COM vs NET vs ORG – Ktoré rozšírenie domény by ste si mali zvoliť?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'COM vs NET vs ORG – Ktoré rozšírenie domény by ste si mali zvoliť?
0 17 мин.

doménové mená com vs net vs org


Jedným z dôvodov, prečo je internet taký široký a silný, je to, že takmer každému dáva možnosť zdieľať svoj hlas a vedomosti. Vytvorením vlastnej webovej stránky sa môže ktokoľvek dostať do povedomia.

Milióny ľudí každý deň prehliadajú internet a zadávajú názvy domén, aby identifikovali webovú stránku, ktorú majú v úmysle prehliadať. Názov domény je štruktúrovaný štítok používaný na identifikáciu jednej alebo viacerých IP adries (numerická identifikácia). Tento priateľský systém pomenovávania uľahčuje odkazovanie na konkrétne servery a webové stránky, ktoré sú v nich uložené. Tieto názvy sa zadávajú do panela s adresou URL prehliadača, a tak udeľujú prístup k serveru, na ktorom je webová stránka hostená.

Zaregistrujte svoj obľúbený názov domény

Vyhľadajte dostupné domény, vyberte rozšírenia názvov domén a zaregistrujte svoju obľúbenú doménu pomocou niekoľkých kliknutí s GoDaddy.

Choď teraz! »

Názvy domén nájdete v adrese URL webovej stránky na identifikáciu konkrétnej webovej stránky, napríklad: https://www.facebook.com/webhostmedia.

Táto adresa URL sa dá rozdeliť do štyroch častí:

https: // – Odkazuje na protokol prenosu HyperText

www – Čo sa týka webu

Facebook.com – je názov domény

webhostmedia – je samostatná stránka v rámci webovej stránky

Každý názov domény má príponu (.com, .net, .gov, .mil), ktorá ukazuje, do ktorej domény najvyššej úrovne patrí. Existujú tisíce rozšírení doménových mien, ktoré môžete použiť, ale najviac sa odporúča .com, .net a .org.

Po zadaní názvu domény do panela prehľadávača sa rýchlo preloží na adresy IP. Ak by sme takýto jednoduchý systém názvov neexistovali, museli by sme sa prihlásiť na Facebook zadaním 66.220.144.0. Predstav si to!

Prečo je výber názvu domény dôležitým rozhodnutím?

Výber názvu domény je ako výber názvu spoločnosti. Chcete, aby vaše doménové meno uviedlo, o čom je váš web, jediným slovom. Vyžaduje si to veľa premýšľania.

Názov vašej domény bude reprezentovať a identifikovať vašu značku na internete. Budete sa s tým musieť chvíľu držať, preto je najlepšie, aby ste si mysleli a zvážili to, aby ste si našli najlepší možný názov domény..

Každý deň je zaregistrovaných približne 80 000 názvov domén, takže akonáhle nájdete ten pravý, musíte sa zaregistrovať zvlášť..

Ak vezmete do úvahy nasledujúce tipy, budete môcť vytvoriť doménové meno, ktoré si budú pamätať používatelia a ktoré bude perfektne reprezentovať vašu značku..

Ako si vybrať perfektné doménové meno?

Názov vašej domény má veľký vplyv na vašu značku a váš marketing. Ovplyvňuje to, koľko návštevnosti vaše webové stránky dosahujú, vaše výsledky v sociálnych médiách, odkazy na sprostredkovanie a všetky vaše úsilie v oblasti online marketingu. Toto je skutočnosť, ktorú nemôžete a nemali by ste ignorovať, tak prečo z nej nevyťažiť to najlepšie? Nasledujúce tipy vám pomôžu zabezpečiť najlepší možný názov domény.

Uľahčite písanie a vyslovovanie

Chcete použiť najmenší komplexný názov domény, aby ste predišli riziku, že ho používatelia pomýlia. To je rozhodujúce pre úspech vašich webových stránok. Nechcete tiež používať slangy ako xpand namiesto rozbalenia.

To, čo chcete používať, je jednoduché, vysloviteľné a komplexné doménové meno. Ten, ktorý sa dá ľahko spojiť s vecami, o ktorých majú návštevníci myslieť, keď počujú o vašom webe. Ak je pre nich ľahké vyjadriť sa vo vlastnej mysli a nahlas to vysloviť, bude s najväčšou pravdepodobnosťou držať ich pamäte. Týmto spôsobom získate veľa slov od kontaktu s ústami.

Ak napríklad váš web pojednáva o predaji ostrých nožov alebo vlastných nožov, nechcete ich pomenovať napríklad Renewedknives.com, pretože pri pokuse o vyslovenie výrazu si zlomíte jazyk. Je to lepšia voľba ísť s niečím ako BladeEmpire.

Je to jednoduché, komplexné a vysloviteľné a existuje menšia pravdepodobnosť, že ho používateľ nesprávne pomýli, pretože používame jednoduché slová.

Dobré názvy domén sú napísané intuitívne a plynulo používateľmi, ktorí ich píšu. Vďaka tomu sú značkové a oveľa jednoduchšie sa predávajú na trhu.

Nech je čo najkratší

Čím kratšie je vaše doménové meno, tým lepšie.

Kratšie slová sa ľahšie spracúvajú pre každého a tiež sa ľahšie píšu. Čím je kratšia, tým je menej pravdepodobné, že sa skráti vo výsledkoch vyhľadávania alebo na stránkach sociálnych médií. Ak skrátite názov svojej domény, prirodzene to umožní väčšiu expozíciu.

Použite aj niektoré kľúčové slová

Mať kľúčové slová vo vašom doménovom názve je samozrejme dôležité z hľadiska SEO, ale robí omnoho viac. Ako som už spomenul, používateľ by mal mať správne priradenie k tomu, o čom je váš web. Čím bližšie je vaše doménové meno k predmetu vašich webových stránok, tým lepšie bude fungovať pre SEO aj pre vašich používateľov. Použite kľúčové slová, ktoré najlepšie popisujú vašu značku, firmu a služby alebo produkty.

Ale nenechajte sa príliš posadnutý SEO. Ak môžete prísť s kreatívnym názvom, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou vašej značky a interpretácie, potom ho použite! Mená ako Twitter, Google, Amazon a Facebook nehovoria nič o ich službách, ale stali sa nesmierne silnými.

Uistite sa tiež, že nepoužívate kľúčové slová špecifické pre nika, s ktorými nie je oboznámený niekto mimo vašej niky.

Urobiť nejaký prieskum

Skôr ako si môžete kúpiť „doménové meno“, musíte sa uistiť, že ho nepoužíva niekto iný na internete alebo či nie je chránený ochrannou známkou alebo chránený autorskými právami. Môžete použiť DomainsBot (http://www.domainsbot.com/) na zadanie zvoleného názvu domény a zistiť, či je k dispozícii alebo či sú prístupné podobné názvy domén. KnowEM je podobná služba, ktorú môžete použiť na zadanie uprednostňovaného používateľského mena a na jeho vyhľadanie na 500 sociálnych sieťach.

Ak sa trochu snažíte vytvoriť dokonalý názov domény alebo by ste len mohli použiť nejakú pomoc, môžete vyskúšať služby ako NameMesh.com alebo Wordroid.com ktoré sú inteligentnými pomenovacími nástrojmi.

Ak už je názov domény prevzatý, nemajte zmysel

Je veľmi možné, že dokonalý názov domény vyčarujete len preto, aby ste zistili, že ho už prijal niekto iný. Nebojte sa zmeniť svoje meno, použiť ďalšie rozšírenie TLD alebo pridať príponu alebo predponu.

Výber rozšírenia pre vašu doménu

Väčšina ľudí tvrdí, že by ste sa mali držať .com z dobrého dôvodu. Ak si myslíte o akejkoľvek webovej stránke, je pravdepodobné, že má príponu .com.

Niet divu, že 52% všetkých webových stránok na internete sú stránky .com. A rozšírenie .com tiež pomáha vášmu marketingu veľmi veľa, alebo dokonca, ak niekomu poviete o adrese svojho webu. Pre veľa ľudí znamená .com celý internet.

Ale ak už je vybratá doména .com už obsadená, rozšírenie stále zmeníte aj na iné populárne. Veľmi úspešnú webovú stránku môžete spustiť pomocou akejkoľvek inej TLD. Nezabudnite sa však vyhnúť TLD indikátorov spamu, ako sú .cc, .ws, .info a iným, ktoré vyzerajú nezvyčajne, napríklad .pizza. Mnoho ľudí stále nemá príliš veľa dôvery investovaných do internetu a vy chcete, aby navštívili vaše stránky.

Tvojou najlepšou voľbou sú teraz tri najlepšie TLD, ako napríklad:

.com (komerčný)

Toto rozšírenie platí pre všetkých ostatných v mysliach ľudí aj na internete. Predstavovalo komerčné webové stránky, ale dnes sa používa pre najrôznejšie webové stránky.

Ak chcete to vysvetliť otvorenejšie, výber rozšírenia .com je vhodný pre podnikanie, pretože je ľahšie si ho vybaviť.

.sieť (sieť)

Pôvodne určený na použitie pre webové stránky v sieti, ale dnes sa používa pre najrôznejšie webové stránky. Ak ste zadali názov domény s príponou .com, je to vaša druhá najlepšia voľba.

Ak teda musíte mať názov domény, ktorý ste si vybrali, a verzia .com nie je k dispozícii, prejdite na rozšírenie .net.

.org (organizácia)

To bolo určené pre rôzne organizácie a neziskové spoločnosti. Nie je to najlepšia voľba, ak vytvárate webové stránky pre svoju firmu, pretože odosiela zmiešané správy.

Ak ste nezisková organizácia a najmä dobre známa organizácia, použite .org všetkými prostriedkami. Pridáva dodatočnú správu, že je to web pre neziskovú organizáciu.

Spektrum doménových mien je obrovské. Existujú aj ďalšie populárne názvy domén, ktoré pravdepodobne nebudete používať, napríklad:

.míľ – čo znamená armáda

.gov – čo znamená vlády

.edu Čo znamená vzdelávacie webové stránky

A čo nové TLD?

Rozšírenie .com je najpoužívanejším TLD na internete a je ťažké ho zmeniť. Aj keď existujú nové gTLD (všeobecné domény najvyššej úrovne), ktoré zasiahli internet, môžu spôsobiť, že názov vašej domény bude trochu mätúci a v skutočnosti neposkytuje žiadne výhody SEO, ale toto by mohlo byť tiež prirodzené. Napríklad rozšírenie domény ako .sh pre webové stránky ako Whisper.sh funguje dokonale.

Ale sú tu aj iné ako .bid, .bike, .cacademy, .cab, .camera, .training. Môžete mať rozšírenie domény, ktoré môže priamo povedať, o čom je váš web postavený, takže je ľahké nájsť prirodzený zmysel medzi novými gTLD.

Zamyslite sa aj nad používaním miestnych TLD

Môžete tiež použiť ccTLD, čo by mohlo byť naozaj dobré pre vaše podnikanie. Internet je svojím vnútorným dizajnom globálnym trhom, takže vaše webové stránky môžu vidieť ktokoľvek na celom svete bez ohľadu na to, kde sú umiestnené. Firmy ako reštaurácie, kaviarne alebo akékoľvek miestne podniky však nemusia osloviť globálne publikum a môžu mať úžitok z používania ccTLD..

Môžete použiť krajiny ccTLD špecifické pre danú krajinu, ako napríklad .ca pre Kanadu alebo dokonca mestské TLD, ako napríklad .NYC, .PARIS alebo .LONDON. Získate tak výhodu SEO vďaka využitiu systému geografického zacielenia Google a ľuďom, ktorí hľadajú vo vašej oblasti, bude skutočne ľahké nájsť vašu stránku..

Má rozšírenie domény skutočne záležitosť?

Toto je zložitá otázka. Dokonca aj doména s príponou ako .PIZZA môže fungovať, ak sa k nej zaviažete. Ak budete mať ľahko rozpoznateľný, typ a zapamätateľný názov domény, váš web bude síce výkonnejší, ale médiá na zisťovanie obsahu sa rýchlo menia..

Vďaka šíreniu a vývoju inteligentných telefónov ľudia trávia viac času v aplikáciách ako prehliadaním Internetu prostredníctvom stolných počítačov a webových prehliadačov. Zamyslite sa nad tým, o koľko článkov, videí a obrázkov sa pozeráte každý deň jednoducho preto, že ste ich objavili na platforme, ako je Facebook alebo Twitter. Nemusíte ani poznať webovú adresu alebo názov domény, na ktorej sa práve nachádzate, a stále budete s webom pracovať.

Spôsob, akým objavujeme obsah a webové stránky, sa rýchlo mení, takže existuje veľa spôsobov, ako zviditeľniť váš web a dosiahnuť úspech!

V nasledujúcom videu sa David z webových stránok Creative Pro zdieľa s názormi na rozšírenia domén .com vs .net vs .org a jeho skúsenosti s tým, či je rozšírenie domény obrovským faktorom vyhľadávacieho nástroja alebo nie. Povzbudzuje ľudí, aby budovali kvalitné webové stránky s kvalitným obsahom, namiesto toho získavali autoritatívne odkazy a robili si starosti s rozšírením názvu svojej domény. Tiež hovorí, že ak je to možné, choďte na rozšírenie .com a skúste vybudovať značku. V každom prípade si pozrite jeho video:

Registrácia vášho doménového mena

Po prepracovaní krásneho kreatívneho chaosu pri výbere vlastného názvu domény ste na ceste k ďalšiemu kroku, ktorým je registrácia uvedeného názvu domény.

Registrácia vašej domény zahŕňa organizáciu s názvom ICANN (Internetová spoločnosť pre pridelené názvy a čísla), sú neziskovou organizáciou zodpovednou za udržiavanie a koordináciu jedinečných identifikátorov na celom svete.

Svoje doménové meno môžete zaregistrovať prostredníctvom registrátora doménových mien. Ak ste teda prišli na web AwesomeName.com, musíte za registráciu tohto mena zaplatiť okolo 10 až 15 dolárov. Niektoré zriedkavé doménové mená alebo doménové mená, ktoré existujú viac ako 5 rokov, môžu stáť tisíce dolárov. Niektorí môžu dokonca ísť až k miliónom ako sex.com, ktoré sa predali za 13 miliónov dolárov. Registrácia domén, ako sú tieto, by mohla byť hnacou silou vašich webových stránok a pravdepodobne by ste spolu s ňou nakupovali veľa prenosov, ale takéto rozhodnutie si vyžaduje oveľa viac premýšľania a zváženie rôznych premenných..

Po dokončení registrácie budete mať práva na názov domény na rok a budete musieť každý rok obnoviť registráciu za rovnakú sumu peňazí..

Niektorí spoľahliví hostitelia webových stránok, ako sú BlueHost a InMotion, ponúkajú bezplatnú registráciu názvu domény, čo je celkom solídne riešenie. Registrátora domény môžete použiť aj na registráciu doménového mena priamo v službe, ako je NameCheap. Jedna vec, ktorú by ste si mali byť vždy úplne istí, je to, že vy a iba vy ste vlastníkom doménového mena, ktoré ste zaregistrovali.

Ak je vlastníkom pomenovaný niekto iný, môže vám za zachovanie názvu vašej domény neskôr účtovať vysoké poplatky. Preto buďte opatrní a znova skontrolujte, či ste výhradným vlastníkom doménového mena.

Záver: COM alebo NET alebo ORG?

Správne doménové meno môže byť veľkým problémom, pokiaľ ide o úspech vašich webových stránok z hľadiska všeobecného aj SEO. Chcete, aby to bolo čo najsilnejšie, aby si ho ľudia pamätali a že to bude prvý web, ktorý sa objaví v ich hlave, keď premýšľajú o vašom konkrétnom predmete..

Keď sa rozhodnete pre svoje doménové meno, budete ho musieť chvíľu držať, takže nezabudnite vziať do úvahy všetky podrobnosti. Napriek tomu takmer akýkoľvek názov domény môže fungovať, ak máte potrebné know-how a ak sa k nemu zaviazáte.

Dúfam, že tento článok vám pomohol nájsť perfektné doménové meno pre seba a že ste si ho užili čítaním!

Radi by sme od vás počuli! Prosím, dajte nám vedieť v komentároch nižšie aký je váš názor na COM vs NET vs ORG. Myslíte si, že je dôležité rozšírenie domény? Ak ste už registrovali doménu s príponou .net, ak už je .com už použitá?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector