Prečo by ste si mali vytvoriť marketingový plán pre svoju malú firmu?

vytvoriť marketingový plán pre malé podniky


Začať s podnikaním je často desivé a ťažké, ale ak sa na toto nové dobrodružstvo pripravíte správne, môžete prekonať všetky prekážky, s ktorými sa určite stretnete a stanete sa úspešným podnikateľom. Jedným z pilierov, na ktorých by ste mali stavať svoju malú firmu, je dobrý marketingový plán.

Prečo by ste mali mať marketingový plán?

Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodnú začať podnikať, podceňuje význam solídneho marketingového plánu. Myslia si, že ak je produkt alebo služba dostatočne dobrá, nie je potrebné ich uvádzať na trh. Aj keď to má dnes nejakú logiku, keď žijeme vo svete sociálnych médií, kde môžu vaše výrobky alebo služby inzerovať ľudia, ktorí sú spokojní s vecami, ktoré ponúkate a poskytujete, to však ešte stále nie je dosť dobré. Marketingový plán vám môže pomôcť pri vývoji produktov alebo služieb, ktoré vyhovujú potrebám vášho cieľového trhu. Pomáha tiež vašim klientom porozumieť tomu, čo je na vašom produkte alebo službe také veľké, aby ste ich oddelili od konkurencie.

Aj keď vytvorenie dobrého marketingového plánu pre vašu malú firmu vyžaduje veľa času, úsilia a výskumu, z dlhodobého hľadiska sa vyplatí a do veľkej miery prispeje k akémukoľvek úspechu, ktorý vaša spoločnosť dosiahne. Poďme sa teda pozrieť na niektoré z najdôležitejších otázok, na ktoré budete musieť odpovedať vo svojom marketingovom pláne, vďaka ktorým bude skvelým nástrojom, ktorý pomôže vašej firme rásť a uspieť..

Ako vytvoriť marketingový plán?

Ako sme už povedali, vytvorenie marketingového plánu je dlhý proces a vyžaduje si veľa úsilia a výskumu. Ak chcete vytvoriť skvelý marketingový plán, ktorý bude fantastickým nástrojom na to, aby sa vaše podnikanie dostalo tam, kam chcete, musíte zodpovedať niekoľko otázok a definovať veľa dôležitých vecí, ktoré ovplyvnia vaše podnikanie a váš úspech..

Marketingová stratégia

Skôr ako začnete s tvorbou marketingového plánu, musíte sa opýtať sami seba, ako tento marketingový plán bude podporovať vaše obchodné ciele. Mať veľmi jasný pohľad na vaše ciele je to, o čom je vaša marketingová stratégia.

Vaša marketingová stratégia poukazuje na to, čo chcete a čo musíte urobiť, a keď to budete vedieť, môžete pokračovať vo vytváraní marketingového plánu, ktorý vám pomôže dosiahnuť tieto ciele. Ak ste však ešte nestanovili konkrétne obchodné ciele, musíte to urobiť čo najskôr. Tiež je potrebné oddeliť dlhodobé a krátkodobé ciele, aby ste pre každý z týchto krátkodobých cieľov mohli navrhnúť priamejší obchodný plán..

Ďalšou vecou, ​​ktorú musíte zahrnúť, keď určujete svoje ciele, je priradenie časovej osi ku každému z vašich obchodných cieľov. Týmto spôsobom budete môcť vytvoriť realistickejší a konkrétnejší marketingový plán.

Poslanie

Čo sa snažíte urobiť a aké sú základné otázky, na ktoré musí vaše vyhlásenie o misii odpovedať? Ak ste už pri plánovaní svojho podnikania vypracovali vyhlásenie o poslaní, musíte ho teraz pridať do svojho marketingového plánu.

Základom vášho marketingového plánu je vaše poslanie a je veľmi dôležité vytvoriť priame a stručné vyhlásenie o poslaní, ktoré vašim potenciálnym klientom umožní pochopiť, čo robíte a ako to robíte..

Aj keď vaše poslanie nemá v súvislosti s vašimi marketingovými aktivitami priamu úlohu, umožňuje vám sústrediť sa na vaše obchodné ciele a pomáha vám zabezpečiť, aby boli tie marketingové aktivity, ktoré podnikáte, v súlade s hlavnými cieľmi vašej spoločnosti.

Cieľový trh

Hlavná otázka, na ktorú musíte nájsť odpoveď, pokiaľ ide o váš cieľový trh, je to, komu sa snažíte dosiahnuť marketingový plán a aktivity. Cieľovým trhom je teda konkrétne publikum, ktoré chcete osloviť svojimi službami a produktmi alebo inými slovami ideálnymi zákazníkmi. Zahrnutie čo najviac podrobností pri zodpovedaní tejto otázky vám umožní mať cielenejší a konkrétnejší marketingový plán.

Musíte definovať a určiť, kto je váš cieľový okruh a kde ich nájdete, čo považujú za dôležité, o čo majú obavy, čo v tomto okamihu potrebujú atď. Tieto otázky a niektoré ďalšie, ktoré môžete pridať, vám poskytnú jasný obraz ľudí alebo firiem, ktoré považujete za ideálneho zákazníka. Od tejto chvíle môžete pokračovať a vytvoriť personalizovaný marketingový odkaz pre váš cieľový trh a ideálnych zákazníkov.

Analýza konkurencie

Ak chcete vytvoriť inteligentný marketingový plán, musíte tiež poznať svojich konkurentov. Preto musíte v tejto fáze odpovedať na otázky, ako sú vaši konkurenti a kde sa medzi nimi radíte.

Zistenie, kto je vašou konkurenciou, a ich analýza, je jedným z najúspešnejších spôsobov, ako uskutočniť prieskum cieľového trhu a naplánovať marketingové aktivity. Musíte sa pozrieť na tie spoločnosti a podniky, ktoré majú podobných ideálnych zákazníkov ako vy, a potom analyzovať ich dobré rozhodnutia, ako aj ich chyby.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete vykonať prieskum, ktorý vám pomôže spoznať cieľový trh tým, že sa pozriete na svojich konkurentov. SWOT analýza je jednou z týchto metód. Je to strategický nástroj, ktorý odhaduje, aké sú silné a slabé stránky spoločnosti, ako aj ich hrozby a príležitosti. Porovnanie analýzy SWOT s konkurenciou môže byť skvelým spôsobom, ako získať správny obraz o svojom mieste v odvetví a ako ho vylepšiť rozpoznaním oblastí, v ktorých môžete svojich konkurentov prekonať, správne identifikovať a vyladiť svoj medzeru na trhu a zabezpečiť, aby ste boli pripravení prevziať akékoľvek prekážky, ktoré by vás vaša konkurencia mohla hodiť.

Jedinečné ponuky predaja

Teraz, keď viete, kto sú vaši konkurenti a ako proti nim môžete bojovať, musíte sa pýtať sami seba, čo robí vašu spoločnosť jedinečnou a jedinečnou? Musíte vyniknúť medzi všetkými ostatnými podobnými podnikmi a najlepším spôsobom, ako to urobiť, je navrhnúť stratégiu, ktorá vás urobí jedinečným, čo je váš jedinečný predajný návrh..

Jedinečná ponuka predaja je vyhlásenie, ktoré poukazuje na to, ako sa vaša spoločnosť a vaše produkty a služby líšia od všetkých ostatných. Ukazuje, prečo je vaša spoločnosť lepšou a bezpečnejšou voľbou pre vaše cieľové publikum a prečo by si mala zvoliť spoločnosť pred konkurenciou.

Cenová stratégia

Ďalší krok pri navrhovaní skvelého marketingového plánu pre vašu malú firmu predstavuje vytvorenie cenovej stratégie. Aby ste to dosiahli, musíte sa opýtať sami seba, čo budete účtovať a prečo.

Ak ste už vytvorili štandardný podnikateľský plán, znamená to, že ste už premýšľali a preskúmali, aké sú najlepšie ceny vašich produktov a služieb. Teraz je čas tieto informácie použiť a prepojiť ich s vašimi marketingovými aktivitami.

To znamená, že musíte podporovať ceny, ktoré ponúkate, a ponúknuť svojim klientom jasnú predstavu o výhodách a hodnote, ktorú dostanú na oplátku. V mnohých prípadoch môže cenná ponuka pomôcť vašim klientom rozhodnúť sa o kúpe produktu alebo o využití vašej služby.

Propagačný plán

Propagačný plán vám môže pomôcť nájsť správnu odpoveď na otázku, ako plánujete dosiahnuť svoj cieľový trh. Váš propagačný plán je kľúčovou súčasťou marketingového mixu, pretože pokrýva každú formu komunikácie, ktorú použijete na oslovenie vašich klientov.

Každý propagačný plán predstavuje kombináciu rôznych marketingových aktivít, ako sú reklama, public relations, balenie, priamy predaj, internetový marketing, marketingové materiály, propagácie predaja atď. Musíte však byť opatrní, aby ste do premenných nevkladali príliš veľa premenných. svoj propagačný plán hneď na začiatku. V skutočnosti by ste mali začať výberom až 5 konkrétnych aktivít, ktoré vám uľahčia vykonávanie marketingovej stratégie, ktorú ste navrhli na začiatku.

Marketingový rozpočet

Tento krok je veľmi dôležitý a ak to chcete urobiť správne, musíte premýšľať o tom, koľko peňazí budete míňať a za čo.

Mať marketingový rozpočet je rozhodujúci pre navrhnutie marketingového plánu, pretože vám umožňuje vedieť, koľko môžete minúť za svoje marketingové aktivity bez prekročenia vášho plánu. Môže vám tiež pomôcť načrtnúť, ktoré činnosti si môžete dovoliť a ktoré nie, a určiť prioritu medzi nimi.

Pokiaľ ide o marketing, žiaľ, väčšina malých spoločností má veľmi obmedzený alebo dokonca malý rozpočet. To je ďalší dôvod, prečo je veľmi dôležité vytvoriť propagačný plán, ktorý zostáva v rámci vašich limitov výdavkov.

Zoznam akcií

Teraz, keď máte všetky ostatné veci na mieste a prehľadne naplánované, musíte sa opýtať sami seba, čo musíte urobiť, aby ste dosiahli marketingové ciele, ktoré ste si stanovili.

Vytvorenie zoznamu akcií zahŕňa načrtnutie úloh, ktoré musíte urobiť, a čas, kedy ich musíte urobiť, čo je veľmi dôležitý kus vášho marketingového plánu, pretože vás vedie po ceste vykonávania marketingových aktivít. S týmto zoznamom môžete robiť neustály a stabilný pokrok bez toho, aby ste museli zastaviť v každom kroku, aby ste prehodnotili alebo preskupili.

Ak chcete vytvoriť zoznam akcií pre svoj marketingový plán, musíte vziať svoj konečný cieľ a rozdeliť ho na niekoľko menších úloh, ktoré povedú k dosiahnutiu tohto cieľa. Pokiaľ ide o formu vášho zoznamu činností, môžete si vybrať ľubovoľnú formu, pokiaľ sa budete riadiť týmito základnými pravidlami. Pamätajte, že menšie kroky sa dajú ľahšie dokončiť a môžu vám pomôcť vybudovať si dôveru a dynamiku, takže je pravdepodobne lepšie mať niekoľko menších krokov, ako len niekoľko väčších krokov..

metriky

Vytvorenie marketingového plánu nestačí, musíte tiež sledovať svoj postup a merať svoje výsledky. Aby ste to dosiahli, musíte sa pýtať, aké výsledky ste dosiahli a kde sa môžete zlepšiť. Vďaka tomuto kroku sa váš marketingový plán bude môcť rozvinúť zo statického dokumentu na jedno použitie na neustále sa meniace a aktívne usmernenie, ktoré vám pomôže vylepšiť a rozvíjať vašu spoločnosť..

V závislosti od marketingovej taktiky, ktorú ste použili, budete mať rôzne alternatívy a možnosti, pokiaľ ide o sledovanie a meranie vašich výsledkov. Napríklad, sledovanie štandardnej marketingovej taktiky ktoré nesúvisia s internetom, vyžadujú manuálny prístup, zatiaľ čo výsledky online marketingu je možné merať pomocou analytických a iných metrík založených na internete..

Dobre využite svoj marketingový plán

Mať marketingový plán môže byť rozhodujúcou vecou, ​​ktorá vám pomôže rozvíjať vašu malú firmu a mať úspešnú spoločnosť. Jednoducho musíte pravidelne používať marketingový plán a riadiť sa tým, čo ste si stanovili pri navrhovaní marketingového plánu. Na svoj marketingový plán by ste sa však nemali pozerať ako na konkrétny a nemenný dokument. S rastom a zmenami vášho podnikania môžete a mali by ste do marketingového plánu zahrnúť aj niektoré zmeny. Koniec koncov, niektoré veci, ktoré ste načrtli vo svojom pláne, nemusia fungovať, zatiaľ čo iné môžu fungovať lepšie a musíte sledovať výsledky a neustále zlepšovať svoj marketingový plán..

Musíte však tiež dať svoj marketingový plán nejaký čas, kým uvidíte účinky. Ihneď nemôžete vedieť, či je konkrétna marketingová aktivita úspešná alebo nie. Dajte mu čas a sledujte výsledky a budete môcť naplno využiť svoj marketingový plán. To tiež znamená, že musíte byť pripravení poučiť sa zo svojich chýb a neúspechov, nielen z vášho úspechu a úspechov. V mnohých prípadoch vám zlyhanie môže pomôcť pozrieť sa na vaše marketingové aktivity z inej perspektívy, čo môže viesť k tomu, aby ste našli lepšie spôsoby, ako implementovať svoje nápady a rozvinúť svoj malý podnik na veľký úspech..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map