Výhody a nevýhody generátorov statických stránok

statické generátory stránok


Je možné, že statické stránky sa vracajú? Aj keď v posledných rokoch popularita systémov na správu obsahu prudko stúpala, niektoré projekty stále lepšie obsluhujú statické stránky. Zdá sa, že aspoň v niektorých prípadoch sú statické stránky výhodnejšou voľbou v porovnaní so systémami na správu obsahu.

Ak chcete získať lepšiu predstavu o tom, kedy by ste si mali zvoliť statický web na serveri CMS a kedy by ste mali radšej ísť s redakčným systémom, predstavíme vás generátorom statického webu a zdôrazníme ich výhody a nevýhody..

Čo sú generátory statických stránok? Ako sa porovnávajú s CMS?

Keď boli statické stránky normou, stránka bola vytvorená jednoduchým vytvorením jednotlivých stránok HTML, ktoré boli zverejnené na webovom serveri. Každý súbor HTML by vyvolal obrázky, CSS a možno nejaký JavaScript. Neexistovali žiadne administratívne panely, iba editori kódov, ako je Dreamweaver.

Ale s rastúcimi a zložitejšími webovými stránkami sa vyskytli ťažkosti s aktualizáciou súborov, so záložkami štruktúr priečinkov a v podstate so spracovaním dynamického obsahu. Na prekonanie týchto problémov a lepšie zvládnutie zložitosti komplexných webových stránok prichádzajúce systémy na správu obsahu (CMS).

CMS prichádza s administratívnym panelom umožňujúcim používateľom zapisovať obsah, ktorý je potom uložený v databáze typu back-end.

Vytvorenie webovej stránky a jej údržba pomocou CMS sa dá vykonať bez interakcie s kódom a CMS pracuje s konceptmi, ako sú témy alebo šablóny, ktoré určujú spôsob, akým sa stránky zobrazujú v prehliadači návštevníka (predná časť webovej stránky). CMS otvoril cestu neprogramátorom, aby si vyskúšali tvorbu webových stránok, a tiež umožnil bez problémov zvládnuť dynamický obsah (napr. Blogy)..

Na druhej strane statické generátory stránok sú zostavené z ručne kódovaných statických stránok, ktoré však nie sú také komplexné ako redakčný systém CMS, napriek tomu sa medzi nimi často označuje ako kompromis. Generátor statických stránok bude tiež používať šablóny na generovanie statických webových stránok, ktoré používajú iba HTML, ktorých obsah je buď extrahovaný z databázy, alebo najčastejšie čítaním z plochých súborov, ako je Markdown..

Statické generátory stránok sa často prehliadajú z dôvodu ich často nepriaznivého procesu inštalácie a nedostatku používateľského rozhrania, napriek tomu však napriek týmto problémom v niektorých prípadoch môže byť SSG (statický generátor stránok) pre váš projekt vhodnejší ako CMS, alebo keď CMS môže byť nadmerným.

hugo, Jekyll, Metalsmith sú iba niektoré príklady populárnych generátorov statických stránok, ktoré vracajú statický obsah do oblasti budovania webu.

Aké sú výhody a nevýhody statických generátorov stránok?

Keď už viete niečo viac o mieste generátorov statických stránok na mape tvorby webových stránok, pozrime sa, aké sú jeho výhody a nevýhody v porovnaní s redakčným systémom?

Výhody SSG:

výkon

Výhoda rýchlosti statických stránok je jednou z ich najväčších výhod. Pretože neexistujú žiadne databázové dotazy na spustenie, žiadne spracovanie na každú požiadavku, webové servery nemajú problémy so zobrazovaním statických súborov takmer okamžite návštevníkom..

Systémy na ukladanie do vyrovnávacej pamäte alebo vstavané systémy na ukladanie do vyrovnávacej pamäte používané pre CMS môžu byť účinné pri znižovaní režijných nákladov na databázové dotazy, statická stránka však vždy zaručí najmenšie zaťaženie webového servera..

Kontrola verzií

Kontrola verzií je ďalšou zaujímavou výhodou, ktorú majú statické weby v porovnaní s redakčným systémom. Zmeny na vašom statickom webe je možné sledovať prostredníctvom programov na riadenie zdroja, ako je napríklad Git, ktorý umožňuje viacerým ľuďom spolupracovať na projekte, a ak je niečo pokazené, zmeny zruší..

CMS má nejaký ovládací prvok verzie, ale niektoré zmeny môžu byť trvalé a vy sa musíte spoliehať na zálohy – ak ste na ich vykonanie urobili preventívne opatrenia! – obnovenie predchádzajúcich verzií.

Lepšia bezpečnosť

Platformy CMS sú spoločným cieľom hackerov a škodlivých používateľov. Zatiaľ čo jadro WordPress sa považuje za bezpečné, nainštalované doplnky a témy môžu mať v nich bezpečnostné chyby, ktoré je možné využiť od jednoduchých odrazených skriptov XSS (Cross Site Scripting) cez SQL Injection až po vzdialené vykonanie kódu. Aj keď skúsení používatelia môžu byť na vrchole svojej hry a implementovať bezpečnostné opatrenia na zabránenie alebo odvrátenie takýchto problémov, menej skúsení používatelia môžu tieto aspekty prehliadnuť..

Statické weby sú však tvrdšími trhlinami, pretože nemajú malú alebo žiadnu funkčnosť na strane servera. Nie je veľa kódu / aplikácie, kde by sa niečo mohlo pokaziť a umožniť neoprávnený prístup k obsahu webovej stránky. Keďže statické weby sa zvyčajne generujú na jednom počítači a potom sa zvyčajne zobrazujú na inom počítači, útočník nemôže na webovom serveri obsluhujúcom statické súbory robiť veľa..

Aj keď sa niekto podarilo získať prístup SSH alebo FTP, poškodenie sa dá ľahko napraviť na samotný web.

Menej požiadaviek na server

Podľa definície CMS zahŕňa veľa závislostí na strane servera. Napr. typická inštalácia WordPress vyžaduje operačný systém ako Ubuntu alebo CentOS, webový server Apache alebo NGINX, PHP s potrebnými rozšíreniami a konfiguráciami webového servera, MySQL, softvér WordPress a kódy tém a doplnky. To všetko si vyžaduje inštaláciu, aktualizáciu a správu.

Statická webová stránka je menej nudná – akýkoľvek webový server schopný vracať súbory HTML bude v poriadku. Navyše sa nemusíte obťažovať inštaláciou doplnkov ani staraním sa o aktualizácie.

Lepšie zvládnutie dopravných zákrokov

Na poskytovanie statických súborov HTML je potrebných len veľmi málo serverových prostriedkov, a preto náhle dopravné prepätia nie sú problémom, pokiaľ ide o statické stránky. CMS je zraniteľnejší z hľadiska náhleho nárastu webového prenosu, čo môže viesť k mnohým problémom vrátane zlyhania databázy alebo obmedzenia aktívnych pripojení..

V prípade statických miest je celý proces oveľa menej intenzívny, čo zvyšuje spoľahlivosť statických miest a lepšie ich pripravuje na zvládanie dopravných nehôd.

To boli najdôležitejšie výhody statických generátorov stránok, ale samozrejme, žiadny systém nie je dokonalý, takže existuje niekoľko nedostatkov, ktoré by ste nemali odmietnuť.

Nevýhody SSG:

Údaje v reálnom čase nie sú k dispozícii

Podľa definície nemôžu statické weby mať dynamicky sa meniace údaje, ako napríklad „Trendy“ alebo „Kupujúci z krajiny X zakúpili produkt Y“. Ak ste na svojom webe závislí od údajov v reálnom čase, statika nie je pre vás.

Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, môžu sa niektorí rozhodnúť použiť JavaScript na vykonanie spracovania na strane servera a potom zapísať výsledky do už zobrazenej stránky. Môže to však predstavovať nebezpečnú cestu, ktorá môže viesť k zlým používateľským zážitkom. , zlé SEO a určite sa zbaví pocitu kontroly, ktorý by mal prísť s použitím statického webu.

Žiadne užívateľské rozhranie

Systémy na správu obsahu, ako je WordPress, uľahčujú používateľom vytváranie a publikovanie obsahu z používateľsky prívetivého používateľského rozhrania, ktoré je prístupné z ľubovoľného zariadenia. Nedostatok správcovského používateľského rozhrania je veľkou nevýhodou, existuje však niekoľko riešení, ako tento problém vyriešiť.

Niektoré platformy ako prose.io alebo CloudCanon majú editor WYSIWYG pre Markdown a webové rozhranie integrované s GitHub, ktoré vám umožňuje vytvárať, upravovať alebo mazať súbory v úložisku GitHub..

V rovnakom duchu existujú aplikácie pre Android a iOS, ktoré sú prepojené s GitHub a sú navrhnuté tak, aby umožňovali písanie a publikovanie obsahu na cestách, a to okamžite a okamžite tlačili zmeny do úložiska..

Tretím riešením je uverejnenie e-mailu na statickom blogu. Generátor statických stránok Jekyll používa túto metódu prostredníctvom svojej služby JekyllMail, ktorá pracuje tak, že sa prihlási do účtu POP3, potom extrahuje správy s vopred definovaným „tajným“ predmetom a uloží ich do konkrétnych adresárov (napr. Adresáre _posts alebo images). , K dispozícii je tiež možnosť ich pridať do opakovania git vášho blogu.

Žiadny obsah vytvorený používateľmi

Webové stránky alebo blogy WordPress obsahujú sekcie generované používateľmi, ako sú komentáre alebo recenzie. Mať systém komentárov implementovaný na statickom webe je úplne iný druh dobrodružstva.

Jedným riešením by bolo použitie platforiem ako Disqus, ktorý používa JavaScript na pridanie komentárov na stránku po jej zobrazení. Tento prístup vám však už neumožňuje nechať všetok obsah pohromade a verzovať v úložisku. Prístup, ktorý by vám umožnil uchovávať komentáre so zvyškom webu, by bol systém, ktorý na spracovanie a pridávanie komentárov použil obslužný program na strane servera a potom tlačil na GitHub..

Ako vidíte, veľa vecí, ktoré považujete za samozrejmé s CMS alebo ktoré možno implementovať do CMS jednoduchou inštaláciou doplnku, nie je možné so statickým serverom ľahko dosiahnuť a ste nútení uchýliť sa k rôznym riešeniam dosiahnuť to isté. Všetky tieto činnosti potrebujete, aby ste mali určité odborné znalosti pre vývojárov, inak by ste mohli bojovať s generátormi statických stránok viac ako s CMS.

Je pre vás statický generátor stránok vhodný?

Statické stránky sú spoľahlivé z hľadiska dopravných prepätí, nepredstavujú toľko bezpečnostných problémov ako CMS, a pretože nie sú náročné na zdroje, sú rýchle.

Statické stránky však určite nie sú pre každého a nevyhovujú každému projektu. V niektorých prípadoch môžu skrátiť čas potrebný na vývoj a náklady, v iných prípadoch to môžu byť nepríjemnosti, najmä pre niekoho, kto nemá potrebné rozvojové zručnosti..

Odporúčaný obrázok: Navrhol Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map