Vývoj blogov – stručný prehľad

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Vývoj blogov – stručný prehľad
0 11 мин.

vývoj blogov


Blog je definovaný ako webová stránka, na ktorej niekto píše o osobných názoroch, činnostiach a skúsenostiach. Jednoducho povedané, blogy sú jednoduché a osobné, a to je dôvod, prečo zostávajú populárne po všetkých tých rokoch. A blogy majú nejakú históriu; sú našou obľúbenou formou vyjadrovania od roku 1994. Už viac ako 20 rokov ich autori používajú na oslovenie sveta. Trochu sa vyvinuli, našli nové formy a nové použitia, ale vždy zostali osobné a zachovali si veľkú časť pôvodnej jednoduchosti..

Rôzne mená, rôzne použitia, rovnaká vec

Ľudia si spočiatku neboli istí, čo je to blog; niektorí ich nazývali online denníky, iní ich nazývali osobnými webovými stránkami. Názov blogu je krátky z weblogu.

Dokonca aj dnes sa význam slova blog mení. Nie je to len preto, že ľudia stále hľadajú rôzne spôsoby použitia blogov, ale aj preto, že v súčasnosti blogy nezdieľajú rovnakú platformu..

Spočiatku boli blogy písané iba o technických veciach, ale nakoniec ich ľudia rozšírili. Teraz blogy pokrývajú všetky oblasti života. Blogeri majú taký veľký vplyv; tie najlepšie možno považovať za celebrity. Ľudia dnes blogujú ako zamestnanie na plný úväzok; robia to pre bývanie.

Začiatok

Blogovanie sa začalo pomerne skoro, keď bol celý web stále zelený. Stalo sa tak na začiatku až do polovice 90. rokov.

Aj keď sa pravdepodobne stratili niektoré ďalšie menej významné blogy (keďže evidencia internetu v týchto dňoch neexistovala), „oficiálny“ začiatok blogovania prišiel so stránkou s názvom links.net, ktorú vytvoril študent s názvom Justin. Hala. Bolo to jednoduché preskúmanie príkladov HTML, s ktorými sa stretol.

V tom istom roku, Claudio Pinhanez, ktorý je zamestnaný v IBM dnes začal blog, ktorý nazval „online denník“.

Názov „weblog“ však prišiel až neskôr, v roku 1997, keď Jorn Barger použil ho na opis svojej online aktivity a vytvoril zoznamy odkazov, ktoré navštívil, podobne ako Justin Hall niekoľko rokov pred ním.

Vyzdvihnutie pary

Vzhľad platforiem vytvorených špeciálne pre blogy a blogerov prišiel koncom 90. rokov. „Otvorený denník“ bol priekopnícky. Nielen, že bol vyrobený iba pre blogovanie, ale tiež mal niečo, čo nikdy predtým nevidel; členovia komunity mohli prispievať komentármi k dielam ostatných. Táto možnosť zostáva jedným z silných stránok blogov aj dnes, pretože priamo spája skúsenosti spisovateľov a čitateľov.

A v roku 1999 sa meno „blog“ vytvorilo vďaka Peterovi Merholzovi, ktorý skrátil „weblog“.

V tomto období sa blogovanie začalo rozširovať. Existuje stále viac a viac platforiem a príležitostí, ktoré sa všetky snažia priniesť nové funkcie a byť jedinečné svojim vlastným spôsobom.

Začiatkom 21. storočia sa objavilo niečo nové. Profesor menom Adrian Miles uverejnil jeden z prvých videoblogov a vedel presne, čo robí, nazval ho „vlogom“..

Dôležitosť blogov sa zvýšila exponenciálne. Ľudia sa dozvedeli o tomto novom trende a jeho plnom potenciáli. A začali hľadať spôsoby, ako urobiť lukratívne blogovanie.

V roku 2002 prišlo veľa dôležitých vecí. Napríklad boli vytvorené prvé vyhľadávače blogov. Niektorí blogeri prišli o prácu v reálnom živote kvôli obsahu, ktorý napísali (čo viedlo k otázkam ochrany osobných údajov, ktoré boli relevantné aj neskôr pre sociálne médiá). V roku 2002 sa objavili „mamičky blogerov“, kategória, ktorá je silná dodnes. Mama-blogy boli pôvodne navrhnuté tak, aby podporovali nových rodičov, ale významne rástli, čo ukazuje, že blogy môžu mať väčší vplyv než len vedenie denníka alebo denníka..

Skutočným dôvodom, prečo je rok 2002 pre blogovanie životne dôležitý, je spustenie blogovej reklamy. Toto je bod, keď sa blogovanie stalo lukratívnym, pretože blogeri dokázali využiť svoj vplyv a popularitu na živobytie. Dobré blogy sponzorovali veľké značky. Výmenou za recenzie a odporúčania by blogeri dostávali bezplatné produkty a peniaze. Najlepší a najobľúbenejší blogeri to dokázali využiť, a to je to, čo konvertovalo blogovanie z hobby na hlavný zdroj príjmu..

Budeme silné

Dynamika z roku 2002 sa posunula aj na rok 2003. Dnešná najobľúbenejšia platforma na blogovanie, WordPress, bol vytvorený. Táto platforma rástla natoľko, že dnes vlastní 17% všetkých webových stránok na celom internete.

V roku 2003 predstavil Guardian živé blogovanie. BBC ho často používalo na živé športy a nazývalo to „živý text“. V tomto roku sa objavila kybernetická žurnalistika, pretože mnoho tradičných mediálnych médií nabádalo svojich autorov k prevádzkovaniu blogov a politické blogovanie sa stalo vecou. V roku 2003 získal bloger poverovacie listiny Bieleho domu, niečo, čo bolo predtým vyhradené iba pre najuznávanejších mediálnych novinárov. To zvýšilo povesť blogov cez noc. Politické blogovanie získalo takú popularitu, že dnes má veľa politických blogerov hlbší vplyv na celkový názor ako mnoho bežných mediálnych médií. V súčasnosti je hranica medzi blogovaním a správami niekedy taká nízka, že nemôžete povedať, či bloger dostal informácie zo správ alebo či spravodajská spoločnosť získala informácie z blogu..

Skutočným zlomom však bolo vytvorenie Huffington Post. Začalo to najprv ako politické fórum, ale rástlo natoľko, že dnes je jedným z najväčších a rešpektovaných agregátorov obsahu na svete. Táto webová stránka spolu s BuzzFeedom a niekoľkými ďalšími vymazali hranicu medzi blogmi a novinami.

Už sme spomínali vznik video blogov, obmedzenia a dostupnosť technológie však popularitu video blogov odložili. V polovici roku 2000 sa situácia zmenila, rýchlosť internetu sa zvýšila a fotoaparáty sa stali lacnejšie a široko dostupné. Služba YouTube bola spustená v roku 2005 a nabáda ľudí, aby nahrávali svoj vlastný videoobsah. Tým sa úplne zmenil svet blogov, pretože už nebol vyhradený iba pre autorov.

Zenith, pád a zmŕtvychvstanie

V roku 2006 prišiel Twitter a narodilo sa mikro blogovanie; je to trend zdieľania príbehov, skúseností a správ, ale iba 140 znakov alebo menej. To znamenalo, že sa zrazu každý stal blogerom, ktorý zdieľal myšlienky a skúsenosti so svetom a robil to rýchlo a iba niekoľkými slovami. Smartphony sprístupnili blogovanie na diaľku odkiaľkoľvek, pretože ľudia nemuseli držať svoje myšlienky, kým sa nedostali domov. Z vreciek mohli kedykoľvek pípať. To bol vrchol blogov.

Tento vrchol však spôsobil nové problémy. Pretože čoraz viac ľudí začalo blogy, tweeting, komentovanie, začalo sa z nich dostať to najhoršie. Keď boli ich identity chránené za svojimi pseudonymami a tvárami skrytými za obrazovkami a klávesnicami, ľudia začali urážkami, rasizmom, trollingom atď..

Reakcia prišla vo forme pravidiel a bol vytvorený kód bloggera. Vyžadovalo si zodpovednosť nielen za slová bloggera napísané v skutočnom blogovom príspevku, ale aj za slová komentátorov pod ním. Zlé správanie sa odrádza, anonymné komentáre sú často zakázané a za svoje slová sú zodpovední ľudia. Objednávka prišla do určitej miery, ale rovnako ako v prípade mnohých iných pravidiel odňala časť slobody. S úpravami a obmedzeniami sa blogovanie stalo trochu menej osobným, ako bývalo.

Potom došlo k zastaveniu. Niekoľko rokov sa nestalo nič zvláštne, svet blogov sa stal celkom predvídateľným, ak nie nudným. Niekoľko rokov sa neobjavilo nič nové; žiadne nové riešenia, len pár drobných vylepšení starých.

V roku 2012 sa však vytvorením programu Influencers pre stredné podniky a LinkedIn začal nový život blogov.

Médium umožnilo tvorcom opätovne uverejniť svoj obsah z iných webových stránok na svoju platformu na písanie. Na rozdiel od zdieľania na sociálnych médiách sa na médiu zobrazujú celé články s obrázkami. Tvorcom sa tak poskytlo viac nástrojov na posúvanie obsahu miliónom používateľov zo Stredného sveta, čím sa zvýšila ich reputácia (a ich hlavnej spoločnosti).

LinkedIn urobil niečo iné. Z času na čas pridali pozoruhodných jednotlivcov zo sveta podnikania, aby sa stali ich hosťujúcimi blogermi. Nakoniec v roku 2014 otvorili túto možnosť všetkým členom LinkedIn. Keďže LinkedIn slúži predovšetkým ako obchodná a náborová sieť, tento spôsob blogovania sa stal vynikajúcim spôsobom „sebapropagovania“ a medzi zamestnávateľmi si vysoko cení..

Budúcnosť

Budúcnosť blogov je jasná. Stala sa legitímnym spôsobom zarábania peňazí a až 11% blogerov to uviedlo ako svoj primárny zdroj príjmu..

Blogovanie je tiež legitímnym spôsobom marketingu. Keďže blogeri sú stále veľmi blízko svojim čitateľom, ich názory sa cenia a majú veľký vplyv na rozhodnutia, ktoré robia ich čitatelia. Blogeri si časom vybudovali svoju reputáciu a chcú si ju udržať, takže budú chcieť propagovať iba tie najlepšie produkty. Dnes nenájdete lepšiu reklamu ako odporúčanie uznávaného bloggera.

Blogovanie rástlo také veľké, že môžete argumentovať, že celá komunita sociálnych médií je maskovanou verziou blogov. Prekročila pôvodnú definíciu „písomného obsahu“, pretože mediálne blogy sa stali populárnymi. Je zapletená hlboko do všetkých pórov nášho moderného každodenného života. Twitter, YouTube, Instagram a spravodajské portály sú prejavom blogov.

A keď premýšľate o tom, ako to všetko začalo, a pozrite sa, ako rýchlo sa vývoj blogov vyvíjal, kto by si na začiatku myslel, že by sa z neho stal taký veľký?

Páčilo sa vám čítanie tohto článku? Tu je niekoľko relevantných článkov, ktoré by vás mohli zaujímať:

 • Vývoj webdizajnu
 • Vývoj sociálnych médií
 • Vývoj webhostingu
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector