PHP vs Java – Ktorý z nich by ste mali použiť pre svoj ďalší projekt?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'PHP vs Java – Ktorý z nich by ste mali použiť pre svoj ďalší projekt?
0 11 мин.

php vs java


Niektorí hovoria, že porovnanie Java s PHP nie je v skutočnosti správne, pretože Java je univerzálny programovací jazyk, zatiaľ čo PHP je skriptovací jazyk na strane servera. Pokúsime sa to však aj tak urobiť, pretože tieto dva jazyky sú dnes najpopulárnejšími programovacími jazykmi na internete a tvoria väčšinu dynamického webu..

PHP aj Java sú rámce na vytváranie webových aplikácií.

Každý programovací jazyk má svoje silné a slabé stránky a nebolo by spravodlivé oznamovať, ktorý z nich vyhrá nad druhým. Ich porovnanie však bude klásť dôraz na klady a zápory každého z nich, čo nám umožní získať jasnejší obraz o tom, ktorý z nich by pre váš nadchádzajúci projekt najlepšie fungoval..

Takže bez ďalšieho obviňovania sa pozrime, ako sa tieto dva porovnávajú!

Trocha histórie

oba Jáva a PHP boli vytvorené v roku 1995.

Java bola vytvorená ako súčasť platformy Java, pôvodne navrhnutá na vytváranie aplikácií v prehliadači a klientskeho softvéru. Teraz sa používa programovací jazyk na vytváranie mnohých webových aplikácií.

Na druhej strane bolo PHP vytvorené výlučne pre skriptovanie na webe a na serveri. Malo to byť vložené do HTML stránok, čo z nich robí dynamické webové stránky. Bol vyvinutý pomocou 5 rôznych verzií a dosiahol PHP 5, zatiaľ čo PHP 6 sa práve vyvíja. Je to zadarmo a obzvlášť ľahké sa ho naučiť a používať.

Čo je to PHP?

PHP (Hypertext Processor) je programovací jazyk a tlmočník navrhnutý pre otvorené skriptovanie na strane servera a všeobecné programovanie.

Je voľne k dispozícii pre každého a používa sa väčšinou na webových serveroch Linux. PHP možno nazvať programovacím jazykom ľudí, pretože ho môže používať každý!

PHP vydláždilo cestu dynamickým webom, ako ich poznáme dnes. Bez neho by sme si prezerali iba statické webové stránky HTML.

Použitie PHP je podobné syntaxi ako C a C ++. Zvyčajne je PHP vložené do webovej stránky spolu s HTML. Predtým, ako užívateľ môže zobraziť webovú stránku, o ktorú požiadal, webový server spracuje skript PHP a vráti výsledky operácií vykonaných v tomto skripte. Takto sa dostanú dynamické webové stránky ako zobrazené texty, obrázky alebo akékoľvek iné informácie na webovej stránke.

Webová stránka HTML, ktorá obsahuje skript PHP, má svoje rozšírenie .HTML na .PHP.

Z tohto dôvodu je PHP základom mnohých webových rámcov a systémov na správu webového obsahu. S rastúcim počtom internetových technológií a webových stránok o elektronickom obchode nadobúda PHP stále väčší význam. Môže byť použitý na väčšinu účelov, pretože dokáže robiť všetko, čo môžu urobiť iné webové technológie. Používa sa široko na vývoj veľmi efektívnych webových stránok.

V súčasnosti má PHP 82,6% podiel na trhu na internete. Toto číslo hovorí samo za seba. Ak svoj kód napíšete správne, PHP sa stane najúčinnejším webovým jazykom, ktorý môžete použiť.

Výhody PHP

 • Open Source (zadarmo)
 • Ľahko sa učí
 • Má veľa podpory
 • Má veľa dokumentácie
 • Efektívny kódovací jazyk

Čo je to Java?

Java je populárny a nadmerne používaný univerzálny, objektívny orientovaný programovací jazyk na vysokej úrovni.

Java je veľmi podobná programovaciemu jazyku C ++, ale je omnoho jednoduchšia. Jednoducho to myslíme tak, že je to objektovo orientovaný programovací jazyk založený na triede, ktorý bol vyrobený tak, aby mal čo najmenší počet implementácií. Môže sa použiť na vytváranie a vývoj kompletných aplikácií, ktoré je možné vykonávať na jednom počítači alebo v sieti. Môže byť distribuovaný medzi klientmi a servermi v sieti.

Je to robustný programovací jazyk, pretože funguje na princípe „raz a spustiť kdekoľvek“, čo znamená, že akonáhle je tento kód dodržaný, môže bežať na všetkých platformách, ktoré podporujú runtime prostredie Java. Programy Java sa nespúšťajú priamo operačným systémom; namiesto toho používajú Java Virtual Machine (JVM), ktorý sa dá spustiť na mnohých platformách, ako sú Windows, Mac OS a UNIX..

Pre webovú sieť sa hodí veľa aplikácií, ktoré sa nazývajú applety Java a ktoré môžu používať webové prehliadače kompatibilné s Java, ako napríklad Firefox a Google Chrome. Softvér Java tiež beží na prenosných počítačoch, herných konzolách, dátových centrách a dokonca aj vedeckých superpočítačoch.

Java je tiež kľúčovým pilierom v známom mobilnom operačnom systéme Android. Android používa jazyk Java ako základ všetkých svojich aplikácií.

Základné princípy Java

Programovací jazyk Java sa tak často používa z mnohých dôvodov. Nasledujúce charakteristiky hrali hlavnú úlohu v jeho úspechu.

Programy Java sú prenosné v sieti

Keď sa zdrojový kód programu Java skompiluje do bajtkódu, môže sa presunúť na ľubovoľného klienta alebo server v počítačovej sieti. Java Virtual Machine (JVM) interpretuje tento bajtkód do kódu, ktorý sa spustí na počítačovom hardvéri.

Robustný kód

Jedným z dôvodov, prečo je táto prenosnosť možná, je to, že Java nevytvára odkazy na žiadne údaje mimo seba. To znamená, že nepoužíva žiadne údaje uložené v operačnom systéme alebo v inej aplikácii.

Objektovo orientované programovanie

Výhodou objektov je, že sú súčasťou určitej triedy objektov a zdedia rovnaký kód, ktorý je spoločný pre túto triedu.

Applety sú flexibilné

Pretože operácie sa nevykonávajú skôr na klientskom zariadení ako na serveri, aplety môžu bežať naozaj rýchlo.

Výhody Java

Je takmer nemožné napísať všetky výhody, ktoré Java ponúka, takže ju skrátime.

 • Ľahko vytvoriť opakovane použiteľný kód
 • Ľahko sa učí
 • Nezávislé od platforiem
 • Objektovo orientovaný
 • Robustný kód

Hlavné rozdiely medzi PHP a Java

dokumentácia

PHP má skutočne dobrú dokumentáciu na svojich oficiálnych webových stránkach a webových stránkach tretích strán. Posledná aktualizácia PHP priniesla množstvo zmien, ktoré významne zlepšili jadro a tiež dokumentáciu.

Java má tiež niektoré dobre definované základné knižnice, ktoré používateľom pomáhajú. Tieto spĺňajú štandardy kvality a poskytujú podrobné informácie o všetkých významných aspektoch jazyka.

písanie na stroji

Java je založená na statickom písaní, čo znamená, že premenné musia mať deklarovaný typ, zatiaľ čo PHP používa dynamické písanie. To znamená, že premenné predpokladajú typ hodnoty, ktorá sa v nich v súčasnosti nachádza. Sú schopní zmeniť svoj typ, aby uspokojili implicitné konverzie a obsadenia.

Primárny štrukturálny rozdiel medzi Java a PHP je rozdiel medzi slabo napísanými a silne napísanými jazykmi.

PHP je slabo napísaný jazyk, pretože pri prístupe k úlohe je oveľa flexibilnejší a závislejší od „zdravého rozumu“ programátora. Vo verzii PHP 7 došlo k obrovskému zlepšeniu podpory pri písaní.

Java je však silne napísaným jazykom, takže na to, aby programátor fungoval, musí programátori výslovne vyjadriť svoj úmysel. Má výslovné očakávania na napísanie kódu a ak sa tak nestane, kompilátor nespustí program, kým sa problém nevyrieši..

Web a infraštruktúra

PHP môže byť nasadené jednoducho vo svojej najzákladnejšej podobe, ale každý vývojár musí stále používať rámce na vytvorenie niektorých štandardných infraštruktúrnych prvkov nad základným tlmočníkom PHP..

Je zaujímavé, že štruktúra Java je podobná. Java má oveľa menej natívnych funkcií zabudovaných do svojho jazyka a nie je na web príliš prísne zameraná.

PHP vs. Java – Kto vyhrá?

Mnoho ľudí by povedalo, že všetko záleží na preferenciách programátora, pretože Java aj PHP majú niektoré z najdôležitejších výhod a sú veľmi silné. Ale veľa ľudí vám tiež povie, že PHP je oveľa lepšia voľba a správne. Existuje dôvod, prečo PHP zaberá 82,6% podielu na internete. Hlavným dôvodom, prečo sa rozhodli pre PHP, je však rýchlosť vývoja.

Aplikácie sa vyvíjajú oveľa rýchlejšie a PHP má tendenciu mať menej problémov, keď sa používa na zdieľanom hostovaní, čo z neho robí nákladovo efektívnejšie riešenie. Aj keď Java funguje najlepšie na vyhradenom serveri, je oveľa nákladnejšia.

Znamená vyššie uvedené veci, že by ste mali uprednostňovať jeden pred druhým? Alebo by ste sa mali vyhnúť používaniu Java? Rozhodne nie.

Napriek tomu je PHP ľahšie prestavať ako Java a je tiež nákladovo efektívnejšie. Používanie PHP vám nestojí nič, zatiaľ čo niektoré funkcie jazyka Java sú spoplatňované. Vývojári jazyka Java však môžu získať certifikáciu, ktorá im umožní oveľa ľahšie pracovať, zatiaľ čo PHP neponúka žiadnu kvalifikáciu.

Aby sme to udržali krátke, majú spravodlivý podiel na výhodách a nevýhodách, takže výber závisí od toho, ktoré výhody by ste chceli využiť z týchto dvoch programovacích jazykov.

Java môže byť oveľa spoľahlivejšou voľbou v prípade zložitej vývojovej úlohy, ktorá si vyžaduje profesionálnych vývojárov. Vďaka presne definovaným štandardom sa práca medzi tímami vývojárov vykonáva oveľa ľahšie a efektívnejšie.

Na druhej strane je PHP prístupnejšie pre čerstvých vývojárov. Funguje dobre pre jednotlivcov alebo skupiny s vlastnými definovanými štandardmi kódovania a pokiaľ ide o vytváranie aplikácií s jednoduchými funkciami.

Podobné porovnania

 • PHP vs HTML
 • PHP vs Node.js
 • PHP vs Ruby on Rails
 • PHP vs Python
 • PHP vs ASP.NET
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector