12 najlepších bezplatných a otvorených softvérových databáz

best-voľné open-source-database-softvér


Za každou aplikáciou si dokážete predstaviť databázový softvér. Používajú sa na ukladanie informácií, ako sú podrobnosti o produkte, údaje o zákazníkoch, financie alebo čokoľvek iné, čo by mohlo byť dôležité pre podnikanie. Používatelia na sociálnych sieťach majú všetky svoje informácie uložené v databázach. Dokonca aj hackeri používajú databázy pravidelne na zhromažďovanie osobných údajov, keď napadnú webovú stránku.

Mať databázu je pre väčšinu firiem nevyhnutné. Existujú však rôzne druhy databáz a ak ste práve založili spoločnosť, nemusí byť zrejmé, ktorá z nich by ste si mali zvoliť. V posledných niekoľkých desaťročiach sa databázy vyvíjali veľa a dnes si môžete podľa potreby ukladať aj petabajty údajov. Vieme, že začiatočníci sa môžu zmiasť pri hľadaní dokonalého databázového softvéru.

Čítať: 10 najlepších platiacich programovacích jazykov

Ak ste jedným z nich, čítajte ďalej. V tomto článku sa teraz chystáme zdieľať niektoré užitočné informácie o najpopulárnejších databázach. Po prvé, rozdelíme náš výber do troch najpopulárnejších typov databáz, ktoré ľudia používajú: databázy dokumentov, grafové databázy a relačné databázy.

Samozrejme, ich je omnoho viac, ale vždy je lepšie ísť za najobľúbenejšími a potom, keď sa zoznámite s databázami, budete vedieť, na ktorú z nich sa chcete prepnúť. Pretože existujú rôzne kategórie databázového softvéru, ceny sa môžu tiež veľmi líšiť. Našťastie existuje veľa databázového softvéru zadarmo.

Ukážeme vám nejaký open-source databázový softvér pre každú z troch kategórií, ktoré sú úplne zadarmo. Na základe našich recenzií si budete môcť vybrať databázu, ktorá najviac vyhovuje vašim potrebám. Nasledujúci databázový softvér sa odporúča najmä pre tvorcov aplikácií a menšie podniky ako možnosť s nízkym rozpočtom.

Najlepšie 3 bezplatné relačné databázy

Relačné databázy existujú od roku 1979, keď Oracle vyvinul prvú verziu. Rýchlo získali popularitu a stali sa najbežnejšie používanými databázami. V súčasnosti ich nájdete veľa, bezplatných aj prémiových. Medzi relačnými databázami môžu byť významné rozdiely.

Podobne ako v prípade iných populárnych nástrojov a softvéru dnes, nájdete aj veľké množstvo webových možností pre databázy. Niektoré z nich pracujú iba na špecifickej platforme, zatiaľ čo iné môžu byť implementované na viacerých platformách. Vo všetkých relačných databázach je však spoločná vec: všetci používajú pre svoje úlohy jazyk SQL. Pozrime sa teraz na tri relačné databázy, ktoré väčšinou odporúčame!

 1. MySQL

MySQL je pravdepodobne najznámejšou databázou v našom zozname. Počiatočné vydanie tohto softvéru sa začalo v roku 1995 a odvtedy sa zlepšilo. Udržiavali MySQL zadarmo a open-source, ako to bolo hneď od začiatku. Vývojári pridali do grafického používateľského rozhrania množstvo nových funkcií, ktoré uľahčujú jeho používanie.

V MySQL je tiež viac nástrojov príkazového riadku ako predtým, takže používatelia môžu bez problémov pristupovať k svojim údajom a spravovať ich. Komunitné vydanie databázy obsahuje širokú škálu užitočných funkcií, vrátane konektorov MySQL, Workbench, NoSQL, Pluggable Storage Engine, Transactional Data Dictionary, Replication a oveľa viac. MySQL nie je obmedzené na konkrétnu platformu. V skutočnosti ho môžete použiť na viac ako 20 operačných systémoch a platformách.

Tento softvér má na webe obrovský počet pozitívnych recenzií. Malé a veľké podniky ich často používajú ako jedno z najflexibilnejších riešení. Používajú ho aj Facebook a WordPress, dve spoločnosti, ktoré pracujú s veľkým množstvom údajov.

 1. Microsoft SQL

Microsoft SQL je tiež obrovským menom medzi relačnými databázami. Spoločnosť Microsoft ju vydala už v roku 1989 a teraz ju používajú mnohé veľké spoločnosti ako Cerner, Dell a Georgia Pacific. Vyvinuli početné verzie, aby sa ubezpečili, že vyhovuje potrebám malých podnikov, veľkých podnikov a jednotlivcov.

Samozrejme, nie každá verzia Microsoft SQL je zadarmo, ale ponúkajú edíciu Express pre tých, ktorí pracujú na menších projektoch. Je to trochu zmenšené, ale do neho je integrovaný celý motor a podporuje aj neobmedzený počet databáz a používateľov. Používatelia pracujúci s programom Express môžu pracovať s dátami až do 10 GB.

Je optimálny pre živnostníkov, ktorí vytvárajú aplikácie a domáce projekty. Niektoré užitočné funkcie získate aj s bezplatnou verziou, vrátane nástrojov na správu a vývoj a zálohovania Azure, ktoré zaisťuje bezpečné obnovenie vašich údajov. Na základe používateľských recenzií je Microsoft SQL rýchly, ľahko použiteľný a umožňuje vám spravovať vaše údaje pomocou GUI a CLI.

Ak to porovnáte s MySQL, ukázalo sa, že Microsoft SQL používa väčšie podniky, najmä IT spoločnosti. Nezmení to však skutočnosť, že bezplatná verzia poskytuje prístup ku všetkým užitočným funkciám, ktoré môžu byť prospešné pre malé podniky a jednotlivcov, rovnako ako MySQL..

 1. PostgreSQL

teraz PostgreSQL nie je tak populárny ako predchádzajúce dva databázové programy, ale určite sa odporúča. Vydali prvú verziu v roku 1997, takže nemajú toľko skúseností ako väčšie mená, ale existuje veľa veľkých spoločností, ktoré ju používajú. Napríklad spoločnosti ako Fujitsu, Red Hat, Capital One a Raytheon sú poháňané týmto softvérom.

Ako je uvedené na ich webových stránkach, takmer tretina technologických spoločností z celého sveta používa PostgreSQL na napájanie svojich aplikácií. Skutočnosť, že táto relačná databáza má otvorenú softvérovú licenciu, môže byť pre spoločnosti veľkým prínosom. Každé podnikanie má svoje špecifické potreby a PostgreSQL vám umožňuje zmeniť kód podľa týchto potrieb. Má tiež niekoľko užitočných funkcií, ako sú obaly zahraničných údajov, rozdelené tabuľky, spúšťače a dedičnosť tabuliek, aby som spomenul niekoľko.

Na základe recenzií je tento softvér vynikajúcim nástrojom, ak chcete ukladať, spracovávať a extrahovať veľké množstvo údajov. Ak sa pozriete na to, kto používa PostgreSQL, ukázalo sa, že tento nástroj je pomerne obľúbený medzi malými a strednými spoločnosťami. Celkovo je to určite jeden z bezplatného databázového softvéru, ktorý má pod svojím menom veľa spokojných používateľov.

Najlepšie 3 bezplatné databázy dokumentov

Teraz vám predstavíme tri databázy zamerané na dokumenty alebo ich môžete nazvať aj obchody s dokumentmi. Ide v podstate o počítačový softvér, ktorého hlavným účelom je ukladanie a správa informácií zameraných na dokumenty. Databázy dokumentov sú tiež najpoužívanejšími databázami NoSQL.

Väčšina relačných databáz usporiada údaje do tabuľkového formátu pomocou riadkov a stĺpcov ako v Exceli. Toto nie je prípad skladov dokumentov, pretože sú oveľa flexibilnejšie. V databázach dokumentov môžete použiť veľké množstvo dátových štruktúr podľa vašich potrieb. Táto flexibilita z nich robí skvelé nástroje pre vývojárov webu, ktorí pracujú s obrovským množstvom dynamických údajov.

Nasledujúce tri databázy dokumentov s otvoreným zdrojovým kódom môžete získať zadarmo. V súčasnosti sú medzi podnikmi a jednotlivcami veľmi populárne, ale uvidíme, čo môže každý z nich ponúknuť.

 1. MongoDB

MongoDB vyšiel v roku 2009, čo určite nie je staré, ak ho porovnáte s iným populárnym databázovým softvérom. Ľudia si rýchlo všimli potenciál tohto databázového nástroja a stalo sa tak úspešným, že ho stiahlo viac ako 30 miliónov používateľov. MongoDB je perfektné riešenie pre akýkoľvek typ podnikania, ktoré potrebuje ukladať a spravovať údaje.

Obrovské spoločnosti ako Bosch, Adobe, Nokia a EA sa pri správe údajov, výkone a spoľahlivosti spoliehajú na MongoDB. Tento softvér s otvoreným zdrojom funguje dobre na najpopulárnejších operačných systémoch a platformách. Ponúkajú podporu ovládačov pre viac ako 10 programovacích jazykov, ako sú C ++, Java a Python.

MongoDB je väčšinou používaný počítačovým softvérom a IT spoločnosťami a počet stiahnutí je rovnomerne rozdelený medzi malé, stredné a veľké spoločnosti. Napriek tomu, že toto databázové softvérové ​​riešenie je bezplatné a má licenciu typu open source, stále je jedným z najspoľahlivejších a najrobustnejších nástrojov..

V posledných rokoch sa aplikácie vyvíjali veľa a MongoDB je navrhnutý tak, aby spĺňal najnovšie požiadavky tímov vývojárov aplikácií, ktoré chcú vytvárať výkonné aplikácie. Je rýchla, spoľahlivá a zaručuje plynulý pracovný tok.

 1. CouchDB

CouchDB vyšiel v roku 2005 a začal sa ako projekt financovaný Damienom Katzom, bývalým programátorom IBM. Po dvoch rokoch sa stal open-source softvérom, kým ho Apache v roku 2008 nezačal podporovať ako jeden zo svojich projektov nadácie Apache Software Foundation. Po dokončení projektu v roku 2010 predstavili prvú plnú verziu CouchDB..

Na základe užívateľských recenzií je CouchDB úplne užívateľsky príjemný a má rozsiahlu dokumentáciu, ktorá vám pomôže zvládnuť databázu. Je to vynikajúce riešenie na efektívne ukladanie dokumentov pri vytváraní aplikácií. S týmto nástrojom je zakaždým, keď aktualizujete dokumenty, veľmi jednoduché, takže ich synchronizujte s databázou.

Preto sa Apache zameral na CouchDB, aby zaistil rýchly a nepretržitý pracovný tok pre používateľov. Tento databázový softvér sa odporúča aj pre tých, ktorí chcú nastavovať a spúšťať malé rozhrania API, ukladať informácie o používateľovi alebo údaje z webových stránok, odporučiť produkty zákazníkom, replikovať údaje a oveľa viac.

Posledné príklady predstavujú to, na čo väčšina firiem používa CouchDB. Túto databázu väčšinou používajú menšie podniky, pretože často nie je úplne vhodná pre väčšie spoločnosti, ktoré pracujú s veľkým množstvom údajov. CouchDB je napriek tomu jedným z najvyššie hodnotených databázových riešení vo svojej kategórii.

 1. DynamoDB

DynamoDB je jedným z cloudových softvérových riešení, ktoré ponúka Amazon Web Services. Túto databázu môžete získať zadarmo. Ak však prekročíte svoje obmedzenia, budete musieť zaplatiť nejaké ďalšie prostriedky podľa použitých zdrojov. Medzi tieto obmedzenia patrí mesačný limit 200 miliónov žiadostí, 2,5 žiadosti o čítanie a 25 GB úložného priestoru.

Akonáhle ho začnete používať ako prémiové balenie, budete mať veľa spôsobov, ako ho rozšíriť podľa svojich potrieb. Pretože DynamoDB je plne riadený, nemusíte sa starať o administratívne úlohy. Spoločnosť Amazon sa postará o všetky potrebné aktualizácie a konfiguráciu a zároveň zabezpečí, že vám nedôjde dostatok prostriedkov.

Vďaka Konzole pre správu môžete sledovať takmer všetko, čo udržuje vašu databázu pri živote. Ďalšou skvelou vecou v DynamoDB je, že sa môžete spoľahnúť na úplné zálohy, ktoré sú dobré na zabezpečenie vašich údajov a ich archiváciu. Je veľmi ľahké odstrániť kúsky údajov, ktoré už nepotrebujete, čo má za následok určité voľné miesto.

DynamoDB je obzvlášť dobrý v správe zdrojov. Pretože databáza využíva množstvo serverov na spracovanie vašich dát a prenosov, dokáže vždy udržiavať vysoký výkon. Toto databázové softvérové ​​riešenie je určite odporúčané pre malé a stredné podniky.

Najlepšie 3 bezplatné grafové databázy

Ak máte záujem o inú možnosť NoSQL, tu sú najlepšie tri grafové databázy. Všetko je založené na teórii grafov, pomocou štruktúrovaných údajov sú uzly a hrany. Uzly sú entity, zatiaľ čo okraje definujú vzťah medzi týmito entitami.

V tejto štruktúre má každý uzol svoj vlastný identifikátor a má k nemu priradený počet prichádzajúcich alebo odchádzajúcich hrán. Je často oveľa jednoduchšie spracovať údaje týmto spôsobom, pretože grafy poskytujú jednoduchý spôsob, ako reprezentovať komplexné interakcie medzi bitmi informácií, s ktorými pracujete..

Grafové databázy vám umožňujú pracovať s ukladacími priestormi, v ktorých sú kúsky údajov priamo spojené. Na ich získanie vo väčšine prípadov stačí jedna operácia. S grafovou databázou je oveľa jednoduchšie pracovať s veľmi komplikovanými hierarchickými dátovými štruktúrami ako s akýmkoľvek iným relačným softvérom. Teraz vám ukážeme tri grafové databázové softvérové ​​riešenia, ktoré väčšinou odporúčame. Pokračujte v čítaní!

 1. ArangoDB

Po prvé, predstavíme vás ArangoDB, najväčšie meno práve teraz medzi grafickými databázovými riešeniami. Nejde iba o databázu grafov, ale o kombináciu grafu a softvéru v štýle dokumentov. Táto sa skutočne zmestí do viacerých kategórií, čo znamená, že získate grafovú databázu s veľkou flexibilitou.

ArangoDB je čiastočne založený na súboroch údajov klastra a má užitočné vlastnosti, ako sú vnorené vlastnosti, distribuované grafy a porovnávanie vzorov. Výberom tohto databázového riešenia získate obrovské množstvo pomoci z rozsiahlej dokumentácie, komunitnej a technickej podpory. ArangoDB je vyvinutý tímom, ktorý má veľa skúseností s rôznymi typmi databáz a výsledok hovorí sám za seba.

Krivka učenia nie je vôbec strmá. Môžete si naň rýchlo zvyknúť a využiť všetky výhody tejto databázy, najmä ak sa ponoríte do ich dokumentácie. ArangoDB je odporúčaný pre tých, ktorí chcú riešenie NoSQL, ale napriek tomu chcú výhody SQL. Táto databáza zaisťuje niečo, čo podniky najviac potrebujú: vysoký výkon.

Podľa prevažnej väčšiny recenzií je ArangoDB ideálny pre malé technologické spoločnosti. Stačí sa pozrieť na počet 5-hviezdičkových hodnotení, ktoré ste dostali, a budete okamžite presvedčení.

 1. Neo4j

Ďalšou populárnou možnosťou, pokiaľ ide o riešenie grafovej databázy, je Neo4j. Je výrazne starší ako predchádzajúci produkt, ktorý bol uvedený na trh v roku 2007 a prešiel mnohými vylepšeniami. Tento softvér je založený na jazyku dopytov s názvom Cypher, ktorý zaisťuje vysoko efektívny a priamy spôsob vykonávania otázok.

Teraz je Neo4j databázovým nástrojom, ktorý sa úplne zmestí do kategórie grafových databáz, má však niekoľko výkonných doplnkov pre analýzu, správu údajov a správu sietí a majetku. Túto databázu s otvoreným zdrojom môžete získať zadarmo. Ak chcete využiť všetky možnosti škálovateľnosti a zálohovanie, mali by ste ísť za prémiovú verziu.

Bezplatní užívatelia nemajú nárok na technickú podporu; komunita Neo4j sa však do značnej miery vyrovnáva. Keďže softvér je v súčasnosti veľmi populárny, existuje veľa spôsobov, ako nájsť sprievodcov a dokumentáciu, ak potrebujete pomoc. Najlepšie na Neo4j je, že je priateľský pre začiatočníkov, takže funguje dobre ako databázové riešenie pre malé podniky, ktoré nemajú veľa skúseností so všetkými technickými požiadavkami v oblasti IT..

Tento databázový nástroj sa určite odporúča tým, ktorí chcú ľahšie porozumieť a spravovať relačné databázy. Celkovo vzaté, Neo4j je flexibilná a užívateľsky prívetivá grafová databáza, ktorá si teraz drží svoje miesto medzi databázami s najvyšším hodnotením.

 1. OrientDB

Vydanie v roku 2010, OrientDB patrí medzi najnovšie databázové riešenia na webe. Vďaka svojej univerzálnosti sa stal veľmi populárnym. Ide v podstate o vysoko efektívnu kombináciu štyroch rôznych databázových modelov. Tento softvér môžete používať aj ako dokumentové, grafové, objektovo orientované a databázové riešenie kľúčovej hodnoty, čo z neho robí flexibilnú možnosť pre podniky..

OrientDB prichádza s mnohými funkciami, vďaka ktorým je vynikajúci z davu. Po prvé, databáza sa ľahko používa, najmä pre tých, ktorí majú skúsenosti s SQL. Táto databáza poskytuje vysoký výkon hneď od začiatku. Ak vám však dôjdu zdroje, môžete ich kedykoľvek zväčšiť pridaním ďalších serverov.

Ak začnete používať OrientDB ako začiatočník, nemusíte sa obávať. Môžete prečítať všetky potrebné znalosti grafu prečítaním ich dokumentácie. Pre spoločnosti, ktoré chcú jednoduchým spôsobom spravovať, analyzovať a implementovať veľké množstvo komplexných údajov, je táto databáza perfektnou voľbou. OrientDB sa bežne používa na analýzu veľkých údajov, vývoj správ (a ďalších funkcií sociálnych médií) a webových aplikácií. Ďalšou skvelou vecou je editor grafov, ktorý vizualizuje údaje a umožňuje vám s nimi ľahko manipulovať. Tento databázový softvér je pomerne populárny v kategórii databázy dokumentov, ale ešte úspešnejší ako grafická databáza. Väčšinou sa odporúča pre malé a stredné spoločnosti v oblasti IT alebo počítačového softvéru.

Ďalšie populárne databázy zdarma

Ukázali sme vám tri hlavné kategórie, pokiaľ ide o databázový softvér. Boli to najčastejšie používané typy, ale existuje mnoho riešení, ktoré sa nehodia do týchto troch kategórií. Aby som spomenul niekoľko, existujú ploché, objektovo-orientované, objektovo-relačné, široko-stĺpcové a operačné databázy. Tieto sú stále celkom dobre známe, ale je ich omnoho viac.

Na internete nájdete nespočetné množstvo databázového softvéru. Používatelia, ktorí si vyberú riešenie NoSQL, zvyčajne požadujú väčšiu flexibilitu a celkovo rýchlejšie riešenie. Chcú, aby softvér vykonával úlohy a načítal údaje čo najrýchlejšie.

Pretože každé podnikanie má svoje špecifické potreby, je často dobré začať experimentovať s inými typmi databázového softvéru. Nasledujúce tri databázové nástroje, ktoré vám ukážeme, sa určite nehodia do troch kategórií, s ktorými sme začali. Stále však patria medzi najobľúbenejšie a odporúčame vám ich vyskúšať.

 1. Úľ

Ak chcete, aby sa vaše údaje kedykoľvek ukladali a mali k nim prístup, mali by ste dať šancu Úľ. Môžete si to predstaviť ako virtuálny sklad, ktorý môžete spravovať pomocou jazyka nazývaného HiveQL. Jeho administračný panel je podobný SQL a celý databázový nástroj sa spolieha na Apache Hadoop, softvérový balík vytvorený na správu a analýzu obrovského množstva údajov..

Podregister je možné aplikovať na rôzne typy databáz a súborových systémov, ktoré je potrebné štruktúrovať a dotazovať. Všeobecne sa používa na ukladanie a analýzu údajov na generovanie informatívnych správ. HiveQL je navrhnutý tak, aby pracoval s mnohými rôznymi dátovými formátmi a na všetkých typoch backendov. Databáza je škálovateľná a je ľahké ju programovať, pokiaľ ide o analýzu a správu údajov.

Úľ sa odporúča pre podniky, ktoré potrebujú každodenne riešiť zložité úlohy. Databáza umožňuje analyzovať a ukladať vaše dáta rôznymi spôsobmi. Pretože hovoríme o ukladaní a analýze veľkých dát, nie je prekvapujúce, že väčšinou veľké spoločnosti používajú Hive ako svoje databázové riešenie.

Podľa recenzií môže byť tento softvér skutočne užitočný aj napriek tomu, že je o niečo pomalší a komplikovanejší ako typické databázové riešenie. Medzi jeho najužitočnejšie funkcie patrí rozdelenie údajov, optimalizácia logických plánov a schopnosť používať externé tabuľky.

 1. ElasticSearch

ElasticSearch je viacúčelový softvér, ktorý vyšiel v roku 2010. Tento softvér je určený skôr ako vyhľadávací nástroj. V posledných rokoch však získala veľkú popularitu aj ako databázové riešenie NoSQL. Apache Software Foundation ho postavila na vrchole Lucene, čo je open-source softvér s hlavnou funkciou získavania informácií.

Početné veľké spoločnosti používajú Elasticsearch pre svoje dátové sklady, ako sú Kickstarter, Codecademy, Uber a Mozilla. Tento databázový nástroj dokáže zhromažďovať veľké množstvo údajov a týmto spoločnostiam uľahčuje objavovanie určitých trendov a modelov veľkých údajov. Stačí pridať nejaké dokumenty a Elasticsearch urobí zvyšok práce. Skvelá vec v tomto vyhľadávacom nástroji je, že podporuje viacnásobný preklad, čo znamená, že softvér je schopný obslúžiť viac používateľov súčasne..

Okrem toho budete môcť vyhľadávať takmer v reálnom čase. S programom Elasticsearch môžete vykonávať dve úlohy súčasne: vyhľadávanie a analytika. Je úplne škálovateľná, čo vám umožňuje spustiť databázu vo vašom počítači alebo kopu serverov plných údajov pri rovnakom výkone. Spoločnosti všetkých veľkostí používajú Elasticsearch a recenzie sú prevažne pozitívne na celom webe.

 1. Cassandra

Cassandra bol pôvodne vydaný Facebookom ako open-source softvér už v roku 2008. Potom v roku 2009 ho odovzdali Apache a stal sa obrovským projektom. Konečná stabilná verzia tejto databázy NoSQL bola vydaná pred niekoľkými mesiacmi v roku 2018 vo februári.

Táto databáza je v súčasnosti jednou z najrozšíriteľnejších softvérových volieb dostupných na webe. Je to skvelá voľba aj pre väčšie spoločnosti, ktoré pracujú s vysokou rýchlosťou zápisu a musia neustále vyhľadávať. Má výnimočne rýchlu schopnosť zápisu, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Cassandra je slušnou alternatívou, ak hľadáte databázu, ktorá dokáže ukladať veľké množstvo obchodných údajov.

Je to užívateľsky prívetivé, počas jeho konfigurácie neexistujú žiadne komplikácie. Ďalšia skvelá vec je, že môžete spustiť databázu s pôvodnou konfiguráciou pre väčšinu úloh bez potreby úprav. Cassandra sú väčšinou preferované technickými spoločnosťami všetkých veľkostí. Je dôležité si uvedomiť, že tento softvér nie je najlepšou voľbou, ak ho chcete používať v malých databázach.

Na základe spätnej väzby od používateľov je použitie oveľa zložitejšie ako iné databázy, ktoré sa špecializujú na malé množiny údajov. Celkovo vzaté, Cassandra je v súčasnosti vysoko výkonná medzi vysoko výkonnými databázami NoSQL, ktoré sú navrhnuté na prácu s veľkými dátami.

Zabalenie

Ako vidíte, pri výbere databázy existuje veľa možností, vždy však závisí od projektu. Vyberte si preto múdro databázu, ktorú chcete použiť pre svoj ďalší projekt.

Ak máte aj ďalšie návrhy, komentujte nižšie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map