Open Source CMS alebo Proprietary CMS – Ktoré by ste si mali zvoliť?

open source vs proprietárne cms


Keď sa rozhodnete vytvoriť webovú stránku pre svoje podnikanie alebo na rôzne účely, máte rôzne možnosti, pokiaľ ide o softvér a zdroje, ktoré budete používať. Pre váš úspech je nevyhnutné mať dobrý redakčný systém, ktorý vám umožní zostaviť webovú stránku a uľahčiť jej aktualizáciu pomocou obsahu.

Všetci máme tendenciu zvoliť si jeden pred druhým, pretože je to vo všeobecnosti lepšie, ale v skutočnosti tu nie je žiadna takáto voľba. Tento článok je tu, aby sme sa podelili o všetky výhody a nevýhody redakčného systému Open Source CMS a proprietárneho CMS..

Ktorý z nich si vyberiete, pokiaľ ide o akýkoľvek druh softvéru, závisí výlučne od vašich individuálnych potrieb a účelov. Z tohto hľadiska nie je možné posudzovať žiadny CMS ako lepší alebo lepší ako ten druhý, pretože rozhodnutie je vecou preferencie.

V oboch druhoch redakčného systému sú niektoré kľúčové body, ktorým musíte rozumieť, čo vám pomôže urobiť rozumnejší a vzdelaný výber..

Dnes sa teda budeme deliť o to, čo vedia o oboch týchto typoch CMS, spolu s ich vlastnými silnými a slabými stránkami.

Základom CMS s otvoreným zdrojom je:

 • Je to otvorený zdroj! Znamená to, že zdrojový kód je úplne k dispozícii každému, kto ho chce študovať a akýmkoľvek spôsobom ho upravovať. Vďaka tomu môžu ľudia voľne rozširovať kód a pridávať špecifické funkcie podľa svojich požiadaviek.
 • CMS s otvoreným zdrojom spravuje spravidla veľká komunita. Vždy existuje hlavná skupina vývojárov, podobne ako v prípade WordPress, ale je podporovaná aj jej užívateľskou základňou. Ľudia sa spoja, aby našli riešenia, vzájomne si pomáhali a zdieľali rozšírenia, z ktorých by balíček prospel.
 • CMS s otvoreným zdrojom môže byť hostený takmer kdekoľvek. Väčšina z nich má inštalácie na jedno kliknutie na ovládacom paneli sprievodnej hostiteľskej služby, čo je veľmi výhodné.
 • Samotný softvér CMS je obvykle bezplatný. Môžete tiež získať veľa rozšírení, tém a širokú škálu nástrojov zadarmo. Existuje však aj veľa platených rozšírení a tém. Niektoré riešenia je možné správne vykonať iba s plateným softvérom. CMS s otvoreným zdrojom je zvyčajne nákladovo najvýhodnejším riešením.

Základom proprietárneho CMS je:

 • Proprietárne CMS sú softvér s uzavretým zdrojom. Medzi dobré zvyčajne patria API alebo rámce, ktoré umožňujú ľuďom vytvárať rozšírenia a pridávať funkcie podľa svojich potrieb. Zvyčajne nedovolia nikomu prístup k zdrojovému kódu, ktorý ich môže tiež zvýšiť.
 • Sú budované a udržiavané jednou spoločnosťou, čo znamená, že sú tiež centralizovanejšie.
 • Proprietárny CMS je zvyčajne platený softvér, takže ak ho budete chcieť používať, budete musieť zaplatiť za nejakú licenciu. Ľudia zvyčajne platia tento poplatok mesačne alebo ročne. Platí sa spolu s hostingovými nákladmi na mnohých miestach.

Výhody a nevýhody open source CMS a proprietárnych CMS

Teraz vieme, že to, čo si vyberieme, závisí od potrieb našej spoločnosti, webových stránok alebo od našich individuálnych potrieb. Ale aké sú individuálne výhody a nevýhody, vďaka ktorým je jeden lepší ako druhý? Poďme zistiť!

Open Source CMS

Systémy na správu obsahu ako WordPress, Drupal a Joomla! sa v priebehu rokov stali veľmi populárnymi, kvôli ich povahe otvorených zdrojov. Napríklad asi každá štvrtá webová stránka na internete je vytvorená v programe WordPress.

Vývojári z celého sveta videli prínosy, pretože ich práca bola oveľa rýchlejšia a jednoduchšia. Z tohto dôvodu čoraz viac ľudí do nich investuje prácu, vyvíjajú rozšírenia, aby ich ďalej rozvíjali.

Výhody Open Source CMS

Efektivita nákladov – Ako som už spomenul, všetky systémy na správu obsahu s otvoreným zdrojovým kódom sa môžu používať bezplatne, čo vytvára neuveriteľne atraktívne možnosti. To vám umožní znížiť náklady na vývoj webových stránok najmenej na polovicu. Ak máte potrebné zručnosti, môžete si vytvoriť úplne profesionálnu webovú stránku od začiatku.

Pravidelné aktualizácie – Len málo systémov pre správu obsahu dokáže držať krok s rýchlymi aktualizáciami, ktoré dostáva WordPress. Má dlhú históriu aktualizácií, vďaka čomu je v tomto ohľade ohromujúci. Iné systémy na správu obsahu jednoducho nemajú za sebou takú pracovnú silu, ktorá by ich doteraz vyvinula.

flexibilita – Všetko od najzákladnejších od najmodernejších technických detailov CMS s otvoreným zdrojom môžete upraviť alebo rozšíriť tak, aby vyhovovali vám. Je tiež omnoho ľahšie nájsť vývojára alebo dosť sily človeka na to, aby sa váš projekt rozbehol.

Aj keď máte webovú stránku fungujúcu roky, môžete ju jednoducho upgradovať alebo upraviť podľa svojich predstáv.

prenosnosť – S hostiteľskou službou sa spája veľa systémov na správu obsahu, a preto je často ťažké alebo nemožné presunúť webovú stránku na iného hostiteľa. Webové stránky, ktoré boli vyvinuté s otvoreným redakčným systémom CMS, sa však oveľa ľahšie presúvajú z jedného webového hostiteľa na druhého.

Jednoduchosť použitia – Napríklad WordPress bol vytvorený tak, aby ho mohol používať doslova každý. Bola nastavená tak, že ju musíte iba nainštalovať a už máte webovú stránku v prevádzke. Na svojom webe môžete veľa spravovať jednoducho pomocou rozhrania. Vyžaduje si trochu kódovania, ak máte na mysli niečo konkrétne, ale len málo iných CMS na celom svete sa k tomu môže vyrovnať.

Obrovská komunita – Populárny redakčný systém s otvoreným zdrojom má milióny vývojárov a nadšencov z celého sveta. To uľahčuje pomoc s tvorbou vašich webových stránok a nájdenie vývojovej posádky, ak ju potrebujete.

Táto obrovská komunita sa tiež snaží vylepšiť systém a vylepšiť ho o ďalšie funkcie. Sú užitočné a vyriešili takmer každý problém, s ktorým by sa človek stretol pri pokuse o vývoj svojich webových stránok v konkrétnom CMS s otvoreným zdrojom..

Nevýhody Open Source CMS

zabezpečenia – Aj keď veľké množstvo vývojárov podporuje každý CMS s otvoreným zdrojovým kódom, neustále ho rozvíja a zvyšuje ich bezpečnosť, vždy tu boli hacky. Vzhľadom na svoju otvorenú povahu zdrojov a popularitu ľudia študovali tieto systémy do hĺbky. Neustále pracovali na tom, aby v systéme využili niektoré výhody a využili ich vo svoj prospech.

Toto riziko však existuje bez ohľadu na to, akú webovú technológiu používate. Ak sa na vašom webe nachádza niečo skutočne cenné, pokúsia sa ho hacknúť.

Vlastné štýly a zostavenia môžu byť drahé – V okamihu, keď opustíte základnú funkcionalitu rozhrania CMS a nemáte potrebné programovacie zručnosti, budete musieť stráviť dlhé hodiny učením alebo najať vývojára..

K dispozícii sú niektoré bezplatné šablóny webových stránok, ktoré sú celkom dobré, ale väčšina z nich vyzerá lacno.

Vývoj vlastnej témy alebo nejakej vlastnej funkcie nie je prechádzka v parku a vyžaduje si určité technické znalosti, ktoré vás budú stáť nejaké peniaze.

Zaplatené sú aj niektoré doplnky a niektoré ďalšie funkcie, takže vývoj webových stránok nie je vždy bezplatný. Stručne povedané, dostanete to, za čo platíte.

Šanca na opustenie – Nikto by nevidel, ako WordPress zmizne z povrchu Zeme do tisíc rokov, ale niektoré systémy na správu obsahu s otvoreným zdrojovým kódom áno. Ich vývojári ich opustia, ľudia o ne strácajú záujem a jednoducho miznú. Nebolo by pekné, keby sa to stalo s redakčným systémom, na ktorom bol váš web postavený, takže by ste si mali starostlivo zvoliť.

Platformy otvoreného zdroja nie sú vždy podobné – Každý otvorený zdrojový systém bol vyvinutý rôznymi skupinami na rôzne účely. Nie sú si rovní a mnoho z nich nemusí byť ideálnym riešením pre to, čo máte na mysli.

Populárne systémy na správu obsahu s otvoreným zdrojom

 • WordPress (https://wordpress.com/) – WordPress je najpopulárnejší systém na správu obsahu s otvoreným zdrojovým kódom. Ponúka všetky nástroje potrebné na vytváranie úžasných profesionálnych webových stránok. Aj keď to vyžaduje znalosti v PHP a CSS, ak si chcete vytvoriť vlastnú funkčnosť alebo šablóny.
 • Webové stránky Google (https://sites.google.com/) – Jeden z najprijateľnejších systémov na správu obsahu, ktorý je v súčasnosti k dispozícii. Toto uľahčuje vytvorenie webovej stránky pomocou jednoduchých nástrojov drag and drop, vďaka čomu je neuveriteľne pohodlné.
 • Drupal (https://www.drupal.org/) – Môžete si vytvoriť veľa webových stránok jednoducho a ľahko a zároveň ušetriť veľa práce. Drupal však vyžaduje znalosti PHP a CSS, aby doň pridal trochu pokročilejšie funkcie. Je to však mimoriadne flexibilný redakčný systém.
 • Magneto (https://magento.com/) – Magneto je ideálny redakčný systém pre vývoj webových stránok, ak chcete vytvoriť webovú stránku elektronického obchodu. Má úžasné nástroje na správu produktov a predaja.

Verdikt o CMS s otvoreným zdrojom

Systémy na správu obsahu s otvoreným zdrojom sa inzerujú ako úplne zadarmo, čo je pravda. Jadro softvéru je voľne použiteľné, ale akonáhle z neho začnete stavať web, všimnete si, že väčšina miest, na ktoré by ste sa dostali, napríklad pre doplnky, šablóny a pomoc pri vývoji, je platená..

Napriek tomu bude množstvo peňazí, ktoré ušetríte z dlhodobého hľadiska, značné množstvo a vaša online prítomnosť bude oveľa udržateľnejšia.

Proprietárne CMS

Ako už názov napovedá, proprietárny CMS prichádza s obmedzeniami, ktoré nemusia byť nevyhnutne zlé, pretože sa týkajú vašich individuálnych potrieb. Proprietárne systémy CMS sa zvyčajne špecializujú na konkrétne odvetvie a jeho obsah s ním súvisí. Môžu byť napríklad vyrobené iba na varenie webových stránok alebo iba na webových stránkach predajcov automobilov. Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že šetria veľa počiatočných nákladov na vývoj, ak presne viete, čo chcete stavať. Spravujú napríklad internetový obchod oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie. Existuje veľa proprietárnych systémov na správu obsahu elektronického obchodu, ktoré každý mesiac zdieľajú vaše zisky a umožňujú vám používať ich softvér. Takže môžu byť veľmi užitočné.

Musíte byť spokojní so spoločnosťou, ktorej produkt používate, pretože hostia vaše webové stránky a pomáhajú s akýmikoľvek technickými problémami, ktoré má. Spoločnosť zvyčajne poskytuje plne riadenú hostingovú službu spolu s podporou 24 hodín denne, 7 dní v týždni, čo je nevyčísliteľné, ak nie ste v oblasti technológií.

Toto riešenie je určené tým ľuďom, ktorých podnikanie nie je príliš závislé od ich prítomnosti na internete a chceli by, aby sa na pozadí používali iba webové stránky. Ak ste zaneprázdnení správou spoločnosti a každodennými úlohami, ktoré s ňou súvisia, môžete svoju online prítomnosť dať do rúk spoločnosti. Budú sa starať o časté aktualizácie a budú udržiavať technológiu sviežu a pripravenú na akciu po celú sekundu roka.

Výhody proprietárneho CMS

Môže to byť bezpečnejšie – Vaša webová stránka je neustále v rukách profesionálov, ktorí sa o ňu starajú a čo najlepšie spravujú. Poskytujú hostingové riešenie, inštalujú aktualizácie, inštalujú moduly a v podstate vykonávajú všetku potrebnú prácu.

Sú tiež menej populárne a majú menej ľudí čichajúcich do ich kódu, čo ich robí oveľa ťažšími.

Nízke počiatočné náklady – Proprietárny CMS sa zvyčajne platí mesačne hneď od začiatku. Bude to stáť dlhodobejšie, ale nemáte čo robiť s nastavením svojich webových stránok. Nemusíte platiť vývojárovi ani nikomu inému okrem spoločnosti, ktorú „najímate“.

Neustále aktualizované – Dobrý proprietárny CMS má časté aktualizácie. Najatím vývojára alebo vývojárskej spoločnosti na prácu s vašimi webovými stránkami môžete získať viac aktualizácií, ako by ste dostali.

Nevýhody proprietárnych CMS

Nie je veľa možností prispôsobenia – Keďže sú tieto systémy navrhnuté pre konkrétny typ odvetvia a publika, môže byť ťažké prispôsobiť webovú stránku presne podľa vašich potrieb. Nevyrábate svoj vlastný systém, takže je len prirodzené, že s ním nemáte toľko slobody.

Nedostatok prenosnosti – Údaje a súbory z vášho systému nie je vždy možné extrahovať pomocou proprietárneho riešenia. Vaše ruky sú do značnej miery zviazané, pretože nebudete môcť ani presunúť svoje webové stránky z jednej hostiteľskej služby na druhú.

Musíte dôverovať spoločnosti – Keďže vlastnia platformu a úložný priestor, na ktorom budú vaše webové stránky vybudované, budete musieť do svojho dodávateľa investovať veľa dôvery. Musia neustále vyvíjať a aktualizovať svoj softvér, aby lepšie zvládli potreby svojich zákazníkov. Musia byť tiež na dosah, keď potrebujete pomoc so svojím webom.

Mnoho predajcov CMS udržiava svoje platformy zastarané, preto je dôležité urobiť určitý prieskum a prečítať si recenzie zákazníkov predtým, ako začnete obchodovať s dodávateľom..

Iba požičiavate softvér – Keď si kúpite proprietárny CMS, nevlastníte kód, pomocou ktorého je vytvorený. Nie je to vaše a bude od vás vyžadovať mesačný poplatok, aby bol váš web v prevádzke.

Populárne proprietárne systémy na správu obsahu

 • Duch (https://ghost.org/pricing/) – Duch je zadarmo, ale má platenú verziu Pro. Dodáva sa v rôznych balíkoch, ktoré ponúkajú špecializovaný hostingový balík, podporu a mnoho ďalších. Je napísaný v node.js.
 • Kentico (https://www.kentico.com/) – Napísané v ASP.NET, Kentico je výkonný systém na správu obsahu. Má veľa funkcií, ktoré pomáhajú elektronickému obchodu, online marketingu a budovaniu komunít, čo výrazne podporuje vašu online prítomnosť.

Rozsudok o vlastníckom redakčnom systéme

Ak máte vy alebo váš výklenok veľmi špecifické požiadavky a chcete najjednoduchšie riešenie, ako najprimeranejší ľudia, pravdepodobne sa ocitnete pomocou proprietárneho CMS. Majte na pamäti, že môže byť ťažké presunúť sa z takéhoto systému. Uistite sa, že ste v ňom na dlhé vzdialenosti a že udržanie hosteného a postaveného webu s jedným takým riešením stojí za to..

záver

Tam sú! Môžete vidieť výhody a nevýhody každého typu CMS. V súčasnosti existuje veľa možností na prezretie, z ktorých každá je lepšia ako druhá. Vaše rozhodnutie by sa však malo zakladať výlučne na tom, čo pre vás a vaše podnikanie najlepšie funguje.

Ak vám na začiatku nevadí minúť viac, chcete veľa vlastných funkcií, dobrého vzhľadu a kontroly nad online prítomnosťou, pričom z dlhodobého hľadiska šetríte peniaze, choďte na otvorený zdroj.

Dúfam, že sme vám dnes pomohli dozvedieť sa niečo nové a že ste zistili, ktorý typ CMS by vám najviac vyhovoval!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map