PHP vs ASP.NET – Aké sú rozdiely?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'PHP vs ASP.NET – Aké sú rozdiely?
0 17 мин.

php vs asp net


Odkedy vznikli PHP a ASP.NET, túžba ľudí rozhodnúť sa, ktorá je lepšia, bola neustálym úsilím a produkovala množstvo blogových príspevkov a článkov na túto tému. Mnohé z nich sú, žiaľ, jednostranné a propagujú jeden nad druhým. Dnes máme v úmysle urobiť nestranné porovnanie medzi týmito dvoma jazykmi s cieľom pomôcť vám rozhodnúť sa, ktorý z nich by ste mali použiť na vytvorenie novej aplikácie alebo svoju vlastnú online ríšu..

PHP je jedným z najznámejších jazykov pre vývoj webových aplikácií, s ktorým boli vytvorené milióny webových stránok a špecializovaných aplikácií. Je to platforma s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá naďalej výrazne prispieva k jej popularite. Microsoft ASP.NET je však tiež platformou s otvoreným zdrojovým kódom.

Nie je ľahké určiť, ktorý z nich je lepší ako druhý. Snažiť sa to urobiť je skoro ako porovnávať jablká s pomarančmi. Takže nemôžete vlastne rozhodnúť, ktorý z nich je všeobecne lepší. Tieto rozdiely môžete urobiť, len ak budete mať na mysli niekoľko konkrétnych cieľov.

oba PHP a ASP.NET sú veľmi úspešné podniky, ktoré v priebehu rokov vyvinuli veľa skvelých webových stránok, ale pre tých, ktorí s nimi príliš nepracovali, zostáva jedna otázka stále. Ktorý by mal používať?

Tento článok vám pomôže rozhodnúť sa, ktorú z týchto dvoch technológií by ste mali použiť v ďalšom projekte. Nemusí vám to pomôcť pri rozhodovaní sa o pálke, ale určite vám pomôže získať viac informácií a dozvedieť sa, ktorá technológia vám vyhovuje lepšie..

Pred prehĺbením konverzácie sa pozrime na najzákladnejšiu premennú, ktorú môžeme použiť na rozlíšenie. Ak sa pozrieme na trhový podiel webových programovacích jazykov, môžeme získať veľa informácií, pretože nám hovorí o tom, do akej miery sa na trhu používa špecifický programovací jazyk..

Pomôže vám tiež, ak sa budete usilovať získať prácu u niektorého z nich. Podľa našich štatistík 9% trhu používa Ruby on Rails, 34% používa ASP.NET a 57% využíva PHP. Štatistika by sa samozrejme zmenila, ak by sme brali do úvahy aj iné jazyky, ale to je dosť dobré pre náš argument.

Takže ak hľadáte prácu tým, že sa naučíte kódovať v jednom z týchto jazykov, s PHP ste určite lepšie. Ak sa snažíte vyvinúť projekt, alebo urobiť niečo iné, držte sa nás a ostatné sa naučte!

Čo je to PHP?

php logo 2017PHP je skriptovací skript na strane servera a univerzálny programovací jazyk. Najčastejšie sa používa na vývoj dynamických webových stránok a webových aplikácií. Vďaka objektovo orientovanej orientácii to pomáha programátorom byť kreatívnejší v spôsobe, akým riešia určité problémy a vyvíjajú aplikácie.

Ľahké pochopenie a používanie značne prispeli k jeho širokej popularite a funkčnosti a komunita sa rozrástla až od svojho vydania v roku 1995. Jeho použitie je úplne zadarmo a vždy bude. Každý nováčik môže ľahko pochopiť jeho syntax a zvyknúť si na programovanie.

Ďalšou výhodou je, že beží iba na serveroch ľubovoľného hostiteľa a podporuje širokú škálu databáz, ako napríklad MySQL, PostgreSQL, Oracle, Sybase, Informix a dokonca aj Microsoft SQL. PHP kladie väčšinu dôrazu na skriptovanie na strane servera, ale môže sa použiť aj na vývoj desktopových aplikácií. Jednou z jeho vynikajúcich funkcií je, že PHP kód sa nemusí písať do samostatného súboru. Môže byť napísaný aj na stránke HTML, čo vývojárom umožňuje vytvárať dynamické webové stránky. PHP ponúka veľa rýchlosti a funkčnosti a je orientované na vývoj webových aplikácií.

S PHP môžete robiť veci ako:

 • Zhromažďujte informácie o používateľovi pomocou formulárov. Keď používatelia vyplnia tieto formuláre požadovanými údajmi, môžete im poslať informácie na e-maily, ktoré poskytli.
 • Zhromažďujte informácie automaticky z rôznych webových stránok az celého internetu. Pomocou dynamických skriptov PHP môžete ľahko automatizovať zhromažďovanie údajov na svojom webe a dokonca aj údaje „škrabať“, ako sú obrázky a text z iných webových stránok po celom webe..
 • Vytvorte možnosť členstva pre svoj web. Ak vytvárate web, ktorý poskytuje nejaký platený obsah, môžete pomocou PHP vytvoriť oblasť členstva, ku ktorej je možné pristupovať iba pomocou používateľského mena a hesla.
 • Vytvárajte dynamické súbory a webové stránky.
 • Sledujte používateľov pomocou cookies. Môžete odosielať a prijímať cookies a sledovať, ako vaši návštevníci interagujú s vašimi webovými stránkami.
 • Pridajte akúkoľvek dynamickú funkciu, s ktorou môžete prísť. Obloha je limit, pokiaľ ide o vývoj dynamických funkcií, ako sú hodiny, kalendáre, kalkulačky a takmer všetko, čo sa dá riadiť skriptom. PHP vám umožňuje rýchlo vyvíjať dynamické funkcie, ktoré odosielajú a prijímajú informácie, čím vytvára neuveriteľne užitočné aplikácie.
 • Vytvárajte aplikácie pre stolné počítače. Je možné písať rôzne desktopové aplikácie v PHP, ale nie je to najlepší spôsob, ako to urobiť, pretože väčšina dôrazu PHP sa kladie na vývoj webových aplikácií..
 • PHP má niektoré neuveriteľne užitočné funkcie na spracovanie textu.
 • Je neuveriteľne ľahké nájsť hosting pre PHP. Ako som už uviedol vyššie, takmer každý poskytovateľ hostingu podporuje najnovšiu verziu PHP, čo uľahčuje jeho spustenie.
 • PHP má širokú škálu výkonných zabudovaných funkcií.

Nevýhody PHP

 • Rôzne bezpečnostné nedostatky. PHP má dlhú históriu mnohých zlyhaní bezpečnosti. Má veľa známych a neznámych zraniteľností, ktoré sa dajú použiť na jeho zneužitie, takže by bolo rozumné používať bezpečnostné doplnky a ďalšie bezpečnostné opatrenia, ak manipulujete s citlivými údajmi pomocou skriptu PHP..
 • Nie je to tak dobré pre vývoj desktopových aplikácií. Aj keď je skutočne možné vyvíjať desktopové aplikácie s PHP, neodporúča sa, pretože PHP je pre vývoj webových aplikácií optimalizovanejšie.
 • PHP má slabý typ. Implicitná konverzia jazyka bude pre mnohých nováčikov PHP prekvapením. Ak o tom neviete, vedie to k mnohým neočakávaným chybám.

Čo je ASP.NET?

logo ASPASP.NET alebo stránka aktívneho servera (pôvodne známa ako ASP +) bola vyvinutá spoločnosťou Microsoft a bola navrhnutá pre vývoj webových aplikácií a vytváranie dynamických webových stránok. Je to otvorený skriptovací jazyk na strane servera, ktorý sa dá použiť na vytváranie dynamických webových stránok vysokou rýchlosťou. Táto platforma pre vývoj webových aplikácií je vyrobená zo serverových technológií a poskytuje všetky služby potrebné na vytváranie robustných webových aplikácií pre PC aj mobilné zariadenia.

Bola vydaná v roku 1998 ako prvý skriptovací jazyk na strane servera spoločnosti Microsoft.

Keďže ide o platformu spoločnosti Microsoft, podporuje aj kód zostavený v iných jazykoch, ako sú C ++, C #, Perl a Visual Basic. Obsahuje tiež rôzne ovládacie prvky servera, ktoré oddeľujú kód webových stránok od jeho obsahu, čo umožňuje vývoj webových stránok v prostredí WYSIWYG (čo vidíte, čo získate). Poskytuje vám metódu založenú na vzoroch na vytváranie dynamických webových stránok a umožňuje čisté oddelenie obáv. To vám poskytuje spôsob, ako mať úplnú kontrolu nad značkami, čím sa vývoj webových aplikácií stáva príjemnejším.

Keďže ide o jazyk na strane servera, kód sa uloží do súboru ASP alebo ASP.NET a vykoná kód v tomto súbore a potom vráti výsledky do webového prehliadača používateľa..

Výhody technológie ASP.NET

 • Flexibilné programovanie – Počas programovania aplikácie alebo webovej stránky môžete zmeniť názor na polceste bez toho, aby ste museli všetko preprogramovať od začiatku. Je to vďaka svojej flexibilite a objektovo orientovaným vlastnostiam.
 • Rozdelenie obáv – Aplikačný model, kontrola a pohľad sú rozdelené, čo zvyšuje transparentnosť aplikácie a kódu. Uľahčuje tiež údržbu aplikácie. To tiež umožňuje rozdeliť projekt do rôznych častí, čo umožňuje viacerým vývojárom pracovať na tom istom projekte. Práca jedného vývojára nebude mať vplyv na ostatných.
 • Podporuje TDD – S podporou pre Test Driven Development, môžeme vytvoriť našu aplikáciu s jednotkovým testom.
 • produktivita – ASP.NET má veľa knižníc ako SignalIR, Odata, WebApi a ďalšie jazykové funkcie, ktoré ponúkajú vysokú produktivitu.
 • Má zrelý rámec – ASP.NET má knižnicu založenú na úlohách, čo znamená, že je usporiadaná do dedičných tried, ktoré sa týkajú konkrétnej úlohy. Napríklad vývojári môžu ušetriť čas pri úprave obrázkov alebo XML a ďalších bežných vývojových úlohách.
 • Jednoduchý vývoj – Vďaka tomu, že ide o serverový programovací model riadený udalosťami, vývoj aplikácií je omnoho jednoduchší a ľahšie udržiavateľný.
 • Podporuje mnoho rôznych jazykov – Vývojár sa môže rozhodnúť písať kód vo viac ako 25 podporovaných jazykoch .net, ako sú C #, C, C ++, Jscript.Net, VB. Čisté a oveľa viac.
 • Nevýhody ASP.NET
 • Vysoké náklady na údržbu – Jednou z hlavných nevýhod je nákladná údržba ASP a Visual Studio. Áno, samotný jazyk je zadarmo, ale vývojárske prostredie je spoplatnené. ASP.NET tiež využíva oveľa viac serverových zdrojov ako PHP. Je to nákladná voľba a určite by ste sa mali uistiť, že stojí za to ju zvoliť.
 • Ťažko pochopiť priebeh aplikácie – Implementácia toku aplikácií je trochu zložitá a pre malé aplikácie to nie je dobré. V skutočnosti je nasadenie dosť ťažké.

PHP vs ASP.NET

Teraz, keď poznáme každý jazyk a jeho základné funkcie, je čas rozlíšiť, čo hľadáme. Oba jazyky majú svoje silné a slabé stránky. PHP je lacné, ale má bezpečnostné chyby, ale stále je rýchle a spoľahlivé.

ASP.NET sa ľahšie používa spočiatku vďaka svojmu triednemu knižničnému systému. Udržiavanie vývoja a akýchkoľvek aplikácií je však oveľa nákladnejšie. Takže rozlíšenie, ktoré je lepšie a ktoré by ste si mali zvoliť, sa silne spolieha na vaše požiadavky. Pozrime sa, čo ešte môžeme použiť.

Hlavné rozdiely

Existuje niekoľko základných rozlišovacích faktorov, vďaka ktorým je jedna možnosť lepšia ako druhá, takže tu sa pozrieme na všetky z nich a rozhodneme sa, z ktorých z nich môžeme nakoniec vyhlásiť víťaza..

kompatibilita

PHP pracuje s mnohými rôznymi platformami, ako sú UNX, Linux, OSX, Windows a takmer so všetkým, na čo by ste zahodili. ASP.NET je určený predovšetkým pre platformy Windows. PHP je nezávislé na platforme, zatiaľ čo ASP.NET vo veľkej miere závisí od platforiem Windows.

Preto PHP môže byť napísané vo veľkom počte vývojových nástrojov a editorov. Na písanie kódu môžu dokonca použiť textové editory, hoci za cenu funkčnosti. Väčšina programátorov ASP.NET používa Microsoft Visual Studio počas procesu vývoja.

náklady

Oba jazyky sa dajú používať zadarmo, ale väčšina vývojových platforiem pre ASP.NET je nákladná. Pretože PHP je úplne otvorený zdroj, bolo by oveľa lacnejšie vyvíjať s ním akékoľvek aplikácie alebo webové stránky. ASP.NET tiež vyžaduje omnoho viac serverových prostriedkov ako PHP.

rýchlosť

Aj keď rýchlosť vášho webu nie je kľúčovým faktorom, ktorý určuje jeho dôležitosť, vždy je dobré zvoliť si kódovací jazyk, ktorý sa kompiluje rýchlejšie. V rýchlosti ASP.NET a PHP nie je veľký rozdiel, ale niektorí hovoria, že PHP je o niečo rýchlejší. Tento argument podporuje spoločnosť Facebook, Google, Yahoo! a ďalšie známe webové stránky, ktoré boli kódované v PHP.

V konečnom dôsledku je preto na vás, aby ste na základe niekoľkých argumentov zistili, ktorý z nich je rýchlejší. Nakoniec sa však rýchlosť webových stránok spolieha viac na šírku pásma a server, ktorý používate.

podpora

Mať najväčšie percento na trhu hovorí hlboko pre PHP. Je preto prirodzené, že tento otvorený zdrojový jazyk má oveľa väčšiu skupinu vývojárov, ktorí ho podporujú ako ASP.NET. Obidve majú živé komunity, takže určite nájdete odpovede, ktoré hľadáte, ale PHP ich používa viac ľudí, takže existuje viac priateľských prispievateľov podpory, ktorí sú ochotní odpovedať na vaše otázky..

Pretože PHP používa viac ľudí, je oveľa pravdepodobnejšie, že nájdete talentovaných vývojárov, ak hľadáte tím..

škálovateľnosť

Oba tieto jazyky sú veľmi rozšíriteľné. Ak chcete jednoduchý spôsob vývoja webových stránok prostredníctvom systému na správu obsahu ako Drupal, Joomla alebo WordPress, potom je PHP určite spoľahlivejšou voľbou ako ASP.NET..

Čas nasadenia

Splnenie zložitých úloh s ASP.Net trvá omnoho viac času ako s PHP, takže vývoj projektov trvá v priemere viac času.

PHP sa interpretuje na serveri, zatiaľ čo ASP sa musí kompilovať zakaždým, keď dôjde k zmenám v kóde, takže vývojový proces je s ASP.NET časovo náročnejší..

Víťaz

Ak ste túto pozornosť doteraz venovali, potom je do veľkej miery dané, ktorý z nich je víťazom. Vybratú webovú stránku alebo aplikáciu môžete vytvoriť pomocou ktorejkoľvek z nich. Ale s argumentmi, ktoré boli zrušené, existuje dôvod, prečo veľké spoločnosti ako Google, Facebook a Yahoo! si vytvorili svoje webové stránky pomocou PHP a prečo ich používa väčšina ľudí.

PHP je v podstate lepšou voľbou pre väčšinu webových stránok a to je to, čo ľudia zvyčajne odporúčajú tým, ktorí sa chystajú na krok vo vývoji webových aplikácií. S ASP.NET tiež nie je nič také nemožné a existuje niekoľko spôsobov, ako vyriešiť niektoré z jeho problémov. Takže ak ste sa do ASP.NET zamilovali, použite ho.

Štatistiky zatiaľ hovoria v mene PHP, ale ASP.NET stále stojí pevne medzi skriptovacími jazykmi na strane servera a je viac než schopný vykonávať mnoho zložitých úloh týkajúcich sa vývoja webových aplikácií..

Ďalšie zaujímavé porovnania:

 • PHP vs Phyton
 • Ruby on Rails vs PHP
 • PHP vs Node.js
 • HTML verzus PHP
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector