PHP vs Ruby on Rails – aké sú rozdiely?

php vs ruby ​​on rails


Keď sa ľudia snažia začať nový projekt alebo kariéru v oblasti IT, často sa pýtajú, ako by ho mohli vydať na pravú nohu. Jedným z kľúčových krokov je výber technológie, ktorú vám vyhovuje a ktorá bude dostatočne dlhá na to, aby vrátila váš investovaný čas a energiu.

Ak ste vlastníkom firmy, budete chcieť pracovať s technológiou, ktorá vášmu projektu a vašej firme udrží dlhú cestu po počiatočnej fáze. Ak ste vývojár, budete chcieť technológiu, ktorá má veľa podpory a ktorá vám uľahčí nájsť si prácu.

Pri rozhodovaní sa väčšina z nás spolieha na naše vysoké školy, priateľov a rôzne komunity. Výber správneho programovacieho jazyka pre vývoj webových aplikácií je veľmi diskutovanou témou s množstvom kontroverzií.

V tomto článku sa vám snažíme pomôcť rozhodnúť sa, či by ste si mali zvoliť Ruby on Rails alebo PHP pre vaše ďalšie úsilie v oblasti IT. Kladieme dôraz na zistenie toho, ako tieto dva jazyky fungujú a ako ich porovnávajú z hľadiska rýchlosti, škálovateľnosti, výkonu, nákladov, podpory a ďalších.

Nezabúdajte však, že nie je spravodlivé, ani nie je technicky porovnateľné porovnávať PHP s Ruby on Rails, pretože PHP je skriptovací jazyk na strane servera a Ruby on Rails je rámec pre vývoj webových aplikácií, ktorý sa spolieha na skriptovací jazyk Ruby..

Spravodlivé porovnanie by bolo medzi Ruby on Rails a CakePHP alebo inými rámcami založenými na PHP. Ruby on Rails získala v priebehu rokov väčšiu popularitu ako akýkoľvek iný webový rámec PHP, a to z dobrých dôvodov. Ruby on Rails zjednodušuje proces učenia pomocou konvencií týkajúcich sa konfigurácie, takže nemusíte veľa premýšľať a rozhodovať o hosťovaní, organizovaní a spúšťaní aplikácie, ktorú ste vyvinuli..

Aj napriek tomu PHP stále prevádzkuje web a bude to aj naďalej robiť, ale Ruby bol súčasne vyvinutý v rámci Rails. Je to jazyk, ktorý kladie veľký dôraz na produktivitu, takže by ste mohli nakoniec stráviť menej času a zdrojov na vývoji svojej aplikácie..

Oba tieto jazyky majú svoj vlastný súbor silných a slabých stránok, ktoré ich oddeľujú, ale majú tiež veľa spoločného základu. Je skutočne na vás, aby ste zistili, aké sú vaše požiadavky a na konci chcete pracovať.

Ak chcete medzi nimi správne rozlíšiť, preskúmame všetky rozhodujúce faktory a pomôžeme vám pri výbere!

Čo je to PHP?

PHP je jedným z najpopulárnejších skriptovacích jazykov na strane servera, ktorý sa používa pri vývoji webových aplikácií. Je to open-source, takže je úplne zadarmo spolu s mnohými vývojovými prostrediami. Je to tiež objektovo orientovaný programovací jazyk, takže programátori môžu byť kreatívnejší v tom, ako riešia problémy.

Jazyk bol vydaný v roku 1995 ako spôsob vytvárania dynamických webových stránok a odvtedy sa stal neuveriteľne populárnym. PHP kód je možné jednoducho vložiť do HTML kódu, čo ho robí veľmi pohodlným. Má 82% podiel na trhu a dokonca aj veľké spoločnosti ako Facebook, Yahoo! a Google do nich napísali väčšinu svojich webových stránok.

PHP je veľmi dynamický jazyk a možno ho použiť na takmer akejkoľvek platforme a každý poskytovateľ hostingu ho teraz podporuje. Podporuje tiež veľké množstvo databáz, napríklad PostgreSQL, MySQL, Informix, Sybase a Microsoft SQL. Je to silný jazyk, ktorý kladie veľký dôraz na skriptovanie na strane servera, ale dá sa tiež použiť na vývoj webových aplikácií a desktopových aplikácií..

PHP je veľmi rýchle a funkčné a je zamerané na vývoj webových aplikácií. Má skutočne masívnu komunitu a veľa podpory, ktorá poskytuje neustály vývoj nových funkcií a veľa pomoci. Asi 90% problémov, s ktorými by ste sa stretli v PHP, už vyriešil niekto iný, takže informácie nájdete veľmi ľahko. Najbežnejšie veci, ktoré vám PHP umožňuje, sú:

 • Jednoducho a ľahko generujte dynamické webové stránky a súbory. Môžete len pridať svoj kód PHP do súboru HTML a zmeniť jeho príponu na .php alebo vytvoriť samostatný súbor.
 • Vytvárajte formuláre a zhromažďujte informácie o používateľovi pomocou formulárov. Môžete tiež písať automatické skripty a zbierať rôzne informácie z celého webu.
 • Posielajte automatické e-maily. Keď vám používatelia poskytnú svoje informácie, môžete im poslať automatické e-maily.
 • Pridajte dynamické funkcie. Vytvárajte na svojom webe hodiny, kalendáre, kalkulačky a ďalšie užitočné funkcie.
 • Vytvárajte aplikácie pre stolné počítače. Aj keď PHP nie je to najlepšie na vytváranie aplikácií pre stolné počítače, môžete si ho vytvoriť.
 • Sledujte používateľov pomocou cookies. Môžete písať skripty, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť tomu, ako používatelia interagujú s vašimi webovými stránkami.

V tomto jazyku sú niektoré vynikajúce črty, vďaka ktorým bol taký populárny, ale má aj vlastné slabiny. Pozrime sa, čo to je!

Výhody PHP

 • Jednoduchá a plytká krivka učenia – PHP kód je ľahko zrozumiteľný aj pre nováčikov a má tiež jednoduchú syntax, ktorá uľahčuje kódovanie.
 • Bol vyrobený pre web – PHP je zamerané na web, takže prichádza s množstvom vstavaných funkcií, ktoré pomáhajú riešiť problémy na webe oveľa ľahšie a jednoduchšie.
 • Veľa zdrojov a podpory – PHP má veľa dokumentácie, zdrojov, rámcov a návodov, ktoré môžete použiť zadarmo. Existuje tiež veľa systémov CMS ako Drupal, Joomla! a WordPress, ktoré boli napísané v PHP. Môžete ich používať zadarmo!
 • Neuveriteľne ľahko nasaditeľné – Ak chcete použiť napísaný kód, nemusíte mať problémy. Stačí len skopírovať súbor .php na server FTP a bude sa spustiť.
 • Vysokorýchlostný výkon – PHP je omnoho rýchlejšie ako mnoho iných skriptovacích jazykov.
 • Kompatibilita naprieč platformami – PHP je možné používať na veľkých operačných systémoch, ako sú Linux, Windows alebo Mac a vo väčšine databáz, bez akýchkoľvek problémov. Podporuje to aj každý poskytovateľ hostingu!
 • stabilita – Keďže PHP existuje už dlho a má aktívnu komunitu, PHP sa vďaka vývoju, ktorý sa do neho vložil, stal stabilným.

Nevýhody PHP

 • Bezpečnostné nedostatky – PHP je otvorený zdrojový jazyk, ktorý existuje už od roku 1995 a ľudia objavili veľa bezpečnostných výhod. Ak váš web spracováva niektoré citlivé údaje, je najlepšie použiť pridané bezpečnostné moduly.
 • Veľa Sloppy kódu – Jednou z najväčších silných stránok PHP je aj jeho slabosť. Jeho jednoduchosť často vedie ľudí k vývoju neudržateľného nedbalého kódu. Toto nie je problém s funkciou, ale ak si chcete vytvoriť udržovateľný kód, musíte sa držať konkrétnych kódovacích štandardov alebo rámcov..

Čo je Ruby on Rails?

Ako sme diskutovali, v tomto argumente by sa s Ruby a Rails malo zaobchádzať osobitne.

rubín

rubín je otvorený programovací jazyk pre všeobecné použitie, ktorý bol vyvinutý v polovici 90. rokov. Podporuje rôzne programovacie paradigmy, ako napríklad objektovo-orientované, funkčné a imperatívne. Pracuje tiež s automatickým pamäťovým systémom a dynamickým typom. Vďaka svojej jednoduchej syntaxi je spoľahlivý pre každého, kto pozná moderné programovacie jazyky. Ruby tiež umožňuje, aby sa projekty vyvíjali v rôznych jazykoch v prípade, že sú vhodnejšie pre konkrétnu úlohu.

Hlavným zameraním jazykov je jednoduchosť a produktivita, ktorá umožňuje rýchle kódovanie a vývoj. Bol navrhnutý tak, aby bol jednoduchý, prenosný, rozšíriteľný a kompletný. Funguje na väčšine platforiem, ako napríklad Linux, UNIX, DOS, Mac OS a Windows.

Rails

Rails je webový aplikačný rámec s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý bol vyvinutý v Ruby. Bola vytvorená na pomoc programátorom tým, že vývoj webových aplikácií oveľa uľahčila. Vývoj koľajníc bol založený na predpokladoch toho, čo každý vývojár potrebuje, aby mohol začať s projektom. Pri jeho používaní musia vývojári písať oveľa menej kódu a dokážu dosiahnuť viac, ako by dosahovali v iných rámcoch alebo jazykoch, pretože Ruby on Rail kladie hlavný dôraz na produktivitu. Pravdepodobne ste použili veľa populárnych aplikácií, ktoré boli vytvorené pomocou Ruby on Rails. Aplikácie ako SoundCloud, Zendesk, Hulu, Shopify boli s tým postavené.

Aj keď ho veľa vývojárov miluje, je to tiež softvér so silným názorom, pretože tvrdí, že poskytuje „najlepší spôsob“ ako robiť veci. Jedna vec je istá, použitie Rails vám poskytne neuveriteľný nárast produktivity a mnoho vývojárov tiež tvrdí, že to robí vývoj zábavnejším.

Pre začiatočníkov je oveľa ľahšie naučiť sa programovať s Ruby on Rails, ako takmer akýkoľvek iný programovací jazyk alebo rámec. Je flexibilnejšia a odpúšťateľnejšia, zaberá oveľa menej času tým, že trávite ladením a rozbíjaním hlavy oproti vášmu stolu a viac času učením..

Keďže Ruby on Rails je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, je zadarmo používať. Musíte nainštalovať aspoň verziu 2.2.2 Ruby, vývojovú súpravu (ak ste na Windows), obalový systém RubyGems a databázu SQLLite3..

Pros Ruby On Rails

 • Je to zrelý rámec – Používanie koľajníc umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať kvalitné výrobky. Je udržiavateľnejšia vďaka svojej zrelosti.
 • Je kompaktný – Poskytuje príjemný a elegantný spôsob vytvárania aplikácií, má ľahkú syntax, ktorá sa približuje k prirodzenému jazyku.
 • Rýchly a radostný rozvoj – Musíte sa zamerať iba na najdôležitejšie úlohy vývoja v rámci Rails. Väčšina nezmyselných úloh bola úplne automatizovaná, takže sa musíte znova a znova zamerať na riešenie obchodných problémov, a nie na hackovanie svojho rámca. Keďže Ruby sa zameriava na produktivitu, rýchly a plynulý vývoj je jednou z jeho najlepších funkcií.
 • Skvelé pre rýchly vývoj aplikácií (RAD) – Je tiež veľmi ľahké vykonať zmeny vo vašej aplikácii.
 • Má integrované testovacie nástroje – Koľajnice majú tiež veľmi užitočný rámec pre testovanie, vďaka čomu je vývoj a testovanie a ladenie cyklu oveľa jednoduchšie.
 • Optimalizované pre šťastie programátorov – Ruby dostal názov ako „klenot jazyka“. Je obľúbeným miestom mnohých vývojárov vďaka svojej jednoduchosti, ľahkému použitiu a automatickým funkciám.
 • Ruby kód je veľmi čitateľný – Toto spolu s vlastnými dokumentmi dáva Ruby zvýšenú produktivitu.

Nevýhody Ruby On Rails

 • Runtime Speed ​​- Najčastejšie sa vyskytujúci problém s Ruby. Nie je to také rýchle ako napríklad NodeJS, ale má prijateľný výkon. Nemalo by to byť preto problémom pre vaše podnikanie.
 • Nie každý poskytovateľ hostingu to podporuje – Ruby on Rails vyžaduje viac zdrojov na spustenie, takže nie je tak široko podporovaná ako PHP, ktoré spotrebuje oveľa menej. Existuje však veľa poskytovateľov hostingu priateľských voči Ruby, takže si nemusíte robiť starosti.
 • Hosting je často drahší – Bežný zdieľaný hostingový plán stojí asi 5 dolárov, ale väčšina poskytovateľov hostingu, ktorí podporujú Ruby, si za svoje služby účtuje okolo 40 dolárov, pretože Ruby vyžaduje oveľa viac serverových zdrojov..
 • Nie tak populárne ako iné skriptovacie jazyky – Aj keď stále viac a viac vývojárov prechádza na Ruby každý rok, v porovnaní s Java alebo PHP nie je k dispozícii toľko napísaného kódu..
 • Ruby nie je ľahký programovací jazyk – Niektoré funkcie spoločnosti Ruby nie sú pre začiatočníkov také jednoduché. Je to neuveriteľne výkonný jazyk, ale niektoré jeho časti sa skutočne učia ťažšie.

PHP vs Ruby on Rails

Stále nie je ľahká úloha rozhodnúť sa, ktorý jazyk je lepší alebo ktorý by ste sa mali naučiť. Obaja majú svoje vlastné silné a slabé stránky, ktoré ich oddeľujú. Pri analýze programovacieho jazyka by sme mali vziať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov. Tieto ich od seba odlišujú a pomáhajú nám robiť dôležité závery. Pozrime sa, čo to je!

Ľahké použitie a krivka učenia

Ako som už povedal, hoci Ruby on Rails je veľmi kompaktný a odpúšťajúci, Ruby sa nedá ľahko naučiť. PHP je pre nováčikov oveľa komplexnejšie a majú tendenciu sa ho ľahšie učiť.

Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodli Ruby používať, už má skúsenosti s programovaním a pozná základy. Mnoho vývojárov PHP sa presťahovalo do Ruby. Prečo? Vybrali si to z rovnakého dôvodu, že ste si vybrali jeden jazyk. Je to osobná preferencia. PHP má plytkú učebnú krivku, vďaka čomu je užívateľsky prívetivejší.

Ak hľadáte vývojárov pre svoje podnikanie, bude oveľa ľahšie nájsť niekoho, kto ovláda PHP, ako by to bolo pre Ruby, takže používanie PHP bude tiež nákladovo efektívnejšie. Stačí si uvedomiť, že z 5 vývojárov by človek vedel, ako vyvíjať aplikácie s Ruby.

Rýchlosť a výkon

Teraz je dôležité poznamenať, že aj keď rýchlosť a výkon sú veľmi dôležitými faktormi v jazyku, porovnanie rýchlosti Ruby on Rails a PHP nie je celkom férová stávka. Obidva jazyky patria medzi pomalšie jazyky, z ktorých si môžete vybrať. Nemôžeme tiež vykonať presné meranie rýchlosti, pretože záleží aj na mnohých ďalších faktoroch, ako sú mechanizmy vyrovnávacej pamäte, databázové systémy a váš poskytovateľ hostenia všeobecne.

Ruby on Rails je tiež rámec, čo znamená, že znižuje funkčnosť a jednoduché použitie. Tiež to vyžaduje viac serverových prostriedkov ako PHP.

Komunita a podpora

PHP vyhrá túto hru hneď od netopiera, pretože má obrovské množstvo vývojárov a veľa online zdrojov, z ktorých si môžete vybrať. Na PHP je asi päťkrát viac zdrojov ako na Ruby. Zdá sa, že ľudia majú oveľa väčší záujem o Ruby on Rails ako o Ruby, samotný jazyk.

Je dôležité si uvedomiť, že hoci existuje veľa zdrojov pre PHP a dostatok zdrojov pre Ruby, obidva majú rovnaký problém. Mnoho sprievodcov a zdrojov je zastaraných, pretože oba jazyky sa neustále vyvíjajú. Je preto dôležité premýšľať o tom, odkiaľ získavate svoje zdroje.

Napríklad phptherightway.com ponúka definitívnych sprievodcov, ktorí majú pomôcť nováčikom zostať na priamej ceste k rozvoju svojich programovacích schopností. Ak sa pozriete na stránku White Ruby, zistíte, že má množstvo podcastov a veľa videoobsahu, ktorý vytvorili profesionáli.

Škálovateľnosť a údržba

PHP má opäť oveľa viac zdrojov dostupných na internete. Oba jazyky sú schopné škálovať, ale Ruby má oveľa menej práce s PHP. Možnosť a škálovateľnosť aplikácie tiež závisia od toho, ako bola aplikácia navrhnutá.

V každom prípade zmena mierky aplikácie vyžaduje, aby vývojár mal dostatočné skúsenosti. Ak tak neurobí, je čas, aby hľadal návody a články, ktoré im pomôžu. K dispozícii je veľa informácií pre škálovanie PHP aplikácií a webových stránok, kde je k dispozícii iba malé množstvo informácií pre škálovanie Ruby aplikácií..

Je zbytočné robiť osobitný argument o údržbe, pretože akákoľvek aplikácia, ktorá bola vytvorená pomocou rámca, sa bude ľahšie udržiavať..

PHP má množstvo rámcov, ktoré môžete tiež použiť a mnohé z nich boli vyvinuté s ohľadom na konkrétne ciele.

Dostupné editory kódu

Editory PHP aj Ruby majú väčšinu užitočných funkcií, ktoré by ste použili na uľahčenie vašej práce, ale PHP v tomto ohľade Ruby stále výrazne prevyšuje. Je to jednoducho preto, že sa častejšie používa, takže existuje viac nástrojov vyvinutých na ladenie, porovnávanie atď. PHP má iba viac možností.

záver

Je teda jeden z týchto jazykov lepší ako ten druhý? Nie. Obaja majú svoje silné a slabé stránky, preto najdôležitejším záverom tohto článku je, že sú dobrým riešením pre zostavenie aplikácie..

Je však tiež dôležité pamätať na to, že keďže Ruby vyžaduje viac serverových zdrojov, hosting môže byť drahší ako v prípade PHP.

Najdôležitejšie veci, ktoré sa majú odobrať, o PHP sú:

 • Je to nákladovo efektívnejšie.
 • Viac vývojárov a zdrojov.
 • Širší výber nástrojov.
 • Ľahko sa učí.

Najdôležitejšie jedlá z Ruby sú:

 • Ponúka oveľa rýchlejší vývoj.
 • Má skutočne vášnivú komunitu.
 • Ruby Developers sú skutočne kvalifikovaní.

Užitočné články:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map