Ako vytvoriť jednoduchý web HTML?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Ako vytvoriť jednoduchý web HTML?
0 10 мин.


HTML alebo Značkovací jazyk HyperText je, ako už názov napovedá, značkovacím jazykom. Nepovažuje sa za tradičný programovací jazyk. Je to jazyk, v ktorom môže tvorca vytvárať značky a označovať rôzne časti pomocou značiek HTML. HTML bol inšpirovaný SGML, a jeho prvá verzia sa objavila v roku 1990 v CERN.

HTML bolo pôvodne navrhnuté pre jednoduché statické dokumenty, keď sa myšlienka World Wide Web považovala za systém na vyhľadávanie dokumentov. V súčasnosti takmer každá webová stránka používa HTML a stala sa jazykom webu. Posledná iterácia je HTML5, ktorá je podporovaná všetkými hlavnými prehliadačmi a je vylepšením HTML 4, ktorý bol „štandardizovaný“ v roku 1997.

Tento článok bude presne určený základy tvorby jednoduchých webových stránok HTML, niečo, čo sa môže ktokoľvek naučiť, bez ohľadu na zvolenú profesiu.

Prečo by ste sa mali učiť HTML?

Dalo by sa tvrdiť, že s dnešnou technológiou môže ktokoľvek vytvoriť rýchly a pekne vyzerajúci web bez potreby kódovania jedného riadku HTML, a hoci je to určite pravda, vždy môže byť užitočné vedieť, ako ho trochu vylepšiť..

Ľudia často pridajú pluginy / moduly / rozšírenia do CMS, ako sú WordPress, Drupal, Joomla, atď., Aby ich rozšírili jednoduchou funkciou, ktorú bolo možné dosiahnuť pomocou niekoľkých riadkov HTML. Aj keď môže byť doplnok jednoduchší, môže sa pridať k časom načítania stránky a je len ďalšou vecou v oblasti bezpečnosti a aktualizácií..

Je celkom ľahké sa naučiť HTML a môže to byť zábava, pretože výsledky vidíte okamžite, na rozdiel od programovacieho jazyka, v ktorom musíte zostaviť napísaný kód. Už máte všetky nástroje potrebné na to, aby ste sa mohli učiť HTML, máte webový prehliadač a určite máte jednoduchý textový editor, ako napríklad Poznámkový blok. Aplikácie ako Microsoft Word to neurobia, budete potrebovať základný textový editor: Poznámkový blok, Poznámkový blok ++. Existujú tzv. IDE (Integrated Development Environment), ktoré vám pomôžu pri písaní HTML pomocou funkcií, ako je zvýrazňovanie syntaxe alebo automatické dopĺňanie..

Ahoj svet!

Môžete chytiť voľný textový editor, napríklad Notepad ++ alebo Sublime Text Editor, a spustiť ho. Uložte prázdny súbor na plochu ako „hello.html“. Týmto zmeníte editor v režime HTML, takže si môžete vychutnať výhody IDE. Teraz do toho napíšte nasledujúci text:

Ahoj svet!

Ahoj svet!

Uložte súbor a potom ho otvorte pomocou webového prehľadávača. Nebolo to až také ťažké, však? Môžete pokračovať a upravovať súbor, ukladať ho a obnovovať stránku v prehliadači. Uvidíte všetky vykonané zmeny. Nemusíte sa báť, neexistuje žiadny spôsob, ako ovplyvniť váš operačný systém. Nemôžete odstrániť súbory alebo veci tohto charakteru. A nebojte sa neúspechov, ako sa hovorí: „Majster zlyhal viackrát, ako to začiatočník vyskúšal.“

Základy HTML a 101

html základy 101

HTML sa skladá zo značiek a textu. Značka HTML má pre prehliadač špeciálny význam, v zásade ide o metódu označovania dokumentu. Niektoré značky v ňom môžu obsahovať ďalšie značky, napríklad neusporiadanú značku zoznamu

  môže obsahovať položky zoznamu

 • v tom. Značka odseku

  môže obsahovať novú značku riadka
  , kotvová značka , smelý , kurzíva , atď.

  V našom príklade obsahuje hlavná značka HTML hlavičku a značku tela. V značke head môžeme zadať názov dokumentu, ktorý sa zobrazí v nadpise karty prehliadača. V tele máme značku H1 alebo značku 1.

  Značky HTML môžu mať atribúty, ktoré môžu zmeniť správanie značky, napríklad môžeme do nášho H1 pridať atribút „style“, aby sme špecifikovali jeho štýl. Ak pridáme style = ”color: red”, stane sa

  Ahoj svet!

  môžeme zmeniť jeho farbu z predvolenej čiernej na červenú. Samozrejme, na väčšej webovej stránke, ktorá štylizuje naše prvky, sa môžu jednotlivé prvky stať problematickými a zapríčiní to zaplnenie nášho HTML. Lepšou metódou by bolo dať prvku atribút triedy alebo id a potom špecifikovať jeho štýl danou triedou alebo id.

  Je ich veľa Príručky HTML a zdrojov na internete si môžete pozrieť návody na YouTube alebo The Great Curses Plus alebo si prečítať jeden z tisícov článkov na internete o HTML.

  Jednou z vecí, ktoré treba mať na pamäti, je to, že bez ohľadu na to, koľko čítate alebo sledujete, budete musieť znečistiť ruky a začať písať HTML. Je to jediný spôsob, ako sa naučiť, pretože v okamihu, keď začnete písať, budete mať ďalšie otázky a tieto otázky povedú k ďalším otázkam, až kým si nebudete istí a plynulo v jazyku HTML.

  Styling a skriptovanie

  Čistá webová stránka HTML je statická. To znamená, že nemôže obsahovať dynamicky sa meniace časti, napríklad „Naše najnovšie správy“. Ak vytvoríte webovú stránku, ktorá obsahuje sekciu správ, ktorá sa neustále aktualizuje, potom sa jednoducho môže stať, že jednoducho vytvoríte články a potom aktualizujete odkazy na ňu..

  Na druhej strane, ak vytvoríte vizitku alebo o mne typ webovej stránky v HTML, ktorý sa nemení tak často, možno raz alebo dvakrát mesačne, potom je statická webová stránka HTML perfektná. Pretože nemá „pohyblivé“ časti, ako napríklad databázu, spracovanie na strane servera (PHP, Python, Ruby atď.), Je menej vecí, ktoré sa môžu pokaziť, a je to tiež rýchlo.

  Statickú stránku môžete dynamizovať pridaním JavaScriptu (Skript ECMA presnejšie), čo je skriptovací programovací jazyk. Pomocou JavaScriptu môžete reagovať na vstup používateľa skrytím alebo zobrazením niektorých častí HTML. Môžete tiež zmeniť vzhľad a dojem z webovej stránky. s AJAX, môžete požiadať o ďalšie zdroje z vášho webu, ako sú podstránky, kontaktný formulár alebo najnovšie Tweety, a môžete ich začleniť do svojho webu.

  Predvolené štýly HTML sú dosť nudné, je to čierny text na bielom pozadí. Štýl ľubovoľného prvku HTML môžete zmeniť pomocou CSS (Cascading Style Sheets). V HTML nemáte kontrolu nad tým, ako bude váš dokument vykreslený, je to funkcia HTML, nie nedostatok. Pomocou CSS sa môžete pokúsiť byť presnejší, ale stále nebudete mať 100% kontrolu. Niektoré prehliadače budú robiť veci trochu inak ako iné. Aktuálna verzia CSS, ktorá je podporovaná všetkými hlavnými prehliadačmi, je CSS3 a obsahuje mnoho užitočných funkcií, ktoré predchádzajúcej norme chýbali..

  Aby ste porozumeli CSS, mali by ste začať s modelom boxu, na začiatku vám ušetrí veľa zmätkov a je dôležité, aby ste pochopili rozdiel medzi hranicami, vypchávkami, okrajmi atď. CSS sa dá ľahko naučiť a ako napríklad s HTML, okamžite uvidíte zmeny, ktoré ste vykonali. Ako už bolo spomenuté, do ľubovoľnej značky HTML môžete pridať prvok id alebo triedy a pre tieto idy a triedy môžete napísať pravidlá CSS. Aby sme sa vrátili k nášmu príkladu, v sekcii hlavy napíšeme nasledujúci text,

  telo {

  Farba pozadia: modrá;

  }

  predvolená farba bieleho dokumentu sa zmení na modrú.

  Jednou z vecí, na ktorú treba pamätať v prípade CSS, je, že existuje veľa značiek špecifických pre prehliadač, takže nezabudnite vyskúšať svoje webové stránky pomocou rôznych prehliadačov alebo aspoň prehliadača Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 11 a Edge. Rýchly pohľad na niektoré mobilné prehliadače, najmä na Safari IOS, nebude na škodu.

  záver

  Učenie HTML a CSS je jednoduchšie ako väčšina programovacích jazykov a môže to byť veľmi prospešná skúsenosť. Pomocou HTML budete môcť vytvárať webové stránky presne tak, ako chcete, bez kompromisov ako v prípade CMS. Vytváranie webových stránok HTML vám umožní hosťovať ich kdekoľvek a budú sa veľmi rýchlo načítavať a plynule.

  Aj keď sa objavia všetky typy tvorcov webových stránok určených pre domácich majstrov, nemožno HTML považovať za zastarané. Podkladá sa na každú webovú stránku, a to aj pomocou výkonných nástrojov CMS a nástrojov na tvorbu webových stránok, ktoré vám umožňujú vytvoriť profesionálne vyzerajúcu webovú stránku bez znalosti kódovania, možno budete chcieť urobiť nejaké vylepšenia sem a tam na svojich stránkach, aby ste dostali veci presne tak, ako ste vy. chcem, aby boli. Naučíte sa nejaký HTML vám to umožní.

  Poznanie základov HTML môže byť praktická zručnosť, ktorú môže získať pre kohokoľvek, nielen pre tých, ktorí plánujú kariéru v IT. Tí, ktorí pracujú s webovým obsahom, online marketingom, prekladom a každým, kto vyžaduje prítomnosť online, budú mať prospech z havarijného kurzu v HTML.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector