Vývoj marketingu – Stručný prehľad

01.06.2020
Články a ďalšie… 'Vývoj marketingu – Stručný prehľad
0 10 мин.

marketingový vývoj


Všetci vieme, aký dôležitý je marketing v dnešnom svete. Úspešná marketingová kampaň nielen určí, ktoré výrobky sa predávajú lepšie; dokáže to omnoho viac. Môže (a aj) rozhoduje o budúcom prezidentovi najvplyvnejšieho národa na svete.

Staré príslovie „mať dobrý produkt a bude sa predávať sám“ už nie je pravda. V súčasnosti je to viac „dobrý marketing a sotva potrebujete produkt.“ Alebo pravdepodobnejšie – „máte zlý marketing a bez ohľadu na to, aký dobrý je váš produkt, ste zmätení“: Ale vždy to tak nebolo.

Marketing je starý – ľudia vždy chceli zdôrazniť svoj produkt, snažiť sa poraziť konkurenciu a prinútiť vás nakupovať od nich. V dnešnom svete je však marketing sám osebe – ľuďom, ktorý sa mu venuje na univerzitách, zasvätia svoj život snahe ho vylepšiť a zarobia to milióny dolárov. Pre seba, ako aj pre výrobky, ktoré sa snažia predávať. V tomto článku si preberieme históriu marketingu a ukážeme vám, ako to všetko začalo, ako rýchlo rástla, kde je teraz a kam v budúcnosti pôjde. Ostaň s nami.

Postindustriálny svet – kde to všetko začalo

začiatok marketingu

Postindustriálny svet otvoril nové trhy a konkurenciu. Výrobné odvetvia rástli rýchlo, čo viedlo k tomu, že bežným ľuďom bolo k dispozícii viac výrobkov. Keďže bežní pracovníci si mohli dovoliť viac vecí, spoločnosti ich chceli presvedčiť, že ich produkt je najlepší. Skutočný marketing však musel čakať až do 60. rokov – pred tým predajcovia stále verili, ako by sa dobrý produkt sám predával.

V 60. rokoch dominovali priemyselné odvetvia veľkým značkám. Mali marketing, ale jeho jediným cieľom bolo ďalšie posilnenie ich monopolu. V pobočkách, kde bola prítomná veľká značka, boli všetci ostatní potenciálni konkurenti odradení od vstupu do závodu. A nejde o kvalitný produkt – monopol umožnil veľkým značkám predávať výrobky nižšej kvality za vyššie ceny. To všetko sa muselo zmeniť a stalo sa.

Masová výroba

V 80. rokoch sa veci začali zlepšovať. Technológia a priemysel dosahovali každoročne nové výšky a úplne nové výrobcovia začali zaplavovať všetky oblasti trhu. To malo za následok zdravú konkurenciu a čoskoro predajcovia začali hľadať nové spôsoby propagácie svojich výrobkov.

To ich vedie priamo k otázkam svojich zákazníkov. Zrazu sa výrobcovia začali starať o názory svojich zákazníkov a nielen o svoje peniaze. Nebolo to však všetko skvelé. Konkurencia prinútila výrobcov znižovať kvalitu svojich výrobkov, aby udržali nízke náklady a ceny. Predajcovia boli vyzývaní, aby predávali a predávali viac bez ohľadu na to, či ste splnili svoj cieľ alebo ste preč.

Posun kvality

‘90. roky posunuli veci o niečo ďalej správnym smerom. Výrobcovia a predajcovia si uvedomili, že zákazníci chcú kvalitu a že ak im dáte dobrý produkt, sú ochotní zaplatiť viac. Objavili sa aj nové trendy – ľudia sa začali zaujímať o životné prostredie, sociálne záujmy a podobné programy.

Výrobky, ktoré boli súčasťou „novej éry“ propagujúce niektoré zdravé hodnoty, sa predávali lepšie. Obchodníci videli príležitosť a pripojili sa k toku – zrodil sa holistický marketing. Výrobky začali propagovať charitu, dary, boli zapojené do spoločenských aktivít. „Zelené“ a ekologické výrobky boli čoraz populárnejšie a ľudia boli dokonca ochotní platiť viac za to, aby získali produkt, ktorý je pre životné prostredie lepší. Falošné alebo nie, tento marketing fungoval a skutočne pomohol zhromaždiť vysoké sumy za správne príčiny.

21. storočie

Internet rástol v 90. rokoch, ale v novom storočí sa rozšíril a oveľa rýchlejšie. Toto poskytlo cestu pre pôvodných menších výrobcov, aby sa dostali priamo k svojim zákazníkom. Vznikli nové značky a nový druh značiek začal rozprávať svoje príbehy, nechal svojich kupujúcich a zákazníkov osloviť a identifikovať sa. O nové značky sa začali starať zákazníci a boli skutočne zvedaví na názory zákazníkov a spätnú väzbu.

Zákaznícke skúsenosti sa stali neoddeliteľnou súčasťou celého procesu. Zákazník by produkt nielen kúpil; kupovali by celý príbeh. Okrem toho by sa zákazník stal bezdýchavou reklamou – pevným spojením so značkou, ľudia by ju začali odporúčať svojim priateľom a rodine.

Éra online

online marketing

Dnes bolo všetko online. S modernými internetovými nástrojmi majú marketingoví pracovníci lepší prehľad o správaní zákazníkov ako kedykoľvek predtým. Zhromažďovaním a analýzou údajov o premávke môžu obchodníci prispôsobiť stratégiu priamo zasiahnutím cieľového publika.

Keďže je každý trh zaplavený, marketingové kampane sa tiež snažia byť viac zamerané na menšie a konkrétnejšie skupiny zákazníkov. Dnes je omnoho lepšie mať menšiu armádu takmer kultových nasledovníkov, ktorá bude propagovať váš kvalitný (a drahší) produkt, kedykoľvek to bude možné, ako mať všeobecné a lacné riešenie pre masy, ktoré má žiadna povesť.

V 90. a začiatkom 20. storočia bola webová lokalita iba miestom, kde spoločnosti zanechajú niektoré základné informácie a umožňujú vám ich kontaktovať iným spôsobom. Ale s rastom internetu sa všetko zmenilo.

V súčasnosti nenájdete všeobecný web; nikto nechce hazardovať so svojou povesťou. Dokonca aj menšie firmy majú honosné webové stránky. Každý sa vám snaží na týchto stránkach „ako to všetko začalo“ rozprávať svoj osobný príbeh. Stránka „Naša vízia“ vám ukáže, ako sa zakladajú podniky nie za peniaze (áno, správne), ale pre niektoré vyššie ciele, ktoré by boli prospešné pre celé ľudstvo. A každá stránka „o nás“ vám povie, aký vzrušujúci a jedinečný je tím v tejto konkrétnej spoločnosti, nie ako akákoľvek iná na svete..

Nové nástroje

Internet kladie dôraz aj na nové marketingové oblasti, napríklad na optimalizáciu vyhľadávacích nástrojov. Môžete mať najlepšie vyzerajúci web a najzaujímavejšie produkty, ale ak vás zákazníci nemôžu nájsť v mori podobných stránok, máte hotovo. Každý začína prehľadávanie Internetu vo vyhľadávačoch (čítaj: Google), takže vedieť, ako funguje, sa stalo veľmi dôležitým. SEO sa objavil takmer cez noc a začala sa nová hra pre mačky a psy. Odborníci na SEO sa neustále snažia nájsť nové spôsoby a diery, aby umiestnili svoje webové stránky vyššie na zoznamy výsledkov vyhľadávania, zatiaľ čo ľudia z Google sa snažia vymýšľať a implementovať nové pravidlá, aby výsledky vyhľadávania boli čestné a etické..

Blogy sú ďalšou formou internetového marketingu. Boli to jednoduché online denníky, ale teraz sú omnoho viac. Spoločnosti používajú blogy na zdieľanie informácií so svojimi zákazníkmi z prvej ruky, čo im umožňuje špičku vo svete svojich obľúbených produktov. Používajú sa na vytváranie povedomia o značke, zlepšenie zákazníckych skúseností a generovanie potenciálnych zákazníkov.

A nakoniec, sociálne médiá – to je skvelý nástroj na priame oslovenie zákazníkov. Navyše giganti sociálnych médií, ako je Facebook, majú svoje vlastné marketingové nástroje, ktoré vám umožňujú presne zacieľovať na konkrétne demografické skupiny – podľa pohlavia, veku, polohy, dokonca aj politických názorov. Obchodníci vidia potenciál dosahu sociálnych médií a míňajú viac času a investujú viac peňazí do tejto oblasti marketingu..

záver

Nikto nevie s istotou povedať, kam bude marketing v budúcnosti ísť, ale existujú určité jasné znaky. Po prvé, mobilné. Mobilné prehliadanie pred dvoma rokmi predbehlo prehliadanie v počítači a tento trend sa čoskoro nezastaví. Obchodníci prijímajú mobilné prehliadanie a budú to robiť aj v budúcnosti.

Za posledných 70 rokov sa marketing výrazne zmenil. Predtým to bolo všetko takmer rovnaké (takmer neexistujúce). Ale ako sa priemysel začal rozvíjať a trhy zaplavovali nové značky, všetko sa vo veľmi krátkom čase zmenilo.

Skutočný prielom však prišiel so vznikom internetu. Online marketing posunul celú pobočku na novú úroveň. V minulosti boli obchodníci vnímaní zhora inými ekonomickými odborníkmi ako menší druh. Internet toto všetko zmenil – marketing je teraz kritickejší ako kedykoľvek predtým a každým dňom rastie a spája sa v novej ére IT..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector