Pozitívne a negatívne účinky sociálnych médií na naše životy

pozitívne negatívne účinky sociálne médiá


Všetci sme boli svedkami päťročného obdobia rastu sociálnych médií a toho, ako rýchlo sme sa stali jeho otrokmi. Ľudia zdieľajú svoj víkend, jedlo, oblečenie a čokoľvek iné, od najdôležitejších po tie smiešne nepodstatné veci. Je to presne to, čo sa deje práve teraz. Byť v našej kultúre znamená byť na sociálnych médiách. Závislosti na dojmoch a dojmoch zo sociálnych médií sa stávajú závislými, akoby v skutočnosti znamenali niečo v skutočnom živote.

So samotnou platformou nie je nič zlé. Žiadna sieť sociálnych médií neurobila nič zlé, problémom je spôsob, akým ju veľa ľudí používa a úloha, ktorú v ich živote hrá. Všetci poznáme osobu, ktorá neustále vyzerá, že je na love a každý deň zverejňuje peknú fotku. Pri použití platformy týmto spôsobom bude mať človek pocit, že je osamelý a nie je pripojený. Dobrou správou však je, že existuje východisko. Sociálne médiá môžete používať veľmi efektívne a rozumne, bez toho, aby ste sa stali čírym. Odložme teda všetky chaotické pocity, ktoré v nás zapália sociálne médiá, ako je žiarlivosť, strach a neustála potreba schválenia..

Dnes urobíme kritickú analýzu toho, ako nás sociálne médiá ovplyvňujú a ako to prispieva k našej spoločnosti. Ukázalo sa, že už má vážne účinky na naše duševné zdravie, takže stojí za to kopať sa o niečo hlbšie. Pozrime sa na pozitívnu aj negatívnu stránku vecí a snažíme sa pochopiť, ako môžeme platformu rozumne využívať. Takže, bez ďalších okolkov, poďme na to!

Toxické úvahy sociálnych médií (negatív)

Sociálne médiá nerobia nič pre ľudí, iba ich odhaľujú. Nikto nehovorí, že musíte byť selfie, je to osobná voľba. Jedovaté spôsoby, ako využívame sociálne médiá bez toho, aby sme si to uvedomovali, sú početné. Aj keď je tu pocit pre všetkých. Všetci sme sa dostali do bodu, keď sme s tým už dosť spokojní a pýtali sa: „Koho to vôbec zaujíma?“ Väčšina z nás tiež dospela do bodu znechutenia, keď videla problémy ľudí s obrazom seba samého a falošnú osobu, ktorú sa chcú o sebe presvedčiť..

Je to neuveriteľne návykové

Všetci sme tak či onak závislí na obrazovkách našich počítačov. Či už je to hra, vaša obľúbená séria alebo sociálne médiá. Väčšina odborníkov už tak urobila dokázaný že závislosť na internete a počítači je skutočná vec. Musíte len ísť von na ulicu a presvedčiť sa o tom sami. Ľudia sú neustále závislí od svojich telefónov a hľadajú rozptýlenie. V súčasnosti môže dokonca existovať porucha závislosti na Facebooku, pretože sa dokonale zhoduje s kritériami závislosti.

Nechaj ma vysvetliť. Keď hráte hru alebo plníte úlohu, snažíte sa ju robiť tak dobre, ako môžete. Keď uspejete, mozog vám podá dávku dopamínu a ďalších hormónov šťastia, vďaka čomu budete šťastní. Rovnaký mechanizmus funguje, keď uverejníte obrázok na Instagrame alebo Facebooku. Keď sa na obrazovke zobrazia všetky upozornenia na kladné a kladné komentáre, podvedome si ich zaregistrujete ako odmenu. Ale to nie je všetko, sociálne médiá sú plné zážitkov ovplyvňujúcich náladu.

Problémy s vlastným obrázkom

Predstava, že reklamy, časopisy a filmy ovplyvňujú telesnú podobu dospievajúcich i dospelých, je už dosť dlho. Presadzuje „tenký ideál“, ideu mužnosti a ovplyvňuje myšlienku ľudí o tom, ako by mali vyzerať.

V roku 2016 našli psychológovia množstvo dôkazov o tom, ako v mnohých kultúrach sociálne médiá ovplyvňujú obavy o obraz tela. Webové stránky sociálnych médií poskytujú nástroje, ktoré umožňujú ľuďom získať súhlas iných používateľov s ich vzhľadom a možnosťou porovnávať sa s ostatnými. Selfieholics a ľudia, ktorí trávia väčšinu času vysielaním a posúvaním, sú na to najviac zraniteľní. Väčšina univerzitných dievčat, ktoré používajú Facebook najmenej päťkrát denne, pravdepodobne spojí svoju vlastnú hodnotu so svojím vzhľadom. To neznamená, že hlavným problémom sú sociálne médiá, poskytuje to iba médium, čo tento problém ďalej zvyšuje. Podporuje tiež rovnaké správanie ostatných.

Vďaka všetkým úžasným sociálnym médiám a jednoduchým nástrojom na úpravu fotografií môžu všetky selfieolici zmeniť svoje telá a cenzurovať, čo sa im na nich nepáčia. Stavím sa, že vás zaujímajú všetky dievčatá, ktoré ste dnes videli, ktoré sa pravidelne obliekajú doma a zverejňujú svoj vlastný obraz na Facebooku alebo Instagrame. Je to ako sprievod krásy každý deň.

Iluzia kontroly

kontrola ilúzie

Ak to naozaj zdvojnásobíte a strávite nejaký čas vypracovaním slušného profilu sociálnych médií, môžete sa skutočne zdať, akoby ste svoje veci spojili. V skutočnosti vás môže presvedčiť, že ak na tom budete pracovať, môže to zlepšiť vašu krásu. Existuje veľa aspektov, ktoré nemôžete ovládať, pokiaľ ide o to, ako vyzeráte, a to je úplne v poriadku. Ale pri sociálnych médiách máte na výber, či zverejníte obrázok, vďaka ktorému budete vyzerať tenšie alebo aspoň cenzorovať zlé časti. Potom si môžete len tak sadnúť a tešiť sa zo všetkých súhlasov, ktoré získavate pre svoj vzhľad, prostredníctvom hodnotení Líbí sa a komentárov. Všetko sladké pozornosti neustále zaplavujú, pretože všetky neisté dievčatá a chlapci potrebujú svoju dávku. Dievčatá môžu robiť nejaké úžasné make-upy, ukázať svoje krivky, zatiaľ čo chlapci môžu hrať alfa samca.

V minulosti ste museli aspoň pozerať film alebo si dať do ruky časopis, aby ste videli tenké telá celebrít. Teraz však existuje nekonečný prúd takýchto obrázkov, ak si len vezmete smartphone do ruky.

Môže to spôsobiť, že sa budete cítiť osamelí

Strávili ste niekedy nejaký čas sedením v miestnosti, posúvaním po sociálnych sieťach a premýšľaním o tom, ako úplne osamelý si sa cítil? Ľudia sa bavia, chodia na dovolenku, vydávajú sa, zatiaľ čo vy ste práve vy. Prehliadajte toľko na sociálnych médiách a čakajte, až vás telefón upozorní, že vám niekto poslal správu.

Mnoho ľudí prirodzene dospelo k záveru, že aj keď nás sociálne médiá ešte viac spájajú, v skutočnosti nás to oddeľuje. Predstavte si, že mnoho ľudí už má nejaké vážne naliehavé túžby a túžby zverejniť a získať všetky sladké súhlasy. Štúdia ukázala, že nezverejňovanie a nezapojovanie sa do sociálnych médií skutočne malo negatívny vplyv na blaho účastníka. Možné príznaky z vysadenia?

Títo účastníci povedali, že sa cítia vylúčení z toho, čo sa deje vo svete, a cítia sa menej dôležití. V skutočnosti sa však nič nezmenilo a na prvom mieste neboli dôležitejšie.

Pozitívne je, že výskum Carnegie Mellon University ukázal, že ľudia, ktorí pravidelne používajú komunikačné nástroje, sa cítili menej osamelí. V skutočnosti, keď píšu príspevok, komentujú fotografie svojich priateľov a stlačia tlačidlo „like“, je menej pravdepodobné, že pocítia samota.

Strach z neprítomnosti

Štúdie uskutočnené v roku 2016 ukázali, že ľudia, najmä dospievajúci a mladí dospelí, ktorí trávia na sociálnych sieťach viac ako dve hodiny, s väčšou pravdepodobnosťou prejavujú psychologické ťažkosti. Neustále videnie svojich priateľov a dokonca aj ľudí, o ktorých nevedia, že majú svoj život, môže byť dosť depresívne. Prinúti ich myslieť si, že im chýba toľko vecí, zatiaľ čo ostatní si užívajú život. Sledujú akýsi „porovnávací a beznádejný“ postoj.

To je čiastočne dôvod, prečo sa ľudia cítia izolovaní pri používaní sociálnych médií. Neustále sa porovnávajú s ostatnými, keď prechádzajú správami. Súdiť ostatných a seba samých, ako sa pridávajú do davu, je dosť nezdravé. Neustále sa snažíme zisťovať, či sme lepší alebo horší ako naši priatelia, vďaka čomu sa budeme cítiť zle. Seba porovnanie je samo o sebe veľmi deštruktívny zvyk. Je tiež spojená s inými depresívnymi duševnými symptómami.

Prináša viac smútku ako šťastia

sociálne médiá smutné šťastné

Trvalým používaním Facebooku ako rozptyľovania a vytváraním pocitu prepojenosti dosahujeme presný opak. Štúdia uskutočnená v roku 2013 s mladými dospelými ukázala, že neustále používanie Facebooku prináša menšie šťastie z jedného momentu na druhý. Skutočnosť, že sa ľudia dokážu okamžite spojiť, je celkom úžasná, ale pri nepretržitom používaní v skutočnosti prináša pocit sociálnej izolácie. Takže v skutočnosti čím viac času ľudia trávia na sociálnych sieťach, tým viac sociálnej izolácie zažívajú.

Klam, ktorý zvyšuje vašu náladu

Keďže je to návykové, vraciame sa stále ďalej na sociálne médiá a hľadáme túto ďalšiu dávku dopamínu, pretože si myslíme, že sa skutočne cítime dobre. Je to podobná závislosť od alkoholu alebo akejkoľvek inej látky. Myslíme si, že ďalší zásah nám pomôže, trochu si vyčistí myseľ a uvedie nás na správnu cestu. Aj keď sme v skutočnosti urobili chybu pri predpovedaní nášho správania a reakcie. Pravdepodobne už viete, že rolovanie sociálnych médií po zlom dni vás bude len zhoršovať.

Vzostup kybernetického šikanovania

kybernetické šikanovanie na sociálnych sieťach

Kyberšikana je čoraz väčším problémom kvôli strašným účinkom, ktoré malo na dospievajúcich v posledných rokoch. S rastúcimi platformami sociálnych médií môže byť každý podrobený trollingu a šikanovaniu. Každý mal aspoň jedného priateľa, ktorý ho zverejnil nechcený. Niekedy sa to nezastaví a ľudia sa v priebehu niekoľkých hodín stanú smiešnymi zásobami.

Stačí sa pozrieť na sekciu komentára príspevku, ktorý podnietil akýkoľvek konflikt. Ľudia sú si istejšie, že hádajú urážky, ako v skutočnom živote.

Vylepšenia, ktoré priniesli sociálne médiá (pozitívne)

Sociálne médiá nie sú len o vytváraní falošných identít a problémoch s obrazom seba samého. Ak sa používa rozumne, môže byť veľkým prínosom pre každého, kto ho používa. Možnosť okamžitého spojenia s tými, na ktorých vám záleží, priniesla veľa pozitívnych zmien v živote ľudí.

To môže ušetriť v prípade núdze

núdzové sociálne médiá

Počas a sezóna tornáda, veľkou pomocou môžu ponúkané prepojené platformy sociálnych médií. Ak ľudia vidia blížiace sa zlé počasie na obzore, môžu to okamžite nahlásiť na Facebooku alebo na akejkoľvek inej platforme. To už v roku 2011 zachránilo stovky ľudí v Spojených štátoch.

Mať informácie o blížiacich sa tornádách skôr umožnilo ľuďom rýchlejšie sa dostať do bezpečia a mali viac času na prípravu. To isté sa môže vzťahovať na akýkoľvek iný scenár katastrof, kde rýchla komunikácia môže byť kľúčom k zabráneniu poškodenia alebo dokonca prežitia.

Vylepšené pripojenie

Hranica medzi zlepšením našej komunikácie a spoliehaním sa na sociálne médiá je veľmi slabá. Nemusíme nás nevyhnutne vynášať zo skutočného sveta, aby sme im poskytli nejaké užitočné nástroje. V skutočnosti to určite môže urobiť, čo sa urobilo. Kultivovať a posilňovať vzťahy s ostatnými, pretože aká lepšia možnosť musíte ostať v kontakte s priateľmi na opačnej strane sveta?

Alebo ak sa cítite v naozaj zlej nálade, sociálne médiá vám poskytujú možnosť zapojiť sa do priateľstva, ktorým môže byť niekedy záchranca života.

Môže byť použitý ako hlas pre rozum

Mnoho ľudí používa sociálne médiá na vytvorenie hlasu bez hlasu. Títo ľudia sa snažia priniesť povedomie o určitých sociálnych otázkach. Pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím a menej výhodnému sociálnemu zázemiu.

Je to miesto na zisťovanie obsahu

Sociálne médiá vám umožňujú nekonečne ľahké nájsť obsah, ktorý slúži vašim záujmom. Tvorivým jednotlivcom tiež ponúka príležitosť predstaviť svoju prácu alebo ju predať ako produkt. Vďaka tomu ľudia myslia mimo krabíc a umožňujú im prísť s obsahom, ktorý zdieľa cenné informácie. Facebook môže byť skvelým miestom na objavovanie úžasných vzdelávacích materiálov týkajúcich sa rôznych tém. Môže tiež pomôcť ľuďom objaviť zručnosti, ktoré sú potrebné v reálnom svete. Musíte sa najprv prekopať všetkým zbytočným komentárom.

Pomáha pri získavaní pomoci

Môžete zdieľať svoje problémy a záujmy alebo sa spojiť so skupinou, ktorá ich zdieľa s vami. Je ľahké uverejňovať otázky týkajúce sa konkrétnych problémov a požiadať niekoho o pomoc. Nikdy nebolo také ľahké dostať sa k užitočným informáciám, preto ich najlepšie využívame.

Poskytuje úžasný marketingový nástrojnástroje marketingu sociálnych médií

Sociálne médiá vytvorili úplne novú fázu marketingu, pretože poskytujú interakciu. Dnes marketing nie je len o vysielaní informácií, ale o konverzácii s potenciálnymi klientmi. Firmy používajú Facebook a Twitter na vybudovanie reputácie, silnejšej online prítomnosti a na vybudovanie svojej značky.

záver

Sociálne médiá nemenia nikoho na egoistický selfie, iba ich odhaľuje. Aj keď môže dôjsť k príliš veľkému osobnému vysielaniu cez tieto stránky, nie je to o čom všetci. Môžu nás skutočne spojiť a pomôcť nám efektívnejšie komunikovať, alebo môžu nasýtiť naše ego a potrebu druhých. Nakoniec, ako ho používame, závisí od každého jednotlivého rozhodnutia, ktoré robíme.

Dúfam, že sa vám tento článok páčil, a že sme vám pomohli vytvoriť nový pohľad na zázrak, ktorý nazývame sociálne médiá!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map