PHP vs Python – Aké sú rozdiely a podobnosti?

python vs php


PHP a Python sú dva veľmi populárne kódovacie jazyky, ktoré už existujú naozaj dlho. PHP je jedným z najpoužívanejších programovacích jazykov pre vývoj webových aplikácií, zatiaľ čo Python je výkonný univerzálny programovací jazyk, ktorý umožňuje testovanie prototypov ako bezproblémové programovanie. Obidva sú otvoreným zdrojom a môže ich voľne používať ktokoľvek. Obidve sa dajú ľahko naučiť, a to vďaka veľkému množstvu dostupnej dokumentácie a ich obrovským komunitám.

Obidva tieto programovacie jazyky sa líšia funkčnosťou a vlastnosťami a používajú sa široko na rôzne účely. Každá z nich má vynikajúce jazyky pre vývoj webových aplikácií v závislosti od toho, aký druh webového rozvoja chcete robiť. Ak však chcete vyvíjať web pomocou Pythonu, budete musieť použiť doplnkové moduly a rámce ako Django alebo Flask..

Python je jazyk používaný v grafike, strojárstve a vede. Umožňuje rýchle a bezproblémové písanie aplikácií a vývoj prototypov.

Ak sa snažíte rozšíriť svoje programovacie schopnosti, naučiť sa svoj prvý programovací jazyk alebo sa učiť nový, tu nájdete väčšinu vecí, ktoré musíte vedieť, aby ste sa dostali na pravú nohu a aby vám pomohli pri výbere jazyka. mali by ste sa naučiť. Najlepšie by však bolo naučiť sa obidve, pretože PHP je jednoduché a úžasný nástroj na vývoj webových aplikácií, zatiaľ čo Python je jednoducho užitočný a zábavný!

Čo je to PHP?

PHP alebo Hypertextový procesor je všeobecný účel a skriptovací jazyk na strane servera, ktorý sa väčšinou používa na vykonávanie úloh týkajúcich sa vývoja webových aplikácií, napríklad na vytváranie dynamických webových stránok. Programátorský jazyk orientovaný na objekty umožňuje programátorom zvládať kreatívne úlohy ľahšie ako iné jazyky. Zdieľa podobnú syntax s C a C ++. Súbor PHP môžete odlíšiť od ostatných pomocou rozšírenia .php. Môže byť tiež zabudovaný do webovej stránky HTML, čo uľahčuje vývoj dynamických webových stránok.

Keďže ide o skriptovací jazyk na strane servera, beží namiesto servera klienta na serveri. Operácie sa vykonávajú na serveri a vracajú sa koncovému užívateľovi. Vo väčšine prípadov sa používa na serveroch Linux. Môže byť integrovaný s mnohými populárnymi databázami ako Oracle, MySQL, Postgre SQL, Sybase, Microsoft SQL Server a Informix. PHP má v súčasnosti 82% podiel na trhu, čo z neho robí jeden z najpopulárnejších skriptovacích jazykov na strane servera. Je to veľmi jednoduché pre každého nováčika a ponúka množstvo pokročilých funkcií pre skúsených programátorov. Aj keď sa PHP zameriava hlavne na skriptovanie na strane servera, môžete s ním urobiť oveľa viac.

Napríklad PHP vám umožňuje robiť veci ako:

 • Ľahko generujte dynamické webové stránky a súbory.
 • Posielajte e-maily používateľom z formulára. Používatelia môžu vyplniť formulár na vašom webe ako spôsob, ako vás kontaktovať a zdieľať s nimi svoje informácie. Môžete im dať všetky informácie, ktoré požadujú v e-maile, ktorý im pošlete späť.
 • Automaticky zhromažďovať údaje z internetu. Môžete zhromažďovať napríklad obrázky, rôzny obsah, informácie o používateľoch a čísla kreditných kariet atď.
 • Môžete sledovať používateľov vašich webových stránok. PHP vám umožňuje ľahko odosielať a prijímať cookies, ktoré vám umožňujú sledovať, ako návštevníci interagujú s vašimi webovými stránkami.
 • Vytvorte prihlasovacie údaje k členstvu. PHP vám umožňuje vytvoriť špeciálnu oblasť pre členov vašich stránok, ak chcete hostiť platený obsah alebo si len chcete zaregistrovať používateľov.
 • Napíšte aplikácie pre stolné počítače. Nie je to najlepší jazyk, ktorý by ste si vybrali pre vývoj desktopových aplikácií s grafickým užívateľským rozhraním, ale ak viete, ako dobre používať PHP, môžete to ľahko urobiť.
 • Vytvorte hodiny, kalendáre a veľa dynamických vecí. Môžete dynamicky spracovávať všetky požadované informácie, takže obloha je limitom, ako využívate PHP na vývoj svojich webových stránok.

Výhody PHP

 • Kompatibilita naprieč platformami – PHP beží na väčšine hlavných operačných systémov ako Windows, Linux, Mac OS a takmer na všetkých druhoch databáz.
 • Rýchly výkon – Skript napísaný v PHP funguje omnoho rýchlejšie ako skript napísaný v niekoľkých ďalších skriptovacích jazykoch, ako napríklad JavaScript alebo ASP.Net.
 • Programovací jazyk založený na hlbokom kóde – PHP možno použiť na vytvorenie veľmi komplexných systémov na správu obsahu (CMS), ako sú WordPress, Drupal, Joomla a Magento.. Nie je potrebný kódový procesor ani kompilátor.
 • Takmer každý poskytovateľ hostingu podporuje PHP – Je to jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov a takmer každý poskytovateľ hostingu ho podporuje, pretože nemá žiadne problémy s kompatibilitou, keď je potrebné spustiť aplikáciu PHP..
 • Je stabilný – PHP má veľa podpory vývojárov ako svoju chrbtovú kosť, takže ak sa vyskytnú nejaké problematické chyby, bude niekto na dobrej ceste k jeho odstráneniu, keď budú objavené.

Nevýhody PHP

 • zabezpečenia – Pretože PHP je programovací jazyk s otvoreným zdrojom, má každý k dispozícii priestor na objavenie akýchkoľvek vlastných chýb alebo otvorov slučiek, ktoré môže využiť.
 • Pomalšie ako noví konkurenti – PHP je rýchle, ale nie rýchlejšie ako novšie skriptovacie jazyky na strane servera ako Node.js.
 • PHP je ideálne pre eCommerce riešenia, ale nie tak dobré pre väčšie aplikácie – Bolo by ťažké programovať rozsiahle aplikácie s PHP a bolo by ťažké ich udržiavať.

Čo je Python?

krajta je vysoko kvalitný, interpretovaný a objektovo orientovaný programovací jazyk, ktorý je kombinovaný s dynamickým viazaním a dynamickým písaním. Môže sa použiť na rýchly vývoj aplikácií a môže sa tiež použiť na spojenie existujúcich komponentov väčšej aplikácie. Má veľmi jednoduchú syntax, ktorú je ľahké sa naučiť, a preto sa používa na celom svete na výučbu študentov programovať. Asi 60% škôl používa Python ako úvodný jazyk pre programovanie. Vďaka odsadeniu zdrojových príkazov Pythonu je jeho kód oveľa ľahšie čitateľný a chápe všetko spolu.

Nie je potrebné kompilovať python, ktorý ponúka obrovské množstvo produktivity, takže cyklus úprav a testovania-ladenia je oveľa rýchlejší. Je veľmi ľahké ladiť programy Python, pretože v prípade nesprávneho vstupu; chyba vyvolá výnimku iba vtedy, keď tlmočník zistí chybu. Ak program nezachytí výnimku, vytlačí sledovanie zásobníka.

Ladiaci program je napísaný v samotnom Pythone a svedčí o vynikajúcej introspektívnej sile Pythonu.

Výhody Pythonu

 • Programy sú ľahko čitateľné – Vďaka elegantnej syntaxi jazyka Python je čítanie a zápis omnoho ľahšie ako veľa iných jazykov.
 • Jednoduché použitie – Uvedenie programu do prevádzky je jednoduché a priame, a preto sa Python často používa na vývoj prototypov.
 • Ľahko rozšíriteľné – Vždy môžete pridávať nové moduly, ktoré sú implementované a kompilované v jazyku ako C alebo C++.
 • Podporuje objektovo orientované programovanie s viacnásobným dedičstvom a triedami.
 • Pokročilé funkcie programovania – Python má zoznam porozumení, generátorov a mnoho ďalších užitočných funkcií.
 • Má veľa špecializovaných záujmových skupín – Python má veľkú komunitu a veľa rôznych častí, ktoré sa všetky zameriavajú na rôzne veci, ako sú vedecké snahy alebo prototypy..

Pythonove nevýhody

 • Python je pomalý. Oveľa pomalšie ako C ++, PHP a mnoho ďalších programovacích jazykov.
 • Python nie je vhodný pre prácu s viacerými procesormi alebo s viacerými procesormi.
 • Má veľa obmedzení s prístupom do databázy.
 • Nie je to dobrý jazyk pre mobilný rozvoj.
 • Má veľa konštrukčných obmedzení. Python je dynamicky napísaný jazyk, takže obsahuje viac chýb, ktoré sa objavia iba počas behu programu, a preto si vyžaduje oveľa viac testovania.

PHP vs. PYTHON

Tieto dva programovacie jazyky sa navzájom líšia, pokiaľ ide o použitie, vlastnosti a funkčnosť, ale majú tiež veľa spoločného základu. Vývojári ich musia porozumieť, aby vedeli, ktoré jazyky by mali používať na lepšie vykonávanie určitých úloh.

Je dôležité si všimnúť hneď na začiatku netopiera, že zatiaľ čo PHP má vo svojom jadre zabudované funkcie na vývoj webových aplikácií, Python sa spolieha na prídavné moduly.

Spoločné vlastnosti PHP a Python

 • Môžu byť použité na všeobecné účely programovania a skriptovania.
 • Oba jazyky sú interpretované, jazyky vysokej úrovne, ktoré majú dynamické písanie.
 • Obidva sú jazyky s otvoreným zdrojom podporované veľkými komunitami vývojárov.
 • Obidve sú ľahko pochopiteľné a ľahko sa učí.
 • Oba jazyky majú podporu pre reťazenie metód.
 • Obidva sa dajú ľahko rozšíriť v jazykoch Java, C a C++.
 • Obaja majú podporu pre variabilný počet funkčných argumentov.
 • Majú jednoduché výkazy pre všetky typy údajov.

Rozdiely medzi PHP a Python

Nakoniec sme sa dostali na vrchol nášho porovnania. Je na čase, aby sme sa pozreli na základné rozdiely medzi PHP a Python, ktoré ich odlišovali. Bez ďalších okolkov sa k tomu dostaneme!

Python má čitateľnejší a minimalistickejší kód – Filozofia dizajnu Pythonu zdôrazňuje čitateľnosť kódu. Vývojárom to uľahčí písanie usporiadaného a čistého kódu bez ohľadu na veľkosť projektu alebo veľkosť programu. Pomocou Pythonu je ľahké vytvárať zložité aplikácie v minimálnom čase.

paradigmy – Oba jazyky majú podobnosti a majú niekoľko spoločných paradigiem programovania. Python podporuje podporu pre orientáciu na aspekty, objektovo, funkčné a dobre štruktúrované programovacie štýly. PHP má funkčný, objektovo orientovaný, reflexný, procedurálny programovací štýl.

Python je flexibilnejší, ale nie je vhodný na vývoj webových aplikácií – Môže sa použiť na vývoj všetkých druhov softvéru a aplikácií. Je tiež dokonale vhodný na vytváranie vedeckých aplikácií, prototypov a aplikácií, ktoré musia spracovať obrovské množstvo údajov. Má oveľa väčšiu flexibilitu ako PHP, ale nie je to dobré pre vývoj webových aplikácií.

PHP je lepšie pre vývoj webových aplikácií – PHP bolo navrhnuté s ohľadom na vývoj webových aplikácií, takže prichádza s množstvom zabudovaných funkcií pre vývoj webových aplikácií. Písanie webových stránok je jednoduchšie písať v PHP ako Python, pretože Python je univerzálny programovací jazyk. Ale so správnymi modulmi tretích strán môže byť Python tiež veľmi efektívnym nástrojom na vývoj webových aplikácií.

Python je bezpečnejší – Python je teraz považovaný za jeden z najbezpečnejších programovacích jazykov. Má množstvo bezpečnostných funkcií, vďaka ktorým je skvelý na rýchle písanie zložitých aplikácií s ohľadom na konkrétne ciele a funkcie.

PHP aplikácie majú veľa bezpečnostných problémov, ktoré je možné riešiť pomocou ďalších nástrojov, ktoré zvyšujú ich bezpečnosť.

záver

Rozhodovanie, či je PHP alebo Python lepší, je náročnou výzvou, a to aj s potrebnými znalosťami. Nakoniec to všetko závisí od úloh, ktoré máte, a od vašich osobných požiadaviek.

PHP je najlepšou voľbou pre vývojárov, ktorí chcú vyvíjať moderné webové stránky a internetové aplikácie. Majú veľa stability a môžu sa rozvíjať rýchlym tempom. Je tiež ľahšie nájsť webhosting s podporou PHP ako Python. Zatiaľ čo takmer každá hostingová spoločnosť podporuje najnovšiu verziu PHP, má rôzne možnosti Pythonu. PHP je zabudované do webového servera. Python aplikácie môžu byť zabudované do webového servera alebo môžu bežať v samostatnom procese, čo by na konci mohlo spôsobiť, že bude menej stabilný a pomalší. Je to tak preto, že sa jedná o netrvalý proces, čo znamená, že pri každej požiadavke servera sa vytvorí nový proces.

Na druhej strane sa Python zameriava viac na programovanie, prototypovanie a robustný kód. Poskytuje vývojárom možnosť vytvárať škálovateľné softvérové ​​aplikácie. Je tiež vhodný pre vývoj webových aplikácií, vyžaduje si však množstvo doplnkových modulov.

Predtým, ako sa pustíte do nového projektu, je dôležité, aby každý vývojár vyhodnotil vlastnosti Pythonu a PHP a vedel presne, čo pre nich bude najlepšie fungovať. Akonáhle poznáte presné vlastnosti a požiadavky vášho projektu, je ľahšie nájsť programovací jazyk, ktorý ich dopĺňa.

3 najlepší poskytovatelia hostingu PHP a Python

Či už sa rozhodnete pre programovací jazyk na spustenie ďalšieho webového projektu, budete potrebovať spoľahlivú službu. Vytvorili sme zoznam najlepších hostingových spoločností, ktoré sú skvelé pre PHP aj Python.

spoločnosť
Promo cena

1lacný hosting pre php a python3,49 USD / mesiac
2najlepší hosting pre php a python3,95 USD / mesiac
3spoľahlivý hosting pre python a php3,95 USD / mesiac
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map