Základy jazyka SQL: Príručka pre začiatočníkov o používaní databázy SQL

SQL-základy


SQL je skratka pre štruktúrovaný dopytovací jazyk a je to dobre známa metóda na vyhľadávanie v databázach. Nezáleží na tom, či chcete manipulovať s malými alebo väčšími databázami; tento štandardný jazyk vám umožňuje pracovať so všetkými druhmi databáz. Existuje veľa firiem, ktoré hľadajú dobrých programátorov SQL a správcov databáz, ktorí práve teraz platia vysoko platené úlohy.

To však nevyhnutne neznamená, že musíte ísť na univerzitu, aby ste pochopili základy SQL. V skutočnosti existuje veľa jednoduchých spôsobov, ako spravovať údaje o vašich webových stránkach. V našom sprievodcovi sa dozviete niekoľko rád SQL, ktoré by sa vám mohli hodiť pri práci na vašich webových stránkach alebo údajoch o zákazníkoch.

Toto sa odporúča najmä pre podnikateľov, finančných analytikov a majiteľov malých podnikov. Ale samozrejme by to mohlo byť užitočné pre každého, kto sa zaujíma o túto tému.

SQL v skratke

SQL je vynikajúci nástroj na správu údajov pomocou akejkoľvek databázy. Databáza môže mať buď niekoľko údajových bodov alebo ich stovky tisíc, na tom nezáleží. S SQL máte k dispozícii silný nástroj, ktorý vám pomôže zbierať údaje aj z veľkých databáz. Je to rýchle, efektívne a na začiatok potrebujete iba pár trikov.

SQL je dosť starý; vyšla v roku 1974 a stala sa najpopulárnejším jazykom pre správu údajov. Odvtedy sa pravidelne aktualizoval, pričom posledná bola vydaná v decembri 2016. Ak chcete začať s SQL bez skúseností s programovaním, mali by ste sa pozrieť na dve verzie. Najskôr vyskúšajte hlavnú verziu, ktorá sa dá efektívne používať s inými databázovými programami.

Máte tiež Access SQL, ktorý je veľmi podobný hlavnej verzii. Je to jazyk vytvorený pre program Microsoft Access, čo je veľmi populárny nástroj, ktorý pomáha mnohým malým firmám spravovať ich údaje. Ale druhou verziou sme mysleli MySQL, čo je v skutočnosti najpoužívanejšie SQL na internete. Je to open source a trochu iný ako Access SQL a hlavná verzia. Bude to však takmer také isté, ak si chcete vyskúšať iba tipy, ktoré vám ukážeme v tejto príručke.

Ľudia, ktorí vlastnia webovú stránku WordPress a prevádzkujú webové administračné rozhranie cPanel, môžu mať ľahko prístup k SQL. Ak ste jedným z nich, všetko, čo musíte urobiť, je otvoriť aplikáciu phpMyAdmin pre prístup k databáze a spustiť dotazy SQL. Keďže verzie, ktoré sme spomenuli – MySQL a SQL – sú skutočne flexibilné, máte k dispozícii množstvo rozhraní a možností, ako začať s nimi pracovať..

Závisí to len od používateľa, ako proces vyzerá. Dotazy SQL je možné vykonávať buď v grafických rozhraniach alebo jednoduchým textom a starým spôsobom zadávať príkazové riadky. Na čom skutočne záleží, je konečný výsledok, ktorý bude rovnaký, ak to urobíte dobre. Presne to vám teraz ukážeme: ako to urobiť správne.

Ako spustiť SELECT dotaz?

Začneme tým najjednoduchším, ktorým je SELECT dotaz, ktorý je tiež veľmi bežne používanou metódou, ak chcete zozbierať niektoré údaje. Túto metódu môžete použiť vždy, keď máte databázu s dôležitými údajovými bodmi, ktoré je potrebné zhromaždiť a zhrnúť. Výberový dotaz môžete použiť mnohými spôsobmi, ale teraz vám ukážeme iba niektoré základné informácie, ktoré vám pomôžu porozumieť tomuto pojmu..

Akákoľvek tabuľka s utajovanými údajmi by bola vhodná. Vezmime si tabuľku kníh. Tabuľka sa preto bude nazývať Knihy a povedzme, že je rozdelená do polí, ako je názov, autor, množstvo (množstvo knihy na sklade) a cena. Odteraz budeme tieto polia používať so všetkými veľkými písmenami v kóde SQL.

Ak teraz chcete zhrnúť vyššie uvedené podrobnosti o každej dostupnej knihe v tabuľke, musíte urobiť výberový dotaz. Vytvorí sa vám ľahko zrozumiteľný zoznam so všetkými úhľadne zhrnutými informáciami. Ďalším krokom je vytvorenie kódu, ktorý počítaču oznámi, čo chcete a kde je každé pole. Pozrime sa, ako by náš príklad vyzeral v kóde SQL:

VYBERTE TITUL, AUTOR, ČÍSLO, CENA

Z Knihy;

Ako vidíte, tento dotaz nie je príliš špecifický. Čo ak v obchode chcete iba informácie o knihách Stephena Kinga a Paula Coelha? Samozrejme, vždy existuje program Microsoft Excel, v ktorom môžete tabuľku importovať, potom filtrovať Stephen King a Paulo Coelho a potom usporiadať všetky informácie. V porovnaní s SQL však bude trvať niekoľko krokov, kde stačí pridať krátky riadok kódu. Ak chcete odfiltrovať týchto dvoch autorov, stačí použiť KDE v kóde SQL nasledujúcim spôsobom:

VYBERTE TITUL, ČÍSLO, CENA

Z Knihy

KDE AUTOR = ‘Stephen King’, ‘Paulo Coelho’;

Stredník je vždy na samom konci kódu, ako je znázornené v obidvoch príkladoch. V počítačovom jazyku znamená bodkočiarka konečný bod vášho príkazu a nemá čo robiť. Ďalším dôležitým detailom je, že musíte zadávať príkazy veľkými písmenami: KDE, VYBRAŤ, OD.

Použite apostrofy a čiarky, ako je to znázornené. Kódy môžete nájsť aj na serveroch Google v službách Google, kedykoľvek ich potrebujete. Stačí povedať službe Vyhľadávanie Google, čo chcete robiť v SQL, a existuje veľa webových stránok, ktoré vám môžu ukázať správny kód.

Ako spustiť aktualizačný dopyt?

Práca s databázami zahŕňa aj občasné aktualizovanie niektorých údajových bodov. To sa dá urobiť ľahko pomocou SQL, stačí najprv získať povolenie alebo inak nebudete môcť nič zmeniť. Akonáhle budete môcť čítať a písať v konkrétnej databáze, môžete začať kódovať.

Pri zmene databázy sa môže vyskytnúť veľa vecí, preto je dôležité presne uviesť kód. Ak používate SELECT príkaz zlým spôsobom, máte šancu preťažiť server. Alebo budete chcieť zbierať údaje, ale nie zlé SELECT príkaz vám dáva zlé výsledky a možno si ani nevšimnete.

Na druhej strane, pomocou UPDATE príkaz nesprávnym spôsobom, môžete skončiť úpravou celej databázy. Ak chcete zaistiť, aby sa vaša databáza nekončila v koši, pred použitím kódu si vytvorte zálohu.

Dáta sa neustále menia, najmä v podnikoch. Ak máte databázu a potrebujete aktualizovať niektoré jej časti, UPDATE príkaz vám môže pomôcť. Vráťme sa napríklad do knihy. Ak máte vo svojom obchode utajovanú databázu kníh, možno budete musieť ceny občas aktualizovať. Ak sa cena vašej knihy Padesiat odtieňov šedej zmenila a potrebujete ju aktualizovať, musíte použiť kód SQL:

AKTUALIZUJTE Knihy

SET PRICE = „9,99“

KDE TITLE = „Päťdesiat odtieňov šedej“;

Výsledkom bude, že kniha Fifty Shades of Grey bude mať v poli PRICE nové číslo, pričom bude odteraz stáť 9,99 dolárov. Teraz, ak si nedáte pozor, môžete zabudnúť pridať KDE a kód by zmenil všetky ceny v databáze. A potom by bolo potrebné nájsť správnu cenu pre každú knihu znova.

Pracujte na svojich schopnostiach SQL

Cvičením viacerých metód SQL sa môžete stať majstrom v tomto jazyku. Môže to byť neuveriteľne výkonný nástroj na správu údajov o vašej firme a zároveň vám ušetrí veľa času. Po niekoľkých dňoch cvičenia budete môcť používať všetky základné príkazy bez toho, aby ste urobili jednu chybu.

Ak sa zaujímate o výučbu jazyka SQL, existuje niekoľko skutočne dobrých online kurzov, ktoré vás môžu naučiť niektoré pokročilé metódy. Pred začatím akéhokoľvek kurzu si prečítajte niektoré recenzie a potom si vyberte ten, ktorý najviac vyhovuje vašim potrebám. okrem UPDATE a SELECT, SQL má oveľa viac čo ponúknuť. Tu je krátky zoznam, ktorý vám poskytne predstavu o niektorých najpriamejších príkazoch SQL:

 • ODSTRÁNIŤ – umožňuje vymazať konkrétne dátové body z databázy
 • VLOŽIŤ DO – použite to vždy, keď chcete do tabuľky pridať nové údaje
 • VYTVORIŤ DATABÁZU – tento hovorí za seba, vytvára prázdnu databázu
 • ALTER DATABASE – môžete ho použiť na úpravu databázy
 • VYTVORIŤ INDEX – pomocou tohto môžete vytvoriť nové vyhľadávacie kľúče
 • DROP INDEX – zbaví sa vyhľadávací kľúč, ak ho nepotrebujete
 • VYTVORIŤ TABUĽKU – pridá do databázy novú tabuľku
 • ALTER TABUĽKA – použite túto, ak chcete tabuľku upraviť

Ak sa rozhodnete učiť sa a používať SQL, neočakávajte, že budete všetky tieto príkazy používať pravidelne. SELECT je najobľúbenejší povel aj medzi profesionálmi. Ostatné príkazy môžu byť užitočné občas, ale záleží to aj na tom, na akej databáze pracujete.

Ak pracujete s databázami pravidelne, určite budete potrebovať SQL. Keď sa dobre naučíte jazyk a spravujete databázy celkovo, môže to tiež otvoriť novú kariéru. Jediné, čo musíte urobiť, je pokračovať v praktizovaní, pretože vo veľkých údajoch je veľa príležitostí, najmä pre podniky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map