Top 10 programovacích jazykov, ktoré sa majú učiť

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Top 10 programovacích jazykov, ktoré sa majú učiť
0 17 мин.

10 najlepších programovacích jazykov


Ak práve začínate v oblasti programovania a neviete, kde začať, alebo jednoducho chcete pridať nový programovací zručnosti do svojho repertoáru, náš prehľad 10 najlepších programovacích jazykov, ktoré sa majú naučiť v roku 2017 môže byť užitočným sprievodcom na pochopenie toho, ktorý programovací jazyk môže byť pre vás tento rok najužitočnejšou zručnosťou.

Prečítajte si tiež: Najlepšie nástroje na návrh a vývoj webových aplikácií

Jáva

Java je objektovo orientovaný programovací jazyk (OOP), je to založené na triede. Má filozofiu WORA: Píšte raz, bežajte kdekoľvek. A to zodpovedá tejto filozofii. Viac ako ktorýkoľvek iný jazyk, Java je kompilovaný jazyk, kompiluje sa do bajtkódu, ktorý môže bežať v JVM (Java Virtual Machine). Ak je JVM implementovaný pre akúkoľvek architektúru, budete môcť na ňom spustiť kód Java, od superpočítačov po staré telefóny s funkciou až po karty SmartCards, dokonca aj vaša karta SIM v telefóne je schopná spúšťať aplikácie Java..

Jazyk Java je starší ako 21 rokov, je to veľmi vyspelý jazyk a pre väčšinu ľudí je Java jazykom Enterprise. Ak sa naučíte Java, budete mať pevný základ v objektovo orientovanej paradigme, ktorá by sa mohla hodiť, ak plánujete naučiť sa iný jazyk OO. Keď si zvyknete na jazyk a začnete čítať kód z iných knižníc alebo projektov, vyzdvihnete veľa „osvedčených postupov“, pretože väčšina jeho knižníc prešla mnohými refaktoringmi a leštením.

V jazyku Java môžete vyvíjať širokú škálu aplikácií, pretože je zostavený do bajtkódu, v porovnaní s interpretovanými jazykmi beží pomerne rýchlo, takže často nájdete aplikácie náročné na zdroje napísané v jazyku Java..

Ak sa naučíte Java a budete chcieť pracovať ako vývojár Java, pravdepodobne niekde skončíte vo väčšej spoločnosti. V Jave je veľa podnikového softvéru. Je to jazyk č. 1 v takmer všetkých zoznamoch porovnávania jazykov, takže si nájdete prácu vývojára Java. Používa sa v bankovníctve, b2b, strojovom učení, vstavaných systémoch, ukladaní a získavaní údajov.

C

Jazyk C bol vyvinutý v roku 1970, je to ďalší veľmi vyspelý jazyk. To malo veľký vplyv na mnoho ďalších jazykov, ktoré nasledovali. Je to staticky napísaný jazyk a používa veľmi málo pamäte. Nemá veľa zvončekov a píšťaliek, ale robí svoju prácu a robí ju rýchlo. Považuje sa to za jazyk nízkej úrovne, je dosť „blízko metalu“. C vám dáva veľkú slobodu, pokiaľ ide o to, čo s hardvérom môžete robiť, ale je to tiež veľká zodpovednosť.

Ak ste v programovaní nováčikom, určite by ste mali začať s písmenom C, pretože hoci je jeho krivka učenia trochu strmšia ako povedzme PHP alebo JavaScript, bude slúžiť ako pevný základ pri porozumení a práci s inými jazykmi. Väčšina ostatných jazykov sa obvykle píše v jazyku C. Potom, čo sa naučíte C, skutočne oceníte niektoré z funkcií iných jazykov, ako sú OOP, Lambda funkcie, interpretované vs kompilované atď..

Pomocou jazyka C môžete zostaviť čokoľvek, dokonca môžete vytvoriť ďalšie programovacie jazyky a ešte oveľa viac môžete písať operačné systémy. Linuxové jadro, ktoré leží v centre Androidu a veľa superpočítačov a dokonca aj vstavané zariadenia, je naprogramované v jazyku C.

V súčasnosti sa C používa väčšinou vo vstavaných systémoch, veľa ovládačov zariadení je napísaných v C, pretože ide o jazyk nízkej úrovne. Zvyčajne, keď je rýchlosť vykonávania a spotreba pamäte veľmi dôležitá, spoločnosti zvyknú používať C. C je s nami a bude s nami dlho, takže si môžete byť istí, že si budete môcť nájsť zamestnanie ako vývojár C.

C++

Je to univerzálny programovací jazyk, ktorý navrhol Bjarne Stroustrup byť super úrovňou C pridaním objektovo orientovaných a generických funkcií programovania. Týmto spôsobom natívne podporuje všetok písaný kód C (starý kód alebo určený pre vstavané zariadenia).

Je to programovací jazyk, ktorý má vysoký výkon a je veľmi flexibilný, je schopný pracovať na širokom spektre zariadení. Podporuje OOP, v skutočnosti OOP je jedným z jeho najväčších predajných miest, môžete získať výkon C, ale môžete napísať OOP kód. T

jazyk mal v posledných rokoch výrazný vzostup, takže ak plánujete v roku 2017 študovať jazyk C ++, mali by ste ísť na vydanie C ++ 17 v roku 2017. C ++ je tiež vynikajúci jazyk na výučbu, pretože budete mať slobodu písania kódu C, zatiaľ čo medzitým môžete využiť paradigmu OOP pri takmer nulových nákladoch na výkon..

C ++ sa používa aj vo vstavaných systémoch, priemyselnom riadení, vesmírnych technológiách, ale možno jeho najväčší, ale určite najžiarivejší prípad je vo vývoji videohier a dokonca aj vo vývoji herných motorov. Väčšina hier s názvom triple A je napísaná v jazyku C ++ alebo používa herný engine, ktorý bol v ňom napísaný. Ako vývojár C ++ môžete pracovať na mnohých zaujímavých projektoch, ak chcete pracovať s vysoko výkonnými aplikáciami alebo v systémoch s obmedzenými zdrojmi..

C #

C # je objektovo orientovaný programovací jazyk. Je to interpretovaný programovací jazyk, aký je Java. Kompilátor generoval kód IL (interpretovaný jazyk), ktorý je spustený v CLR (Common Language Run-time: Proces známy ako kompilácia just-in-time, prevádza kompilovaný kód do strojových inštrukcií, ktoré potom CPU počítača vykoná).

C # bol vyvinutý spoločnosťou Microsoft a hoci celé roky bol exkluzívny pre operačné systémy Windows (desktop a server), získal dosť popularity pre komunitu Linux, aby vytvoril ekvivalent otvoreného zdroja s názvom Mono. Vo svetle posledných zmien v spoločnosti Microsoft sa C # stal otvoreným zdrojom. Krátko na to nasledovalo rozhodnutie spoločnosti Apple vytvoriť svoj nový programovací jazyk Swift open source.

Pretože C ++ má štandardnú knižnicu (STL), má aj C # a nazýva sa .Net Framework. Vďaka otvorenému zdroju programov C # a .Net Framework má programovací jazyk C # svetlú budúcnosť, keď môže súťažiť s jazykom Write Java, spustiť kdekoľvek filozofiu.

Podobnosti medzi Java a C # sú pozoruhodné, ale pri bližšom pohľade nájdete C # oveľa bližšie k syntaxi C ++, ako je Java. Taktiež môžete vidieť niektoré vplyvy, ktoré má C # na najnovšie revízie C ++: C ++ 14 a C ++ 17.

Je to programovací jazyk vyššej úrovne ako C ++, veľmi zložitý jazyk, môžete s ním vytvárať širokú škálu aplikácií ako s C ++ alebo Java, ale oveľa rýchlejšie prototypovanie kódu ako C # nemá explicitný ukazovateľ, ako má C ++ / C ( interne spravuje pamäť pomocou zberača odpadkov GC: garbage collector).

krajta

Python je jazyk na vysokej úrovni a považuje sa za univerzálny programovací jazyk. Python je interpretovaný jazyk alebo častejšie označovaný ako skriptovací jazyk. To znamená, že na spustenie Pythonu nemusíte kompilovať. Jednou z jeho najcharakteristickejších čŕt je zameranie na čitateľnosť. Používa odsadenie namiesto zložených zátvoriek, čo núti vývojárov písať čistým a štruktúrovaným spôsobom. Pythonov kód považujú ostatní vývojári za ľahko čitateľný, na rozdiel od Perlu, kde dokonca aj autorovi je ťažké prečítať po nejakom čase. Python podporuje viac programovacích paradigiem ako OOP (Object Oriented Programming), funkčný a procedurálny štýl. Používa sa vo veľkej miere v linuxových utilitách, časti správcu balíkov Debian Linux sú napísané v jazyku Python. Má nízku pamäťovú stopu a vyniká pri úlohách manipulácie s reťazcami, často krát prevyšuje rýchlosť Java a približuje sa k C alebo C ++. Python je hlavný užívateľský programovací jazyk mini počítača RaspberryPi. Je to zrelý jazyk s mnohými knižnicami a rozšíreniami, našiel svoje využitie v úlohách Strojové učenie a analýza dát, má silné väzby na PostgreSQL..

Existujú dve hlavné verzie, 2.X a novšia 3.X, čo by ste mali zvážiť, ak sa chcete učiť Python, pretože narušujú kompatibilitu v balíkoch a knižniciach.

Ak sa stanete programátorom Pythonu, pravdepodobne budete pracovať v projektoch Machine Learning, Data Mining alebo dokonca Web Scraping. Môže sa však použiť napríklad na vytvorenie veľmi všestranných webových stránok s Djangom.

JavaScript

JavaScript je jedným z jazykov webu. Je to veľmi zvláštny jazyk, ktorý bol vyvinutý iba za 10 dní, takže sa do neho dostalo veľa podivných vecí, ale pretože je v každom prehliadači, je to jeden z najpoužívanejších jazykov. JavaScript je skriptovací jazyk, ako naznačuje jeho názov, a urobil z webu platformu číslo jedna na doručovanie aplikácií. Väčšina ľudí spája JavaScript s DOM, čo je rozhranie API, ktoré prehliadače vystavujú, a mnohí ho nenávidia, niektorí ho majú radi, ale teraz sa veci HTML5 stále zlepšujú. NodeJS, serverová implementácia JavaScriptu, umožňovala písať aplikácie do čistého JavaScriptu a ľudia znovu objavili, aký krásny je tento jazyk bez rozhrania DOM API. Názov bol vybraný tak, aby vyzeral vývojárom jazyka Java a bol zaseknutý. Oficiálnym názvom tohto jazyka je EMCAScript.

Tento jazyk by ste sa mali naučiť, ak máte záujem o front-end technológie, aj keď si len chcete vytvoriť jednoduchú webovú stránku, skôr alebo neskôr budete potrebovať JavaScript, aby ste si uľahčili život. Tiež, ak plánujete vytvoriť webové aplikácie s vysokou návštevnosťou, ktoré sú riadené udalosťami, potom by sa JS mohol dobre učiť.

Pokiaľ ide o kariéru, spoločnosti zvyčajne najímajú vývojárov JS väčšinou na front-end prácu, pretože NodeJS sa nepovažuje za hlavný prúd na strane servera, kde sa veci pohybujú o niečo pomalšie a ľudia sa budú držať osvedčených riešení. Často požiadajú o znalosti HTML a CSS, pretože tieto technológie pracujú v symbióze a umožňujú bohaté a pohotové aplikácie WEB 2.0..

PHP

Hypertextový predprocesor, ako už jeho názov napovedá, je programovací jazyk, ktorý sa pripája k HTTP (tvorí časť http: // v každej adrese URL), HyperText Transfer Protocol. Začalo to ako náhrada za CGI skripty a stala sa plnohodnotným programovacím jazykom. Dá sa ľahko naučiť, pretože nie je presne napísaný, má syntax typu C.

Ak máte záujem o webové technológie alebo programovanie webových stránok, určite by ste sa mali naučiť jazyk PHP, má veľa rozšírení a širokú škálu rámcov pre vytváranie webových stránok a webových aplikácií. PHP poháňa moderný web, 82,4% webových stránok online je napísaných na PHP. Facebook bol pôvodne napísaný v PHP a najpoužívanejší CMS (Content Management System) na svete, WordPress, ktorý beží na 25% webových stránok, je napísaný aj v PHP. Väčšinou sa používa na vytváranie webových stránok, ale s vydaním PHP 7, ktoré prinieslo obrovské zlepšenie výkonu, sa stal pomerne výkonným generickým programovacím jazykom.

Programátori PHP sú väčšinou potrební na vytváranie webových stránok, a pretože webové štandardy a návrhy sa neustále menia, pri vytváraní a opätovnom vytváraní webových stránok alebo pri podpore a pridávaní nových funkcií k existujúcim sa vynakladá veľké úsilie..

Prečítajte si: Výhody a nevýhody vytvárania webových stránok s PHP

SQL

SQL alebo Structured Query Language je jazyk, ktorý bol pôvodne navrhnutý na rozhovor so systémami správy databáz; stále to robí, ale nie tak, ako sa pôvodne plánovalo. Bol koncipovaný ako ľudský strojový jazyk, ale v súčasnosti sa používa z programovacích jazykov ako PHP, C # atď. Môžete ho považovať za zastaralý, ale stále sa používa tam, kde potrebujete uložiť akýkoľvek typ údajov a chcete ich získať alebo vytvárať rôzne správy.

Môžete o tom uvažovať ako o doplnkovom jazyku, pretože vo väčšine projektov sa skôr alebo neskôr ocitnete v potrebe mechanizmu na ukladanie údajov alebo v prípade niektorých hodnôt budete musieť vyhľadať databázu. SQL prichádza v rôznych variantoch, každá databáza používa mierne upravenú syntax, ale vo všeobecnosti zdieľajú rovnakú slovnú zásobu. MySQL a Oracle sú najobľúbenejšie, ale často sa ocitnete používať SQLite ako ľahkú databázu pre svoje projekty. Ak vyberiete databázu a naozaj sa dozviete jej výhody a nevýhody, môžete sa považovať za administrátora databázy viac ako za programátora.

Na záver môžete povedať, že je veľká šanca, že budete musieť prepojiť databázu pomocou SQL v mnohých projektoch, takže by ste sa ju určite mali naučiť, aspoň základy.

rubín

Ruby je relatívne nový jazyk, ktorý sa objavil v roku 1995. Je to objektovo orientovaný programovací jazyk pre všeobecné účely, ktorý môže podporovať viacero programovacích paradigiem, ako je funkčný, OOP, imperatív atď. Je to vynikajúci jazyk pre začiatočníkov, pretože je veľmi ľahké ho naučiť ako prvý jazyk, ktorý je zvyčajne vo väčšine jazykov OOP.

Ruby jazyk navrhol Yukihiro Matsumoto byť produktívny a zábavný a splnil svoj sľub. Môžete v ňom písať programy veľmi rýchlo, je to vynikajúci jazyk pre rýchle prototypovanie a vyskúšanie nových nápadov.

Ruby sa používa väčšinou na vývoj webových aplikácií, pretože má vynikajúci rámec s názvom Rails, niekedy sa uvádza ako Ruby on Rails alebo ROR. Vďaka Ruby on Rails môže byť vytvorenie blogu alebo systému nákupného košíka úloha, ktorá sa dá napríklad vykonať v priebehu niekoľkých hodín namiesto napríklad dní alebo týždňov v PHP. Celkovo je rámec Rails vynikajúcim doplnkom jazyka. Ak sa chcete naučiť prvý programovací jazyk, potom je Ruby skvelou voľbou, a ak sa v tom stanete dobrým, potom si viac ako pravdepodobné, že nájdete prácu vo vývoji webových aplikácií, alebo si len jednoducho vytvorte svoje vlastné nápady na webové stránky, extrémne rýchlo..

Cieľ C

Ak sa spýtate ktoréhokoľvek vývojára C alebo C ++ na Objective-C s najväčšou pravdepodobnosťou to jediné, čo o ňom budú vedieť, je to, že používa veľa zátvoriek [], a hoci to je určite pravda, robí viac ako to. Je to univerzálny programovací jazyk OOP.

ObjC dostal zátvorky od Smalltalk a jeho sláva za to, že bol programovacím jazykom používaným spoločnosťou Apple pri vývoji OS X a IOS. Mnoho zariadení pre IOS sa vykonáva pomocou jazyka Objective-C ako jazyka a Xcode ako IDE.

Ak sa naučíte Objective-C, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanete vývojárom IOS, zdá sa, že existuje veľmi málo projektov, ktoré nie sú spojené s Apple pomocou Objective-C. Ak si myslíte, že spoločnosť Apple tu má zostať a máte radi myšlienku vytvárania mobilných aplikácií buď pre spoločnosť, na voľnej nohe alebo len pre zábavu, potom Objective-C je ísť do jazyka.

Koniec

Dúfajme, že aspoň jeden z týchto programovacích jazykov znie ako niečo na vašej uličke a dostane sa do zoznamu vašich nadobudnuteľných zručností na rok 2017. Takže ktorý jazyk sa plánujete naučiť? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Оцените статью
    Понравилась статья?
    Комментарии (0)
    Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

    Комментарии закрыты.

    Adblock
    detector