Čo je cPanel? Prečo by ste mali používať cPanel Web Hosting?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Čo je cPanel? Prečo by ste mali používať cPanel Web Hosting?
0 9 мин.

čo je cpanel


cPanel, ako už názov napovedá, je webový ovládací panel, ktorý sa používa na správu webových serverov alebo hostiteľov so systémom Linux alebo Windows. Umožňuje používateľom kontrolovať e-mailové adresy, doménové mená, databázy, rôzne verzie PHP a takmer každý aspekt webového servera, čím umožňuje spravovať všetky hostované služby na jednom mieste. Vyvinutý spoločnosťou cPanel je cPanel väčšinou písaný v perl.

cPanel je skvelý prispôsobiteľný ovládací panel, ktorý úspešne vydržal skúšku času a má za sebou aktívnu komunitu, ktorá vám môže pomôcť prekonať všetky problémy alebo ťažkosti, ktoré sa vyskytnú počas jeho používania. Popularita a rozšírené používanie cPanel je tiež spôsobené tým, že má priame rozhranie, ktoré môžu ľahko pochopiť aj noví používatelia. Vďaka svojim funkciám na úrovni podniku (správa viacerých serverov, podpora IPV6) je však vhodný aj na profesionálnejšie použitie.

Prístup k cPanel

K inštalácii cPanel sa dostanete pomocou webového prehliadača. Adresu panela uvedie váš server alebo poskytovateľ hostingu. Do adresy URL by ste sa nemali báť: 2082, pretože to je číslo portu, na ktoré cPanel predvolene počúva. Prístup k cPanel by ste však mali mať iba prostredníctvom zabezpečeného pripojenia HTTPS, inak by ste mohli riskovať narušenie bezpečnosti.

cpanel bezpečné pripojenie prihlásenie

cpanel login

Rozhranie cPanel

Rozhranie cPanel bolo v priebehu rokov znovu a znovu vylepšované a samotné rozhranie si môže prispôsobiť webhostingová spoločnosť ponúkajúca služby, ale vo všeobecnosti má nasledujúce hlavné oddiely: Predvoľby, Pošta, Súbory, Databáza, Domény, Zabezpečenie a denníky. Ľahko použiteľné a leštené rozhranie je jedným z mnohých aspektov, ktoré zodpovedajú za popularitu tohto ovládacieho panela.

Funkcie cPanelu

cPanel je jedným z najbohatších ovládacích panelov.

vlastnosti rozhrania cpanel

V sekcii Pošta môžete nastaviť nové e-mailové účty, zasielatelia, môžete doladiť nastavenia SpamAssasin, spravovať zoznamy e-mailov, definovať všetky e-mailové adresy, atď. Väčšina nastavení e-mailu je možné vykonať iba niekoľkými kliknutiami.

V časti Doména nájdete Editor jednoduchých zón, prostredníctvom ktorého je možné ľahko dosiahnuť úpravy zón. Tu môžete tiež definovať presmerovania a môžete upraviť ďalšie nastavenia týkajúce sa domény a DNS.

PHPMyAdmin nájdete zvyčajne aj pri použití. Ďalšia pekná časť databázy. Spravovanie MySQL databáz z webového rozhrania je celkom pohodlné, ale ak dávate prednosť MySQL Workbench, môžete z cPanel mať možnosť „pripojiť“ alebo používať vzdialené databázy. Okrem MySQL môže cPanel spravovať aj PostgreSQL databázy.

cPanel prichádza s veľmi pohodlným zálohovacím systémom, ktorý nájdete zvyčajne v časti Súbor. Môže sa použiť na vytvorenie nepretržitých záloh založených na snímkach z nastavení databázy, súborov, e-mailu alebo môžete celý panel zálohovať do jedného archívu. Táto funkcia je veľmi užitočná, keď sa chcete presunúť na iného hostiteľa, ktorý tiež ponúka cPanel ako ovládací panel. Ak sa chcete presunúť z hostiteľskej spoločnosti na inú, ktorá používa vlastný ovládací panel, migrácia môže byť dosť zložitá úloha, ale nie vtedy, ak sa tak stane z cPanel na cPanel. V sekcii Súbory nájdete zvyčajne stránku s nastaveniami FTP, ktorá vám umožní nastaviť nové FTP účty alebo upraviť staré. Ak chcete, môžete určiť domovský adresár účtu, ktorý je však zvyčajne vyplnený pre vás.

podpora úloh cronel php verzia cron

S programom cPanel si zvyčajne môžete vybrať, ktorú verziu konkrétneho softvéru chcete používať, napríklad pomocou niekoľkých kliknutí si môžete vybrať napríklad verziu PHP. Stále máte starý PHP kód, ktorý používa mysq_connect a mysql_query funkcie? Žiadny problém, zmeňte verziu PHP na 5.X a je dobré ísť. Chcete vytlačiť ďalší výkon z vašej aktuálnej webovej aplikácie PHP? Stačí zmeniť verziu PHP na 7.X a môžete okamžite ťažiť z rýchlejšieho tlmočníka PHP z hľadiska doby generovania stránky.

Medzi ďalšie funkcie, ktoré je potrebné spomenúť, patrí surový a analyzovaný prístup a prístup k denníkom chýb, takže vývojár môže vidieť presné chyby spôsobené aplikáciami, zatiaľ čo vlastník stránok môže vidieť štatistiky prístupu a fluktuácie alebo trendy premávky. Má podporu úloh cron, môžete definovať svoje vlastné ovládače apache alebo dokonca pridať vlastné typy mime, má jednoduché nastavenie ochrany heslom pre základné autorské priečinky, ľahko použiteľné nastavenie SSL s vlastnoručne podpísanými certifikátmi alebo generovaním CSR.

Zdroje hostenia

Vždy môžete vidieť aktuálne využitie zdrojov, ako je šírka pásma, úložisko, počet FTP alebo e-mailových účtov, počet databáz, počet odoslaných e-mailov atď. Niektorí poskytovatelia hostingu dokonca nastavujú e-mailové upozornenia, ak ste blízko nastaveného limitu, takže môžete okamžite konať. To vám môže pomôcť získať jasný prehľad o vašich hostiteľských zdrojoch a kontrolovať ich prideľovanie.

Rozšíriteľnosť cPanelu

Funkcie cPanel je možné rozšíriť pomocou doplnkov tretích strán. V Katalógu aplikácií cPanel je dosť hotových doplnkov, ale je možné ich rozšíriť aj pomocou doplnkov napísaných na mieru.

cPanel má dobre zdokumentované JSON API s ready-made klientmi v PHP a PERL a tiež podporuje API príkazového riadka s názvom cpapi2. Ak máte nejaké úlohy, o ktorých si myslíte, že robíte znova a znova, môžete zvážiť implementáciu klienta, ktorý to robí za vás, buď ako doplnok alebo ako klient API..

Záver – Prečo by ste mali používať hostiteľa cPanel?

Ako vidíte, cPanel je veľmi vyspelý produkt, ktorý bol v podnikaní už dosť dlho a používa ho mnoho významných spoločností poskytujúcich hosting. Ak vlastníte vyhradený server alebo VPS a uvažujete o použití cPanel pre seba alebo pre svojich klientov, mali by ste vedieť, že cena za VPS je 20 dolárov mesačne alebo 200 dolárov ročne, zatiaľ čo pre vyhradený server 45 dolárov mesačne a 425 dolárov za annum. Väčšina dôveryhodných hostingových spoločností vám bezplatne ponúkne ovládací panel hostenia založený na cPanel a niektorí klienti si daného poskytovateľa hostingu vyberú iba vtedy, ak príde s cPanel..

Najlepší poskytovatelia hostingu cPanel

Teraz, keď viete, čo je cPanel a ako to funguje, pravdepodobne budete chcieť vedieť, ktorí sú najlepší poskytovatelia hostingu, ktorí ponúkajú cPanel. Nižšie sú uvedené naše tri najlepšie odporúčané hostingové spoločnosti cPanel, ktoré obsahujú ovládací panel cPanel zadarmo so svojimi zdieľanými plánmi hostenia:

spoločnosť
Cena od

1najlepší cpanel wordpress hosting3,95 USD / mesiac
2najlepší obchodný hosting cpanel4,19 USD / mesiac
3najlepší prvotriedny hosting cpanel3,95 USD / mesiac

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o jednotlivých poskytovateľoch hostingu, odporúčame vám pozrieť si ich oficiálnu webovú stránku alebo si prečítať naše recenzie:

 • Recenzia BlueHost – najlepšie pre podnikanie a hosťovanie WordPress
 • Recenzia InMotion – najlepšie pre malé a stredné firmy
 • Recenzia HostGator – najlepšie pre rastúce obchodné webové stránky

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa cPanelu, neváhajte sa spýtať nižšie v sekcii komentárov alebo si pozrite ďalšie návody týkajúce sa cPanelu..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector