Vývoj elektronického obchodu – stručný prehľad

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Vývoj elektronického obchodu – stručný prehľad
0 10 мин.

vývoj elektronického obchodu


Elektronický obchod je niečo, s čím sa stretávame každý deň, tak v podnikaní, ako aj v bežnom každodennom živote. Ale nebolo to vždy také.

Pred 22 rokmi Amazon predal svoju prvú knihu online. Toto nie je staroveká história, ako sa to stalo v polovici 90. rokov. A dnes si môžete kúpiť všetko, čo sa dá predávať cez internet. Ako teda niečo vyrástlo, aby sa stalo pomerne rozsiahlym a tak významným v relatívne krátkom časovom období?

Na túto otázku sme chceli odpovedať. V tomto článku vám poskytneme všetky informácie a vysvetlíme, ako sa to stalo. Po prečítaní tohto článku získate oveľa väčšie ocenenie vecí, ktoré zvyčajne považujeme za samozrejmé v modernom každodennom živote, ako sú napríklad elektronický obchod.

Časová os elektronického obchodovania

V roku 1991 bol vytvorený World Wide Web. Bolo iba prirodzené, že sa ľudia pokúsia nájsť spôsob, ako využiť tento nový vynález, najmä pokiaľ ide o vytváranie príjmu. Ako obvykle v živote, želania sú jedna vec, ale realita je niečo úplne iné. Brilantné nápady mali veľa vecí, pretože celý internet tej doby bol neznámym územím, ktoré čakalo na zmapovanie..

Ľudia sa pokúšali o prístup na internet rôznymi spôsobmi, ale nič nefungovalo. Až v roku 1994. Došlo k prelomu; Netscape spustil svoj prehliadač Navigator. Bolo to nevyhnutné, pretože to bol prvý prehliadač, ktorý sa široko a celosvetovo používa. V tom istom roku bola prvou spoločnosťou, ktorá zaviedla online obchodnú inováciu, Pizza Hut. Poskytovali online objednávanie na svojich webových stránkach.

Ale rok narodenia skutočného elektronického obchodu je rok 1995. V tomto roku bol založený eBay a Amazon predal a odoslal svoju prvú knihu. Nikto však neveril, že internet, nieto elektronický obchod, porastie takmer rovnako ako za posledných 20 rokov..

Ale to rástlo a rástlo rýchlo. V roku 1996 už viac ako 40 miliónov ľudí mali prístup na internet a on-line tržby v tom roku prešli cez miliardu dolárov!

používatelia internetu vo svete

Trend nielen pokračoval, ale výrazne vzrástol. Objavili sa nové platformy, ako napr PayPal, zrýchlenie transakcií a zmena spôsobu, akým ľudia uskutočňujú platby úplne.

A v roku 2000, iba 4 krátke roky po prvom nákupe online, celková suma nakupovania cez internet prekročila 25 miliónov dolárov.

Neskôr sa objavilo viac služieb, ako napríklad Apple iTunes, ktorý bol prvým významným obchodom s digitálnou hudbou.

V roku 2006, 10 rokov po prvom nákupe online, Facebook začal predávať reklamy a úplne zmeniť marketingový svet.

Krátko nato, v roku 2008, boli nákupy pre mobilné zariadenia k dispozícii prvýkrát. Rýchly posun vpred o sedem rokov a uvidíte, že v roku 2015 sa 30% všetkých nákupov online uskutočnilo z mobilného zariadenia.

V roku 2012 predaj online spoločnosti B2C presiahol 1 bilión dolárov. V roku 2015 utratili online viac ako 341 miliárd dolárov iba Američania. To však neznamená, že vzrástli iba príjmy z elektronického obchodu. Podiel elektronického obchodu na celkovom maloobchodnom predaji v USA vzrástol zo 4,6% v roku 2010 na 7,5% v roku 2015. A naďalej rastie.

Údaje z USA ukazujú, že takmer 80% dospelých uskutočnilo nákup online. Produktovou kategóriou, ktorú zákazníci kupujú najviac, sú počítače a spotrebná elektronika. Do tejto kategórie patrí 22% všetkých predajov. Druhou kategóriou za elektronikou je odevy s celkovým podielom 17,2%. Knihy, hudba a videá tvoria približne 10% z celkového podielu na trhu.

Dnes sú viac ako 800 000 internetových obchodov.

Výhody a nevýhody elektronického obchodu

Jedna vec, ktorej elektronickému obchodu chýba, a niečo, čo bude pravdepodobne navždy chýbať, je ten fyzický pocit. Obrázky, zvuky a videá sú jedna vec, ale držanie položky vlastnými desiatimi prstami je niečo úplne iné. Pre niektoré kategórie položiek, napríklad pre počítače, je to irelevantné (preto je to najpredávanejšia kategória), ale pre iné to môže byť problém. Pokiaľ potrebujete všeobecné položky, elektronický obchod je skvelý, ale ak potrebujete nájsť niečo vlastné, môže to byť zložité. Ak je vaša noha príliš široká a viete, že musíte v obchode vyskúšať 30 rôznych párov, kým nenájdete ten, ktorý sa hodí, mali by ste zabudnúť na nákup obuvi online..

Prečítajte si: Prečo podniky elektronického obchodu ukončili svoje prvé roky pôsobenia?

Svoju položku môžete vždy vrátiť, je to pravda, ale vyžaduje to čas. Námorná doprava je tiež nevýhodou, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou kúpite tovar po celom svete a prepravné a dovozné dane môžu byť drahé. Vyskytli sa aj staršie obavy, napríklad krádež identity (keďže na nakupovanie online používate kreditné karty), tieto sú však dnes menej relevantné, pretože internetová bezpečnosť sa drasticky zlepšila.

Ale nakupovanie online má svoje výhody. Môžete to urobiť kdekoľvek a prehľadávať z telefónu. To znamená, že nemusíte venovať čas na skutočné nakupovanie, môžete to urobiť pozdĺž cesty. Zakúpením online získate položky, ktoré nie sú dostupné v miestnych obchodoch. A môžete porovnávať ceny z rôznych obchodov v žiadnom momente vôbec.

Elektronický obchod vám tiež šetrí peniaze. Môžete si vytvoriť zoznam želaní s položkami, ktoré chcete, a čakať na zlepšenie cien. Mnoho obchodov ponúka systém upozornení a dá vám vedieť, kedy bude vaša položka v predaji. Mnoho bežných obchodov poskytuje e-mailové a SMS notifikácie, je to však oveľa väčšia hádka, pretože si ich musíte kúpiť v obchode. S elektronickým obchodom a riadnou správou peňazí môžete skutočne veľa ušetriť.

Existujú tiež veci, ktoré chcete kúpiť bez toho, aby o tom ostatní vedeli. Nakupovanie sa dá robiť diskrétne a anonymne online.

Hľadáte dopredu – budúcnosť elektronického obchodu

Krátka časová os hore ukazuje, ako rýchlo rástol elektronický obchod. To však neznamená, že naopak prestane rásť. Každý deň prináša do sveta technológií niečo nové a podnikatelia s týmito vynálezmi neustále vymýšľajú nové spôsoby predaja svojich výrobkov a uspokojenia svojich zákazníkov. Môžeme očakávať, že čoraz viac firiem sa v budúcnosti stane úplne online. Dokonca aj dnes sa niektoré veci robia takmer výlučne online. Skúste si spomenúť, kedy ste si objednali pizzu telefonicky? Aplikácia pre smartfóny to robí omnoho jednoduchším. Dokonca aj taxíky sa stávajú prebytkom, keď máte Ubera.

Mnoho ľudí si myslí, že online nakupovanie zabíja malých výrobcov, to však nie je pravda. Inteligentní predajcovia nájdu nové spôsoby, ako vyplniť medzery. Väčšina zákazníkov elektronického obchodu sa sťažuje, že ich nákup online je príliš všeobecný a chcú, aby ich predajcovia ponúkali niečo viac prispôsobené a prispôsobiteľné. Je to niečo, čo je ľahšie pre menších maloobchodníkov, pretože sú prirodzene bližšie k zákazníkom ako veľké značky. Napríklad dnes je dokonca možné kúpiť si na mieru šitý oblek na mieru. Jediné, čo musíte urobiť, je odmerať sa a zvoliť si dizajn. A bude vás to stáť oveľa, oveľa menej ako klasický značkový oblek. Toto je skutočná sila elektronického obchodu, ktorá sa uvoľnila, pretože odevy šité na mieru boli niečo, čo si mohli dovoliť len tí najbohatší. A teraz je široko dostupná.

Elektronický obchod umožňuje každému súťažiť, pokiaľ má kvalitnú ponuku. Ak je váš produkt dobrý a vy vytvoríte slušnú webovú stránku pomocou nástroja na tvorbu webových stránok alebo WordPress, predá sa. Ľudia budú vždy chcieť za svoje peniaze tú najlepšiu hodnotu a nájdu spôsob, ako ich získať. Ak teda máte kvalitný produkt, na to, aby ste sa dostali, potrebujete iba správny web a nejaký marketing. Potom je limitom iba obloha.

Elektronický obchod rýchlo zlepšuje naše životy, mnohými spôsobmi, ponúka nám veci z celého sveta za prijateľné ceny. S modernými smartfónmi máme všetci v obchode najväčší obchod na svete, kedykoľvek k dispozícii.

Elektronický obchod ponúka neobmedzené možnosti. Jediný problém je; peniaze sú veľmi obmedzené a všetko si nemôžete kúpiť. Problém výberu je však dobrý problém, preto by sme mali byť vďační, že žijeme v čase elektronického obchodu..

Páčilo sa vám tento článok? Pravdepodobne by ste sa radi dozvedeli viac o:

 • Vývoj webdizajnu
 • Vývoj sociálnych médií
 • Vývoj webhostingu
 • Vývoj blogov
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector