Blogovanie vs Vlogging – čo je pre vás to pravé?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Blogovanie vs Vlogging – čo je pre vás to pravé?
0 23 мин.

blog vs vlog


Blogovanie a vlogovanie majú na internete obrovský úspech, pretože milióny ľudí sa na ne obracajú so žiadosťou o radu a zábavu. Obaja sú veľmi účinnými stratégiami, ktoré používajú značky a jednotlivci, ktorí chcú generovať prevádzku a upozorňovať. Dokonca aj amatéri majú šancu v oblasti tvorby obsahu a dosť často ich úsilie predstavuje úžasný úspech.

Stačí sa pozrieť na to, koľko ľudí malo na YouTube úžasný úspech. Urobili to, čo mali radi a ich publikum ich milovalo späť. To isté platí aj pre úžasný počet blogerov. Pre mnohých z nich je ich obsah hlavným zdrojom ich príjmu. Každý úspešný podnik a jednotlivec urobil jednu vec predtým, ako využil silu svojich blogov a vlogov. Rozhodli sa, či je pre nich najlepším komunikačným prostriedkom písanie alebo video.

Pretože toľko ľudí hovorí, že blogovanie je mŕtve a video je budúcnosť, nie je ľahké sa rozhodnúť. Aby sa veci dostali do poriadku, blogovanie nie je mŕtva a áno, video sa stáva čoraz obľúbenejším. Preto som sa rozhodol napísať tento článok! Aby sme vám pomohli zistiť, ktoré médium je pre vás to pravé.

Preskúmame faktory, ktoré by ste mali vziať do úvahy, spolu s výhodami a nevýhodami každej platformy. Takže, bez ďalších okolkov, poďme na to!

Vaše talenty a zručnosti

Najprv by ste mali preskúmať, v čom ste najlepší alebo v čom by ste mali najväčšiu zábavu. Ste hovoriaci a spoločenskí, alebo by ste radšej písali svoje myšlienky??

Ak chcete prevádzkovať dobrý blog, musíte byť dobrým autorom a ochotní stať sa ešte lepším. Gramatické chyby a preklepy sú neprijateľné a spôsobia, že vaši čitatelia budú menej dôveryhodní. Ak je pre vás bolesť čítať, prepisovať a opravovať svoje príspevky znova a znova, písanie nemusí byť najlepšia stávka. Ale ak máte spôsob, ako hovoriť so slovami, rád rozprávať príbehy a lásku, aby ste si ich prečítali, dajte blogom šancu.

Nastavenie blogu nevyžaduje veľa. Môžete to urobiť zadarmo, aj keď je najlepšie investovať 10 – 15 USD. To znamená, že ak máte aspoň určitú úroveň technických znalostí. Keďže sú k dispozícii úžasné platformy ako WordPress, Blogger a Tumblr, môžete blog ľahko nastaviť. Keď však budete chcieť prispôsobiť šablóny, ktoré potrebujete, budete potrebovať aspoň určitý stupeň technických znalostí. Ak tak neurobíte, tutoriály vás prevedú dlhou cestou, ale budete musieť venovať viac práce ako len písaniu.

Tiež SEO (optimalizácia vyhľadávacieho nástroja) je dôležitou zručnosťou pre blogerov, aby ovládli. Keď prevádzkujete blog, návštevnosť, ktorú získate z vyhľadávacích nástrojov, je neoceniteľná. Budete musieť dôsledne pracovať, aby ste sa dostali na vrchol výsledkov vyhľadávania pre vaše kľúčové slová.

Vlog je lepšou voľbou, ak máte pocit, že máte nejakú charizmu. Vlogy sú vyrobené tak, aby boli zábavnejšie a vzrušujúce, s množstvom zvratov a zákrut. Často dostávajú viac pozornosti a nie sú tak vzdelávací ako blogy. Ak sa hanbíte a nechcete, aby sa vám zobrazovali na fotoaparáte, vlogovanie by mohlo byť niečo, čomu sa chcete vyhnúť, dokonca aj bez jeho prečítania. Ak ste aspoň spokojní so svojím hlasom, môžete vytvoriť inštruktážne videá alebo predviesť svoje zážitky zozadu za kamerou.

Stručne povedané, video je pre vás, ak ste skôr charizmatický a hovorivý typ človeka, ktorý by ho radšej skrátil a rozprával tvárou v tvár publiku. Ak ste typ, ktorý má radi výskum, píšete dobre informované články a poskytuje vzdelávacie materiály, písanie je pre vás.

Kto je vaše publikum

Písanie a vytváranie videí nie je len o vás. V skutočnosti ide skôr o to, pre koho si vytvárate svoj obsah, a vyplníte medzeru v potrebe. Videá sú najjednoduchšie zdieľateľné a oslovujú mnoho ľudí. Vyskúšanie určitých produktov a služieb a ich získanie vo videu môže byť pre mnoho ľudí zaujímavé. Najmä ak nemajú priestor, nástroje alebo peniaze na to, aby to urobili sami. Video uprednostňuje aj veľa ľudí, pretože jeho konzumácia je omnoho jednoduchšia. Je jednoduchšie sledovať videá ako čítať články. Počas prehrávania videa môžete robiť aj mnoho ďalších vecí, pretože si nevyžaduje úplnú pozornosť.

Blogy majú skôr vzdelávací charakter, a preto oslovujú ľudí, ktorí hľadajú podrobnejšie informácie. Pri blogovom príspevku nemusíte príliš zjednodušovať zložité témy a môžete tiež uviesť zoznam všetkých zdrojov a materiálov, ktoré ste použili pri písaní článkov. Poskytovanie konkrétnych informácií je oveľa lepším médiom. Pretože vo videách by ste mohli povedať názov webových stránok a vaši diváci ho môžu úplne nesprávne napísať. Stále ho však môžete zahrnúť do popisu videa.

V zásade sa video vyrába skôr pre široké publikum, ktoré si často nebude čítať. Radšej by to jednoduchšie sledovali a pozerali video na určité témy alebo aby si vyskúšali určité skúsenosti. Niekedy sledujú videá vloggerov, ktorí idú na dovolenku, ak nemajú čas to urobiť sami. Video je tiež lepšie pre ľudí, ktorí majú byť ponorení do vášho obsahu.

Ak hľadáte ľudí, ktorí sa chcú vzdelávať dôkladnejšie a chcete si prečítať konkrétne podrobnosti o konkrétnych predmetoch, blogovanie je lepšie.

Náklady

Náklady zvyčajne závisia od kvality, ktorú chcete produkovať. Zvyčajne je však výstroj fotoaparátu, ktorý si kúpite na vlogovanie, omnoho drahší ako to, čo zaplatíte za to, aby bol váš blog v prevádzke. Na spustenie kvalitného vlogu budete potrebovať niekoľko mikrofónov a aspoň 300 – 500 dolárov fotoaparát. Môžete začať tým, že veľa, ale môžete tiež investovať do zelenej obrazovky a kurzy, aby sa zlepšili v editácii videa. Skutočne záleží na tom, do akej miery chcete, aby boli vaše videá.

Pokiaľ ide o blogovanie, vaše počiatočné poplatky sú veľmi nízke. Niekedy budete potrebovať iba počítač a prístup na web. Ak chcete, aby bol váš blog úplne v rukách, bude vás to stáť trochu peňazí. Ak neviete, ako to urobiť sami, budete musieť zaplatiť za hosting, prémiovú šablónu a niekoho, kto vám pomôže s nastavením vášho webu. Ak ste však vynaliezaví, môžete ich získať zadarmo.

Je ťažšie speňažiť a zarobiť peniaze zo svojho Vlogu, ako z vášho blogu. Dôvodom je, že do svojho obsahu nemôžete bez problémov vložiť odkazy, na ktoré môžu ľudia kliknúť z číreho záujmu. Môžete ich však pridať do popisu videa alebo ho použiť na to, aby ste sa stali partnerom YouTube, ale to je zriedka také efektívne, ak ešte nemáte milióny prehratí. Blogy sú však oveľa ľahšie speňažiteľné a prepojiteľné s pridruženými produktmi. Sledovanie vašich čitateľov je tiež jednoduchšie a máte predstavu o tom, koľko z nich uskutoční nákup.

Video hosting a SEO

Jednou z výhod vlogovania je to, že videá sú hostené na webe na zdieľanie videa, ako je napríklad Ty trúbka alebo Vimeo. Týmto spôsobom nemusíte platiť za hosťovanie a vaše video sa už každý mesiac nachádza na webe s miliónmi jedinečných návštevníkov. Nemusíte robiť nič iné, ako dať svojmu videu chytľavý názov a vytvoriť miniatúru, ktorá vynikne. Nevýhodou je, že web má úplnú kontrolu nad vašimi videami. Ak si niekto myslí, že sú urážlivé, môžu byť kedykoľvek stiahnuté alebo zrušené. V komunite YouTube sa v poslednom čase vyskytlo veľa problémov.

V prípade blogu musíte mať aspoň nejaké znalosti SEO, aby ste získali návštevnosť od spoločnosti Google. Optimalizácia vyhľadávacieho nástroja je jedným z hlavných spôsobov, ako blogy získavajú organickú návštevnosť. Ale budete neustále kopať hlavu do SEO články sa dozvedieť o všetkom, čo by zlepšilo vaše hodnotenie. Keď sa však dostanete na dobré miesto, na stránky blogu budete mať neustále prúd.

Ako vidíte, obe majú svoje výhody a nedostatky. To záleží na vašich preferenciách.

Najdôležitejšie veci, ktoré je potrebné pri blogovaní zohľadniť

Ak máte radi základné koncepty blogovania a písania, mali by ste to hneď začať robiť. Ak však stále premýšľate o tom, ktorý z nich by ste si mali zvoliť, tu je niekoľko základných faktorov, ktoré treba zvážiť.

písanie

Musíte byť aspoň oboznámení s písaním a tvorbou článkov. Je lepšie, ak máte radi písanie, pretože potom nie je na výber. Ale ak nenávidíte písanie o svojich skúsenostiach, písanie určite nie je pre vás. Mali by ste zvážiť vlogovanie alebo akékoľvek iné médium, na ktoré máte ruky.

Vaše povedomie o predmete

Jednou z najdôležitejších zručností blogera je povedomie o predmete, o ktorom hovoria. Pretože ťa nikto nebude počúvať, ak nevieš, o čom to hovoríš. Je preto dôležité spojiť veci, o ktorých chcete písať. Je to šport a fitnes, športové autá, životný štýl, varenie alebo niečo úplne nové? Je dôležité, aby ste predmet aspoň pochopili.

Váš výklenok

Výklenok je špecifický typ obsahu, ktorý publikuje blog alebo skupina blogov. Môžete o tom uvažovať ako o podkategórii väčšej kategórie. Napríklad to môže byť vzpieranie v rámci športovej kategórie, vegánske recepty v kategórii varenia alebo možno jóga v rámci kategórie životného štýlu. Vaša nika je to, čo definuje väčšinu tém, ktorými sa zaoberáte vo svojom blogu. Keď začínate blog, je to prvá a najdôležitejšia vec.

speňaženie

Akonáhle zistíte, v ktorej téme vytvárate svoj blog, nakoniec z neho budete chcieť zarobiť peniaze. Pravdepodobne je to jeden z hlavných dôvodov, prečo chcete začať blog, a preto je dôležité, aby ste si na to prišli. Pre blogy existuje šialené množstvo možností speňaženia. Google AdSense nie je vaša jediná možnosť. V skutočnosti je to jedna z vecí, ktorej by ste sa mali vyhnúť.

Affiliate marketing, freelancing, tvorba vlastnej eKnihy alebo snaha získať sponzorstvo sú oveľa lepšie možnosti. Len zistite, ktorý z nich je pre vaše publikum lepší.

Výhody a nevýhody blogov

klady a zápory blogov

Blogovanie je v podstate online denník. Autor píše o svojich skúsenostiach, delí sa o informácie a názory a poskytuje čitateľom užitočné rady. Blogovanie sa stalo normou pre podnikateľov, profesionálov a značky. Používajú ho ako spôsob spolupráce so svojimi potenciálnymi klientmi a zákazníkmi. Výhody tohto blogu preto najlepšie podporujú tieto ciele.

Pros

Nastaviť blog je ľahké, aj keď nemáte príliš veľa technických znalostí na to, aby ste mohli začať. Medzi inými môžete používať platformy blogov ako WordPress, Tumblr a Blogger. S týmito musíte jednoducho sledovať jednoduchý návod a nechať svoj web uviesť do prevádzky približne do hodiny. Môžete to urobiť bez akýchkoľvek finančných investícií, aj keď určite budete mať lepší blog, ak ste ochotní niečo investovať.

Blogovanie nevyžaduje žiadne vybavenie okrem počítača a internetového pripojenia. Vaša najdôležitejšia zručnosť musí byť tiež schopná sprostredkovať vaše myšlienky a dobre ich napísať. To môže pre vás obzvlášť dobre fungovať, ak je napísané slovo vašou vecou. Akonáhle budete mať svoj blog v prevádzke, naklonil trochu SEO a dostal konzistentný tok prevádzky, môžete speňažiť. Pridružené produkty alebo dokonca s vašimi vlastnými produktmi, sponzorstvo alebo vytvorenie vlastného produktu je skvelý spôsob, ako zarobiť peniaze na blogovaní.

V skratke:

 • Je ľahké začať
 • Písanie článkov môže byť dosť rýchle
 • Dáva ľuďom dôvod pozrieť sa na vaše webové stránky
 • Môžete mať zmysel pre komunitu
 • Je to živý archív vašich myšlienok a života
 • Môžete osloviť milióny ľudí

Nevýhody

Spustenie blogu je niečo, čo nájde cestu do vášho každodenného života. Spustenie blogu je celkom jednoduché, ale budete musieť neustále pracovať, čo je oveľa ťažšie, ak to chcete urobiť správne. Zarobiť s tým peniaze neprichádza ani cez noc. Bude trvať najmenej niekoľko mesiacov, kým si nebudete môcť zostaviť svoj blog, aby ste z neho mali príjem. Čo tiež vyžaduje, aby ste mali dobré znalosti o SEO a čo vaše publikum hľadá. Úlohou bloggera je vybudovať lojálne čitateľa.

Aj keď je váš blog osobným archívom vašich myšlienok a skúseností, príliš úprimný môže byť problémom. Jedným z dôvodov je to, že ľudia len zriedka radi čítajú o negativite iných ľudí. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že faloš o klientovi alebo niekom vo vašom živote vás môže dostať do problémov. Ak ho používate ako súčasť svojej obchodnej stratégie, nemali by ste to robiť náhodne. Musí sa to robiť profesionálne. Uistite sa, že vaša gramatika a pravopis sú bezchybné, je stále prítomná úloha.

Mohli by ste naraziť na neočakávané technické problémy, pretože prevádzka webových stránok nie je vždy jednoduchá. Možno máte problémy s hostingom alebo nainštalovaným novým doplnkom. Možno budete čeliť problému, ktorý neviete, odkiaľ pochádza, a skončí tým vypnutie webových stránok na chvíľu. Takže, blogovanie prichádza s mnohými učenia rovnako. Je dôležité, aby vaše témy boli čerstvé a pútavé, aby váš blog často získaval nových návštevníkov. Musíte sa neustále prispôsobovať publiku a učiť sa nové veci. Čo nie je vôbec zlé, ak ste sa venovali učeniu.

V skratke:

 • Musí sa pravidelne aktualizovať (najmenej dvakrát týždenne).
 • Vyžaduje, aby ste mali dobré znalosti v oblasti SEO
 • Nemôžete byť príliš úprimní
 • Ak ho používate pre svoje podnikanie, musí byť profesionálny
 • Môže prísť s neočakávanými problémami
 • Vyžaduje, aby ste sa neustále učili

Najdôležitejšie veci, ktoré je potrebné pri Vloggingu zohľadniť

Ak si myslíte, že vlogovanie môže byť vaša vec, potom vám táto časť príspevku pomôže nájsť odpoveď. Bude oveľa ľahšie dospieť k záveru, či je vlogovanie pre vás alebo nie.

Prevod fotoaparátu

Je dôležité mať fotoaparát, ktorý dokáže nahrávať video vo vysokom rozlíšení. Ale to je len začiatok. Dobrý mikrofón, rukoväť a stojan sú rovnako dôležité. Väčšina fotoaparátov má dosť zlú kvalitu zvuku, takže je veľmi dôležité, aby ste dostali dobrý mikrofón. Ak chodíte alebo stojíte, budete musieť pohodlne držať fotoaparát, ak stojíte a hovoríte. Platí to však iba vtedy, ak chcete produkovať videá najvyššej kvality hneď za netopiermi.

Ak máte iba jednoduchý rodinný fotoaparát, začnite s tým. Je oveľa dôležitejšie robiť to, čo máte radi, než čokoľvek iné. Zariaďuje sa vám to hneď za sebou. Ak ste skutočne nadšení pre tvorbu videí, potom nakoniec pritiahnete aj veľké publikum.

Vaša dôvera

Nie je potrebné začať, pretože vaša dôvera sa bude pri vytváraní videí pomaly zvyšovať. Dôvera vašej kamery je však niečo, čo by mohlo byť rozhodujúcim faktorom, keď sa snažíte zistiť, či by ste sa mali alebo nemali začať vlogovať. Ak máte chuť skočiť priamo do vlogovania na YouTube, zostaňte v pokoji a nemysli na kvalitu hlasu. Len pustite a cítite sa dobre vo svojej vlastnej pokožke.

Rozprávanie príbehov

Dobré príbehy sú jednou z vecí, ktoré vaše publikum zaháknu. Vždy by ste mali premýšľať o tom, aký príbeh by ste mohli povedať svojim divákom. Príbeh musí mať jasný príbeh a dej. Pre divákov to nebude inak. Ak ich zmätíte alebo frustrujete, pretože vás nemôžu sledovať, môže to znamenať len ich odhlásenie.

Vedieť, čo chcete zdieľať

Koľko svojho života ste ochotní zdieľať so svojím publikom? Musíte mať jasnú skupinu pravidiel o tom, čo chcete vo svojich videách uviesť a čo nie. Čo tam patrí a čo nie. Je tiež dobré zistiť, kde budete nakrúcať väčšinu svojich videí a kde nebudete.

Výhody a nevýhody vloggingu

klady a zápory

Vlogovanie je podobné blogovaniu v tom, že zahŕňa zdieľanie vašich myšlienok, skúseností, informácií a poskytovania rád. Deje sa to však vo formáte videa, ktorý oslovuje viac ľudí. Je tiež lepšie, ak máte radi kameru. Nastavenie vlogu je celkom jednoduché, ak už preň máte vybavenie. Nemusíte nastaviť web, iba účet YouTube. Vďaka tomu je publikovanie videí jednoduché a efektívne.

Pros

Vlogger nemusí mať veľké písacie schopnosti, je to skôr o poskytovaní konverzačného zážitku. Pokiaľ je téma pre vašich divákov pútavá a zaujímavá, váš vlog bude obľúbený. Ak ste ako ja, bude to naozaj zábavné. Milujem komunikáciu v písomnej aj vo video formáte. Vlog umožňuje poskytnúť publiku osobné skúsenosti a vyjadriť svoje myšlienky a pocity jasnejšie, ako by ste mohli napísať.

Je pravdepodobné, že budete mať väčšie sledovania a rýchlejšie ako písanie blogu. YouTube je vírusový s miliónmi jedinečných návštevníkov každý deň. Ak dnes niekto premýšľa o internetových videách, služba YouTube je prvou vecou, ​​s ktorou ich spája. Ak dokážete svoju vec dobre, môžete ľahko využiť neuveriteľné množstvo návštevnosti, ktorú web dostáva každý deň.

Video vám tiež umožní oveľa lepšie sa spojiť s publikom. Sledovanie stránky sociálnych médií alebo blogu nie je takmer také pútavé ako pozeranie niekoho na videu hovoriaceho svojou mysľou. Na YouTube je tiež jeden univerzálny spôsob sledovania kanála. Kliknutím na tlačidlo Prihlásiť sa na odber. Táto jednoduchosť je jedným z dôvodov, prečo sa služba YouTube stala tak úspešnou.

V skratke:

 • Je ľahšie začať
 • Ľahšie pestovať svoje nasledujúce
 • YouTube je vírusová
 • Ľahšie sprostredkovať myšlienky, pocity a vizuálne efekty
 • Video je medzi používateľmi internetu rozšírenejšie

Nevýhody

Ak uvažujete o spustení vlogu, vedzte, že potrebuje veľa vybavenia. Ak chcete vytvoriť videá vo vysokej kvalite, budete potrebovať pokročilý fotoaparát, ktorý sníma vo vysokom rozlíšení, dobrý softvér na úpravu mikrofónu a videa. Všetko toto vybavenie by vás mohlo stáť 500 dolárov – 1 000 dolárov. Je to oveľa väčšia investícia ako spustenie blogu.

Ďalšou nevýhodou vlogovania je to, že keď odovzdáte video, je to hotové. Keď je online, nemôžete sa k nemu vrátiť a upraviť ho. Ak chcete chybu opraviť, musíte ju odstrániť a opraviť. Úpravy videa môžu byť tiež časovo náročné. Úpravy a odovzdanie videí bude trvať 2 a viac hodín.

 • Video zariadenie je nákladné
 • Úpravy videí sú časovo náročné
 • Videá nemôžete upravovať, kým sú online

záver

Niet pochýb o tom, že blogovanie na webe je vždy zelené a že vlogovanie sa stalo veľmi horúcim. YouTube je plný úžasných vlogov a vždy by mohol využívať viac. Mali by ste však vedieť, že nech už idete s vlogovaním alebo blogovaním, rozširovanie publika si vyžaduje čas. Nič sa nedeje cez noc, takže buďte pripravení dať aspoň pár mesiacov práce bez toho, aby ste videli okamžité výsledky.

Voľba je teraz na vás. Vlogovanie aj blogovanie sú skvelými prostriedkami komunikácie. Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali zistiť, je aká bude masáž, ktorú sa snažíte získať a ako. Ak ste osoba, ktorá sa lepšie vyjadrí písomne, blogovanie môže byť pre vás to pravé. Ak ste skôr charizmatický jednotlivec, ktorý rád žartuje a rozpráva príbehy tvárou v tvár, vlogovanie je skvelá voľba. V každom prípade som zvedavý, čo si vyberiete!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector