cPanel vs Plesk – Ktorý je najlepší ovládací panel webhostingu?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'cPanel vs Plesk – Ktorý je najlepší ovládací panel webhostingu?
0 21 мин.

cpanel-vs-Plesk


V súčasnosti je správa serverov pre majiteľov webových stránok omnoho jednoduchšia s množstvom dostupných užitočných funkcií. Dnešným štandardom je poskytovanie ovládacích panelov, ktoré sú rýchle a ľahko zrozumiteľné, aby sa používatelia mohli viac zamerať na iné úlohy, ako je vytváranie obsahu, implementácia marketingových plánov a zvyšovanie návštevnosti..

Skutočnosť, že ľudia sa nemusia zaoberať všetkými technickými aspektmi, tiež umožňuje prístup k webhostingovým službám pre širšie publikum.

Je ľahké nájsť spoľahlivého poskytovateľa webhostingu, ktorý vo svojich plánoch hostingu zahŕňa ovládací panel priateľský pre začiatočníkov. Aj keď si vyberiete službu, ktorá vám neposkytuje ovládací panel, môžete si ju vždy kúpiť samostatne a nainštalovať ju na server..

Momentálne na trhu existujú dva bežne používané ovládacie panely s množstvom pozitívnych recenzií: Plesk a cPanel. V tomto článku ich porovnáme, aby sme vám ukázali rozdiely a pomohli vám zistiť, ktorý z nich najlepšie vyhovuje vašim cieľom.

Je zrejmé, že každá z nich je dobrá voľba, ale vždy existujú výhody a nevýhody, ktoré objasňujú, ktorá z nich vám najviac vyhovuje. Napríklad, ak hľadáte lacnejší webhostingový plán (napríklad zdieľaný hosting), niektorí z nich ponúkajú cPanel, zatiaľ čo iní poskytovatelia uprednostňujú Plesk ako svoj ovládací panel. Keď vyberiete plán, nemusíte si medzi nimi vyberať. Ich preskúmaním vám chceme ukázať, že ovládacie panely sú ďalšou dôležitou vecou, ​​ktorú musíte zvážiť skôr, ako skutočne začnete používať webhostingovú službu..

V prípade, že potrebujete výkonnejší plán založený na vyhradenom alebo VPS hostingu, tie vám určite umožnia vybrať si ovládací panel. Teraz sa pozrime, aké najdôležitejšie veci by ste mali vedieť o Plesku a cPaneli!

Všeobecné vlastnosti ovládacieho panela

Hlavnou myšlienkou ovládacieho panela je poskytnúť vám toľko užitočných funkcií, koľko potrebujete. Poskytujú vám úplnú kontrolu nad vašim webhostingovým plánom a serverom, ktorý ukladá vaše webové stránky. Tu uvádzame najbežnejšie funkcie, ktoré môžete nájsť na ovládacom paneli. Zoraďme ich do prehľadného zoznamu:

 • Ovládací panel umožňuje spravovať všetko súvisiace s vašou IP adresou a názvom domény
 • Súbory môžete kedykoľvek prenášať prostredníctvom FTP
 • Plná kontrola nad vašimi databázami
 • Je rozšíriteľný, čo znamená, že môžete nainštalovať užitočné doplnky
 • Môžete pristupovať a spravovať svoj vlastný súborový systém online
 • Spravujte svoje e-maily pomocou niekoľkých kliknutí
 • Umožňuje vám vytvárať zálohy v prípade, že sa vyskytnú problémy

S ohľadom na tieto informácie sa chystáme pokračovať a ukážeme vám, aké doplnky môžu Plesk a cPanel pridať do systému a tiež ich nevýhody..

cPanel v kocke

cpanel-admin-demo

Vďaka svojej popularite si veľa nových používateľov vyberá cPanel každý deň na vytváranie doménových mien a začatie plánovania webhostingu. Je to hlavne preto, že cPanel je navrhnutý s ohľadom na neskúsených používateľov. Každý môže nainštalovať a rýchlo pochopiť, ako tento ovládací panel funguje. Množstvo pozitívnych recenzií hovorí samých za seba, čo oceňuje ich kvalitu a spoľahlivosť.

cPanel vás nikdy nezklame. V noci môžete vykonať okamžité zmeny alebo sa popoludní postarať o dlhšiu úlohu; ovládací panel bude vždy pripravený. cPanel je postavený na Linuxe, takže ak uprednostňujete používanie Windows alebo iného operačného systému, tento ovládací panel sa vám neodporúča.

Môže sa použiť tromi rôznymi spôsobmi, čo závisí od toho, či je používateľ správcom, predajcom alebo vlastníkom webových stránok koncového používateľa. Tieto tri úlohy si môžu používať rôzne funkcie. cPanel vám umožňuje robiť všetko, čo sa dá urobiť na bežnom ovládacom paneli. To zahŕňa správu prostriedkov, zálohovanie a správu súborov. Umožňuje vám však nainštalovať množstvo doplnkov hneď po vybalení z krabice, čo vám môže veľa pomôcť pri plnení úloh súvisiacich s vašimi webovými stránkami.

Napríklad, môžete použiť WHM s cPanel. WHM je skratka pre Web Hosting Manager. Ak máte viac ako jeden účet cPanel, pomocou tohto doplnku ich môžete ľahšie spravovať. Ľudia, ktorí majú veľa webových stránok, majú vždy lepšie používať samostatný cPanel pre každú z nich. V týchto prípadoch vám môže pomôcť WHM.

Plesk v skratke

Plesk-admin-demo

Môžeme povedať, že Plesk je viacúčelový ovládací panel, ktorý uľahčuje život tým, ktorí chcú vytvárať a udržiavať svoje webové stránky a aplikácie. Plesk vyšiel v roku 2001, vďaka čomu je tento ovládací panel mladší, ak ho porovnáte s cPanel, ktorý existuje od roku 1996.

Plesk sa veľmi nelíši od cPanel. Ak do svojho cPanel pridáte WHM, do značnej miery skončíte s rovnakými funkciami, aké nájdete v Plesku. Doplnok nie je potrebný; tento ovládací panel dokáže sám spracovať viac webových stránok. V prípade, že nechcete riešenie založené na Linuxe, mali by ste namiesto cPanel určite zvoliť Plesk. Tento je spustený na Windows, ale môžete ho spustiť aj na niektorých verziách Linuxu, ak ste skutočne fanúšikom tohto ovládacieho panela.

Väčšina veľkých spoločností poskytujúcich webhosting, ktoré preferujú Windows ako svoj operačný systém, patrí Plesk ako možnosť ovládacieho panela. Plesk má tiež základné funkcie, ktoré vám umožňujú spravovať váš server a webhostingový plán zodpovedajúcim spôsobom. Okrem toho môžete zoradiť všetky nástroje na ovládacom paneli, ktoré sú potrebné pre úlohy správy webových stránok. Jedná sa o softvér tretích strán, ktorý bude v Plesku k dispozícii vždy, keď ho budete potrebovať.

So všetkými nástrojmi a funkciami získate vysoko efektívne rozhranie, ktoré vám poskytuje úplnú kontrolu nad všetkým. Je navrhnutý s ohľadom na neskúseného používateľa, takže si na jeho zvyknutie nevyžaduje veľa času. Aby som to zhrnul, Plesk je dokonalý ovládací panel, ktorý má všetky funkčné nástroje a základné funkcie v dĺžke ramena.

Prepínanie medzi Pleskom a cPanelom

Používanie programu Plesk alebo cPanel je jednoduché, ale iba vtedy, ak ešte nemáte webovú stránku založenú na webhostingovom pláne a spravovanú ovládacím panelom. Ak už niektorý z nich používate na svojom serveri a chcete migrovať údaje len na prepnutie na druhý ovládací panel, je to oveľa komplikovanejší prípad.

Na druhej strane je oveľa jednoduchšie migrovať vaše webové stránky z cPanelu na iný cPanel alebo z Plesku na iný Plesk. Nehovoríme, že prvý prípad je nemožný, ale určite to vyžaduje veľa úsilia a ak sa chcete prepnúť na ovládacie panely, musíte sa ponoriť do technických možností. Určite to nie je niečo, čo by ste mali urobiť sami, pokiaľ nemáte veľa skúseností.

Pozoruhodné rozdiely medzi cPanelom a Pleskom

Keď sme hovorili o najdôležitejších vlastnostiach každej možnosti, určite ste si všimli, že cPanel a Plesk majú veľa podobností. Obaja sa zdajú byť skvelou voľbou, však? Ako sa teda môžete rozhodnúť, ktorý z nich si vyberiete z dvoch veľmi populárnych ovládacích panelov?

Ďalej budeme hovoriť o hlavných rozdieloch medzi Pleskom a cPanelom. Každá z týchto dvoch má vlastnú sadu funkcií, ktoré v druhej nájdete. Rozhranie správcu samozrejme nie je rovnaké a na týchto dvoch ovládacích paneloch tiež nemáte rovnakú kontrolu. Budeme sa zaoberať aj týmito rozdielmi. Vo zvyšku tohto článku si môžete prečítať všetky podstatné podrobnosti, ktoré musíte vziať do úvahy pred prijatím konečného rozhodnutia.

Podporované operačné systémy

Pretože cPanel beží na Linuxe, existujú štyri rôzne verzie Linuxu, z ktorých si môžete vybrať ako hlavnú požiadavku na ovládací panel. Sú to nasledujúce: Cloud, Red Hat Enterprise, CentOS a Amazon. V minulosti existovala iná možnosť, ktorá umožňovala ľuďom používať cPanel v systéme Windows.

Volá sa Enkompass a bol k dispozícii tri roky po jeho vydaní v roku 2011. Tento panel už žiaľ nie je k dispozícii, pokiaľ ste si nevytvorili účet.

Teraz sa pozrime, čo môže Plesk ponúknuť z hľadiska kompatibility. Tento je všestrannejší a podporuje množstvo operačných systémov. Plesk tiež podporuje tri z vyššie uvedených možností, vrátane CentOS, Cloud a Red Hat Enterprise Linux. Okrem toho ju môžete spustiť aj na serveroch Ubuntu a Virtuozzo Linux, Debian a Windows Server.

Hoci Plesk je ovládací panel naprieč platformami, neznamená to, že ho môžete nastaviť na ľubovoľnom počítači, ktorý má nainštalovaný niektorý z uvedených operačných systémov. Pre každý konkrétny operačný systém je k dispozícii iná verzia programu Plesk. Keď si kúpite požadovanú verziu, nebudete ju môcť používať v inom operačnom systéme.

Ale stále to nebola najdôležitejšia časť. Pre väčšinu ľudí nezáleží na tom, či sa v systéme Windows dá spustiť ovládací panel, pretože Linux je napriek tomu tou najlepšou voľbou pre webhosting. Pokiaľ ide o cPanel a Plesk, budete ich môcť úspešne používať, ak máte niektorú z podporovaných verzií systému Linux..

Najdôležitejšia je sada funkcií, ktoré každá z nich poskytuje. Napriek tomu by ste sa mali uistiť, že ovládací panel, ktorý chcete kúpiť, je kompatibilný s operačným systémom, ktorý máte na vašom stroji.

Funkcie v cPanel a Plesk

Hlavným účelom každého ovládacieho panela je samozrejme umožniť vám ľahko spravovať server a webovú stránku. Základné funkcie sú preto vždy veľmi podobné. Rozdiely nájdete pri pohľade na nástroje tretích strán, ktoré ponúkajú Plesk a cPanel. Obidve sú rozšíriteľné, ale aké sú ich doplnky skutočne silné?

Zmyslom pridania nástrojov tretích strán do ovládacieho panela je zvýšenie množstva kontroly nad úlohami súvisiacimi so serverom, webovou lokalitou a hosťovaním. Git je jedno z populárnych rozšírení, ktoré môžete pridať do Plesku. Ide o široko používaný nástroj na správu zdrojového kódu, na ktorý sa veľa vývojových spoločností spolieha. Git prichádza s výkonnými funkciami a nástroj dokonca podporuje všetky služby softvérového inžinierstva.

Alebo existuje ďalšie skvelé rozšírenie pre Plesk, ktoré sa nazýva Docker, nástroj, ktorý umožňuje spúšťať aplikácie v kontajneroch. Tieto kontajnery sú označené ako Docker Images a v rozhraní môžete spravovať kompletný zoznam obrázkov. Tieto kontajnery môžete priradiť aj miestnym hostiteľom a vzdialeným počítačom alebo serverom.

Existuje niekoľko veľmi populárnych nástrojov, ktoré fungujú aj na Plesk a cPanel, ako napríklad Virtualmin a WordPress. V akomkoľvek ovládacom paneli sa stali tak nevyhnutnými, že by bolo zlou voľbou, ak by tento užitočný softvér nebol podporovaný. WordPress je redakčný systém, ktorý poháňa milióny webových stránok, zatiaľ čo Virtualmin umožňuje ovládať množstvo účtov hostenia prostredníctvom jediného ovládacieho panela..

Plesk aj cPanel podporujú najbežnejšie nástroje. Pokiaľ nechcete od konkrétneho vývojára konkrétny nástroj, môžete jednoducho pridať požadovanú funkciu na svoj web. Ak napríklad vlastníte webovú stránku elektronického obchodu, možno budete potrebovať nákupný košík. Môžete to ľahko pridať pomocou oboch ovládacích panelov.

Veci sa začínajú komplikovať, keď pre svoj cPanel potrebujete špecifický nástroj, napríklad Docker. Pretože to podporuje iba Plesk, jeho pridanie na iný ovládací panel vyžaduje oveľa viac úsilia, najmä ako začiatočník. Preto existujú malé rozdiely v programoch cPanel a Plesk, pokiaľ ide o integrácie, ktoré môžete inštalovať.

Všetko, čo musíte urobiť, je skontrolovať App Store pre cPanel alebo časť Rozšírenia, ak používate Plesk. Začiarknutím týchto zoznamov pred výberom ovládacieho panela sa môžete rozhodnúť, ktorá sada podporovaných doplnkov bude vyhovovať vašim potrebám najlepšie..

Rozdiely v rozhraní a používateľských skúsenostiach

Dá sa povedať, že cPanel aj Plesk majú rozhrania úplne pre začiatočníkov. Dnešným štandardom je aplikovať minimalistický a atraktívny dizajn na softvér a webové stránky dostupné na internete. Každá stránka a rozhranie musia byť čisté a prehľadne usporiadané pomocou vizuálne príťažlivých typov písma a samovysvetľovacích ikon.

Tieto ovládacie panely tieto normy úplne spĺňajú, takže ich používanie je nielen jednoduché, ale aj príjemné. Stále však existujú malé rozdiely, vďaka ktorým je Plesk lepšou voľbou pre menej skúsených používateľov. Plesk nejako uľahčuje pochopenie, ako vykonávať úlohy správy servera a správne používať funkcie. Pre skúsenejších vlastníkov webových stránok je cPanel pravdepodobne lepšou voľbou.

Kľúčovým faktorom v Plesku, ktorý uľahčuje použitie, je spôsob usporiadania jeho funkcií. Sú rozdelené do kategórií, takže nemusíte strácať toľko času ako začiatočník, aby ste našli konkrétnu možnosť. Ak chcete rovnakú skúsenosť s používateľom v aplikácii cPanel, môžete rozhranie upraviť podobným spôsobom. cPanel má niekoľko možností prispôsobenia, ktoré vám umožňujú zaradiť prvky do kategórií, aby ste ich nabudúce ľahšie našli.

Pretože je k dispozícii mobilná aplikácia pre takmer všetok dôležitý softvér online, môžete si aplikáciu stiahnuť aj pre oba tieto ovládacie panely. Toto je jedna z vecí, ktoré sa budete musieť pravidelne prihlasovať a kontrolovať, a možnosť kontroly a kontroly na mobilnom telefóne poskytuje používateľom vždy väčšiu slobodu. Online aplikáciu môžete nainštalovať na platformy Android a iOS pre Plesk aj cPanel.

Navyše, bez ohľadu na to, ktorý ovládací panel si vyberiete, obidve sú úplne vhodné pre skúsenejších používateľov, ktorí chcú spravovať svoj server pomocou príkazového riadku..

Porovnanie cien Plesk a cPanel

Ak chcete používať cPanel, môžete si vybrať z troch rôznych balíkov. Existuje plán Solo za 15 dolárov mesačne, plán WHM VPS za 20 dolárov a plán WHM vyhradený za 45 dolárov každý mesiac. Ako zvyčajne, okamžité zakúpenie jedného z balíkov na dlhšie obdobie vám poskytne zľavy. Môžete si však zvoliť aj platbu mesačne, ak ju chcete vyskúšať alebo ak ju chcete použiť na menší projekt.

Ak ste si istí, že cPanel potrebujete na dlhú dobu, môžete si zaistiť najnižšiu možnú priemernú cenu tak, že sa prihlásite na trojročné predplatné. K dispozícii sú však aj ďalšie zľavy. Ak vlastníte početné webové stránky, ktoré je potrebné spúšťať na samostatných inštanciách cPanel, môžete za to získať zľavu. Ich objemové zľavy veľmi prospievajú aj predajcom webhostingu.

Ak chcete používať Plesk, môžete si vybrať jedno zo svojich troch dostupných vydaní. Patria sem: Web Admin za 10 dolárov mesačne, Web Pro za 15 dolárov a Web Host za 25 dolárov mesačne. Toto je iba štartovacia cena pre každú z možností, pretože po výbere jednej z nich sa musíte rozhodnúť pre tri edície alebo plány VPS pre každé vydanie..

Pre každé vydanie je k dispozícii rozsiahly zoznam funkcií, ktoré si môžete pozrieť na svojich stránkach. Akonáhle prejdete detailami, určite nájdete plán, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Rovnako ako cPanel, aj Plesk ponúka zľavy pre tých, ktorí sa prihlásia na dlhšiu dobu. Výhody, ktoré predajcovia a viacerí vlastníci webových stránok získajú so spoločnosťou Plesk, sú tiež takmer rovnaké, takže na spustenie nepotrebujete taký veľký rozpočet..

Tieto plány, ktoré sme spomenuli, sú iba plány VPS a špecializované plány, ale čo ak chcete namiesto toho zdieľaný plán? Nájdenie zdieľaného plánu je skutočne jednoduché, musíte sa však vysporiadať s tým, že si nevyberiete ovládací panel. Namiesto toho poskytovateľ rozhodne, ktorú možnosť získate, Plesk alebo cPanel.

záver

Môžeme povedať, že ovládacie panely, ktoré vám umožňujú zaoberať sa všetkými úlohami správy servera a webových stránok, sú založené na rovnakých základných funkciách. Bez ohľadu na to, či je server spustený v systéme Linux alebo Windows, ovládací panel by vám mal poskytnúť úplnú kontrolu nad serverom a webovou stránkou. Keď sme preskúmali cPanel a Plesk, dozvedeli sme sa, že rozdiely sú skôr v menších detailoch.

V tomto článku sme vám ukázali hlavné rozdiely medzi Pleskom a cPanelom. Teraz je len na vás, ktorý z nich najlepšie vyhovuje vašim cieľom. Toto by ste mali zvážiť najviac:

 • Pozrite sa, ako každý ovládací panel spracúva migráciu údajov
 • Ktoré používateľské rozhranie by ste radšej použili?
 • Rozdiel vo vlastnostiach a cenách balíkov
 • S ktorým operačným systémom je kompatibilný?

V prípade, že nemáte žiadne konkrétne potreby a len chcete spoľahlivý ovládací panel, jeden z nich odvedie skvelú prácu. Ak čítate tento článok, pretože už niektorý z nich používate, odporúčame vám pokračovať v jeho používaní. Nie je potrebné prejsť na druhú, podobnú možnosť, pokiaľ skutočne nepotrebujete malú navyše, ktorú môžete získať výberom druhej možnosti..

Pre tých, ktorí nemajú skúsenosti s programami cPanel alebo Plesk a chcú riešenie bez Linuxu, ktoré je úplne priateľské pre začiatočníkov, je výber Plesku vždy skvelý nápad. Ak však chcete za svoje peniaze získať čo najviac funkcií, špecifikácií a doplnkov, môžete hodnotu cPanel maximalizovať..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector