Spravované vs. nespravované hostenie – rozdiely a podobnosti

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Spravované vs. nespravované hostenie – rozdiely a podobnosti
0 8 мин.

spravovaný vs nespravovaný webhosting


Ak pravidelne hosťujete svoje webové stránky na zdieľaných hostingových plánoch, pravdepodobne ste sa predtým nestretli s rozhodnutím zvoliť si medzi riadeným a nespravovaným hosťovaním, pretože tieto typy hostenia sú špecifické pre VPS a špecializované hostingové plány. Preto pri hľadaní VPS alebo vyhradeného hostingu si môžete všimnúť plány hostenia inzerované ako spravované alebo nespravované a prvým jasným rozdielom, ktorý zaznamenáte, je cena, pričom spravované hostenie je drahšie ako jeho nespravované náprotivky..

Keď vidíte, ako je nespravovaný hosting lacnejší, môžete byť vyzvaní, aby ste sa rozhodli iba na základe rozpočtových úvah. Pokiaľ však ide o hostingové plány, tento prístup nie je dobrý nápad, pretože riskujete nákup plánu, ktorý nemusí byť vhodný pre vaše konkrétne potreby, a teda skončenie s nesprávnou investíciou pre vaše podnikanie, ktorá by z dlhodobého hľadiska mohla byť drahšia ako výber správneho plánu hostenia od samého začiatku.

Užitočné: Aký typ webhostingového plánu potrebujete?

Aké sú rozdiely a podobnosti?

Aby sme pochopili, čo je za pozoruhodným cenovým rozdielom medzi týmito plánmi, pozrime sa, ako sa spravovaný a nespravovaný hosting porovnáva navzájom..

Pokiaľ ide o podobnosti, nespravovaný aj spravovaný hosting nesie známky typu hostenia, ku ktorému sú pripojení – VPS alebo vyhradený. VPS aj dedikované servery teda ponúkajú svojim používateľom vyhradené prostriedky, ale zatiaľ čo vyhradený hostingový účet venuje prostriedky celého servera jednému používateľovi, viac hostingových účtov VPS zdieľa jeden fyzický server, pričom každý účet VPS je oddelený od iné, na rozdiel od prípadu zdieľaného hostenia, kde sú zdroje zdieľané medzi všetkými používateľmi, ktorí majú bydlisko na tom istom serveri.

V kontexte webhostingu zahŕňa správa slov celý rad rutinných podporných aktivít a riešení poskytovaných samotnou hostiteľskou spoločnosťou. Tieto bežné podporné činnosti budú zahŕňať nastavenie servera, predinštalovanie iného softvéru, automatické aktualizácie softvéru, automatické zálohy, monitorovanie výkonu, monitorovanie bezpečnosti a odstránenie škodlivého softvéru, ovládací panel, prístup k SSH atď. Na druhej strane nespravovaný hostingový plán je trochu orezaná verzia riadeného hostingu. To znamená, že nespravované hostingové plány prichádzajú bez dodatočných služieb alebo s veľmi malým počtom dodatočných služieb.

Najbežnejším scenárom je server s nainštalovaným operačným systémom av podstate nič viac. Preto ako vlastník nespravovaného hostingu musíte vykonať všetky aspekty jeho riadenia sami, vrátane typu ovládacieho panela, ktorý chcete používať, softvéru, ktorý potrebujete, bezpečnostných opatrení, ktoré chcete implementovať atď. Ak nemáte skúsenosti s správa serverov, vykonávanie týchto úloh nie je triviálne.

Ktorú z nich by ste mali použiť? Spravované alebo nespravované?

Existujú výhody a nevýhody oboch typov hostingu. Spravovaný hosting sa nepochybne javí ako lepšia voľba pre každého, kto nemá skúsenosti so správou serverov alebo pre kohokoľvek, kto nechce tráviť čas a peniaze navyše na úlohách súvisiacich so správou serverov. Ale riadené plány hostenia, ako napríklad spravované hostovanie WordPress, môžu prísť aj s obmedzeniami. Pretože server je špeciálne vyladený pre WordPress, možno nebudete môcť na serveri spúšťať iné typy webových stránok, čo pre niektorých používateľov predstavuje stratu flexibility..

Podobne v prípade spravovaného hosťovacieho účtu WordPress môžu byť používatelia obmedzení na spúšťanie určitých doplnkov WordPress. Jedným typickým príkladom by bola neschopnosť spustiť doplnky pre ukladanie do vyrovnávacej pamäte, ak hostiteľ už má systém ukladania do vyrovnávacej pamäte na úrovni servera. V tomto kontexte môže byť nespravovaný server lepším riešením pre niekoho, kto potrebuje flexibilitu na prevádzkovanie vysoko špecializovaných webových stránok a chce mať možnosť nainštalovať softvér a aplikácie podľa vlastného výberu. Potom je tu aj cena. Dodatočné služby zabudované do riadeného hostingu majú vyššiu cenu.

Pri zvažovaní nákupu VPS alebo vyhradeného servera pre vaše potreby hostingu majte na pamäti, že väčšina spravovaných riešení podporuje iba malú skupinu operačných systémov. Ak napríklad vy alebo niekto vo vašom tíme používate Ubuntu alebo Debian ako vývojový server alebo ako stolný počítač, môžete si myslieť, že výber spravovaného VPS alebo vyhradeného počítača založeného na Debiane bude pre vás prínosom, možno však zistíte, že hostiteľská spoločnosť neposkytuje správu systémov založených na Debiane, napríklad iba pre Red Hat alebo CentOS. Predtým, ako sa pustíte do určitého plánu, vždy sa poraďte s poskytovateľom hostingu.

Tí, ktorí sú dostatočne dôvtipní na to, aby zobrali záležitosti týkajúce sa správy serverov do vlastných rúk, sa môžu rozhodnúť pre správu spravovaného servera v prospech nespravovaného servera. Používatelia s malými alebo žiadnymi skúsenosťami s údržbou serverov sú však lepšie pri výbere spravovaného plánu hostenia s vedomím, že hostiteľ sa bude starať o bezpečnosť, aktualizácie, zálohy a ďalšie aspekty údržby servera bez toho, aby sa musel starať o niektorú z týchto úloh alebo musel mať najať si za týmto účelom nákladnú externú pomoc.

Získanie správneho riešenia sa zredukuje na dve hlavné veci – na jednej strane prvým aspektom, ktorý treba zvážiť, je to, či chcete používať nepriemyselné štandardné riešenia, napr. Webový server založený na NodeJS, vlastné riešenia kódovania videa, konkrétna verzia PHP bez vanilkovej MySQL (Percona) atď. Ak je to tak, mali by ste sa spýtať hostiteľskej spoločnosti, či môžu tieto služby spravovať a konfigurovať..

Na druhej strane by ste mali zvážiť, či máte odborné znalosti na správu VPS alebo dedikovaného servera? Ak hľadáte VPS alebo špecializovaný hosting pre webové stránky, ktoré potrebujú viac zdrojov, ale máte obmedzený rozpočet, môžete zvoliť nespravované riešenie a zaplatiť niekomu za jeho nastavenie a možno si kúpiť licenciu DirectAdmin alebo cPanel, takže to môžete bezpečne spravovať. Ak však plánujete priame spracovanie platieb, potom nastavenie nespravovaného servera tak, aby vyhovoval požiadavkám PCI-DSS, bude na konci trvať veľa času a bude vás to stáť viac, potom vyberiete spravovaný server z get-go.

záver

Aj keď je spravovaná nespravovaná dichotómia v tomto odvetví najrozšírenejšia, niektorí poskytovatelia hostingu, ako je HostGator, poskytujú hybridné riešenia, ktoré poskytujú plný prístup root k vášmu serveru a dokonca aj určitú podporu. Napríklad čiastočne spravované plány VPS hostgátora, ktoré podobne ako nespravované plány VPS neprichádzajú s ovládacím panelom webhostingu, zahŕňajú však niekoľko podporných služieb týkajúcich sa hardvéru, operačného systému, základnej konfigurácie, nastavenia brány firewall atď. zistíte, že pre vás nie je vhodný ani nespravovaný, ani plne spravovaný hostingový plán, namiesto toho si môžete zvoliť riešenia pre čiastočne spravovaný hosting..

Odporúčaný obrázok: Navrhol Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector