HostGator Free SSL Sertifikası Genel Bakış ve Kurulumu

01.06.2020
Kategori yok 'HostGator Free SSL Sertifikası Genel Bakış ve Kurulumu
0 13 мин.

hostgator-free-ssl-sertifika


Bir kez daha HostGator için büyük bir adım görüyoruz. Şirket geçtiğimiz günlerde tüm paylaşılan barındırma paketlerinde ekstra bir Let’s Encrypt SSL bulunacağını ve böylece müşterileri için daha da iyi bir anlaşma olacağını duyurdu. Web sitesi sahiplerinin bir SSL’ye sahip olmaları için paketi zaten satın alacak kadar önemli hale geldi, bu yüzden neden web barındırma paketleriyle birleştirmiyorsunuz? HostGator bunu yaptı ve harika bir fikirdi.

Şimdi paylaşılan bir barındırma planı satın alarak, aynı anda iki sorunu çözebilirsiniz. Web sitelerinde Paylaşılan Web Hosting bölümünü ziyaret ederseniz, ücretsiz SSL sertifikasını her paketteki özellikler listesine eklediklerini görebilirsiniz. Bu akıllıca ama riskli bir hamleydi çünkü insanların çevrimiçi olmalarını daha kolay hale getirirken, ana gelir kaynaklarından da vazgeçtiler.

Sonuçta, her web hosting şirketi biraz farklı. HostGator ücretsiz SSL sertifikaları verirken, diğer barındırma sağlayıcılarının paketlerinde bulunan farklı ekstraları bulabilirsiniz. Mesele, insanların gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri ücretsiz olarak sağlamaktır ve HostGator doğru seçimi yapmıştır. Ücretsiz SSL sertifikaları vererek, şirket oyunu o kadar değiştirdi ki, rakiplerinin çoğu önemli miktarda müşteri kaybetmek istemiyorsa buna adapte olmak zorunda.

Bu şirket hakkında daha fazla bilgi edinin, ayrıntılı HostGator incelememizi buradan okuyun.

hostgator-free-ssl-paylaşımlı barındırma-planlar

SSL’yi Tam Olarak Şifreleyelim Ne Kadar İyi??

sağlar-şifrelemek-hostgatorHostGator tarafından müşterilerine ücretsiz bir Şifreleme SSL’si vermek oldukça cömerttir. Ücretsiz bir şeyler almak her zaman iyidir, değil mi? Ancak böyle bir SSL’nin faydaları nelerdir? Web sitenize aşağıdaki değişiklikleri uygular:

 1. Ziyaretçilerinizin web sitenizde takılırken gönderdikleri ve aldıkları veriler şifrelenir. Bu, herhangi bir sızıntı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan hassas bilgileri paylaşmalarını sağlar
 2. SSL sertifikası tüm alt alan adlarınıza uygulanacak

Let’s Encrypt’in SSL’lerini aynı sertifika altındaki tüm alt alan adlarına genişletmeye karar vermesi uzun zaman önce değildi. Tüm alt alan adlarınızı kapsayan paket olan joker karakterli SSL’lere yüksek talep vardı. Bir başka popüler olan da, alt alanlara yayılmayan bu tür SSL sertifikalarına bir örnek olan Otomatik SSL’dir..

Otomatik SSL sunan şirketler genellikle tazminat olarak istemci altındaki her alt alan için ek SSL sertifikaları oluşturdu. Joker karakterli SSL veya ek sertifikalarla Otomatik SSL sağlamak neredeyse aynı şeydir, ancak hemen bir joker karakterli SSL sağlamak hala daha basittir.

Let’s Encrypt Sertifikasını Kurmak

Tüm kayıt işleminden geçtikten sonra, HostGator’daki cPanel hesabınıza giriş yapabilirsiniz ve Let Encrypt SSL’yi orada bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yükleyiciyi başlatmak ve birkaç dakika içinde hazır olacak. Adım adım nasıl ayarlayacağınızı gösterelim!

1. Adım: cPanel’inizde Şifreleyelim’i bulun

hostgator etkinleştirmek-şifrelemek-SSL sağlar

Bu en kolay adım. CPanel arayüzünüze giriş yaptıktan sonra farklı bölümlerde çok sayıda simge göreceksiniz. Şu anda, bir avuç araç bulunan “Güvenlik” bölümünü bulmanız gerekiyor. Bunlar arasında parlayan bir asma kilit olarak görüntülenen “Let’s Encrypt” simgesi var. Tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

2. Adım: Let’s Encrypt Wildcard Sertifikanızı Etkinleştirin

Simge sizi bir “Sertifikaları Şifreleyelim” sayfasına yönlendirecektir. Barındırma hesabınızda şu anda mevcut olan tüm alanları listeler. Hesabınızda etkinleştirilmiş bir SSL sertifikası yoksa, tüm alan adlarınızın yanında “Joker Karakter Al” / “Sorun” düğmesi görüntülenir. Bu seçenek, Let’s Encrypt’in temel olanlar yerine Wildcard SSL sertifikaları dağıtmaya karar verdiği Ocak 2018’den beri kullanılabilir.

hostgator-şifrelemek-konu-sertifika sağlayan

Düğmeyi tıklayarak, yalnızca ana alan adınızda değil, tüm alt alanlarınızda da SSL’yi etkinleştirmezsiniz. Bir sertifika için ödeme yaparsınız, ancak bol miktarda alırsınız, bu da onu mutlak bir pazarlık yapar. Düzinelerce alt alan adınız olsa bile, bir Wildcard sertifikası hepsini bir SSL ile kapsar. Şimdilik, güvenliğini sağlamak istediğiniz alan adlarının yanındaki yeşil düğmeyi tıklayın.

Tıkladığınızda, alan adınızın ve alt alan adlarınızın Joker karakterden etkileneceğini bildiren bir mesaj alırsınız. Ancak, eklenti alanlarınızı kapsamaz. Mesajı okuduğunuzdan emin olun ve kabul ediyorsanız “Onayla” düğmesine tıklayın. Kurulum işlemi oldukça basittir; Sonunda Wildcard’ınızı oluşturmanıza izin verene kadar tıklamanız yeterlidir.

“Başarıyla Yüklenen SSL” mesajı, kurulumu sonlandırabileceğiniz yerdir. O andan itibaren, SSL sitenizde etkinleştirilir ve tarayıcıda tıkladığında herkes asma kilit ve “Güvenli bağlantı” sekmesini görebilir. Web siteniz artık HTTPS üzerinden çalışıyor ve ziyaretçiler şifrelerini ve kredi kartı numaralarını herhangi bir risk almadan paylaşabiliyor.

Adım 3: Tamamen HTTPS’ye Geçme Zamanı

Ne yazık ki, önceki iki adımdan geçmek yeterli değildir. Kullanıcılar sitenizi HTTPS aracılığıyla ziyaret edebilse de, Wildcard SSL’nizi etkinleştirmek tüm istekleri HTTPS’ye dönüştürmez. Hala yapılması gereken bazı müdahaleler var çünkü geri bağlantılar hala büyük bir sorun. Sitenizde bulunan geri bağlantılar, sitenin bir önceki HTTP sürümüne işaret edecek.

Başka bir sorun, düzenli ziyaretçilerinizin muhtemelen HTTPS’ye geçtiğinizi fark etmeyecek olmasıdır. Sitenizi ziyaret etmeye karar verdiklerinde, eskisiyle aynı eski URL’yi yazacaklar ve web sitenizin güvenli olmayan HTTP sürümünü açacaklar. Neyse ki, bu küçük sorun kolayca çözülebilir. Tüm yapmanız gereken tüm HTTP isteklerinin yeni HTTPS protokolüne otomatik olarak yönlendirildiğinden emin olmaktır. Bu şekilde, kullanıcılar web sayfanızın bir HTTP sürümünü bulsa veya yazsa bile, anında HTTPS’ye yönlendirilirler.

Önceki adımlarda, Let’s Encrypt eklentisini cPanel’de nerede bulabileceğinizi göstermiştik. Otomatik yönlendirmeyi ayarlamak için aynı eklentiyi kullanabilirsiniz. Size nasıl yapılacağını göstermeden önce, etkin bir .htaccess kuralı olmadığından emin olmanız gerekir. Bu kural yalnızca sitenizdeki tüm istekleri HTTP olmaya zorlayarak işleri daha da karmaşıklaştırabilir. Bu kural etkinse ve yeni HTTP’yi ayarladıysanız > Bu arada HTTPS yönlendirme kuralı, sonsuz bir HTTP döngüsüne gireceksiniz > HTTPS > HTTP.

Sonuç olarak, trafiğiniz sitenize asla ulaşmayacak ve bunun yerine bu yönlendirme döngüsüne dönüşecektir. Dolayısıyla, sitenize böyle bir kural uygulanmamışsa, HTTP trafiğinizi HTTPS’ye yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Güvenlik bölümünde Tekrar Şifreleyelim simgesini tıklayın ve alan adınızın yanındaki açılır menüden HTTPS Ayarları’nı seçin. Bu açılır menü yalnızca Wildcard SSL’yi etkinleştirdiyseniz etkindir. Ardından, HTTPS Zorlama seçeneğini açmanız gereken HTTPS Ayarlarını Yönet sekmesi görünecektir.

Web siteniz sürekli olarak harici isteklerde bulunur ve bunların da HTTPS bağlantıları olması gerekir. Örneğin, harici bir CSS kaynağına işaret eden bir stil sayfanız olabilir, ancak HTTP’de kodlanmıştır. Bunu aynı HTTPS Ayarlarını Yönet sekmesinde kolayca bir HTTPS isteğine dönüştürebilirsiniz. HTTPS Zorlama altında, Harici Bağlantıları Yeniden Yazma anahtarı vardır. Bu anahtarı açın ve gelecekte web sitenizde karışık içerik olmayacağını garanti edecektir..

O andan itibaren, giden her bağlantı HTTPS’ye dönüştürülecektir. Sitenizde karışık içerik varsa, geçersiz bir SSL durumu alacağını ve ziyaretçilerinizin güvenini hemen kaybedeceğinizi unutmayın. Bir kaynağa bağlanmak istiyorsanız, ancak eklenti bunu HTTPS aracılığıyla yapmanın bir yolu olmadığını algılarsa, kaynaktan kaçınacaktır. Bu, web sitenizi HTTP’den uzak tutmanın tek yoludur. SSL güvenli bir site istiyorsanız, isteğinizin güvenli HTTPS istekleri olması gerekir.

4. Adım: HTTP Bağlantılarıyla Tüm İçeriği Bulun

HTTPS etkin bir URL’si olmayan kaynaklara bağlantı vermek istiyorsanız, size iyi haberlerimiz var. Bu kaynakları her zaman indirebilir ve web sitenizin içeriğine ekleyebilirsiniz. İçeriğinizse, kesinlikle HTTPS olarak sunabilirsiniz, değil mi? Söz konusu kaynağa işaret eden bağlantılarınız varsa, bu bağlantıları bulmanız ve HTTPS aracılığıyla kaynağın yeni konumunu (kendi sunucunuz) gösterdiğinden emin olmanız gerekir..

HTTPS’yi desteklemeyen bazı temalar veya eklentiler bulabilirsiniz. Bunlar web sitenizde de barındırılabilir, ancak bu tür içeriklerin indirilmesi bir sonraki sürüm çıktığında gelecekte güncellemenizi gerektirir. Her yeni sürüm olduğunda, oldukça can sıkıcı bir süreç olan önceki sürümü değiştirerek web sitenize indirmeye ve barındırmaya başlamanız gerekir. Sadece güncellerseniz URL kesinlikle güvenli olmayan HTTP olarak değişecektir, bu kesinlikle iyi bir seçenek değildir.

Daha iyi bir fikir, HTTP tabanlı temalardan ve eklentilerden kaçınmaktır. Zaten piyasada bol miktarda var.

Web sitenizi WordPress’te çalıştırıyorsanız, Adım 3 ve Adım 4’ten geçmeniz gerekmez. Gerçekten Basit SSL eklentisi ve etkinleştirin. Bu eklenti sizin için tüm yönlendirme ve URL yeniden yazma işlemlerini yapacak.

Desteğin Şifrelenmesine İhtiyacınız Var Mı?

HostGator paylaşılan barındırma paketleriyle ücretsiz bir Let’s Encrypt almanız, onu başka bir barındırma paketine uygulayamayacağınız anlamına gelmez. Aslında, sağlayıcının Let’s Encrypt’i desteklemesi bile gerekmez ve yine de yükleyebilirsiniz..

Ancak, desteksiz olarak kurmanın kolay olduğunu söylemiyoruz. Oldukça karmaşıktır ve yapmadan önce teknik kısmına aşina olmak için biraz araştırma yapmanız gerekir. Ayrıca, karmaşık ama tamamen yapılabilir olsa da, kesinlikle önerebileceğimiz bir şey değildir. Let Encrypt sertifikasını ücretsiz olarak aldığınızda, bu sertifika yalnızca 90 gün boyunca geçerli olacaktır. Manuel olarak kurarsanız, aynı karmaşık işlemle manuel olarak yenilemeniz gerekecektir..

Let’s Encrypt’i gerçekten destekleyen bir paket seçmenizin nedeni, her kullanım süresi dolduğunda otomatik olarak yenilenecek olmasıdır. CPanel’inizle etkinleştirdikten sonra artık endişelenmenize gerek yok. 90 gün bitmek üzereyken SSL sertifikanızı hatırlayacağınızı kimse garanti edemez ve gerçekte zamanında yenileyebilir. Sonuç olarak oldukça hoş olmayan durumlara neden olabileceğiniz için bir kez unutmanız yeterlidir..

Hassas verilerin sitenizden sızdırılmasını istemiyorsanız, devam edin ve SSL sertifikalarını destekleyen bir web barındırma sağlayıcısı bulun.

En iyi HostGator kuponlarına buradan göz atın!

SSL Sertifikası Satın Almak Gerekir mi??

Öyleyse, ücretsiz olarak alabiliyorsanız neden bir SSL sertifikası satın alıyorsunuz? Çoğu durumda, ücretsiz bir SSL ile gerçekten daha iyi durumda olduğunuz ortaya çıkıyor. Otomatik SSL veya Şifreleme alalım, sonuçta çok az fark yaratır veya hiç fark etmez. Web hosting şirketlerinin birçoğu sadece SSL sertifikaları satarak büyük para kazanıyordu.

Ancak şimdi, giderek daha fazla insan ücretsiz SSL içeren paketler olduğunu öğrendikçe, bu şirketler planlarını değiştirmek zorunda. Bir SSL’nin kendisi paylaşılan bir barındırma planından daha pahalıya mal olabilir. Bu sizi biraz şaşırtabilir, ancak aslında bir SSL için ödeme yapmanızı önerdiğimiz birkaç durum vardır. Bunlar:

 1. SSL sertifikası zaten müşterilerinizin güvenini kazanmak için iyi bir yoldur, ancak ayrı olarak satın aldığınızı görürlerse daha da ikna olurlar. Potansiyel müşterilerin kalmasını sağlamanın harika bir yolu
 2. Kendinize bir garanti sigortası sağlayarak sahtekarlığa karşı kendinizi koruyabilirsiniz

URL’nizin solunda yeşil SSL çubuğu varsa, her zaman biraz daha güven vericidir. Yeşil çıtayı çok ciddiye alan birçok tanınmış şirket var. Örneğin, PayPal’ın web sitesine bakın. Yeşil asma kilidin yanı sıra, yeşil çubuk yeşil metinle yazılmış şirket adını da görüntüler. Genişletilmiş Doğrulama (EV) sertifikası alırsanız web siteniz için aynı türde SSL alabilirsiniz.

Ziyaretçileriniz şirket adınızın yeşil yazılı olduğunu gördükten sonra, güvenilirliğinizden hiç şüphe duymayacaklar. İnternette benzer alan adlarına sahip birçok web sitesi de vardır. Bir EV sertifikanız varsa, en azından insanlar yanlışlıkla alan adını yanlış yazmadıklarından emin olabilirler. Yine de, dikkatli olmalısınız çünkü EV sertifikası, dolandırıcıların bile istedikleri zaman satın alabilecekleri bir şeydir.

Her HostGator İştiraki Ücretsiz SSL Sağlamaz

HostGator, birçok küçük şirkete bölünmüş dev bir markadır. Bu yan kuruluşlar sayesinde, HostGator’un hizmetleri dünya çapında kullanılabilir. Sorun, şirketin hizmetlerinin sunulduğu bazı ülkelerde hala ücretsiz SSL sağlamamasıdır. Örneğin, Hindistan’da yaşıyorsanız aynı eski paketleri HostGator’dan alabilirsiniz. İştiraklerinin yeni paketlere geçmesi ve ücretsiz SSL Şifrelemesi sağlaması biraz zaman alabilir.

HostGator paketlerinde her değişiklik yaptığında, her yan kuruluşun gerekli adımları atması ve aynı değişiklikleri uygulaması biraz zaman alır. Ancak buna rağmen, ücretsiz SSL sertifikalarının herkes için kullanılabilir olduğu sonucuna varabiliriz. Temel bir SSL istiyorsanız, sadece bir web barındırma planına kaydolmanız gerekir ve bunlar size hemen verecektir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector