Statické vs. dynamické webové stránky – ktoré by ste si mali zvoliť?

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Statické vs. dynamické webové stránky – ktoré by ste si mali zvoliť?
0 9 мин.

static-vs-Dynamic-webové stránky


V súčasnosti nejde o to, že mať webovú stránku je veľmi dôležité. Medzi webovými stránkami sú však kľúčové rozdiely a jedným z nich je spôsob, akým slúžia návštevníkom s obsahom. V podstate môže byť zobrazovanie obsahu statické alebo dynamické a v tomto článku vám vysvetlíme, čo sú a ktoré z nich by ste si mali zvoliť.

Statické webové stránky

Ako už názov napovedá, statické webové stránky sa vytvárajú pomocou statických stránok. Prvky sú pevné a vopred kódované a umiestnené na webovom serveri. Keď návštevník navštívi vaše stránky, budú mu doručené súbory zo servera a všetci návštevníci dostanú rovnaký obsah.

Statický obsah má niekoľko výhod:

 • Zvyčajne je potrebné menšie úsilie na vytvorenie statických stránok, ktoré obsahujú väčšinou HTML kódy spolu s prvkami štýlu CSS.
 • Z dôvodu menšieho úsilia môžu byť statické stránky lacnejšie a môžu sa vykonávať rýchlejšie.
 • Statické prvky nepotrebujú pokročilé riešenia webhostingu, ako je napríklad aktuálne prostredie PHP, takže ako úložisko sa môžu používať aj bezplatné hostingové služby.
 • Statický obsah často využíva menej zložité prvky, takže webovú stránku je možné načítať rýchlejšie vo webovom prehliadači.

Mali by sme tiež prekonať nevýhody:

 • Stránky statického webu sú často kódované do nezávislých súborov, dokonca používajú rovnaké prvky ako päta alebo ponuka. To znamená, že ak chcete v ponuke niečo zmeniť, mali by ste upraviť všetky súbory podstránok jeden po druhom, namiesto úpravy ponuky v spoločne používanom súbore..
 • Pokročilé funkcie, interaktivita alebo iné moderné funkcie webových stránok nie sú vo väčšine prípadov dostupné iba pomocou statických prvkov webovej stránky.

Dynamické webové stránky

Je nevyhnutné pochopiť, ako fungujú dynamické webové stránky. Aj keď sa súbory HTML statických webových stránok kopírujú zo servera do webového prehľadávača tak, ako sú, dynamické stránky to robia inak.

PHP je jedným z najbežnejšie používaných programovacích jazykov na vytváranie dynamických stránok a súbory .php sú kúsky kódu, ktoré robia niečo, keď návštevník otvorí webovú stránku. Pretože to je programovanie, môžu ukázať takmer všetko, čo programátor napísal do kódu. Keď návštevník otvorí webovú stránku, server spustí kódy PHP a vygeneruje súbor HTML len pre návštevníka. Zatiaľ čo statické stránky zobrazujú rovnaké uložené súbory HTML, dynamické stránky generujú pre každého návštevníka úplne nové súbory HTML.

Napríklad, ak máte webovú stránku, môžete do nej pridať kus kódu PHP, ktorý zobrazuje aktuálny dátum a čas navrchu. Môže byť ľahké pochopiť, prečo je to dobré, dátum a čas sa môžu pre každého návštevníka líšiť, takže táto funkcia vyžaduje dynamické prostriedky. Je zrejmé, že dynamické prvky možno použiť na pokročilejšie funkcie, ako zobrazovanie časovej pečiatky. Poďme skontrolovať výhody dynamických webových stránok:

 • S dynamickými prvkami webovej stránky sa dá manipulovať nezávisle a pomocou týchto prvkov je možné stavať stránky poskytované návštevníkovi za chodu. Na rozdiel od statických webových stránok môžu byť časti stránky, ako je napríklad ponuka, uložené v jednom súbore a zdieľané s rovnakými podstránkami. Len si predstavte, namiesto toho, aby ste upravovali ponuku na všetkých súboroch podstránok, môžete ju upravovať iba v jednom súbore. Je samozrejmé, ako je toto riešenie pohodlnejšie, bezchybnejšie a časovo náročnejšie.
 • Dynamické stránky môžu navzájom zdieľať tú istú databázu a údaje je možné editovať a ukladať v reálnom čase. Pri práci s údajmi je to nevyhnutné. Nemusíte pevne kódovať hodnoty do kódu svojich webových stránok a upravovať ich ručne na všetkých stránkach, stačí požiadať databázu, aby zobrazovala aktuálnu verziu údajov. Štruktúrované databázy sú kľúčom moderného internetu a jednou z najväčších výhod dynamicky vytváraných webových stránok.
 • Typ a počet prvkov webových stránok, ktoré môžete použiť na svojich webových stránkach, je s dynamickým vykresľovaním webových stránok takmer neobmedzený. Potrebujete iba programátora, ktorý prenesie vaše nápady do kódu a stránka ich zobrazí vašim návštevníkom. Moderné webové stránky na internete používajú všetky podobné riešenia, od spoločnosti Google cez YouTube až po Facebook. Stačí použiť svoju predstavu a vytvoriť úžasnú webovú stránku!
 • Na trhu existujú systémy na správu obsahu (CMS), mnohé z nich sú bezplatné, napríklad WordPress. Tieto redakčné systémy používajú databázy a zobrazovanie dynamického obsahu, čím úžasne uľahčujú život majiteľa webových stránok. Ak chcete začať pracovať na svojom webe, musíte si nainštalovať CMS alebo si ho kúpiť. To sa dá urobiť bez znalosti akéhokoľvek programovacieho jazyka, takže sa môžete skutočne sústrediť na zdieľanie svojich nápadov s verejnosťou.

Ak sme využili výhody dynamických webových stránok, mali by sme pokryť aj ich nevýhody. Niekoľko:

 • Dynamické webové stránky sú robustnejšie a majú väčšiu váhu ako statické weby. To nie je div, pretože viac funkcií a prostriedkov potrebuje viac priestoru a serverových prostriedkov, preto sa môžu zobraziť pomalšie. Vzhľadom na to, že doba načítania webových stránok je kľúčovým faktorom pri hodnotení webových stránok v službe Google, mali by ste si byť istí, že skutočne potrebujete dynamickú webovú stránku..
 • Pokročilé funkcie vyžadujú znalosti programovania, takže ak nie ste programátor, môžete za zostavenie svojich stránok zaplatiť veľké množstvo peňazí. Keď začnete pridávať ďalšie a ďalšie funkcie, táto suma bude vyššia a vyššia.
 • Dynamické kúsky kódu sú často menej odolné voči chybám ako statické. Napríklad, ak napíšete niečo nesprávne v statickom HTML, web sa bude naďalej zobrazovať v prehliadači. V najhoršom prípade uvidí návštevník na webe kúsok kódu ako text. Na rozdiel od toho, ak v PHP napíšete niečo nesprávne, web bude rozbitý a návštevníkovi sa zobrazí iba chybové hlásenie. Vidíte to dobre, iba jedna chyba v PHP môže prehliadaču úplne zabrániť v zobrazovaní vašich webových stránok vašim návštevníkom. Môže to byť nepríjemné, keď si neuvedomíte chybu a vaše stránky sú na dlhú dobu mimo prevádzky.

Zhrnutie – ktoré by ste si mali zvoliť?

Teraz by ste mohli pochopiť, že použitie statických prvkov môže byť ideálne pre štartovacie webové stránky. Ak chcete mať iba „niečo“ na internete a v blízkej budúcnosti sa to nezmení, použite tento druh webových stránok. Jednoducho rýchlo nahrajte svoje resumé alebo podrobnosti o obchode a už máte online prítomnosť v niekoľkých krokoch.

Na rozdiel od toho, ak chcete mať web plný dynamicky zmeneného obsahu alebo za ním bude databáza, mali by ste zvoliť dynamický web. Ak je to drahšie a menej odolné voči chybám, niektoré nápady sa bez nej nedajú zrealizovať. Len premýšľajte o tom, čo presne potrebujete, a vyberte vhodný obsah, ktorý sa má zobraziť!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector