kullanmak istediğiniz alan adlarına bağlıdır. Tarama planı yalnızca bir alan adı kullanmanıza izin verirken, Bebek planı aynı hesapta sınırsız alan adı kullanmanıza olanak tanır.

Zihniniz fikirlerle doluysa, aynı anda birden fazla web sitesini başlatmak isteyebilirsiniz. Bu kılavuz size bu konuda da yardımcı olabilir; Hatchling yerine Bebek planını seçtiğinizden emin olun.

Ancak bir WordPress blogu şu anda başlamak istediğiniz tek siteyse, Hatchling planında iyi olacaksınız. Tam bir acemi iseniz, kesinlikle sizin için en ucuz planı öneriyoruz. Daha güçlü bir plan seçmeden önce bir iki şey öğrenmeniz gerekecek. Hangisini seçeceğinize karar verdikten sonra, paketin hemen altındaki “Şimdi Kaydolun!” Düğmesini tıklayın.

2. Adım – Alan Adınızı Ekleyin

Now Şimdi Kaydolun! ’Düğmesini tıkladıktan sonra birkaç kayıt formu doldurmanız gerekir. HostGator Sipariş Sihirbazı’nın ilk sayfası, alan adlarını kaydetmek için bir form olacaktır.

Henüz bir alan adınız yoksa, a Yeni Alan Adı Kaydet ’seçeneğini tıklayın ve bu alana alıcı bir alan yazın. Web sitenizi bulmak için kullanıcıların tarayıcılarına girmeleri gereken URL olacaktır.

Kısa ve hatırlaması kolay bir şey bulmaya çalışın.

Kullanıcılar genellikle web sitelerini adlarından, markalarından veya paylaşmak istedikleri içerik türünden sonra adlandırırlar. Ardından popüler bir uzantı seçin ve form alan adının kullanılabilirliğini kontrol edecektir. En popüler olanı .com’dur ve alan adınızı hatırlamanızı kolaylaştırır. İki farklı web sitesi sahibi aynı alan adını kullanamaz..

Daha önce alınmış olmayan bir isim bulmak bazen zor olabilir, bu yüzden doğru olanı bulana kadar biraz zaman alabilir. Alan adları yıllık olarak faturalandırılır ve çoğu yıllık 12,95 ABD dolarıdır. HostGator bu fiyatı işlemin sonunda toplanan tutara ekleyecektir.

GÜNCELLEME: Artık her yeni barındırma paketiyle HostGator tarafından ÜCRETSİZ olarak kaydedilmiş bir alan adı alabilirsiniz!

Adım 3 – Bir Hosting Paketi Seçin

Bir sonraki forma geçtiğinizde, bir HostGator planı ve aboneliğinizin zaman aralığını seçebileceğiniz birkaç açılır menü göreceksiniz. Daha uzun bir dönem seçerek her zaman indirim alabilirsiniz. Sadece ne kadar ön ödeme yapmak istediğinize bağlıdır.

36 aylık faturalandırma döngüsü en büyük olanıdır ve aynı zamanda en büyük indirimle birlikte gelir. Ancak, 1 veya 2 yıla kadar kayıt olsanız bile planlar oldukça uygun fiyatlı.

‘Paket Türü’ menüsünde, başlangıçta varsayılan olarak seçtiğiniz barındırma planını göstermesine rağmen, fikrinizi değiştirirseniz her zaman farklı bir pakete geçebilirsiniz. Tek bir blog çalıştırmak istiyorsanız Hatchling planını seçin.

3 yıl için abone olursanız yılda sadece 48 $ ‘a mal olur, bu da toplam 150 $’ dır. 1 yıllık seçenek için giderseniz, bunun yerine size 66 $ mal olacak. Ekstralar fiyata dahil değildir, bu nedenle alan adı gizliliği veya yeni bir alan adı istiyorsanız, bunlar için ayrı olarak ödeme yapmanız gerekir.

HostGator kupon sayfama bakmanızı tavsiye ederim, çünkü daha düşük fiyatlar elde etmek için kullanabileceğiniz gerçekten iyi kupon kodları bulabilirsiniz..

Gördüğünüz gibi, kullanıcı adınız ve güvenlik PIN kodunuz için iki boş alan daha var. Bu kullanıcı adıyla HostGator hesabınızın kontrol paneline girebileceksiniz. PIN’inizi bir yere yazdığınızdan veya bir belgeye kaydettiğinizden emin olun. Giriş bilgilerinizi unutursanız, kesinlikle kullanışlı olacaktır.

4. Adım – Faturalandırma için Kişisel Bilgiler

Bu, fatura bilgilerinizi girmeniz gereken formdur. Çevrimiçi benzer formların çoğunda olduğu gibi, doldurmanız gereken çok sayıda boş alan vardır. İlk satırda e-posta, ad, şirket, telefon, konum vb. Gibi kişisel bilgiler vereceksiniz..

İkinci satırda bir ödeme yöntemi seçebilir ve ardından kredi kartınızı veya PayPal bilgilerinizi buna göre doldurabilirsiniz..

Adım 5 – HostGator tarafından sunulan ekstralar

İhtiyaçlarınıza göre birçok ekstra seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar web sitenizin belirli yönlerini iyileştirebilir. Listenin hemen üstünde, yılda yalnızca 9,95 ABD doları karşılığında Alan Adı Gizlilik Koruması alma seçeneğiniz vardır..

Web’deki kimliğinizi korumaya yardımcı olduğu için bu kesinlikle en kullanışlı özelliklerden biridir. Kişisel iletişim bilgileriniz gizlenecek, böylece kimse alan adınız üzerinden kontrol edemeyecek.

Etki alanı koruması olmadan, temel olarak etki alanı adınızda kişisel bilgilerinizi gösteren bir WHOIS araması gerçekleştirilebilir. Web üzerinde WHOIS hizmetini sağlayan birçok web sitesi vardır..

Alanlar her zaman görünür olduğundan, belirli bir alan adını kimin kaydettiğini kontrol etmek için bu web sitelerinden herhangi birine kopyalayabilirler. Alan Adı Gizliliği Koruması, bu WHOIS aramalarının kimliğinizle ilgili herhangi bir bilgi döndürmemesini sağlar.

Koruma olmadan, insanlar adınızı, konumunuzu, e-postanızı ve telefon numaranızı da öğrenebilirler. Kesinlikle tüm Dünya ile paylaşmak istemediğiniz birçok kişisel bilgi. Alan Adı Gizliliği Koruması bu ayrıntıları tamamen değiştirir, böylece hiçbiri sahiple ilişkilendirilmez. Size bir örnek gösterelim:

Alan Adı Gizliliği Koruması Olmadan

 • Joe Wallace
 • 1600 Pennsylvania Bulvarı
 • Washington DC
 • BİZE
 • [email protected]
 • Tel + 2.812-787-2734

Alan Adı Gizliliği Koruması ile

 • Alan Adı Yöneticisi
 • ID No 35595, Posta Kutusu24
 • Nobby Plajı
 • AU
 • Gizlilik koruma şirketinin e-postası
 • Şirketin telefon numarası

Listedeki ikinci seçenek, yıllık 19,95 ABD doları olan Site Yedekleme’dir. Bu, verilerinizin bulutta depolayarak her gün yedeklenmesini sağlar. Bunu şiddetle tavsiye etmemizin nedeni, veri kaybına neden olabilecek herhangi bir zamanda beklenmedik bir sorunla karşılaşabilmenizdir..

Bu bir kaza sonucu olabilir, ancak web sitenize kötü amaçlı yazılım bulaşabilir. Demişler, üzgünüm daha güvenlidir. Düzenli yedeklemelerle, web sitesi verilerinizin tamamen geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Yedekleme hizmeti şu anda en güçlü yedekleme hizmeti şirketlerinden CodeGuard tarafından sağlanmaktadır..

Listede üçüncü olan, web sitenize ek güvenlik sağlayan ve yüksek performans sağlayan SiteLock’tur. Aylık sadece 1,67 ABD doları olduğundan, sadece düşük fiyata dayanarak öneriyoruz.

Ancak, web sitenizin ziyaretçileri sayfa yükleme hızlarınızdan daha fazla memnun olurken, sitenizi her türlü kötü amaçlı yazılımdan korur. SiteLock tüm sitenizi her gün zararlı tehditlere karşı tarar ve ayrıca kötü niyetli trafiği önler. HostGator’a göre, SiteLock ile elde ettiğiniz tüm özellikleri özetlerseniz, düşük bir aylık ücret karşılığında 99 $ değerinde bir güvenlik yazılımı elde ettiğiniz ortaya çıkıyor.

Ve sonuncusu, yılda 14,99 $ karşılığında hızlı bir şekilde arama motoru listelerinin en üstüne çıkmanıza yardımcı olabilecek Arama Motoru Görünürlüğüdür. Bu araçla, bir Google’ın Yahoo sayfasına ilk sayfasına ulaşmak çok daha kolay olacak! veya Bing arama. Sadece sitenizde kullanabileceğiniz çok sayıda SEO aracı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda konu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olan güzel bir e-kitap alırsınız..

Artık WordPress eklentilerini indirerek tüm bu özellikleri ayrı ayrı alabileceğinizi inkar etmiyoruz. Her biri için sayısız alternatif mevcut. Böylece, tüm ek özellikleri işaretlemeden bırakabilir, WordPress’i yükleyebilir ve eklentiler eklemeye başlayabilirsiniz.

Bu sadece bir tercih meselesidir. Hala tüm bu hizmetleri barındırma sağlayıcınızdan almanın en iyi seçenek olduğunu düşünüyoruz. Hepsi tek bir sağlayıcıyla bağlantılı olduğundan, bu yazılımlardan herhangi birine takılı kalırsanız yardım almak çok daha kolay olacaktır.

6. Adım – Sipariş Ayrıntılarınızı İnceleyin

Bu noktada, neredeyse hesap oluşturma işleminiz bitti. Geriye kalan tek şey, sipariş ayrıntılarınızı gözden geçirmek ve bir şey eksikse bazı son rötuşlar eklemektir. Bloglamanın sizin için olup olmadığından henüz emin değilseniz endişelenmenize gerek yok.

HostGator, artık hizmetlerini istemeyenler için 45 günlük para iade garantisi sunduğundan uzun bir deneme olarak düşünebilirsiniz. Diğer sağlayıcıların çoğu paranızı yalnızca 30 gün içinde iade eder.

Planlarından birine kaydolarak, planın kendisi, alan adı kaydı (henüz bir hesabınız yoksa) ve Ek Hizmetler listesinden seçtiğiniz ekstralar için ödeme yaparsınız..

Kayıt işleminizin sonucundan memnunsanız, HostGator Hizmet Şartları’na göz atın. Her zamanki gibi ‘Hizmet Şartları’nı okudum ve kabul ediyorum’ onay kutusu var.

Tıklayın ve ardından Now Şimdi Satın Al! ’Düğmesini tıklayın. HostGator’un resmi sitesinde yapmanız gereken tek şey bu, şimdi e-posta gelen kutunuzu açabilirsiniz. E-postalar anında bazı bağlantılar ve önemli bilgilerle birlikte gelmelidir.

En önemli bağlantı, yönetici kontrol panelinize ve orada kullanmanız gereken şifreye götüren giriş sayfasına giden bağlantıdır. İleride şifreyi hatırlayabileceğinizi düşünseniz bile e-postayı saklamanızı öneririz..

HostGator Müşteri Desteği

Herhangi bir sorunuz varsa, e-posta, canlı sohbet ve telefon yoluyla HostGator müşteri desteğine başvurabilirsiniz. Hızlı yanıt süreleriyle 24 saat kullanılabilirler ve yardım için fazladan bir ücret ödemenize bile gerek yoktur.

Canlı sohbetleri genellikle birkaç dakika içinde yanıt verir. İncelemelere göre, teknik destek ekibi sektördeki en iyilerden biri olarak kabul ediliyor. Çözülmesi gereken bir sorununuz varsa, yalnızca barındırma kontrol panelinize giriş yapmanız ve bilgi tabanlarında arama yapmanız gerekir.

Bir barındırma sağlayıcısı ile karşılaşabileceğiniz çoğu sorun oldukça yaygın olduğundan, sorununuzu çözen bir makale veya video eğitimi bulma şansınız yüksektir. Cevabı daha hızlı bulmak için aramayı kullanabilirsiniz.

HostGator bilgi tabanında yaklaşık 700 makale ve yaklaşık 500 video eğitimi bulunmaktadır. Müşteri destekleriyle ilgili en ilginç şey, hizmetleriyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, HostGator CEO’su Adam Farrar’ın tam sorumluluğunu almasıdır..

Biletinizi yazarken, doğrudan ona gönderme seçeneğine sahipsiniz ve kişisel olarak cevap verecektir. Bilgi tabanlarına güvenmek istemiyorsanız, her zaman kanallarından biri aracılığıyla ekibiyle iletişime geçebilir ve sorularınızı orada sorabilirsiniz. WordPress’inizi bir ana bilgisayardan diğerine taşımak kadar basit bir şey hakkında bile ayrıntılı talimatlar vermeye hazırlar..

Adım 7 – WordPress Kurulum Zamanı

Son adım olarak, WordPress’i HostGator ile nasıl kuracağınızı göstereceğiz. WordPress şu anda sadece en güçlü CMS değil, aynı zamanda blogcular için en popüler seçimdir. Bir blog platformu olarak başladı ve daha sonra popülerlik kazandıkça, kullanıcılar kullanıcıların çeşitli web sitesi türlerini çalıştırmasına izin veren yeni temalar ve eklentiler geliştirmeye başladı..

Şimdi CMS üzerinde web sitelerini işleten büyük şirketler ve çevrimiçi işletmeler var. HostGator ana sayfasını ziyaret edin ve ardından sayfanın üst kısmındaki Müşteri Girişi seçeneğini tıklayın.

Nasıl oturum açmak istediğinizi seçebileceğiniz küçük bir kutu açılacaktır. İki alternatif sunacaktır: Portal Girişi ve Gator Girişi seçeneği. Birincisi HostGator Müşteri Portalı’na erişmenizi sağlarken, ikincisi web sitesi oluşturucusunu kullanabileceğiniz yerdir..

Şu anda ihtiyacınız olan, hesabınıza erişebileceğiniz müşteri portalı. Düğme sizi e-posta adresinizi ve şifrenizi soracak bir Oturum Açma sayfasına yönlendirir.

Bu, HostGator hoş geldiniz e-postalarını aldığınız e-posta adresidir. Bu e-postalardan biri de önceki adımda belirttiğimiz gibi hesap şifrenizi içeriyordu. Giriş yaparken, Account Hesabım ’,‘ Barındırma ’,‘ Faturalandırma ’gibi sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz..

Şimdilik Barındırma sekmesine gidin. Yönetici alanında, her biri için simgeler görüntülenen çok sayıda seçenek olduğunu göreceksiniz..

Yedekleme seçenekleri, SEO araçları, WordPress temaları, SiteLock ve diğer bazı yararlı özelliklere buradan ulaşabilirsiniz. WordPress’i şimdi yüklemek istediğimizden Word WordPress ile Başlayın ’simgesini tıklayın.

IMG

QuickInstall’da yeni web siteniz için bazı temel bilgileri doldurabileceğiniz bir ‘WordPress Yükle’ formu açar. Sol tarafta, isterseniz kurabileceğiniz birçok farklı kategoriye ayrılmış tonlarca yazılımın bulunduğu bir menü var. WordPress hakkında kısa bir açıklama ve formun altında bir Now Şimdi Yükle! ’Düğmesi de olacaktır..

IMG

“Uygulama URL’si” bölümü, blogunuz için alan adını ayarlayabileceğiniz bölümdür. Eğik çizgi işaretinden sonra da boş bir alan var, ancak orada hiçbir şey yazmanıza gerek yok. WordPress’i manuel olarak yükseltmek istemiyorsanız “Otomatik Yükseltmeleri Etkinleştir” onay kutusunu tıklayın. Yeni bir WordPress sürümü çıkarsa, bunun nedeni genellikle önceki sürümde bazı güvenlik sorunları olması.

Otomatik yeni sürüme geçişleri etkinleştirerek sitenizin kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmayacağını garanti edebilirsiniz. Formun geri kalanı oldukça basittir, e-posta, blog başlığı, yönetici kullanıcı ve adınız ve soyadınız gibi temel bilgileri ister. Blog başlığı için kullanıcılar genellikle sitelerinin alan adını girerken, kullanıcı adı barındırma hesabı kullanıcı adınızla aynı olabilir.

Ancak, kesinlikle kaçınmanız gereken bir yönetici kullanıcı adı vardır: ‘admin’. İnsanların genellikle kullanıcı adı olarak seçtikleri budur ve aynı zamanda bilgisayar korsanları için en kolay hedeftir. En azından kullanıcı adınızın anlaşılmasını zorlaştırın. Kullanıcı adınız ne kadar benzersiz olursa o kadar iyidir. Formdaki her alan uygun şekilde doldurulursa, aşağıdaki ‘Şimdi Yükle!’ Bağlantısını tıklayın.

IMG

WordPress kurulumunuz bitene kadar ne kadar kaldığını gösteren bir ilerleme çubuğu görünecektir. % 100’e ulaştığında bir ‘Tebrikler!’ Mesajı açılır. Size doğrudan WordPress giriş ekranınıza yönlendiren bir bağlantı gösterecektir.

Tıpkı HostGator kaydınızdan sonra olduğu gibi, giriş bilgilerinizle birlikte bir e-posta alacaksınız. Bu ayrıntılar ayrıca hoş geldiniz iletisine eklenir. Varsayılan olarak rastgele oluşturulmuş bir parola alırsınız, ancak değiştirilmesi yalnızca birkaç dakika sürer.

Yükleyici yalnızca sizin için WordPress’i yüklemekle kalmaz, aynı zamanda blogunuz için birinci sınıf performans sağlayan güçlü bir eklenti olan WP Super Cache ekler. Varsayılan olarak önerilen ayarlarda çalışacağı için eklentiyi yapılandırmanıza bile gerek yoktur.

İstediğiniz zaman ayarları değiştirebilir veya tüm eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz. WordPress Dashboard’dan diğer herhangi bir eklenti gibi erişilebilir.

WP Super Cache hakkında daha fazla bilgiyi WordPress.org sitesinde bulabilirsiniz. WordPress giriş ekranınızın URL’si şu şekilde görünecektir: http://alanadiniz.com/wp-admin. / Wp-admin’yi alan adınızın uzantısından sonra eklemeniz yeterlidir ve çalışması gerekir.

özet

Bir HostGator barındırma planına kaydolmak, bir alan adı kaydetmek ve web sitenizi oluşturmak için gereken tek şey budur! İnternete düzenli olarak göz atan bu kişilerden biriyseniz, bu sizin için bir sorun olmayacaktır.

Web tasarımında veya diğer tekniklerde tam anlamıyla deneyim gerektirmez. WordPress’inize ve barındırma hesabınıza giriş yaptıktan sonra, insanların ziyaret etmeyi seveceği tam özellikli bir blog oluşturmanıza yardımcı olabilecek binlerce yararlı araç keşfedebileceksiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map