WordPress vs Joomla vs Drupal – Aký je najlepší CMS?

najlepšie cms wordpress joomla drupal


Dnes existuje veľa možností na zostavenie webovej stránky bez potreby poznať akýkoľvek programovací jazyk. Tí, ktorí chcú jednoduchú webovú stránku, môžu ísť s tvorcom stránok, ale iní, ktorí chcú výkonnejšiu a flexibilnejšiu online aplikáciu, si vyberú systém na správu obsahu. Existuje veľa vynikajúcich softvérov, ktoré sú kategorizované ako CMS, ale najobľúbenejšie sú WordPress, Joomla a Drupal.

Okrem toho, že všetky tieto tri aplikácie sú postavené na PHP a MySQL a sú veľmi silné, sú tiež otvoreným zdrojom, čo znamená, že sú voľne použiteľné. Najlepší spôsob, ako zistiť, ktorý systém sa vám najviac hodí, je vyskúšať každú z nich. Je však dôležité poznať cnosti a nevýhody každého systému, pretože väčšina ľudí má tendenciu sa držať cms, s ktorým začali, aj keď by bolo múdre používať iný systém na určité projekty..

Podľa wappalyzer.com lídrom na trhu (v čase písania) v kategórii CMS je WordPress s 65%, nasledovaný Joomla s 15% a na konci Drupal iba s 8%. Ďalších 12% bolo rozdelených medzi mnoho ďalších, napríklad Typo3, Modx, Xoops a ďalšie. Skôr ako začnete skúmať funkcie špičkových CSS, najprv analyzujte tieto tri.

Výhody a nevýhody používania WordPress

Začalo to ako platforma pre blogovanie a v priebehu rokov sa značne pokročilo, dnes je najpopulárnejším systémom na správu obsahu, ktorý používa viac ako 74 miliónov webových stránok. Podľa dohody Wikipedia 23% z 10 miliónov webových stránok používa WordPress.

Softvér sa stal tak populárnym, že sa ho obracia celý priemysel. Mnoho hostingových spoločností, ako je BlueHost, ponúka možnosť automatickej inštalácie wordpress, iné ako WP Engine ponúkajú prispôsobené spravovanie iba pre WordPress. Existujú tiež stovky spoločností zaoberajúcich sa vývojom webov, ktoré ponúkajú služby vývoja na zákazku a webdizajn webových stránok pre wordpress.

Existuje veľa dôvodov, prečo sa WP stala tak populárnou, tu sú najdôležitejšie:

Jednoduchá inštalácia a nastavenie: ako už bolo spomenuté, mnoho spoločností ponúka automatické inštalácie prostredníctvom svojho ovládacieho panela, čo znamená, že kliknutím na tlačidlo sa softvér nainštaluje na vaše webové stránky behom niekoľkých sekúnd a je pripravený zverejniť obsah.

Jednoduché prispôsobenie: vďaka svojej aktívnej komunite existuje mnoho návodov a sprievodcov hackami, ktorí môžu zmeniť jadro a prispôsobiť svoje webové stránky pomocou wordpressu. K dispozícii sú tiež tisíce bezplatných a komerčných doplnkov a tém, ktoré výrazne skrátia čas vytvorenia webovej stránky od nuly.

Veľká podpora komunity: jeho komunita je veľmi aktívna a okrem tisícov tutoriálov nájdete online, ak máte konkrétnu otázku, môžete ju položiť na oficiálnom fóre podpory, kde vám niekto odpovie v priebehu niekoľkých sekúnd.

Rýchle a ľahké uvedenie do prevádzky: po inštalácii je systém pripravený na používanie. Existuje niekoľko vylepšení, ktoré chcete urobiť pred vytvorením prvého príspevku, napríklad povolenie priateľskej adresy URL pre vyhľadávacie nástroje, povolenie služby Akismet na zabránenie spamu v komentároch, ale okrem toho môžete len udržiavať tok obsahu. Ak ste dostatočne rýchly, je možné mať web online za menej ako 10 minút.

Existujú aj nevýhody, ktoré musíte vziať do úvahy, keď začnete používať WordPress. Popularita z neho robí obrovský cieľ pre hackerov. Ak chcete mať istotu, že váš web je bezpečný, musíte mať spoľahlivý a bezpečný webhosting a aktualizovať jadro a doplnky, keď bude k dispozícii nová verzia. Nemusíte sa obávať, systém vás upozorní, keď bude k dispozícii nová aktualizácia, takže ju nemusíte kontrolovať manuálne. Ďalšou nevýhodou je spomalenie systému s nárastom nainštalovaných doplnkov a nárastom návštevníkov webových stránok.

Výhody a nevýhody Joomly

Joomla používa objektovo orientovanú programovaciu techniku, je napísaná v PHP a ukladá dáta do databázy MySQL. Je to výkonný systém na správu obsahu, ktorý používajú tisíce webových stránok. Používa sa hlavne na webové stránky spoločnosti, internetové obchody, fóra a komunitné stránky, ako aj na vládne a neziskové organizácie.

Na rozdiel od WordPress nie je Joomla tak populárna; softvér sa však stiahol viac ako 50 miliónov krát a tento počet sa rýchlo zvyšuje, pozrime sa prečo:

Jednoduchá inštalácia a nastavenie: Mnoho hostingových spoločností umožňuje automatickú inštaláciu Joomly aj na svoje servery. Inštalácia sa nebude veľmi odlišovať od nastavenia WordPress.

Aktívna podpora komunity: Komunita Joomly je tiež skvelá; na ich oficiálnom fóre podpory môžete získať pomoc veľmi rýchlo od ostatných členov a používateľov Joomly. Na internete je veľa návodov, ktoré vám v mnohých prípadoch pomôžu. Pre systém sú k dispozícii tisíce bezplatných rozšírení a šablón.

Rýchle a ľahké uvedenie do prevádzky: Pri inštalácii Joomly si môžete zvoliť prázdnu inštaláciu alebo mať nejaký obsah na vašom webe. Ak sa rozhodnete mať iba systém, budete musieť moduly manuálne vytvárať a aktivovať a pridávať články. Čas potrebný na nastavenie webovej stránky joomla sa príliš nelíši od času, ktorý je potrebný na spustenie webovej stránky založenej na WordPress, ale Joomla potrebuje trochu praxe, aby ju mohla sprevádzať..

Joomla je tiež zameraný hackermi, môže to byť nevýhoda jeho použitia, ale so správnym nastavením a neustálym vylepšovaním môžete zabrániť hackerom zničiť vaše stránky. Začať so systémom môže byť trochu ťažké, ale na rozdiel od wordpressu ponúka viac možností prispôsobenia jednotlivých stránok.

Prečo by som si mal zvoliť Drupala?

Teraz, keď ste videli dve skvelé cms, ktoré sa ľahko používajú, prečo by ste sa mali obťažovať so softvérom, ktorý je zložitejší? Drupal nie je v skutočnosti taký zložitý, je technicky vyspelejší ako Joomla a WordPress a je postavený tak, aby používal menej serverových prostriedkov, takže sa nemusíte starať o aktualizáciu svojho hostingového balíka, pretože získavate viac návštevníkov.

Drupal môžete využiť na mnohé účely, od blogov po spravodajské portály, čokoľvek si môžete spomenúť. Existujú však určité výhody a nevýhody:

Relatívne jednoduchá inštalácia: Mnoho hostingových spoločností ponúka možnosť automatickej inštalácie Drupalu, avšak nie všetky podporujú softvér. To znamená, že ak narazíte na problém so systémom Drupal a požiadate hostiteľa o pomoc, s väčšou pravdepodobnosťou vás odošlú na komunitné fórum..

Dobrý výkon webových stránok: webové stránky vytvorené pomocou aplikácie Drupal sa načítajú rýchlejšie a majú kratšiu dobu odozvy ako webové stránky, ktoré používajú Joomla alebo WordPress. Podobne ako v prípade iných cms sa bude pridávanie modulov spomaľovať.

Vysoko prispôsobiteľné: Mnoho vývojových spoločností sa rozhoduje vytvárať webové stránky pre svojich klientov pomocou zariadenia Drupal, pretože sa dá ľahšie prispôsobiť potrebám klienta.

Nevýhodou použitia Drupalu je nedostatok dostupných doplnkov a návrhov. Prispôsobenie webovej stránky Drupal môže byť pre používateľov so základnými znalosťami programovania ťažké. Pretože nemá veľkú komunitu, je ťažšie nájsť odpovede na vaše otázky týkajúce sa tohto cms.

Môj osobný výber

V roku 2007, keď som sa prvýkrát rozhodol použiť cms na vytvorenie projektu pre klienta, začal som s Joomla. V tom okamihu som začal s verziou 1.0. Upgradovanie na verziu 1.5 bolo veľmi ťažké, ale bolo to možné s veľkým úsilím. Po vydaní verzie 1.6 v auguste 2011 som sa vzdal Joomly.

Prepnutý na WordPress a zistil, aké ľahké je vytváranie webových stránok. Tiež si uvedomte, že beží rýchlejšie ako Joomla, bola to veľmi dobrá skúsenosť a som rád, že som urobil tento krok. Dávam prednosť používaniu WordPress pre svoje webové stránky, pretože je to pre moje potreby pohodlnejšie.

Ktorý je tvoj obľúbený?

Po tomto prečítaní môže byť príliš skoro na to, aby ste zistili, aký je váš obľúbený cms. Navrhujem, aby ste si našli čas a vyskúšali každý softvér a rozhodli sa, ktorý z nich je najvhodnejší pre vaše potreby a štýl.

Ak plánujete vytvoriť jednoduchý web pre seba alebo pre svoju spoločnosť, pravdepodobne by bola najlepšou voľbou WordPress alebo Joomla. Ak plánujete rozšíriť svoje stránky v budúcnosti o ďalšie funkcie, Joomla by mohla byť voľba. Ak ste geek a máte obrovské sny o svojich stránkach a máte zručnosti alebo zdroje na ďalší rozvoj v obrovský projekt, Drupla je váš priateľ. Na konci dňa je to však vaša voľba, pretože ak nie ste spokojní so zvoleným softvérom, je možné migrovať na iné cms, vyžaduje si to však ďalšie technické a programovacie zručnosti..

Ak máte akékoľvek otázky alebo by ste sa chceli s nami podeliť o svoj názor, zanechajte prosím komentár.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map